Суспільство
«Армія – репутація нашої країни». Як «Юридична Сотня» допомагає військовим захищати свої права
Влітку 2014 року група юристів-волонтерів зорганізувалася у Facebook, щоб надавати правову допомогу пораненим бійцям у київському шпиталі. Так почалася історія громадської організації «Юридична Сотня», яка за майже вісім років проконсультувала понад 80 тисяч осіб та ініціювала зміни до законодавства.
«Юридична Сотня» сприяла утворенню Міністерства у справах ветеранів України та розвитку ветеранської спільноти. Нині, з початком повномасштабного вторгнення Росії, юристи допомагають ще більшій кількості людей, адже війна торкнулася кожного українця. Про те, як змінилася діяльність громадської організації за два місяці, розповіла ШоТам Юлія Морій, директорка «Юридичної Сотні».
Юлія Морій
директорка громадської організації «Юридична Сотня»
Особистий номер перетворився на гарячу лінію
У 2014 році взагалі ніхто не був готовий до війни – і законодавство теж. Однак потреба в наданні правової допомоги була. Саме це змотивувало юристів почати консультувати військових, які лікувалися в шпиталі після боїв на Сході України. Тоді законодавство не передбачало статусу ветеранів війни, яка тоді називалася Антитерористичною операцією, однак оформлювати поранення та смерті було необхідно. Тож фахівці в галузі права допомагали військовим з документами. У той час особистий телефонний номер засновниці «Юридичної Сотні» перетворився на таку собі гарячу лінію, що потім переросла в реальну.
Згодом юристи почали оформлювати необхідну інформацію в інструкції, пам’ятки для учасників російсько-української війни. Ці матеріали писали дуже простою мовою, з ілюстраціями та інфографікою, щоб будь-якій людині було зрозуміло, які документи й куди подавати, на що вона має право і як це реалізувати.
Здобули досвід і передали іншим
Оскільки наша організація існує майже вісім років, протягом цього часу змінювалися фази війни, актуальність питань, політична ситуація. Звичайно, ми реагували на ці виклики та на потреби нашої цільової аудиторії. Збільшувалася кількість запитів, про «Юридичну Сотню» дізналося багато людей, які потребували допомоги. Кількість наших волонтерів була обмежена: команда складалася з 200-250 юристів по всій Україні.
Ба більше, з часом деякі з них переставали волонтерити, у когось з’являлися власні пріоритети, а хтось не міг взяти велику кількість справ. Якщо юрист бере безкоштовно дві-три справи, він їх веде протягом місяців, а часто й узагалі років. Тому ресурси волонтерів завершувалися, але водночас держава почала забезпечувати людей безкоштовною правовою допомогою. З 2017 року державна система безоплатної правової допомоги включила ветеранів війни до переліку категорій, які мають право на цю послугу.
Ті знання та досвід, які організація здобула протягом перших років, є дуже цінними. Тож ми почали розвивати освітній напрям, щоб передати їх іншим фахівцям, організаціям, державним структурам. Ми проводили безплатні курси з військового права і для юристів, і для ветеранів. Розповідали про те, як захистити свої права, як створити і розвивати свою організацію – ветерани стали дуже активною частиною суспільства та почали об’єднуватися.
Беремо з практики запити людей, щоб змінити закони
Напрям законотворчої діяльності з’явився не із самого початку. Оскільки запити військових були здебільшого схожими, стало зрозуміло, що потрібні системні зміни. Тоді, окрім консультацій, юристи зосередилися й на ініціативах до зміни законодавства, адже це може допомогти тисячам людей. Так «Юридична Сотня» почала співпрацювати з профільним комітетом парламенту у справах ветеранів, а також взяла участь в адвокації у створенні Міністерства у справах ветеранів. Ми з практики виділяли певні проблеми й розв’язували їх, вносячи зміни до закону.
Наприклад, раніше законодавство не передбачало одноразову грошову допомогу сім’ям померлих через участь у війні, якщо вони були звільнені зі служби за станом здоров’я. Військові могли померти через місяць, два або пів року після звільнення, а причиною смерті була травма, яку вони отримали під час воєнних дій. До нас зверталися рідні таких людей з цим питанням – і ми ініціювали зміну. З часом вона була прийнята.
Остання ініціатива, в розробці якої ми брали участь, – додаткові підстави звільнення з військової служби. У березні був прийнятий цей закон, який дозволяє вагітним жінкам не тільки піти в декрет, але й звільнитися. Також він захищає подружжя військовослужбовців, які мають дитину. Раніше ніхто з пари в такому разі не міг звільнитися під час воєнного стану.
Ми знаємо випадки, коли батьки не могли вивезти дитину в безпечне місце або за кордон, тому що вони на службі. І діти були змушені жити при військових частинах, тому що їм ніде було дітися. А військові частини – нині стратегічний об’єкт підвищеного ризику. Отже, проблеми змінюються не тільки щороку, а й щомісяця. І ми реагуємо на те, що потрібно оперативно вирішувати, і те, що є актуальним для військових. Ми працюємо над тим, щоб у нашій армії не порушувалися права людей, адже це репутація нашої країни.
Зміна пріоритетів після 24 лютого
Ми, звичайно, готувалися до того, що може статися повномасштабний наступ, і думали, що будемо робити як організація в такому разі. На той час у нас було багато різних проєктів. Але ми розуміли, що якщо станеться новий етап війни, усі наші ресурси, і людські, і фінансові, перейдуть у напрям правової допомоги та роботи гарячої лінії. Усі наші працівники з першого дня почали консультувати на гарячій лінії, яка спочатку працювала цілодобово.
Читайте також: Онлайн-консультації та допомога бійцям. Як лікарі з громадської організації INgenius тримають медичний фронт
Гаряча лінія – це наш перший головний проєкт, який працює й досі. У 2014-15 роках на ній працювали оператори – люди, які могли приділити цьому час, посидіти на телефоні та передати запит юристам і адвокатам. Однак тепер ми намагаємося закривати гарячу лінію фахівцями, які повноцінно надають правову допомогу настільки, наскільки її можна надати телефоном.
Про що запитують на гарячій лінії
Ще до нещодавна про «Юридичну Сотню» здебільшого знали люди, пов’язані з війною: вони або брали участь у 2014-15 роках, або далі проходили службу. Наша організація серед військового та ветеранського середовища була досить відомою.
Після 24 лютого війна, на жаль, торкнулася всіх. До нас звертаються багато цивільних людей, які або пішли воювати, або членів сім’ї яких мобілізують. Запитань стало більше, вони кардинально змінилися. У нас запити за березень виросли вдвічі порівняно з попередніми місяцями: за березень ми отримали 1800 звернень. Ми фіксуємо всі дзвінки й бачимо статистику, що люди повертаються за консультацією в «Юридичну Сотню». Нині відсоток повторень складає 23 %, але він значно впав саме через те, що про нас дізнаються нові люди, їх більше. Раніше відсоток повторних звернень був 35-40 %. Для нас це важливий показник: так ми розуміємо, наскільки якісно працюємо.
По суті, ми повернулися в 2014 рік, коли людям потрібно дати відповіді на прості запитання про мобілізацію, звільнення, переведення, забезпечення на військовій службі. Про нову систему національного спротиву – Територіальну оборону України, її види, забезпечення, як вона працює. Про контракти, мобілізацію, призов резервістів тощо. Про права, гарантії та зобов’язання військовозобов’язаного, про вручення повісток, про повноваження центрів комплектування (колишні військкомати).
Найбільше розчулює, коли до нас звертаються люди з інвалідністю або старші за 60 років і питають, як підписати контракт і піти воювати, адже законодавство цього їм не дозволяло. Тільки нещодавно, під час воєнного стану, були прийняті зміни, що люди до 65 років можуть за бажанням служити.
«Пам’ятка учасникам російсько-української війни»
Наша перша «Пам’ятка учасникам російсько-української війни» вийшла наприкінці 2014 року. Тоді вона мала вигляд кількох тематичних брошур. Потім вони склалися в одну книжку, що постійно оновлюється. Це стається мінімум двічі на рік відповідно до змін до законодавства. Регулярно друкуємо це видання три-чотири рази на рік.
Найбільш популярним є те, що стосується військової служби та мобілізації – і в цих питаннях нині найбільше змін. Тепер ми працюємо над тим, щоб оновити «Пам’ятку учасникам російсько-української війни». Можливо, ми будемо випускати її частинами: наприклад, оновимо одну тему – надрукуємо та поширимо, те ж саме зробимо з наступними. На сайті вони оновлюються регулярно в електронному вигляді. Але ми розуміємо, що людям також потрібні і друковані варіанти, особливо в місцях, де немає доступу до інтернету.
Не особливі потреби, а особливий потенціал
І після перемоги завжди будуть питання, на які нам потрібно буде реагувати. Особливо зважаючи на ту кількість людей з бойовим досвідом, ветеранів, яких ми матимемо після закінчення війни. У будь-якому разі це люди, які потребуватимуть розвитку та підтримки. Не можу сказати, що це люди, які матимуть особливі потреби, хоча їхній досвід необхідно враховувати. Ні. Вони матимуть особливий потенціал, але з цим потенціалом треба працювати далі. Люди, які повернуться з війни з інвалідністю, а також сім’ї загиблих, звичайно, потребуватимуть окремої уваги з боку держави та суспільства. І наші дії мають бути спрямовані на відновлення їхнього здоров’я та забезпечення ресурсами для продовження самостійного життя.
Необхідно окремо розробляти різні можливості для розвитку ветеранів, для повернення їх у мирне життя. Реінтеграція в цивільне життя – це особливо складний процес. Повернення до роботи або пошук нової, трудові гарантії, розвиток бізнесу тощо – з такими питаннями ми працювали ці роки й розуміємо, що в майбутньому вони будуть ще актуальнішими. Тому після перемоги нам треба готуватися до великої кількості роботи.
Як підтримати ГО «Юридична Сотня»
Якщо знаєте, що хтось потребує правової допомоги з питань військової служби, поширте інформацію про «Юридичну Сотню». Сайт: legal100.org.ua, номер гарячої лінії: 0 800 308 100. Або підтримайте організацію на Patreon.
А підтримати ШоТам та інвестивувати в добрі новини про змінотворців можна донатом прямо на нашому сайті.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі