Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Карантин за кордоном. Українці розповідають про перебіг пандемії в Італії, Ірландії, Польщі та Туреччині

Опубліковано

Дефіцит захисних засобів, змітання туалетного паперу з полиць магазинів та ігнорування карантину. Так пандемія коронавірусу триває в Україні, але виявилось: це не тільки українська проблема. 

Комендантська година в Італії та штраф за те, що вийшов з дому. Скупляння місцевого одеколону замість антисептика в Турції. Закриті паби в Ірландії. Та ірраціональна віра, що все скінчиться за два тижні, в Польщі.  

Наскільки соціальна ізоляція в інших країнах відрізняється від української? Ми в ШоТам поговорили з українцями з Італії як європейського епіцентру коронавірусу. А також Турції, Ірландії та Польщі – там, як і в Україні, карантин був введений нещодавно. 

Ми бачили реакцію цих країн на пандемію ззовні – через закриття кордонів та повітряних шляхів, а наші співвітчизники  покажуть вам її зсередини.

Італія: штрафи за порушення комендантської години та праця медиків non stop

 <strong>Жанна</strong> “/></div><div class=

Жанна

Живе в Палермо з чоловіком-італійцем. Працює в інформаційному порталі про моду

Довідка. Станом на 20 березня в Італії зафіксували понад 41 тисяч хворих на коронавірус Covid-19. Померло понад 3400 людей, одужали тільки – 4400.

19 березня Італія вперше випередила Китай за кількістю померлих через епідемію, хоча в країні майже вдвічі менше випадків інфікування, ніж у КНР 

 Я живу в Палермо, великому місті на півдні Італії. Раніше ми думали, що коронавірус – не про нас, якщо хтось про нього говорить, то він панікер.

Місяць тому життя італійське кипіло і виблискувало всіма фарбами: звичні зустрічі, посиденьки, застілля, робота, друзі, поїздки, перельоти, туристи. І коли ми тут хвилювались за Китай, думали, що це далеко і не про нас.

Але потім виявили перший випадок захворювання на коронавірус, і епідемія дуже швидко почала набирати обертів: спочатку місто, область, потім регіон, а зараз – ціла країна!

Зазвичай у цій частині Палермо людно та багато машин, каже Жанна. Але не під час суворого карантину

Штрафи за порушення комендантської години

Влада взяла під контроль ситуацію, випустила decreto (закони), де описано як потрібно поводитися, що потрібно робити, щоб уникнути зараження.

Суворо заборонили всі масові заходи, наказали сидіти вдома і виходити тільки в разі потреби: покупки їжі, ліків чи на роботу.

Зараз всюди ввели комендантську годину. За вихід на вулицю без вагомої причини – штраф 280 €. Якщо ви виходили через необхідність, патруль перевірить докази – чек з магазину або аптеки.

Школи, університети, стадіони, бари, ресторани, спортзали закриті. Хто може працювати з дому, так і робить. Ми з чоловіком також переходимо на роботу з дому.

Парламент зараз розробляє наказ, щоб підтримати фінансово тих, хто в цей період не працює через пандемію.

Одні знаходять спосіб веселитись, інші – спекулювати на цінах

Зараз в нас в місті небагато заражених, але люди підходять до соціальної ізоляції дуже сумлінно, не дивлячись на гарячий темперамент нації та звичний стиль життя “гуляй душенько”. 

Громадяни сидять на карантині в своїх будинках, пересування їх мінімізовано. 

Але, звичайно, красиво жити італійцям не заборониш, і навіть на карантині вони вигадують флешмоби з піснями і танцями на балконах. Так піднімають настрій і собі, і оточуючим, щоб нагадати: все знову буде добре, потрібно тільки почекати. 

З приводу купівлі продуктів: звичайно, спершу в супермаркетах був ажіотаж, але зараз все спокійно 

Спекуляції на цінах, загалом, немає, всього вистачає – власники продуктових магазинів дбають про це.

Але от медичні маски виросли в ціні: завжди знайдуться ті, хто хоче розбагатіти на дефіциті.

Медичний колапс

Наші лікарі, медсестри, фельдшери постійно працюють в режимі non stop. Величезна подяка працівникам медицини, лише вони відділяють нас від зараження і всіма силами стримують епідемію 

Я не піддаюся паніці, а розцінюю цей час як перезавантаження, переоцінку життєвих цінностей: вдома готую італійські страви, читаю давно закинуту книгу, роблю те, що не могла робити в шаленому ритмі мого житті до карантину. 

Важливо бути здоровим, а заняття ми собі знайдемо.

Туреччина. Карантин поки не сприймають серйозно

Олена

Олена

Політологиня, навчається та працює в Анкарі

Довідка. В Туреччині станом на 20 березня загальна кількість випадків зараження – 359 осіб, а кількість смертей досягла чотирьох. В цей же день набуло сили розпорядження президент Туреччини, яким щонайменше до кінця квітня відтерміновуються всі публічні заходи у сфері культури, науки, мистецтва та суміжних галузей. Раніше громадян Туреччини закликали залишатись вдома, але не закликали не відвідувати роботу. 

В Анкарі проживає близько 4 мільйонів осіб, тому вулиці завжди людні. Але зараз можна сказати, що людей поменшало. Багато людей в масках та перчатках.

Зменшився також трафік машин. Поки у Туреччині немає особливих заборон на пересування поза межами дому, але є заборони на роботу соціальних закладів – кафе, барів, спортзалів.

“Значна частина населення не сприймає цей вірус як загрозу”

Люди скуповують продукти у великих кількостях: макарони та консерви особливо популярні. Багато магазинів напівпорожні. Ми з моїм хлопцем так не робили, що, звісно, не дуже правильно в умовах соціальної ізоляції. 

Деякі дуже ретельно дотримуються рекомендацій щодо ізоляції. Так, нещодавно в черзі на касі супермаркету я не одразу зрозуміла, чому черга в певному місці перервалася і потім розпочалася знову. То було тому, що одна людина намагалася дотримуватися метрової дистанції. Проте це була лише одна людина.

Не те що б люди зовсім зникли з вулиць Анкари, але їх значно поменшало. Значна частина населення досі не сприймає карантин серйозно, каже Олена

Я знаю й протилежні випадки: коли люди прилетіли із паломницької подорожі та були відправлені в ізоляцію на карантин, але потім якось зуміли звідти втекти. Тобто, не зрозуміли чому їх туди посадили і чому там утримують.

Щодо ресторанів: є такі, що одразу припинили роботу і зачинилися, але є інші, у яких як і раніше багато відвідувачів. 

Це все свідчить про те, що значна частина турецького населення досі не сприймає цей вірус як серйозну загрозу. 

Серйозних кроків від уряду поки нема, а вірус швидко поширюється

Мені не відомо, щоб уряд якось на це реагував. У частини суспільства з’являється така думка, що необхідно впроваджувати надзвичайний стан чи інші обмеження на пересування.

18 березня було перше звернення президента до нації, проте про жодні серйозні кроки він не оголосив. І навіть кордон наразі не є повністю закритим для іноземних подорожуючих.

А офіційна кількість інфікованих за одну добу збільшилася на близько 100 осіб. Тому в Туреччині вірус, на жаль, дуже швидко поширюється. І вже є три летальні випадки.

З початком епідемії люди почали скупляти місцевий аналог одеколону

Уже 2 тижні тому, ще до спалаху хвороби в Туреччині, дуже важко було знайти захисні маски.

Ціни, начебто, не накручують, принаймні не чула про таке.

Після того як виявили перших інфікованих, люди почали масово скупляти колонью – місцевий аналог одеколону. Наразі в магазинах його майже не залишилося, або лишився найдорожчий.

Я встигла закупити маски та антисептики до ажіотажу. Але масками не користуюся, читала що якщо ти сам хворий, вони лиш допомагають захистити інших від твого ж вірусу. Сама користуюсь антисептиками, інколи перчатками. А ще часто і ретельно мию руки.

В ізоляції писатиме дисертацію та готуватиме турецькі страви

Ми з хлопцем обмежили соціальні контакти, скасували усі плани і навіть візити до лікарів, посилену увагу приділяємо засобам гігієни. 

Я продовжую працювати, нам організували трансфер на роботу та додому, видали кожному особисто по великому флакону засобів для дезінфекції рук та миття підлоги. Через загострення ситуації вчора перевели на домашній офіс.

Поки увесь цей час працюю, як і раніше, а потім просто відпочиваю після роботи. А взагалі на думці кілька кулінарних рецептів, які кортить спробувати. Плюс мене ще чекає написання дисертації. Тому, думаю, нудьгувати я не буду.

Сподіваюся лише, що ми повернемося до нормального життя якомога скоріше.

Ірландія. Офіційно на карантині, але він поки лайтовий

 <strong>Надія</strong> “/></div><div class=

Надія

Філологиня. В Ірландії живе вже 5 років. У Дубліні викладає російську мову іноземцям

Довідка. Станом на 20 березня в Ірландії 557 заражених коронавірусом людей, а 19 березня трапився перший летальний випадок. Через спалах коронавіруса COVID-19 з 12 березня в Ірландії тимчасово закрили школи, вузи та інші громадські установи – до 29 березня.

“Люди не хочуть стати випадковими переносниками зарази і заподіяти шкоди іншим”

Ми офіційно на карантині з 12 березня, але цей карантин поки що лайтовий: люди працюють з дому, школи та коледжі закрили, але в той же час містом можна вільно пересуватись.

Немає патрулів, які відловлюють тих, хто вийшов з дому без вагомої причини, як в Іспанії, наприклад. Там закрито все, крім аптек і продуктових магазинів.

У нас кафе і ресторани все ще працюють, але напівпорожні: люди, в основному, слухають поради уряду і сидять вдома. Скрізь на входах стоять антисептичні засоби і коробки з рукавичками.

Люди, звичайно, засмучені, що багато планів доводиться скасувати – навіть парад на день Святого Патріка відмінили.

Автобуси майже порожні, а це о 6 годині вечора, коли дублінці повинні повертатися з роботи

Багато пабів закрилися ще вчора, бо розуміють: краще перечекати карантин, ніж погіршувати ситуацію. 

В основному, вулиці порожні: люди не хочуть стати випадковими переносниками зарази і заподіяти шкоди іншим.

Дефіцит звичних продуктів. І, звичайно, туалетного паперу

Так, є дефіцит масок і антисептиків, ще й який! Їх також складно знайти, як і туалетний папір 🙂 В цьому є трохи істерії: вологих антибактеріальних серветок, гелів для рук, спреїв просто не знайти на полицях магазинів.

І продуктами запасаються. Це класика! Картоплю, хліб, шинку і туалетний папір складно купити в супермаркетах. У маленьких магазинчиках це все доступно, щоправда, набагато дорожче.

Я не хотіла запасатися продуктами до останнього, вважала це істерією, але коли заходиш в магазин, а звичних продуктів просто немає, це навіює тугу.

У магазинах така ситуація: багато табличок із застереженнями на вході про симптоми, обробку рук, Та правило двох метрів. А відділ з туалетним папером традиційно порожній вже з ранку

Тому доводиться закуповуватися просто, щоб мати можливість рідше ходити в магазин і не дивитися на порожні полиці. Тепер мені здається, що це необхідність. Адже кожен похід в магазин – це небажаний контакт і небезпека зараження.

“П’ємо чай з лимоном, ходимо на прогулянки в безлюдні місця”

У нас з чоловіком в машині лежать два антисептика для рук: кожен раз, перед входом-виходом з машини, мастимо ним руки, тому що не хочемо переносити заразу. А в мами мого чоловіка на вході в будинок стоїть велика пляшка санітайзеру для обробки рук і взуття.

Зараз ми не бачимося ні з друзями, ні навіть з сім’єю – тільки скайп і листування. Найменше, чого б хотілося б – це випадково заразити своїх близьких.

П’ємо частіше чай з лимоном, ходимо на прогулянки тільки в тихі, безлюдні місця. Намагаємося ходити в магазини рідше, платимо тільки карткою.

Робота через скайп

Я працюю на себе, тому просто перенесла роботу з усіма учнями в скайп-режим.

У чоловіка була ситуація: як тільки держава оголосила карантин, в той же день всім офісам довелося закритися.

І в нього на роботі швидкими темпами переносили інформацію на особисті ноутбуки та встановлювали програми, щоб працювати з офісними комп’ютерами віддалено. 

Уряд готується до сплеску епідемії

Інформацію про вірус і способи захисту поширюють скрізь: по радіо, телевізором, в газетах. Всі про це говорять. Прогнозів поки ніяких не роблять, але цифра хворих говорить сама за себе, і змушує багатьох людей переглянути своє ставлення до коронавірус.

Наш прем’єр-міністр попросив всіх про колаборацію, по можливості не залишати своїх будинків, замовляти все необхідне онлайн.

Сказав, що нам потрібно підготуватися до сплеску коронавірусу, що слід очікувати приблизно 15000 заражених. І що ми в цій справі надовго.

Поки два тижні карантину, але готові до гіршого

Нещодавно ходили гуляти, парк був наповнений сім’ями з дітьми, бігунами і велосипедистами. І це в робочий день ввечері. Схоже, у людей більше немає інших альтернатив, щоб якось підтримувати себе у формі і дихати свіжим повітрям. Скоро і там черги будуть:)

З позитивного: люди точно стали більше один одному дзвонити і спілкуватися онлайн. Особливо з сім’ями, хоча раніше могли взагалі раз на місяць зустрітися.

Влада каже, що карантин на два тижні, але з застереженням, що може бути продовжений. Тому ми нічого не плануємо. 

Надія каже, що з чоловіком зараз вибираються гуляти тільки в максимально безлюдні місця

У мене були плани летіти в Париж в травні, але я на 90% впевнена, що поїздку доведеться скасувати. Ходять чутки, що така ситуація триватиме мінімум до вересня.

Отже, варто просто робити все від нас залежне в цій ситуації: прийняти умови гри і допомогти своєму виду вижити 🙂

Польща. Порожні полиці в магазинах та страх, що не вистачить лікарень

 <strong>Валентина</strong> “/></div><div class=

Валентина

Працює в Гданську у філії голландської фірми 

Довідка. Загалом в Польщі виявили 378 випадків захворювання. Шість людей – померли. 20 березня Польща запровадила стан епідемії через поширення коронавірусу.

По місту, в цілому, трохи паніки є, але всі роботодавці відправили працівників на карантин. Мої керівники не наполягали на роботі з дому, а ось одна моя подруга пішла з понеділка на домашній офіс.

Я дуже не люблю піддаватися паніці, мені це нагадує часи СРСР. Спокійно сприйняла карантин, далі ходжу на роботу, те що руки потрібно мити – так це завжди треба було робити. 

Мої шефи ще минулої середи, 11 березня, в Барселоні були, але потім швидко купили квитки додому в суботу, коли зрозуміли, що кордони можуть закрити. На роботу не ходять, самоізолювались.

Засоби захисту задорогі, в аптеки пускають по 2 людини

Закриті ресторани, кафе, театри, школи, садочки. Але магазини та аптеки нормально працюють. Хоча в аптеки пускають максимум по 2 людини.

Маски та антисептики дуже подорожчали. Ще в січні я купила маски випадково: їхала в гості до подруги, а в неї діти хворіли. Купила я тоді кілька масок за 3.50 злотих, а  зараз одна може і 12 злотих коштувати. Антисептики є, але їх теж розбирають швидко.

Проте немає прямо дефіциту: якщо товару немає в одній аптеці, то в іншій точно знайдете.

Збезлюднілі вулиці Гданська

Люди вірять, що все минеться за 2 тижні

Всюди по Гданську розклеєні плакати, що таке коронавірус і яких запобіжних заходів потрібно дотримуватися. Люди дуже переживають, що не вистачить місця в лікарнях, це я часто чую.

Але, в цілому, всі вірять, що за два тижні все пройде. Не знаю чому саме за два тижні.

Життя в самоізоляції

Не ходжу особливо в публічні місця, зараз мій маршрут – це будинок-робота-магазин-будинок.

Нічого особливого під час карантину не роблю: як мила руки після вулиці, так і мию. П’ю більше вітамінів і фрукти їм. І чай з лимоном, звісно. 

Порожні робочі місця в офісі, де працює Валентина

Великою втратою для мене стала відсутність спортзалу – закрили. Доводиться йогою вдома займатися. Ось погода налагодиться, до моря почну бігати. Ну і більше на вивчення мов є часу, після роботи нікуди ж не вийти.

Думаю, це швидко не закінчиться, не за два тижні точно. Просто потрібно себе берегти і кайфувати кожен день. З користю для себе проведіть цей карантин, якщо вже нікуди від нього не дінешся.

