Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Онлайн-консультації та допомога бійцям. Як лікарі з громадської організації INgenius тримають медичний фронт

Опубліковано

Що покласти до тривожної аптечки, чи страшні нам хімічні атаки та як користуватися джгутами – під час війни такі знання можуть допомоги вижити. Бути впевненим, що інформація на важливі теми перевірена, можна, якщо читати її на платформі INgenius. Шість років тому ця громадська організація першою почала перекладати іноземні медичні статті українською та пропагувати доказову медицину.

Зараз INgenius тримає свій фронт – медично-інформаційний. Киянка, яка заснувала платформу, керує командую прямо зі США – попри значну різницю в часі. Серед іншого, організація пропонує безкоштовні онлайн-консультації з лікарями та навчає реабілітологів, які працюють із пораненими бійцям.

Іванка Небор

Українська лікарка, нині навчається у США на дослідницькій позиції для лікарів. Засновниця і президентка платформи для розвитку медицини та науки в Україні INgenius

Професія лікарки завжди здавалася мені романтичною

В Україні, на відміну від усього розвинутого світу, ми вимушені обирати спеціальність приблизно в років 15-16. У цьому віці я взагалі не була впевнена, чи хочу повʼязати своє життя з медициною. Пам’ятаю, з-поміж усього класу, тобто серед майже 30 учнів, я одна захотіла бути лікаркою. У мене це спадкове: мама – невропатологиня, а тато – токсиколог. Я з дитинства слухала їхні розмови про пацієнтів і час від часу бувала в них на роботі. Ця професія завжди здавалася мені дуже романтичною. 

Я закінчила Національний медичний університет імені О. О. Богомольця в Києві та пройшла інтернатуру за спеціальністю отоларингологія. Потім вступила на аспірантуру в Інститут отоларингології, рік працювала у відділенні ендоскопічної хірургії носа. Коли я вже була на інтернатурі – у 24-річному віці – зрозуміла всю повноту цієї професії. І далі продовжую занурюватися в медицину, особливо в хірургію. Так я стала єдиною хірургинею у сімʼї.

Здобуваю досвід лікарки-науковиці у США 

Взагалі я родом із Києва. Зараз там перебувають мої батьки та сім’я. Я ж після аспірантури на кілька місяців поїхала у США на стажування. Це була стипендіальна програма, під час якої я працювала в кадавер-лабораторії. Ми проводили різні хірургічні дослідження. І там я знайшла програму, на якій перебуваю і зараз. Це позиція для лікарів в області дослідження. Перебуваю на цій посаді вже два роки, успішно склала медичні екзамени та отримала сертифікацію.

Фото: Ivanka Nebor / Facebook

У майбутньому хотіла б стати професійною хірургинею в області отоларингології. Для цього хочу пройти навчання в найкращих місцях світу, зокрема, в США та Канаді. Такі програми, як була у мене, дозволяють зрозуміти, як пишеться дослідження у певній спеціальності, та допомагають побудувати сильне резюме. І це теж важливо, адже медицина в сучасному світі все одно так чи інакше йде поруч із наукою. Мені важливий цей досвід, і він цінується у всіх розвинених країнах світу.

Мені казали, що наука не звучатиме українською 

Організацію Ingenius я заснувала у 2016 році, коли ще була студенткою шостого курсу. У той момент ще не був закритим «ВКонтакте». Там публікували багато професійних статей на медичну тематику та різні переклади доказової медицини. Але все це було російською мовою, а українською не було жодного професійного контенту для молоді. А я відчувала, що це потрібно студентам, інтернам і молодим лікарям.

Читайте також: «Допомагаємо українським родинам». Як психологиня з Донеччини створила центр для дітей з аутизмом у Польщі

Пам’ятаю, коли все це створювала, деякі люди мені казали: «Ти це робиш даремно. Нікому українською мовою не буде цікаво те, що можна вже і так прочитати російською. Зараз все гуглиться російською, і ти просто не зможеш із цим конкурувати».

Людям «зайшов» наш формат

Я порадилася зі своїм другом Михайлом Сидоренком, який, до речі, з початком повномасштабної війни став медиком у столичному батальйоні тероборони, а потім записався у ЗСУ і вже зараз захищає Україну. І ми тоді вирішили: якщо не буде фідбеку від людей, і всім це буде нецікаво, то закриємо організацію. Михайло взявся за створення дизайну та бренду, а я була організаторкою всього іншого. У нас склався ідеальний тандем для старту. Тоді, у 2016 році до нас приєднався лікар Павло Гавалко з Дніпра, який організовував багато подій для медиків, зокрема тренінги з невідкладної допомоги. 

І насправді вже в перші місяці після запуску INgenius ми отримали велику хвилю цікавості від людей. Їм подобалося, що ми робимо це в цікавому, новому форматі, статті подаємо якісно, з крутим дизайном. «Вау, невже у нас сучасна медицина говоритиме українською?», – чула коментарі. Ми почали писати й говорити про доказову медицину, і воно якось потягнуло за собою новий рух від молодих лікарів.

До нового етапу війни все працювало як годинник

Відтак ми почали влаштовувати зустрічі в хабах для молодих медиків. Одразу вирішили, що лектори обовʼязково мають говорити або українською, або англійською. І тут, звісно, були складнощі. Та й формат INgenius поважні спікери не дуже розуміли, питали: «А чому в хабі, а не в університеті?». Ми ж хотіли осучаснити нашу сферу і просто тиснули свою лінію.

Фото: INgenius / Facebook

Вже через три роки існування платформи ми побачили, що в Україні більшає схожих активностей для медиків. Студенти з різних вишів почали створювати подібні організації й теж писати українською. Подавати в такий спосіб інформацію з доказовою медициною стало популярно, і ми цьому дуже раді.

Загалом уся команда INgenius – це молоді лікарі. На початку нас було пʼятеро, а зараз – 35. Маємо чітко розподілену структуру: автори аналітичних статей, перекладачі протоколів, команда соцмереж, організатори заходів. Нас переважно читають лікарі, деякі статті також доступні для пацієнтів. До повномасштабної війни все працювало як годинник, попри те, що роботу команди я контролюю зі США з семигодинним розривом у часі.

Частина команди INgenius пішла в тероборону

Коли у мережі почала зʼявлятися інформація про можливе повномасштабне вторгнення РФ, ми до останнього в це не вірили. І все ж у відповідь на такі новини незадовго до війни вирішили провести тренінг із невідкладної медичної допомоги. Дату проведення запланували на 24 лютого.

Зрозуміло, що цього дня все скасувалося. Кілька людей із команди одразу пішли медиками у ТРО, хтось почав працювати у лікарнях 24/7, і жили там по кілька днів. Також були люди, які стали волонтерами й почали допомагати збирати гуманітарну допомогу з лікарень. В основному, та частина команди, яка була в цей час за кордоном або на західній Україні, стала основою для підтримки роботи організації у перші дні війни.

Фото: INgenius / Facebook

Ми одразу зрозуміли, що треба переформатуватися – змінювати теми публікацій. Ми почали писати статті про першу медичну допомогу, використання джгутів, збір аптечки в домашніх умовах, хімічні атаки. Також готували більш соціальні публікації – зокрема про те, чому потрібно виключати російських лікарів із професійних спільнот. Насправді ми швидко організувалися, кожен відповідав за певний напрямок роботи.  

Дали змогу людям консультуватися з лікарями прямо зі сховищ

Перший проєкт, який ми запустили, – телеконсультації. Ми побачили, що багатьом людям, які були вимушені евакуюватися до інших областей, стало складніше отримувати необхідну медичну допомогу. Особливо тим, хто днями переховується у бомбосховищах. А переселенці, які виїхали за кордон, зіштовхувалися з нерозумінням локальної системи та мовним бар’єром. У мережі люди масово шукали номери лікарів різних спеціальностей, щоб проконсультуватися бодай телефоном.

Ми це спростили: зібрали в одній табличці контакти медиків, які під час війни поводять безкоштовні онлайн-консультації. Той, хто потребує допомоги, просто шукає у списку необхідного спеціаліста та пише йому або телефонує. Зі мною як з ЛОРом у соцмережах звʼязувалися багато пацієнтів. І це класно, що я дистанційно можу бути корисною. Ми також зробили можливість для лікарів самостійно подавати заявки. Тобто вони просто пишуть нам: «Я готовий консультувати онлайн, ось мої контакти». І ми вносимо їх до бази. Нині для зручності ми розробляємо окрему сторінку на нашому сайті.

Фото: INgenius / Facebook

Зараз у базі є приблизно 800 лікарів різних спеціальностей – від психологів до хірургів-офтальмологів. З ними можна проконсультуватися з різних питань. Наприклад, зі мною переважно говорили про загострення отитів і гайморитів, травми слухової перетинки внаслідок шуму. Деякі мої друзі та знайомі також вносили свої контакти в цю базу й консультували пацієнтів. Це означає, що наш проєкт працює. Як ця база діятиме після війни – говорити поки зарано.

Допомагаємо реабілітувати наших захисників

Зараз разом з фондом IREX ми готуємо протоколи лікування та сучасні опитувальники для реабілітологів, які будуть займатися з пораненими бійцями. Зі сходу України на захід перевозитимуть військових, яким ампутували кінцівки. Там із ними працюватимуть наші реабілітологи. Для медиків цього профілю збиратимемо рекомендації на основі найсучасніших даних доказової медицини. А ще будемо записувати або перекладати українською для них відеолекції з американськими фахівцями.

Фото: Олександр Мазуренко / Львівська міська рада

Також готуємо статті про бездоказові препарати, на які не варто витрачати гроші людям, які займаються гуманітарною допомогою. Адже нам розповідати, що лікарі з різних областей надсилають до волонтерських організацій списки дорогих препаратів, які не мають доказової дії. І це велика проблема. З наукової точки зору ми маємо право писати аналітику, в якій вивчаємо дані щодо ефективності певних препаратів чи методів дослідження. І той факт, що доказова медицина дозволяє економити статки, вже є доконаним.

У Telegram-каналі ми постійно публікуємо корисні можливості для українських студентів і лікарів. Зокрема, деякі університети вже відкривають програми, що дозволяють пройти стажування в різних країнах світу – США, Японії, Польщі тощо. Це актуально, наприклад, тим, хто на тлі війни не може закінчити інтернатуру.

Буквально нещодавно ми також зібрали 4 100 підписів від українських лікарів до петиції, яку надішлемо в американську організацію ECFMG. У ній ми закликаємо заборонити російським лікарям проходити сертифікацію та приїжджати на різні навчальні програми. Також ми надіслали листи до різних професійних організацій щодо заборони проведення будь-яких конференцій у росії або з російськими організаторами.

Тримаємо свій фронт і віримо в перемогу 

Фактично все, що ми робили ці шість років, продовжуємо робити й зараз. Головна мета ­– розвивати українське медичне суспільство – у нас не змінилася. Ми завжди фокусувалися на тому, аби наша професійна спільнота лікувала пацієнтів, відповідно до принципів доказової медицини. І ми продовжуємо це пропагувати. Просто трішки змінили теми, тому що цього вимагає реальність.

Думаю, після війни ми будемо продовжувати нашу діяльність, як і раніше. Наша робота стане ще більш потрібною, адже розбудова та реформування країни стане темою номер один для всіх. Головне зараз, щоб ми перемогли. А далі, думаю, люди будуть дуже вмотивовані, готові навчатися, більше тиснути на те, щоб Україна рухалася на Захід, а не залишалася в якомусь пострадянському просторі. Якщо Україна буде успішно розвиватися економічно, то саме на медицину чекає найбільша хвиля позитивних змін. Я доволі оптимістична і думаю, що за нашим новим поколінням світле майбутнє. 

INgenius тримає медичний фронт, а ШоТам – інформаційний. Підтримай нашу боротьбу донатом.

Суспільство

Де отримати гроші на генератори й сонячні станції? 5 програм, які допоможуть

Опубліковано

В Україні з 20 липня почали працювати фінансові та кредитні програми для підвищення енергонезалежності. Ці ініціативи мають на меті підтримати впровадження сучасних енергозберігаючих технологій, розвиток відновлюваних джерел енергії та зниження залежності від державних енергоресурсів, які страждають через війну.

Редакція ШоТам детально розповідає де можна отримати фінансування на генератори, насоси та сонячні панелі.

Які програми діють в Україні?

 • «ГрінДім»; 
 • програма кредитування для фізичних осіб на придбання генерувальних установок, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел;
 • «Доступні кредити 5-7-9» на сонячні панелі, інвертори, системи зберігання електроенергії та інше допоміжне обладнання;
 • «Доступні кредити 5-7-9» на газотурбінні, газопоршневі чи біогазові генерувальні установки;
 • пільгове кредитування на реалізацію проєктів з відновлення енергетичної інфраструктури.

«ГрінДІМ»

«ГрінДІМ» — це програма, яка передбачає часткову компенсацію на встановлення теплових насосів і сонячних панелей для стимулу використання альтернативних джерел енергії. 

Ця програма працює для:

 • ОСББ;
 • житлово-будівельних кооперативів.

Що фінансує «ГрімДІМ»?

За умовами програми Фонд надаватиме фінансування у формі гранту на безоплатній та безповоротній основі:

 • 70% вартості обладнання;
 • 70% вартості сертифікації енергетичної ефективності будинку перед поданням заявки на отримання гранту (Заявка №1) та після реалізації проєкту.

Фонд не надає фінансування на витрати, пов’язані з виконанням будь-яких видів робіт (послуг), а тільки на придбання обладнання та проведення енергоаудиту.

Для того, щоб взяти участь у програмі «ГрімДІМ» необхідно: 

 • провести сертифікацію енергетичної ефективності будинку;
 • скласти опис проєкту;
 • відкрити рахунок ОСББ в банку-партнері Фонду;
 • подати Заявку 1 до Фонду разом із супровідними документами й отримати схвалення;
 • знайти підрядника, встановити обладнання, виконати пусконалагоджувальні роботи;
 • подати Заявку 2 до Фонду разом із супровідними документами;
 • отримати грант.

Важливо: за кошти з фонду можна отримати компенсації за проєкти зі встановлення сонячних електростанцій на 1 млн гривень чи теплових насосів на 2 млн гривень. Але, щоб отримати цю компенсацію, проєкт спершу треба реалізувати, тобто знайти всю суму, встановити сонячні панелі чи насос і вже тоді подавати заявку на компенсацію 70%.

У яких містах доступна програма?

Програма поширюється на всю територію України, крім:

 • тимчасово окупованих територій і територій, де ведуться активні бойові дії;
 • населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження;
 • населених пунктів, що розташовані на лінії розмежування.

Програма кредитування для фізичних осіб на придбання генерувальних установок, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел

Програма кредитування під 0% для фізичних осіб працює для купівлі генерувальних установок, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел. 

Це можуть бути:

 • сонячні панелі з системами накопичення електроенергії;
 • вітрові установки.

Кожен, хто захоче їх купити, може отримати кредит, за яким держава повністю компенсує відсоткову ставку впродовж терміну кредитування.

Сума кредиту — до 480 тисяч гривень.

Термін кредитування — 10 років.

Ознайомитись з банками, які надають кредити можна за посиланням.

«Доступні кредити 5-7-9»

За програмою «Доступні кредити 5-7-9» ОСББ та ЖБК можуть отримати кредит у розмірі до 5 млн гривень на термін до 5 років під 7% річних. На ці кошти можна придбати та встановити:

 • сонячні панелі;
 • інвертори;
 • системи зберігання електроенергії та інше допоміжне обладнання.

Для того, щоб скористатися програмою, потрібно подати заявку до одного з 46 банків, які співпрацюють з державою.

Наразі цю кредитну програму можна застосовувати в комплексі з програмою «ГрінДІМ». 

Також за програмою «Доступні кредити 5-7-9» підприємці та бізнеси можуть придбати та встановити газотурбінні, газопоршневі чи біогазові генерувальні установки.

Максимальна сума кредиту — до 150 млн гривень.

Термін кредитування — до 10 років.

Пільгове кредитування на реалізацію проєктів з відновлення енергетичної інфраструктури

Для підприємств, які хочуть вкласти понад 150 млн гривень у власну генерацію, доступна пропозиція пільгового кредитування на реалізацію проєктів з відновлення енергетичної інфраструктури.

Деталі: 

 • сума кредиту може становити до 25 млн євро;
 • термін — до 5-7 років.

Базова процентна ставка для кредитів у гривні:

 • перший рік — 13,5% річних чи UIRD3M +0,5%;
 • починаючи з другого року — плаваюча, але не більше UIRD12M +3%.

Нагадаємо, виконавчий директор ДТЕК, наголосив на важливості підготовки до наступної зими, визнавши, що повністю перекрити нестачу електрики не вдасться, і певний дефіцит буде зберігатися.

Читати далі

Суспільство

В Україні запрацює проєкт навчання жінок водіння автобусів: подробиці

Опубліковано

Мінінфраструктури спільно з ООН запустять в Україні пілотний проєкт із навчання водійок у сфері перевезень пасажирів автобусами. Його мета — подолати кадровий дефіцит у сфері перевезень.

Про це повідомили у Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України.

Проєкт має назву «Розширення професійного потенціалу жінок у сфері пасажирських перевезень». Його реалізовуватиме громадська організація «Фундація інституційного розвитку», а гроші на цю програму виділить Швеція.

Так, головними завданнями цієї програми є:

 • створення нових робочих місць та можливості професійного розвитку жінок у сфері громадського транспорту відповідно до вимог транспортної реформи в Україні та європейських стандартів;
 • розширення можливості працевлаштування жінок у сфері пасажирських перевезень;
 • інтеграція стандартів дотримання прав жінок на комунальних підприємствах у сфері пасажирського транспорту.

Читайте також: Водійки тракторів та тілоохоронці: уряд сприятиме опануванню цих професій жінками

«Це перша ініціатива Міністерства спрямована як на подолання дефіциту кадрів, так і задля подолання стереотипів та упереджень щодо професій. За останніми даними, дефіцит водіїв автобусів у регіонах становить близько 30%, а це близько шести тисяч співробітників», — зазначив заступник глави Мінінфраструктури Сергій Деркач.

У межах проєкту також передбачено навчання жінок для отримання кваліфікаційної картки водія — документа, який підтверджує професійну компетенцію водія автобуса за європейським стандартом.

Нагадаємо, в Україні запускають програму навчання жінок-водіїв для вантажівок.

Фото: freepik

Читати далі

Суспільство

91,4% українців пишаються своїм громадянством: результати опитування

Опубліковано

Згідно з соціологічним опитуванням, проведеним Центром Разумкова з 6 до 12 червня, 91,4% опитаних українців пишаються тим, що є громадянами України. Цей показник суттєво зріс порівняно з попередніми роками: у 2000 році він становив 62,4%, у 2010 році – 61,8%, у 2015 році – 68,4%, а в 2023 році – 94%.

Про це повідомляє Центр Разумкова.

Детальні результати опитування

Опитування також показало, що 95,8% респондентів пишаються або позитивно ставляться до прапора України, 96,5% – до герба України, а 90,4% – до гімну України.

Що стосується ідентифікації, 52,8% респондентів вважають себе насамперед українцями, 28% пов’язують себе з населеним пунктом, де живуть, 13,1% – з регіоном, 0,1% – з Росією, 1,6% – з Радянським Союзом, 2,6% – з Європою, а 1,2% не змогли визначитися з відповіддю.

Етнічна самоідентифікація показала, що 94,7% вважають себе українцями, 1,9% – росіянами, 1,9% – іншими національностями, а 1,5% не змогли визначитися.

Читати також: 94% українців негативно ставляться до РФ: опитування КМІС

Культурна ідентичність респондентів розподілилася наступним чином: 76,2% відносять себе до української культурної традиції, 14,4% – до загальноєвропейської, 3,8% – до радянської, 0,5% – до російської, 1,4% – до інших традицій, а 3,7% не змогли визначитися.

Щодо володіння українською мовою, 69,5% респондентів зазначили, що володіють нею вільно, 27,1% – на побутовому рівні, 2,2% – погано розуміють мову, а 0,5% – зовсім не розуміють.

Також 70,5% респондентів повідомили, що спілкуються вдома українською мовою, 17,8% – іноді українською та російською, 11% – російською, 0,5% – іншою мовою.

Опитування проведено серед 2016 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком тимчасово окупованих і зон активних бойових дій. Похибка не перевищує 2,3%.

Нагадаємо, що стало відомо, скільки відсотків українців відчувають себе європейцями.

Фото: novakovska.com.

Читати далі