

Культура
В прокат вийде польська драма «Під вулканом» про українських біженців (ВІДЕО)
13 лютого в Україні стартує обмежений прокат стрічки «Під вулканом», яку створив польський режисер Даміан Коцур.
Про це повідомлє KyivMusicFilm.
Про стрічку
Фільм розповідає історію української родини Коваленків, яка напередодні повномасштабного вторгнення вирушила на відпочинок на Канарські острови. Вони не здогадувалися, що ця подорож перетворить їх із туристів на біженців.
Фільм передає емоції та переживання людей, які в одну мить втратили звичний ритм життя.
«Світ ще ніколи не був так близько до “виверження вулкану”, як зараз. Ми засинаємо, вірячи, що катастрофа не станеться за нашого життя, але реальність інша», — пояснює режисер Даміан Коцур.
Коцур як поляк відчуває ситуацію по-особливому: «Війна триває за східним кордоном моєї країни, і наше відчуття безпеки може бути оманливим. Я хотів передати цей стан невизначеності, страху та емоційних гойдалок, у яких перебуває кожен українець».
Читати також: 7 фільмів, які змінять ваше ставлення до класичного українського кіно
Акторський склад і команда
У головних ролях знялися українські актори:
- Анастасія Карпенко («Як там Катя?», «Перевізниця»);
- Роман Луцький («Сторожова застава», «Відблиск»);
- Софія Березовська (лауреатка премії за найкращий дебют на Польському кінофестивалі);
- Федір Пугачов.
Оператором виступив Микита Кузьменко, відомий своєю роботою над «Памфіром» і кліпами для Ленні Кравіца, Гаррі Стайлза та Дуа Ліпи.
Де подивитися фільм
Прем’єра відбудеться у вибраних кінотеатрах Києва, Львова та Івано-Франківська. Розклад сеансів уточнюється, деталі — за посиланням.
Нагадаємо, що український фільм уперше за 25 років змагатиметься за головну нагороду Берлінале.
Фото: кадр з фільму «Під вулканом».
Культура

Penguin Random House купило права на видання українського мальопису «Коротка історії довгої війни». Роботу авторства Маріам Найем, Юлії Вус та Івана Кипібіди побачать читачі з усіх англомовних країн світу — від США та Великої Британії до Нової Зеландії.
Про це повідомляє «Видавництво».
Найбільший у світі видавничий конгломерат випустить книгу у січні 2026 року в імпринті Ten Speed Graphic. Як зазначає «Видавництво», це вже другий випадок в усій історії українських коміксів, коли права купує американський ринок. Англомовну версію мальопису в Україні продовжуватиме видавати український видавець.
«Ми продовжуватимемо просувати цей важливий проєкт і надалі на світові ринки, аби якнайбільше іноземців дізнавались про нашу довгу війну з росією та російську агресію», — поділилося «Видавництво».
Читайте також: Уперше в історії України: «Мед мінних полів» здобув «золото» фестивалю «Каннські леви»
«Коротка історія довгої війни» вже стала бестселером у Франції, де продали два наклади понад 10 тисяч екземплярів. Цьогоріч книга вийде друком у Фінляндії, Польщі, Німеччині. Готують видання і в Чехії, Естонії та Данії. Також уперше в історії на міжнародному рівні визнали термін «мальопис» на позначення українських графічних історій — в анотації американського видання.



Нагадуємо, що Нацбанк випустив монети у пам’ять про письменників «Розстріляного відродження».
Фото: сайт «Видавництва»
Культура

Після кібератаки 2019 року колекціонери Євген та Людмила Дмитруки запустили оновлену платформу krovets.ua, яка об’єднує онлайн-музей, агрегатор колекцій та фотобанк з якісними репродукціями українського традиційного мистецтва. Користувачам доступні понад 3,8 тисячі зацифрованих експонатів у високій роздільній здатності та аналітичні інструменти для дослідження локальних стилів і технік.
Про це повідомили представники платформи.
Нова екосистема традиційного мистецтва України
Платформа «KROВЕЦЬ» тепер не лише демонструє музейну колекцію, а й надає змогу завантажувати окремі зображення експонатів за окрему плату. Серед понад представлених предметів є зразки одягу, вишивки, кераміки та інших елементів побуту, зняті з усіх боків, навіть із вивороту, щоб розкрити найменші деталі майстерності народних умільців.
Початки проєкту сягають 2014 року, коли перша версія онлайн-музею стала одним із найпопулярніших майданчиків для фахівців. Колекцію Дмитруків вони збирали понад 20 років і власноруч зацифрували тисячі експонатів, створивши унікальну базу з понад 46 000 фоторепродукцій у відновленій версії сайту.
«Наша спільнота — це не закритий клуб втаємничених у красу народного мистецтва снобів, етногуру чи “великих українців”. Це більше схоже на “океан маленьких крапель, які камінь точать”, що спільними зусиллями прагнуть зібрати, зберегти, оцифрувати та оприлюднити різноманітні зразки традиційного українського мистецтва, які ще можна врятувати», — розповідають засновники проєкту.
Читайте також: «Правічні»: на Google Arts & Culture створили виставку про дерева в українській культурі
Аналітика, локальні стилі та можливості для колекціонерів
Оновлений «KROВЕЦЬ» має також розділ аналітики з графіками й статистикою, що ілюструють панівні техніки й регіональні особливості народного мистецтва. Разом із цим за підпискою від 300 гривень на місяць відкриваються розширені інструменти дослідження й завантаження зображень.
Платформа групує експонати за «локальними стилями», дозволяючи відвідувачам порівнювати орнаменти та методики вишивки, ткацтва чи кераміки з різних областей України.
Колекціонери та музеї можуть опублікувати власні збірки й поділитися ними з усіма користувачами. В найближчих планах — інтеграція з EUROPEANA, що дасть змогу вийти на міжнародну аудиторію та обмінюватися матеріалами з провідними європейськими архівами.
«Наша велика амбітна ціль проєкту — оцифрувати та оприлюднити всі приватні і музейні колекції, аби створити найповнішу онлайн-платформу традиційного мистецтва України. Але наш проєкт — не лише про оцифрування. Це про створення спільноти людей, які допомагають зберігати, досліджувати та популяризувати українське традиційне мистецтво, щоб його красу могли побачити та оцінити не тільки українці, а й увесь світ», — зазначають засновники музею.
Нагадаємо, що в Києві вперше виставлять експонати, які безпосередньо пов’язані з Пилипом Орликом (ФОТО).
Фото обкладинки надали представники музею
Культура

Нацбанк випустив перші монети з серії «Розстріляне відродження». Ними вшанують пам’ять про Миколу Хвильового та Юліана Шпола — письменників, знищених радянським режимом за любов до України.
Про це повідомили в Нацбанку.
Дві нові монети з серії «Розстріляне відродження» презентував голова Нацбанку Андрій Пишний під час міжнародної конференції у Києві. У заході також взяла участь команда фільму «Будинок “Слово”. Нескінчений роман».
«Ми вшановуємо пам’ять про митців Розстріляного відродження, щоб повертати сучасності знання про визначних українців… Це — совість української інтелігенції, серце тієї епохи, коли слово було зброєю, а ідея, на жаль, вироком», — сказав Андрій Пишний.
До виступу також долучився режисер фільму Тарас Томенко:
«Ці монети — як вистріли крізь мовчання. Вони нагадують нам, що кожне забуте ім’я — це розірвана нитка нашої культури».
Презентацію провели на дев’ятій щорічній конференції «Економічна та фінансова інтеграція у світі збурень та фрагментації», яку організували центробанки України та Польщі.
Читайте також: Нацбанк випустив памʼятну монету, присвячену мисткині Любові Панченко (ФОТО)
Про монети
Пам’ятні монети випустили номіналом по 5 гривень. Вони виготовлені з нейзильберу, мають кольоровий друк і рифлений гурт. Тираж кожної — до 75 тисяч штук.
На аверсі обох монет є напис «СЛОВО», де у літерах зобразили парость озимої пшениці, а «О» прострелена й тече кров як символ знищеної культури. На реверсі монети Хвильового — його портрет у пастці кам’яних плит, що символізує репресії. На монеті Шпола — стилізований портрет митця, побитий плямами корозії і забуття, але не втрачений остаточно.
Придбати монети можна з 20 червня 2025 року на сайті НБУ та в банках-дистриб’юторах.


Нагадуємо, що в Україні створюють перший жіночий екіпаж для перехоплення безпілотників.
Фото: фейсбук-сторінка Нацбанку