Суспільство

На Київщині знайшли найбільшу популяцію рідкої сон-трави з Червоної книги

Опубліковано

У Київській області було виявлено одну з найбільших популяцій сон-трави. Ці рідкісні квіти процвітають поруч з містом Обухів.

Про це у Facebook повідомляє Київський еколого-культурний центр (КЕКЦ).

фото: КЕКЦ

Про цвітіння

Зазначається, що під Обуховом виявили найбільшу у регіоні популяцію сон-трави (сон чорніючий). Ця рослина занесена до Червоної книги України і є дуже рідкісною. Він росте на степових схилах чи старих соснових лісах. У лісах його знищують рубки, а в степу – оранка.

фото: КЕКЦ

Читати також: Естонський депутат, який збірає гроші на ЗСУ, доїхав на велосипеді до Києва

“Ця популяція сну виявилася найбільшою в Київській області, ми нарахували там близько 1000 рослин сну. Для порівняння, вже 30 рослин сну, що ростуть в одному місці, вважається значною популяцією для того, щоб брати її під охорону”, – йдеться у повідомленні.

У КЕКЦ поінформували, що для охорони цієї популяції сон-трави екологи створюватимуть пам’ятку природи.

Нагадаємо, що Дія.Освіта випустила серіал про те, як взаємодіяти з військовими та ветеранами.

Фото: КЕКЦ

Читати далі

Суспільство

Естонський депутат, який збірає гроші на ЗСУ, доїхав на велосипеді до Києва

Опубліковано

Депутат з Естонії Крісто Енн Вага, який збирає кошти для ЗСУ, прибув до Києва на велосипеді.

Про це він повідомив в соц.мережі Х.

фото: Крісто Енн Вага

“Я зробив це! Проїхав на велосипеді від Таллінна до Києва, щоб показати, що війна триває лише на відстані велопрогулянки, і висловити підтримку захисникам. Тож зосередьмося на тому, щоб допомогти Україні виграти цю війну та перемогти терористичну росію”, – написав він.

Читати також: У Дніпрі в закладах середньої освіти побудують три протирадіаційних укриття

Мета його поїздки – зібрати 50 тисяч євро на потреби Сил оборони України разом з інтернет-спільнотою NAFO, яка підтримує нашу країну та протистоїть російській пропаганді. Для цього була створена окрема сторінка, на якій збирають пожертви. Зі зібраних коштів планують закупити машини та FPV-дрони для військових.

Нагадаємо, що українські музиканти виступатимуть на фестивалі Sziget в Будапешті: хто саме.

Також ми повідомляли, що Укрпошта випускає нову марку, присвячену очищенню Чорного моря від російських кораблів.

Фото: Крісто Енн Вага

Читати далі

Суспільство

У Львові девʼять мозаїк позначили охоронним знаком

Опубліковано

У 2024 році ще дев’ять мозаїк у Львові були визнані міжнародним охоронним знаком “Блакитний щит” як об’єкти культурної спадщини.

Про це повідомляє Львівська міська рада.

фото: Львівська міська рада

Про ініціативу

Щоб підкреслити їхню цінність та важливість збереження, мозаїки в Львові почали позначати міжнародним охоронним знаком “Блакитний щит”. Крім того, власникам будівель чи установам, які їх утримують, пояснюють, що вони зобов’язані зберігати ці мозаїки.

Під таким знаком вже позначено 54 мозаїки у місті, які, хоч і розміщені не завжди у будівлях-пам’ятках, але все ж належать до об’єктів культурної спадщини, зазначають у міськраді.

фото: Львівська міська рада

Читати також: Виступ України на Євробаченні-2024: де та коли дивитися

У листопаді 2023 року почали маркувати мозаїки у місті міжнародним охоронним знаком “Блакитний щит”. Цей знак є захисною емблемою Гаазької конвенції про охорону культурних цінностей у разі збройного конфлікту.

Також ми повідомляли, що Укрпошта випускає нову марку, присвячену очищенню Чорного моря від російських кораблів.

Нагадаємо, що українська акторка Іванна Сахно зіграє головну роль в продовженні M3GAN.

Фото: Львівська міська рада

Читати далі