Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Що робити, якщо в мене коронавірус: детальна інструкція

Опубліковано

Нині треба бути особливо уважним до власного здоров’я. Станом на 18 березня, вже в 14 людей на території України виявили коронавірус. Розповідаємо, що робити, якщо підозрюєте в себе цю недугу. У жодному разі не займайтеся самолікуванням та не йдіть до поліклінік на прийом. Якщо маєте симптоми ​​ГРВІ, одразу самоізолюйтеся і звертайтеся до сімейного лікаря для визначення точного діагнозу. 

Симптоми коронавірусу

Симптоми коронавірусу, згідно з інформацією ВООЗ:

  • сухий кашель
  • підвищена температура
  • біль у горлі (іноді)
  • задишка (іноді)
  • головний біль (іноді)
  • біль у м’язах (іноді)
  • кволість (іноді).

Зауважимо, серед симптомів рідко буває нежить та пронос. Утім часто немає чхання.

За даними ВООЗ, хворобу легко переносить 80% людей.

Чим схожі COVID-19 і віруси грипу?

По-перше, COVID-19 і віруси грипу мають подібну клінічну картину захворювання. Тобто вони обидва викликають респіраторне захворювання, яке має широкий спектр: від безсимптомного або легкого до важкого і навіть смерті.

По-друге, обидва віруси передаються при контакті, краплях. В результаті ті ж заходи громадської охорони здоров’я, як гігієна рук і дотримання дихального етикету (кашель в лікоть або в одноразову серветку), є важливими діями, які можуть попередити інфекцію.

Читайте також: Українські зірки записали відео про коронавірус

Якщо ви виявили у себе симптоми інфекції:

  • залишайтеся вдома і зателефонуйте сімейному лікарю, він вирішить, чи потрібна ізоляція і госпіталізація
  • якщо у вас температура вище 38 градусів і важко дихати – відразу викликайте швидку.
  • якщо коронавірус підтвердиться – будуть проведені всі необхідні медичні процедури.
Як діяти, якщо відчуваєте в себе симптоми ГРВІ або ж маєте підозру, що захворіли на коронавірус

❗️Друзі, це важливо!👉 Як діяти, якщо відчуваєте в себе симптоми ГРВІ або ж маєте підозру, що захворіли на коронавірус?Поділіться відео – зробіть репост.

Geplaatst door Міністерство соціальної політики України op Zondag 15 maart 2020

Крім того, працюють гарячі телефонні лінії:

Центр громадського здоров’я МОЗ України: 044-425-43-54

Урядова гаряча лінія: 1545

Міністерство охорони здоров’я: 0-800-505-201

Якщо сімейного лікаря немає

У таких випадках потрібно звернутися в реєстратуру найближчої до будинку поліклініки та описати симптоми хвороби. Вас обов’язково запитають, чи були в країнах, де є спалахи коронавирусу, або спілкувалися з людьми, які звідти приїхали. Якщо контакт був, в реєстратурі зобов’язані видати маску і відвести вас в кімнату-фільтр – ізольоване приміщення.

Що робитимуть лікарі, до яких прийде людина із підозрою на коронавірус?

Після дзвінка чи звернення імовірного хворого лікар опитає його про симптоми. На основі анамнезу визначить, чи є вони ознаками вірусу. У разі підтвердження до людини приїде бригада швидкої допомоги та її госпіталізують до визначеної лікарні. Там зроблять швидкі тести на грип А та В. У разі негативного результату, зібрані матеріали відправлять до вірусологічної лабораторії.

Лікувати пацієнта будуть за протоколами лікування ГРВІ. Також медики слідкуватимуть за тими, хто контактував з цією людиною.

Читайте також: Запрацював міжнародний онлайн-бар для тих, хто нудьгує на карантині

Як відбуватиметься лабораторне обстеження?

Лабораторія, яка отримає зразок від хворого, що був у країні, де зафіксовані випадки коронавірусу, або контактував з носіями, відправить його до спеціальної вірусологічної лабораторії в Києві. Та, в свою чергу, відправить його й у лабораторію ВООЗ.

Якщо ця людина не була в країні, де зафіксовані випадки коронавірусу та не контактував з носіями, їй зроблять тести на віруси грипу А та В. Якщо результат буде позитивний, лікуватимуть за стандартом. Якщо він буде негативний, його перевірять на інші віруси. Якщо і це не підтвердиться — вже на коронавірус. У разі підтвердження останнього, матеріал відправлять у ВООЗ.

Як діятимуть епідеміологи у випадку виявлення вірусу?

Після отримання повідомлення про випадок коронавірусу, епідеміологи перевірятимуть інформацію та проводитимуть розслідування. Дані збиратимуть в опитувальник за формою ВООЗ і протягом 4 годин його відправлять в Центр громадського здоров’я.

Також медики шукатимуть осіб, які контактували з хворим та передаватимуть інформацію лікарям для встановлення активного дослідження.

Такі доручення прописані в оновлених алгоритмах дій для всіх на випадок підозри на коронавірус COVID-19 відповідно до стандартів і рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Читайте також: Гаряча ванна та часник: 6 найабсурдніших міфів про коронавірус

Що робити рідним і близьким?

Якщо пацієнта вже госпіталізували, то вдома все ще можуть залишатися віруси на поверхнях. Відтак треба провести генеральне прибирання із дезінфекційним розчином.

Крім цього, у кожному підтвердженому випадку епідеміологічна служба простежує контакти хворого. Й усім людям, які близько контактували з ним, рекомендують провести 14 днів у самоізоляції.

Лікарі стежать за станом усіх контактних осіб протягом інкубаційного періоду. І якщо за цей час жодних симптомів не проявиться, людина вважається здоровою та не становить загрози іншим.

Якщо людина залишається хворіти вдома. Зазвичай хворих на коронавірус пацієнтів не госпіталізують, якщо у них легкий перебіг захворювання. Тож хворому спершу потрібно виділити окрему кімнату. Крім цього, за можливості, на певний час переселити з помешкання людей із груп ризику: пенсіонерів, тих, хто має хронічні хвороби, та дітей. Якщо це неможливо, то намагатися максимально ізолювати їх від хворого.

Заходити в кімнату до хворого може лише одна особа, яка його доглядає. Але це має бути здорова людина, яка не належить до груп ризику.

Під час догляду за хворим потрібно використовувати засоби особистого захисту: медичну маску або респіратор. Після виходу з кімнати ретельно мити руки з милом і дотримуватися загальних правил профілактики. Варто уникати контактів з іншими людьми на час інкубаційного періоду.

Крім цього, в кімнаті з хворим двічі на день потрібно робити провітрювання та вологе прибирання із засобом дезінфекції. Хворий же має перебувати в масці чи у респіраторі весь час або хоча б під час контакту з іншими. Хоча навіть із таким захистом вірус все ще може поширюватися по кімнаті.

Що робити, якщо приїхав з країни, де були спалахи

В.о. генерального директора Центру громадського здоров’я (ЦГЗ) Ігор Кузін розповів для УП.Життя, що саме перебування людини в країні, де зафіксували спалахи, не є підставою вважати таку людину контактною. Тобто такою, яка контактувала з вірусом. 

Людині, яка повернулась з країни, нададуть пам’ятку про самоізоляцію у випадку появи симптомів.  

“Якщо людина мешкала з хворим в одній кімнаті, вони довго разом подорожували або просто перебували разом на відстані менше ніж 1 метр та довше, ніж 15 хвилин, то такі контакти можна назвати контактами високого ступеню ризику.  

Такі випадки має перевіряти медичний працівник, а людині радять самоізоляцію з активним медичним спостереженням”, – каже він.

Представник МОЗ наголошує, що ви не ризикуєте інфікуватись, якщо просто мешкаєте в одному багатоповерховому будинку, користуєтесь одним ліфтом чи просто зустрілися в під’їзді.  

Яка зараз ситуація?

Станом на ранок 18 березня в Україні зафіксовано 14 випадків COVID-19 (Чернівецька область – 10 (1 летальний), Київська область – 3, Житомирська – 1 (летальний).

Дослідження проводились у вірусологічній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я.

Упродовж 17 березня до Центру надійшла 41 підозра на COVID-19 (Вінницька 3, Дніпропетровська 5, Донецька 3, Закарпатська 3, Івано-Франківська 3, Київ 14, Миколаївська 1, Рівненська 2, Сумська 2, Тернопільська 2, Херсонська 1, Черкаська 1, Чернівецька 1).

Всього з початку 2020 року надійшло 181 повідомлення про підозру на COVID-19.

Міністерство охорони здоров’я повідомляє, що серед 14 офіційно зафіксованих випадків COVID-19 є народний депутат України.

Народний депутат України на засіданні Погоджувальної ради депутатських фракцій 16 березня та на позачерговому засіданні Верховної Ради України 17 березня 2020 року був відсутній.

Яке лікування для COVID-19 і вірусів грипу?

Незважаючи на те, що в даний час в Китаї проводяться клінічні випробування ряду лікарських засобів і розробляється більше 20 вакцин для COVID-19, в даний час немає ліцензованих вакцин або терапевтичних засобів для COVID-19. Навпаки, противірусні препарати та вакцини доступні для грипу. Хоча вакцина проти грипу не ефективна проти вірусу COVID-19, рекомендовано проходити вакцинацію щороку, щоб запобігти зараженню грипом.

 По всій Україні у визначених медичних закладах продовжуються навчання  (симуляційні вправи) на випадок фіксації коронавірусу.

У МОЗ запевняють, що Україна готова приймати та лікувати пацієнтів із COVID-19. В нас є інфекційні бокси, близько 12 тисяч ліжок в інфекційних стаціонарах, 2 тисячі лікарів-інфекціоністів та 5 тисяч інших медичних працівників, які працюють в інфекційних лікарнях та інфекційних боксах.

Де шукати оперативну і правдиву інформацію?

Вся офіційна інформація публікується на наших офіційних каналах комунікації МОЗ України.

Офіційний вебсайт МОЗ https://www.moz.gov.ua/

Офіційна сторінка МОЗ у Facebook https://www.facebook.com/moz.ukr/

Офіційний телеграм-канал Міністерства Коронавірус_інфо (Скорочена назва – @COVID19_Ukraine)

Telegram-бот МОЗ із відповідями на найпоширеніші питання про коронавірус @COVID19_Ukraine_Bot

Відповіді на основні запитання про COVID-19 https://covid19.com.ua

Як вберегтися?

Більшість людей, що хворіють на новий коронавірус, переносять його, як звичайну ГРВІ. Власне, ця хвороба і є ГРВІ, але викликана невідомим раніше збудником.

Так, Всесвітня організація охорони здоров’я оцінює летальність від COVID-19 на рівні 3,4%. Але варто пам’ятати, що для 96,6% хворих ця недуга не матиме таких наслідків.

Стрімке зростання хворих не означає, що захворієте саме Ви. Щоб захистити себе:

🔹Уникайте контакту з людьми із симптомами ГРВІ. Мінімальна дистанція — 1,5 метра.

🔹Не торкайтеся свого обличчя, зокрема очей, носа та рота.

🔹Термічно обробляйте продукти. Не їжте сире м’ясо, м’ясні субпродукти та яйця.

🔹У разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.

Пам’ятайте! Звичайне миття рук попереджає зараження не лише новою коронавірусною інфекцією, а й низкою інших небезпечних захворювань. Мити руки варто 20 — 40 секунд теплою водою з милом або обробити антисептиком, вміст спирту в якому не менше 60%.

Суспільство

Як військовому отримати відпустку закордоном

Опубліковано

Українські військовослужбовці під час воєнного стану та загальної мобілізації можуть отримати можливість відпочити за кордоном. Процедура здійснення цього права включає збір необхідних документів та подання рапорту до командира частини.

Оформлення рапорту

Для отримання дозволу на виїзд за кордон на заслужений відпочинок військовослужбовцю необхідно скласти рапорт з наступними вказівками:

  1. Зазначити країну, куди вирушає військовий для відпочинку.
  2. Вказати адресу місця проживання в цій країні.

Рапорт подається у двох примірниках:

  • один для військової частини;
  • другий для військового, щоб командир частини поставив відмітку про прийняття рапорту.

Необхідно звернути увагу на час подачі рапорту: він має бути поданий до штабу військової частини для розгляду командиром не пізніше, ніж за 15 днів до початку відпустки. Рішення про надання відпустки лежить у компетенції командира військової частини. Командир може дозволити виїзд за кордон у період відпустки або відмовити. Рішення командира оформляється у вигляді наказу, який надає військовослужбовцю право виїзду за межі країни. Для цих цілей можна також використати відпускний квиток, де вказаний термін відпустки та дозволена можливість перетину державного кордону України.

Читати також: Послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії

Документи

Перед тим як розпочати відпустку, важливо отримати витяг з наказу про відпустку, в якому буде зазначено дозвіл на перетин державного кордону України. Після отримання цього документа необхідно зареєструватися в ВСП (військовій службі правопорядку), і тільки після цього можна планувати виїзд.

Також для подорожі за кордон військовослужбовець повинен мати наступні документи:

  • військово-обліковий документ, посвідчення офіцера або посвідчення військовослужбовця;
  • відпускний квиток із зазначенням “відпустка за кордоном” (якщо такої відмітки у квитку немає, необхідно мати витяг із наказу із зазначенням виїзду за кордон);
  • чинний закордонний паспорт.

Також ми повідомляли, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Нагадаємо, що в Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження.

Фото: ЗСУ

Читати далі

Суспільство

В Україні анонсували безоплатні курси англійської мови для ВПО

Опубліковано

У восьми містах України мережа освітньо-культурних просторів “Гончаренко центр” разом з Державною службою зайнятості запускає безкоштовні курси англійської мови для вимушених переселенців.

Про це повідомляє Гончаренко центр.

Про курс: де та як

У Тернополі, Дніпрі, Івано-Франківську, Рівному, Києві, Миргороді, Кропивницькому та Одесі в рамках пілотної частини проєкту відбудуться навчальні курси. Ці курси розроблені спеціально для вимушених переселенців, які мають мінімальні знання англійської мови або не володіють нею взагалі.

Читати також: Google зробив ШІ-застосунок Geminі доступним для України

Головна мета проєкту – підвищити конкурентоспроможність цієї категорії на ринку праці. Пізніше планується запустити курси в усіх регіонах, де діє мережа “Гончаренко центрів”, а також в онлайн-форматі.

Щоб приєднатися до курсу, потрібно заповнити форму за посиланням й обрати місто.

Нагадаємо, що в Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць.

Фото: Стрійська міська рада

Читати далі

Суспільство

Коргі Лакі з України став моделлю для пам’ятника королеві Єлизаветі II в Англії

Опубліковано

Українець по імені Коргі Лакі відзначився як одна з моделей для пам’ятника королеві Єлизаветі II, який недавно було відкрито у британському графстві Ратленд.

Про це повідомляє BBC Україна.

Фото: Getty Images

Про памʼятник

Бронзовий пам’ятник, який встановили поруч з бібліотекою в Окемі, став центром уваги під час офіційного святкування дня народження королеви, на яке зібралося чимало людей. Художник Хайвел Претлі зобразив королеву, оточену трьома коргі – її улюбленцями.

За інформацією ВВС Україна, однією з моделей для королівських собак став пес українки Антоніни Кириленко.

Читати також: Резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає

Коргі Лакі

Одного дня чоловік Антоніни вирішив взяти собаку по кличці Лакі із собою на роботу, прогулятися через парк. Там їх зустрів скульптор Хайвел Претлі. Лакі став моделлю для постаменту пам’ятника, ставши прототипом для коргі, який стоїть на задніх лапах.

Фото: Антоніна Кириленко

Скульптор уважно вивчив поведінку та особливості песика, грався з ним і зробив багато фото, щоб якомога точніше відтворити його у скульптурі. Родина Лакі була постійно на зв’язку з митцем та бачила весь процес створення монумента: від маленької глиняної скульптури – до відлиття бронзової статуї. Результат, за словами Антоніни, перевершив усі їхні очікування.

Нагадаємо, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Фото: Getty Images

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство4 дні тому

«Усе життя я жила з дискомфортом від того, що зі мною щось не так. Тепер мені стало легше»: історія Тоні, яка в 41 дізналася, що в неї аутизм

«Сьогодні день мого камінг-ауту. У мене аутизм», — написала одного дня Тоня на своїй сторінці...

Суспільство3 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство4 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство4 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

РЕКЛАМА: