Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
Telegram-бот для подання побічних реакцій на ліки Telegram-бот для подання побічних реакцій на ліки

Суспільство

Українці створили Telegram-бот для подання побічних реакцій на ліки

Опубліковано

Українська команда PHARMALINK запустила Telegram-бот для подання побічних реакцій на ліки.  Як результат – заповнення повідомлення про побічну реакцію на ліки тепер триває усього близько двох хвилин. Це дозволить кожному вплинути на безпеку лікарських засобів та застерегти від виникнення проблем у мільйонів інших.

Навіщо це потрібно?

Розробники розповідають, що спершу проаналізували статистику подання побічних реакцій на ліки в Україні, яка є дуже показовим прикладом функціонування всієї системи фармаконагляду. Міністерство охорони здоров’я отримує близько 25 000 повідомлень про побічні реакції на ліки у рік, і 99% цих повідомлень – від лікарів. Тобто інші медичні спеціалісти (наприклад, провізори) – майже взагалі не подають таку інформацію, відповідно, ніхто з нею не працює. 

“В процесі опитування виявили, що навіть серед лікарів – половна з опитуваних жодного разу не подавала такої інформації, хоча побічні реакції на ліки трапляються регулярно. Серед причин – складність форму яку треба заповняти, це забирає багато часу. Під час карантину ми зрозуміли, що навантаження на лікарів тільки зросте, тому необхідно діяти, щоб система фармаконагляду не залишилась взагалі без інформації про безпеку ліків. В процесі розробки прийшла ідея, що на допомогу можуть прийти самі споживачі та фармацевти – тому максимально спростили форму подачі, автоматизували її. Як результат – заповнення повідомлення про побічну реакцію на ліки тепер триває близько 2-х хвилин. Це значний успіх”, – розповіли в команді.

Читайте також: В Україні запрацював додаток Poboremo COVID-19: що він вміє

Як скористатися?

Команда PHARMALINK й запустила Telegram-бот для подання побічних реакцій на ліки для зручного електронного подання повідомлення. Для того, щоб випробувати сервіс, необхідно перейти за посиланням https://t.me/pharmalink_bot або ж, знайти у Телеграмі  бота – @pharmalink_bot та натиснути на /start.

Під час карантину у пацієнтів не завжди є можливість повідомити про проблеми з ліками своєму лікарю, адже більшість громадян знаходяться у своїх домівках переважну частину часу.  Багатьом споживачам надто складно заповнити навіть онлайн форму МОЗ, це забирає багато часу та викликає труднощі. Саме тому і було створено інструмент, який дозволяє споживачам, фармацевтам, лікарям подати інформацію всього лиш за 2 хвилини.

Як це працює?

Telegram-бот для подання побічних реакцій на ліки отримує інформацію про побічну реакцію, експерт з фармаконагляду її оцінює, аналізує. Після цього дані передаються у Державний Експертний Центр МОЗ України та виробнику ліків, а ви будете проінформовані про те, що дані успішно надіслано.

Процес подання інформації створено з дотриманням міжнародних вимог щодо подачі побічних реакцій ICH E2B та українського законодавства.

Кому потрібен цей інструмент?

Фармацевти, провізори – адже саме вони є тими спеціалістами, хто чудово може зрозуміти природу побічної реакції та фахово про неї відзвітувати.

Споживачі – для можливості моментального оповіщення при виникненні побічних реакцій, або при недієвості ліків.

Лікарі. Для них в майбутньому планується реалізувати більш повну форму, щоб зібрати максимально даних щодо виникнення побічної реакції.

Як реалізували?

“Ми взяли законодавчо затверджену форму для подання побічних реакцій, спростили її, залишивши обов’язкові поля та автоматизували процес підбору лікарського засобу. Все це інтегрували у знайомий вам месенджер Телеграм. Ніяких додаткових програм, застосунків на смартфон чи незручних сайтів. Лише месенджер”, – розповідають розробники.

Як це впливає на безпеку лікарських засобів?

В Україні працює систему фармаконагляду, і кожне повідомлення про побічні реакції або їх неефективність – оцінюється експертами. Фармацевтичні компанії законодавчо зобов’язані реагувати на такі випадки, проводити розслідування чи навіть змінювати інструкції медичного застосування, технологію, склад і т.д.

Подання інформації про побічні реакції або недієвість ліків – це шанс кожного громадянина вплинути на безпеку лікарських засобів, та застерегти від виникнення проблем у мільйонів інших!

Хто засновники?

Дмитро Горілик – експерт з цілісності даних, реалізація технічної частини роботи Телеграм-бота. Автор ідеї.

Артем Горілик – експерт з фармаконагляду, організація процесу з дотриманням усіх вимог законодавства.

Дмитро та Артем Горілики – фармацевти за освітою, закінчили Львівський національний медичний університет, давно працюють у фармацевтичній галузі.

Головне фото: iabo.media

Суспільство

Рідні загиблого капітана втілили його мрію

Опубліковано

На його честь було названо корабль, а доньки в памʼять про нього заснували та розвивають ферму у рідному місті.

Капітан І рангу Юрій Олефіренко хотів займатися власним сільським господарством. А коли у 2014 росія напала на Україну, став на захист Батьківщини та віддав за неї своє життя у битві за Маріуполь… Після загибелі капітана його ім’я присвоїли десантному кораблю, який від початку повномасштабної війни давав відсіч окупантам!

Історія Юрія Олефіренко

Капітан І рангу Юрій Олефіренко був командиром 73-го морського центру спецпризначення. Коли у 2014 росія напала на Україну, він вже 1,5 року як був на пенсії, але повернувся.

“Я кажу: “Куди ти йдеш”?” Я йду за рідну країну, за Україну, за український народ”, – розповідає дружина героя.

16 січня 2015 Юрій давав відсіч навалі окупантів під Маріуполем та отримав тяжкі поранення. Він закрив собою та врятував трьох бійців, однак сам загинув…Посмертно Юрія нагородили відзнакою “Народний герой України”. А на його честь назвали флагман українського флоту – десантний корабель “Юрій Олефіренко”.

Фермерська справа – на честь батька

Після загибелі капітана родині виділили земельну ділянку на ведення сільського господарства. І його доньки вирішили втілити його давню мрію та відкрити власну ферму.

“Десь у цих краях працювала бабуся, тому що вона була передовою дояркою. Ія знаю, що ще маленьким хлопчиком він прибігав туди, до неї. Він був людиною ерудованою, дуже розвиненою, знав багато мов, але не боявся такої роботи: він брав і орав город”, – ділиться Олеся Олефіренка, донька Юрія.

Через рік в Ольги було вже 50 телят, і, здавалося, на ферму чекає велике майбутне. Та через рік ресурсів на її утримання почало не вистачати і ферма припинила своє існування.

Читати також: Саша Махов. Історія журналіста і воїна з Луганська

Подолання кризи

Однак рік тому завдяки конкурсу #Варто “РобитИ” Оля отримала можливість відродити справу. А рідні підтримали та допомогли їй почати з нуля.

Зараз на фермі Олефіренків вже 28 свиней та 45 поросят – завдяки гранту справа рухається вперед. Родина покращує умови утримання та планує збільшити поголівʼя худоби. Справа, про яку мріяв капітан, продовжує жити та розвиватись завдяки його донькам.

Нагадаємо, що переселенка із Сєвєродонецька відкрила сучасну клініку в Києві, де працюють тільки ВПО.

Також ми повідомляли, що в “Київ Мілітарі Хаб” відкрили безоплатний спортзал для реабілізації ветеранів

Читати далі

Суспільство

На одній зі станцій метро в Харкові зняли таблички зі старою назвою

Опубліковано

На станції метро Пушкінська в Харкові зняли таблички зі старою назвою, тепер вона носить назву: станція Ярослава Мудрого.

Про це повідомляють Bykvu.

Про зміну назви

Унаслідок ударів армії РФ по Харкову 23 січня 2024 року, місцева влада прийняла рішення перейменувати кілька вулиць, включаючи вулицю Пушкінську, яку перейменували на вулицю Григорія Сковороди.

Читати також: У “Київ Мілітарі Хаб” відкрили безоплатний спортзал для реабілізації ветеранів

Також було вирішено змінити назву станції метро, що раніше мала аналогічну назву. 26 квітня 2024 року топонімічна комісія вибрала нову назву – Ярослава Мудрого, обравши її серед двох пропозицій.

Загалом, 26 січня 2024 року в Харкові перейменовано 65 топонімів, повʼязаних з Росією. 

Також ми повідомляли, що Естонський депутат вирушив у велопробіг за Україну: 1700 кілометрів за 6 днів.

Нагадаємо, що з онлайн-продажу вдалося вилучити 700 російських книжок.

Фото: Вікіпедія

Читати далі

Суспільство

alyona alyona & Jerry Heil вперше заспівали на сцені Євробачення-2024 (ВІДЕО)

Опубліковано

Представниці України на Євробаченні-2024 alyona alyona та Jerry Heil провели свою першу репетицію виступу на сцені у Мальме, де цього року пройде конкурс.

Про це повідомляє МКІП.

Про виступ

На сцені представниці України на 68-му пісенному конкурсі зʼявилися самі – без танцівників та беквокалу. Під час їх виступу сцена Malmö Arena стала полотном для оспівування жіночої сили, стійкості та єдності, необхідної для подолання життєвих викликів.

Друга репетиція представниць України відбудеться вже 1 травня. Півфінали Євробачення проведуть 7 та 9 травня. Alyona alyona & Jerry Heil виступлять у першому півфіналі під номером 5.

Читати також: Як скористатися мультишерингом документів у застосунку «Дія»

Все про “Євробачення-2024”: що чекає на глядачів

У цьому році 68-й пісенний конкурс “Євробачення” відбудеться у шведському місті Мальме. Перші два півфінали заплановані на 7 та 9 травня, а грандіозний фінал відбудеться 11 травня.

Організатори зробили кілька змін у правилах конкурсу. Наприклад, збільшений час для глядацького голосування у фіналі: воно розпочнеться перед виступом першого учасника. Детальніше про всі нововведення можна дізнатися з офіційного оголошення.

Україну представлятимуть alyona alyona & Jerry Heil з піснею “Teresa & Maria”. Вони виступлять у першому півфіналі під номером 5. Наразі їхній трек є одним з найбільш популярних серед композицій цьогорічних учасників “Євробачення”: він зібрав 4,7 мільйона переглядів на офіційному YouTube-каналі конкурсу.

Нагадаємо, що на книжковому ярмарку в Буенос-Айресі представили український стенд.

Фото: Eurovision Song Contest та Суспільне Євробачення

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство3 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство3 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство4 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: