Суспільство
Біженка з Київщини відкрила українську бібліотеку в Катовіце
Біженка з Київщини Тетяна Виговська відкрила у польському місті Катовіце українську бібліотеку, пише Wyborcza.pl.
Українська читальня розташована в приміщенні колишнього Сілезького музею. Частину книжок подарувала засновниця бібліотеки Тетяна Виговська, решту придбали Асоціація «Покоління» та благодійний фонд «Час змін».
Попит на українські книжки дуже великий.
Тетяна родом із Білої Церкви на Київщині. Там з родиною вона жила біля військової частини. 24 лютого рано вранці жінка почула перші вибухи повномасштабної війни. Разом із чоловіком та сином вони покинули країну та виїхали до Польщі.
«Чоловік наполіг, щоб я поїхала до Польщі, бо я маю польське коріння. Від бабусі чула польську мову, тому вирішила, що ця країна не буде для мене чужою. Ми знайшли чудову школу для нашого сина, нас прийняла польська родина, яка за півроку дуже зблизилася з нами», — розповідає жінка.
У Польщі пані Тетяна помітила великий попит серед біженців на книжки українською мовою. Під час зустрічей вони часто запитували, чи є що почитати. Вдома у жінки стояли цілі ящики книг. Волонтери привезли їх до Катовіце. Їй залишалося лише знайти місце для читальні.
Читайте також: Якщо на фронт – то разом. Батько з двома синами воюють пліч-о-пліч у складі 68 бригади
«Історична будівля колишнього Сілезького музею була ідеальною. Читальний зал, який ми тут облаштували, слугує інтеграційним простором для тих, хто потребує підтримки. У нас є велика дитяча кімната, в якій, окрім книг, є багато настільних ігор. Можна весело провести час і подружитися. Ми відкриті у будні з 10.00 до 18.00», — каже Тетяна.
Книги можна брати з собою або читати на місці. Тим, хто хоче взяти книгу додому, зазвичай доводиться чекати за нею в черзі, адже попит на українські книжки дуже великий.
У планах відкрити кав’ярню і проводити літературні зустрічі
Більшість українок, які знайшли притулок у Польщі, просять книжки, щоб відволіктися. Найпопулярнішими є казки, твори української літератури та підручники для дітей, які навчаються онлайн в українських школах.
У бібліотеці є переклади українською мовою польських авторів: Генрика Сенкевича, Станіслава Лема, Януша Корчака, Ольги Токарчук, Анджея Сапковського, Януша Вишневського.
В українській читальні пані Тетяна планує організувати літературні зустрічі. А ще мріє відкрити кав’ярню-книгарню з українськими книгами, яку вона бачила в Кракові. Жінка навіть подала заявку на участь у грантовому конкурсі для жінок-біженок.
Нагадаємо, бійці ЗСУ передали врятовані з Лисичанська книжки до Центральної бібліотеки Києва.
А на Львівщині побудують інклюзивну 2-поверхову бібліотеку з літньою терасою.
Фото: katowice.wyborcza.pl.
Суспільство
Історія Тетяни Кунденко
Весілля, що стало символом віри в майбутнє
Коментарі
Суспільство
Про відбудову
Що планують зробити?
- кабінети лікарів;
- приміщення для щеплень;
- зону реабілітації.
Коментарі
Суспільство
Біотехнологиня та вчителька пішли зі своїх робіт, щоби розвивати прифронтове Запоріжжя. А тепер попри обстріли навчають молодь урбаністики, а жінок — робототехніки. Повну історію героїнь ми розказали на ютуб-каналі ШоТам.
Історія героїнь випуску
Світлана Мамай готувала дітей до успішного складання ЗНО у приватній школі. Та її цілі змінилися, коли на Запоріжжя полетіли ракети, а на околицях точилися бої. Тоді одразу зупинили навчання, а Світлана бачила себе лише у волонтерстві.
«Усе було досить сумбурно — невідомо, що далі. Розгублені діти, розгублена певною мірою я, втрата соціальних напрацювань, які в мене були. Тобто те, що в мене було важливим у викладанні — взаємодія з людьми, це енергетика, яку ти можеш отримувати, — воно повністю зникло», — поділилася культурна менеджерка ГО «Молодь Онлайн» Світлана Мамай.
Читайте також: Підприємець із Вінниці відкрив енергонезалежну реберню на воді (ВІДЕО)
У волонтерському штабі вона зустріла Анастасію Торянік, яка полишила роботу в біотехнологічній кампанії, аби надавати гуманітарну допомогу. Світлана та Анастасія спрацювалися і скоро опікувалися волонтерськими групами.
Та невдовзі ГО, яка координувала штаб, припинила роботу. Колежанки опинилися перед вибором: повертатися до звичних справ чи повністю йти в активізм. Тож вони долучилися до ГО «Молодь Онлайн», якій саме бракувало лідерок.
Тепер Анастасія організовує навчання для молоді Запоріжжя, а Світлана займається урбаністикою.
Про те, як активістки розвивають громадське життя у власному місті, дивіться повне відео на ютуб-каналі ШоТам. Це відео створили завдяки підтримці Уряду Канади в межах проєкту «Голос жінок і лідерство Україна», що впроваджує Український Жіночий Фонд.
Раніше ми писали, як режисерка відкрила власну кіностудію: 17 років до мрії (ВІДЕО).
Фото: ютуб-канал ШоТам
Коментарі