Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Алло! Мені більше нема кому подзвонити». Як волонтери стають телефонними друзями для самотніх людей

Опубліковано

Щоб підтримати людей, які залишилися на самоті в пандемію, в Україні запустили проєкт «Мій телефонний друг». Завдяки ініціативі вже понад 500 самотніх людей старшого віку з усієї України знайшли собі телефонного друга, з яким діляться наболілим, розповідають про свої справи та дізнаються актуальні новини.

На гарячу лінію служби в день телефонує в середньому 34-45 людей, які потребують дружньої підтримки. Усі телефонні дзвінки, що приходять на гарячу лінію, з 12.00 до 20.00 приймає операторка гарячої лінії, студентка філологічного факультету Мелітопольского державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького Катерина Дуднік. Ми поспілкувалися з дівчиною, щоб дізнатися, хто та з якими запитами найчастіше звертається, чому люди, маючи родину, відчувають себе самотніми та як проєкт об’єднує покоління.

Катерина Дуднік

Катерина Дуднік

операторка гарячої лінії проєкту «Мій телефонний друг». Студентка першого курсу магістратури Мелітопольского державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького.


Як працює телефонне волонтерство

У нас команда «розкидана» по всій Україні, тому все відбувається дистанційно. Вже навчилися працювати в такому режимі, хоча це складніше, ніж спілкуватися наживо.
Нам телефонує на лінію самотні люди похилого віку та й не тільки похилого. Вчора, наприклад, телефонував військовий, якому 40 років. Він втратив дружину, а діти вже дорослі та з ним не живуть. Поділився, що почувається самотнім.

Я реєструюю людину, запитую, як до неї зручно звертатися волонтеру. Дізнаюся про її вік та в якій проживає області. Важливо, щоб волонтер і підопічний були з різних областей, аби убезпечити один одного від коронавірусу. Бувають випадки, коли вони діляться з нами своїми думками і потім хочуть зустрітися, але ми попереджаємо про те, що не варто цього робити задля їхньої ж безпеки.

Читайте також: Як зробити добру справу на свята? 10 варіантів

Далі я цікавлюся їхніми інтересами, щоб потім передати волонтеру, який вже буде знати хоча б коротко, що людині подобається, які теми можуть зацікавити. Адже спілкуватися вперше складно. Потім протягом семи днів ми підбираємо телефонного друга підопічним, які зареєструвалися.

Перед першою розмовою волонтера й підопічного я телефоную підопічному і попереджаю, коли саме подзвонить телефонний друг та узгоджую зручний час. Зв’язок з волонтерами ми тримаємо через чат-бот, адже їх дуже багато і це зручний інструмент для швидкої комунікації. А ті, хто потребує друга, телефонують на номер гарячої лінії. Якщо підопічні дуже хвилюються, то просять мене зателефонувати їхнім волонтерам.

Михайло Іванович та його баян

Це був один з перших моїх днів на лінії і до нас зателефонував Михайло Іванович з Вінничини. З сюжету по ТСН про нього вже, мабуть, знають усі. У Михайла Івановича є баян. Він любить зателефонувати на гарячу лінію і спитати: «Катюша, як справи? А давай я тобі пограю?». Я кажу, що мені можуть зателефонувати паралельно. А він: «Ну декілька хвилинок». І от я сиджу і слухаю його музичну гру.

75-річний Михайло Іванович з Вінничини


Він може грати щось однакове, бо йому складно вивчити щось нове через те, що майже незрячий. Але попри це, він дуже позитивний і це не впливає на якість його життя. Коли я хворіла, він мене підтримував. Запитував чим лікуюся, що п’ю. Радив пити більше чаю. Так само він спілкується зі своєю волонтеркою і також хвилюється за неї.

В неї була складна операція і він часто запитував у мене: «Що там моя Жанночка, я хвилююся за неї». Розповідав, як намагається не турбувати зайвий раз та чекав, поки вона сама йому зателефонує. Михайло Іванович також готовий підтримати зі свого боку, хоча йому самому нелегко.

Відчувається, що це не просто суха розмова телефоном, а щось тепле та щире.

Більшість наших підопічних дізнається про ініціативу з радіо та газет. Деякі знаходять в оголошенні. Після того, як по ТСН показали сюжет про Михайла Івановича, дзвінків побільшало у два рази. Казали в слухавку, що бачили самотнього дідуся (Михайло Іванович) і також захотіли телефонного друга.

Як волонтери проходять навчання

Перед тим, як розпочати спілкування з людиною, усі охочі стати телефонним другом, проходять навчання, під час якого їм пояснюють, що таке телефонне волонтерство. Зазвичай, це молоді дівчата та хлопці від 14 років. Оскільки в Україні проєкт реалізовують вперше, волонтери з ентузіазмом сприймають таку можливість. Разом з тим, як це робити, вони не знають. Ми пояснюємо, що бувають різні люди і потрібно до кожного знайти підхід. Розповідаємо, як можна застерегти свого підопічного від коронавірусу і що йому розповісти про це. Навчальний онлайн-курс триває усього годину. Це п’ять коротких уроків до п’яти хвилин. У кінці курсу майбутні волонтери проходять тестування для перевірки власних знань. Ті, хто успішно пройшов тестування, отримують сертифікат. Далі підписують угоду про волонтерство та конфіденційність інформації.

Волонтери Української Волонтерської Служби

Наостанок запитуємо, чи готовий доброволець почати одразу волонтерити. Якщо «так», надаємо контакти підопічного і вони починають спілкування.

Волонтер може обрати, з ким спілкуватися. Адже одним комфортніше з жінкою говорити, іншим навпаки — з чоловіком. Бабусі іноді самі просять: «Можна мені з дівчиною спілкуватися, бо у мене є до неї дівчачі питання». Я нотую усі їхні бажання.

У нас багато підопічних, у яких є тільки радіо — єдиний їхній друг у чотирьох стінах. Якщо є підтримка, старість може бути на радість. А коли людину в людини не залишилось родичів та друзів, або вона живе з інвалідністю, то це насправді дуже складно.

Тамара Петрівна і казки

Одного разу подзвонила Тамара Петрівна, яка має онкологію. Якось при розмові вона запитала: «Катюша, у тебе немає часом книжок дитячих?». Їй лікар порадив, що така література має допомогти та покращити її емоційний стан. Звичайно, таких книжок не було, але я пообіцяла, що пошукаю у знайомих та друзів.

Врешті зібрали книги з казками та відправили поштою. Потім вона телефонує та плаче: «Катю, я давно не відчувала такої доброти». Я заспокоїла її та попросила, щоб поділилася враженнями, коли прочитає. До сих пір буває, що на вихідних можу хвилин 20 спілкуватися з Тамарою Петрівною. Вона ділиться тим, що приготувала, що прочитала. Каже, «Катюша, ти телефонуй мені, я ж не знаю, коли ти вільна».

Телефонний друг для людей похилого віку
Після запуску проєкту «Мій телефонний друг» понад 600 волонтерів зголосились регулярно спілкуватись з самотніми людьми

Хто найчастіше телефонує

Загалом звертаються люди похилого віку, в яких є діти, але вони від них поїхали чи то за кордон, чи то просто в інше місто, де більше можливостей для розвитку. Не те щоб вони забули про своїх батьків, просто зазвичай їх спілкування — це коротка розмова спитати, як справи та повідомити, що все добре. Однак людина все одно почувається самотньою.

Про що спілкуються

Я перша особа, з якою дистанційно контактує людина і від якої чує всю інформацію щодо проєкту «Мій телефонний друг». Коли людина в розпачі, я її вислуховую. Коли тобі погано і починають підтримувати словами типу«Ти все витримаєш», то хочеться ще більше плакати від усвідомлення, що тобі потрібно триматися. Думки починають крутитися в голові, і ти хочеш, щоб тебе просто вислухали. Цим людям також потрібно, щоб їх просто вислухали.

Читайте також: Як стати Таємним Сантою для незнайомців чи нужденних? Сім добрих ініціатив

Наприклад, бабуся втратила сина. Я нотую таку важливу деталь, щоб надалі волонтер орієнтувався, в якому бабуся може бути стані. Часто люди запитують про що можна говорити. Загалом про все, що їх цікавить. Мені телефоном бабуся розповідала про те, як пережила голодомор. Мені здається, волонтери можуть також багато чого почерпнути для себе з таких розмов. Таким чином ми поєднуємо покоління, через спілкування та живі історії.

Буває, що під час розмов, волонтери не тільки спілкуються про життя, а ще й навчають підопічних англійської мови

Підопічні вважають, що вони та їх волонтери дуже різні. Буває, що хочуть спілкуватися зі старшою людиною. Тоді запитую: «А чому ви думаєте, що така людина як я не зможе з вами поговорити? Я пройшла певний етап в своєму житті і також можу багато цікавого розказати. Переконую їх таким чином і показую, що дружба не має вікових обмежень.

Диски з мультиками

З Харківської області в нас була підопічна, яка теж захотіла собі друга. Дізналася про нас по радіо. Вона має DVD-програвач і телевізор, але телебачення не підключено, тому що немає грошей платити за нього. Щоб скрасити свої карантинні будні, вона попросила в мене диски. Якраз тоді я приїхала додому і ми з мамою перебрали купу дисків, вибрали ті, які могли б їй сподобатися. Це були комедії, серіали, навіть мультфільми, тому що вона зазначила, що в них музика хороша. І от я їй надіслала ці диски, чекаю на реакцію, адже вона з пошти ще не забрала їх.

Казала, що одного дня пройшлася трошки ближче до пошти, зрозуміла, що ніби як досить сил. Стало важко йти. Іноді підопічні не люблять ділитися, яка в них хвороба. Можуть сказати просто, що з інвалідністю такої-то групи. Ми одразу розуміємо, що людині важко про це говорити і стараємось не травмувати її питаннями.

Нікого, окрім кішки

Люди телефонують з різним настроєм. Відчувається, що вони справді самотні. Нещодавно подзвонила жінка і каже: «У мене, крім моєї кішки, нікого немає. Пуша — єдина жива істота в хаті та моя розрада, тому я до вас і звернулася». Вона з позитивом про це говорила, але водночас розкрила тему своєї самотності.

Частина людей дзвонить на лінію «на позитиві». Можливо, розуміють, що тут теж живі люди, і якщо кожна людина буде говорити лише про негатив, то волонтерам буде морально складно. Кожна людина — це хтось особливий.

Читайте також: Волонтерський рух “ОЗОН”: як молодь та пенсіонери контролюють поліцію

Проєкт «Мій телефонний друг» запустила Українська Волонтерська Служба у партнерстві з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та за підтримки Агенства США з міжнародного розвитку (USAID).

Якщо ви потребуєте телефонного друга, телефонуйте на номер гарячої лінії — 0 800 202 147. Лінія працює з понеділка по п’ятницю з 12:00 до 21:00. Усі дзвінки безкоштовні. Оператори зареєструює вас та підберуть молоду людину для спілкування.

Якщо ви хочете стати волонтером, реєструйтеся за посиланням.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі