Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Будівництво найбільшої в Європі української ГАЕС вийшло на новий рівень (ФОТО)

Опубліковано

У Чернівецькій області триває будівництво Дністровської ГАЕС, передає пресслужба генерального підрядника будівництва Дністровської ГАЕС консорціума “НВО “Укргідроенергобуд”.

Прибув один з найважливіших для ГАЕС елементів

Так, із Запоріжжя на ГАЕС прибув корпус блочного силового трансформатора Т-4 виробництва ПАТ “Запоріжтрансформатор” – одного з основних елементів схеми видачі і споживання потужності від гідроагрегата.

Які потужності трансформатора?

Підключений до генератора-двигуна з одного боку і до КРПЕ 330 кВ з іншого, трансформатор підвищуватиме напругу до 330 тисяч вольт та передаватиме споживачам електроенергію на великі відстані через високовольтні лінії електропередач.

Читайте також: Український винахід: міні-електростанція, яка врятує річки і замінить Дністровську ГЕС

Номінальна потужність трансформатора складає 430000 кВ∙А. Маса трансформатора без масла становить 250 тонн, а з маслом – майже 330 тонн.

Раніше на ГАЕС був змонтований комплектний елегазовий розподільчий пристрій (КРПЕ) напругою 330кВ, який експлуатується повністю автоматично без чергування оперативного персоналу.

Довідково про етапи будівництва ГАЕС

Як відомо, реалізація першої черги будівництва Дністровської ГАЕС почалася ще в 1989 році, а пуск першого агрегату відбувся в 2009 році.

У 2010 році збудували першу частину водойми. У 2014 та 2016 роках були введені в експлуатацію другий і третій агрегати. Наразі триває будівництво четвертого, а до 2026 року побудують ще три. Загалом функціонуватимуть сім гідроагрегатів загальною потужністю 2100 МВт.

Технології

У Львові відкрили три сучасні навчально-виробничі хаби

Опубліковано

Автомобільна діагностика, вітражне мистецтво та цифровий друк — у трьох львівських закладах професійно-технічної освіти створили хаби, які відповідають найновішим стандартам. Завдяки державним, місцевим та власним коштам навчальні простори обладнали сучасною технікою, що відкриває молоді шлях до якісної освіти й практики.

Про це повідомляє Львівська міська рада.

Автомобільний хаб

Міжрегіональне вище професійне училище автомобільного транспорту та будівництва стало першим, де відкрили оновлений навчальний центр. Тут навчається 200 майбутніх автомобілістів. У новому хабі студенти опановуватимуть повний цикл комп’ютерної діагностики та ремонту автівок.

Крім навчання, хаб надаватиме платні послуги власникам авто, заробляючи кошти для розвитку училища.

Унікальний вітражний хаб

Львівський професійний коледж прикладного мистецтва і дизайну створив навчальний центр для майбутніх майстрів вітражу — єдиний у закладах профтехосвіти України.

«Маємо не просто вітражний цех, а повноцінний навчальний центр з усім необхідним обладнанням, щоб учні могли працювати над масштабними проєктами для храмів чи будівель», — розповідає Надія Обнявка, директорка коледжу.

У закладі також акцентують на реставрації історичних пам’яток, що важливо для збереження спадщини Львова.

Читати також: Фахівці зі Львівщини виготовили 3346 протезів за 2024 рік

Центр цифрового друку

Львівський професійний коледж поліграфії та сфери обслуговування отримав найсучасніше обладнання для друку. Відтепер студенти працюватимуть із папером, керамікою, текстилем і навіть широкоформатними принтерами.

Інвестиції в майбутнє

Загальна вартість проєкту — понад 17 млн грн. Додатково Норвезька рада у справах біженців надала 1,45 млн грн на обладнання для трьох хабів.

Нагадаємо, що у Львові відновили історичну сецесійну браму (ФОТО).

Фото: Романа Балука для Львівської міської ради.

Читати далі

Технології

Україна планує інтегрувати ППО у систему NASAMS

Опубліковано

Українські засоби протиповітряної оборони можуть стати частиною передової системи NASAMS, що значно підвищить ефективність захисту неба.

Міністр оборони України Рустем Умєров повідомив, що тривають переговори про інтеграції українських ППО у систему NASAMS. Це рішення дозволить посилити координацію між українськими та міжнародними засобами протиповітряного захисту.

Переговори

Для обговорення деталей міністр провів зустріч із виконавчим директором норвезької компанії Kongsberg Gruppen ASA та президентом Kongsberg Defence & Aerospace. Саме ця компанія разом з американською Raytheon Technologies розробляє систему NASAMS, яка вже постачається Україні в межах міжнародної військової допомоги.

Що таке NASAMS

NASAMS — це зенітно-ракетний комплекс середньої дальності, здатний забезпечувати надійний захист від повітряних атак. Його головна перевага — використання ракет AIM-120 AMRAAM, які знищують цілі на відстані до 40 км.

Читати також: У «Армія+» додали нові рапорти на приймання та здавання посади

Новітні моделі NASAMS також оснащуються ракетами ближнього радіуса дії AIM-9X і AMRAAM-ER, що значно розширює його бойові можливості. Завдяки інтеграції з українськими ППО ця система отримає ще більше функціональних переваг.

Чому це важливо

Інтеграція українських засобів ППО з NASAMS дозволить:

  • посилити захист критичної інфраструктури;
  • підвищити оперативну координацію між союзницькими системами;
  • забезпечити швидшу та точнішу реакцію на повітряні загрози.

Нагадаємо, що Brave1 збільшить удвічі фінансування оборонних технологій у 2025 році.

Фото: Kongsberg Defence & Aerospace.

Читати далі

Технології

У «Армія+» додали нові рапорти на приймання та здавання посади

Опубліковано

В оновленні сервісу з’явилися рапорти на приймання та здавання посади, а також на відпустку у зв’язку з вагітністю. Це рішення допоможе спростити рутинні процедури й позбавить військових необхідності витрачати час на поїздки в діловодство.

Про це повідомляють у Мінобороні.

Нові рапорти для приймання та здавання посади дозволяють військовим підтвердити, що вони погодилися на виконання або передали обов’язки. Разом із рапортом можна прикріпити акт приймання-здавання посади, який також доступний у застосунку.

Ці рапорти стали логічним доповненням до сервісу зміни місця служби, який працює у застосунку вже понад рік.

Читати також: Brave1 збільшить удвічі фінансування оборонних технологій у 2025 році

Відпустка для військовослужбовиць

Новий формат подання рапорту на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами спростив процедуру для жінок-військових. Така відпустка триває 126 днів: 70 до пологів і 56 після. У разі народження двох або більше дітей термін збільшується ще на 14 днів.

Нагадаємо, що українська розробка отримала дві престижні нагороди на CES у Лас-Вегасі.

Фото: Зброєні сили України.

Читати далі

Шопочитати

Суспільство1 тиждень тому

Вчать людей не опускати руки: як працює перша інклюзивна «Сенсотека» у Львові

Андрій Станько зі Львова втратив зір у дитинстві. Попри це, він самостійно освоїв озвучений телефон,...

Суспільство2 тижні тому

Хащі в кожну хату: волонтерка зібрала 350 тисяч гривень для ЗСУ квітами

«Ледебурія та шлюмбергера за донат від 120 гривень» — схожими повідомленнями ця жінка починає ледь...

Суспільство3 тижні тому

«Після 24 лютого жодного разу не зустрічав Новий рік удома». Про що мріють військові у 2025 році

Для військових 31 грудня — це ще один день боротьби. Хтось зустрічає Новий рік в...

Економіка і бізнес3 тижні тому

«Летять» лише до добрих людей. Крафтярка на кріслі колісному виготовляє голубок, як у фільмі «Сам удома»

Марія сидить посеред кімнати на кріслі колісному та старанно фарбує в білий колір прикрасу у...