Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Сучасний світ створений для жайворонків. Ось що треба робити, якщо ви сова

Опубліковано

Любите лягати спати пізно та ненавидите рано прокидатись? Певно, кожен з нас має друга, який ще до початку робочого дня встиг сходити в тренажерний зал та зробити шість пунктів зі списку справ. А ви в цей час йдете з кавою на роботу та намагаєтесь взяти себе в руки, бо знову проспали та нічого не встигли зробити.

У нас погані новини – цей світ створений для жайворонків, а не для сов.  Але ірландський письменник та фотограф Гаррі Гінес у своїй колонці для The New York Times дав поради, засновані на власному досвіді  “совам”, як прокидатись рано і отримувати від цього задоволення. 

Гаррі Гінес

Гаррі Гінес

Ірландський письменник, фотограф та мандрівник. Роботи Гаррі публікуються в The New York Times, Popular Science, OneZero, Human Parts та десятках інших місць. Він пише про технології, культуру та шляхи їх зіткнення.


Проблема пізнього пробудження


Після довгого, важкого дня ви нарешті потрапляєте додому, вмощуєтеся навпроти телевізора і згадуєте, на якому сезоні закінчили перегляд серіалу. І ви на сьомому небі від щастя.

Але потім, коли приходить час лягати спати, то зовсім не хочеться зупинятись. У вас був такий важкий день, хіба ви не заслуговуєте подивитись ще одну серію? Тому натискаєте play і заміняєте сон на Netflix. І так по колу.

“Довгі робочі дні втомлюють нас. Замість того, аби спати 7 чи 8 годин вночі, більшість нічних сов від сили сплять 5-6 годин і дуже тяжко прокидаються зранку”, – каже спеціаліст зі сну Алекс Дімітріу.

Навчіться любити хороший нічний сон

“Проблема змінити свій графік сну полягає в тому, що якщо ви одну ніч ляжете рано спати, то наступного дня можете не відчути змін у власному самопочутті. Тому, терпіння є ключовим фактором. Спробуйте протриматись хоча б протягом тижня і тоді прокидатись стане значно легше, а ви полюбите здоровий сон” , – каже Алекс Дімітріу.

Також, він радить пригальмувати активність ввечері і раніше лягти спати.

“Смартфони та ноутбуки надто захоплюють нас. Тому багатьом людям легше заснути після читання книги, ніж після перегляду новин в Інтернеті. Займіться чимось розслабляючим за годину-дві до сну. Аудіокниги, музика, медитація – ідеальний варіант”.

Так само за дві години до сну варто уникати фізичних вправ, великих прийомів їжі та яскравого світла, особливо джерел синього світла від екранів. Мало того, що синє світло пригнічує мелатонін, який полегшує засинання, то ще й  знижує якість сну.

Знайдіть те, заради чого хочеться прокинутись

Ми всі цілий день працюємо, а єдиний час для відпочинку – вечір. Тому ми зовсім не хочемо, аби він так рано завершувався, бо зранку чекає новий робочий день.

Для чого ви прокидаєтесь зранку? Дімітріу радить знайти те задоволення, заради якого хочеться почати новий день. Кава, новини, соціальні мережі – це все непогано, коли сонце вже встало. Виходити на вулицю при ранковому світлі – також чудова ідея. 

“У ранньому пробудженні мені найбільше подобається те, скільки вільного часу я маю до початку робочого дня. Замість того, щоб скочуватись з ліжка і напівсонним вриватись в робочий режим, я повільно встаю, йду в спортзал чи на прогулянку з моєю собакою. Також роблю справи, які не хочеться робити ввечері. І тоді в кінці дня я маю багато вільного часу”.

Зміни повинні бути поступовими

Будь-які зміни, внесені у ваш графік сну, повинні бути поступовими. Прокидайтесь протягом тижня на 30 хвилин раніше, або на стільки, як дозволяє графік чи рівень втоми.

Але, якщо ви втомились, то лягайте відпочивати і не пручайтесь цьому. 

Стежте за своїм настроєм, щоб оцінити досягнення

Простежте за своїм настроєм, рівнем енергії та звичками протягом двох тижнів з того часу, коли почали прокидатись рано. 

Звісно, нічні сови після раннього пробудження не будуть себе прекрасно почувати. Але згодом це зміниться і це є головним випробуванням якості сну.  Гарний сон сприятиме покращенню пам’яті, стабілізації настрою, підвищенню креативності. Звертайте увагу на такі позитивні зміни.

А може ви – природжена сова?

Якщо, попри всі намагання, змінити свій графік сну не вдається, то, можливо, сова – це дійсно ваш хронотип. Тобто індивідуальні особливості добових ритмів людини. І тому ви більш продуктивні вночі, а не зранку.

Це еволюція запрограмувала деяких людей лягати спати раніше, або пізніше. А перезбудження цифрового світу погіршує ситуацію. Вимкнуть електроенергію ввечері – і я сумніваюсь, що ви не спатимете до третьої години ночі. 

Я був совою протягом багатьох років, але, додавши трохи дисципліни, навчився любити сон. Я все ще дивлюсь серіали на Netflix та граю у відеоігри, але мені вистачає на це раннього вечору. Адже у мене багато вільного часу через те, що зараз прокидаюсь о 5:30. 

Суспільство

Коргі Лакі з України став моделлю для пам’ятника королеві Єлизаветі II в Англії

Опубліковано

Українець по імені Коргі Лакі відзначився як одна з моделей для пам’ятника королеві Єлизаветі II, який недавно було відкрито у британському графстві Ратленд.

Про це повідомляє BBC Україна.

Фото: Getty Images

Про памʼятник

Бронзовий пам’ятник, який встановили поруч з бібліотекою в Окемі, став центром уваги під час офіційного святкування дня народження королеви, на яке зібралося чимало людей. Художник Хайвел Претлі зобразив королеву, оточену трьома коргі – її улюбленцями.

За інформацією ВВС Україна, однією з моделей для королівських собак став пес українки Антоніни Кириленко.

Читати також: Резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає

Коргі Лакі

Одного дня чоловік Антоніни вирішив взяти собаку по кличці Лакі із собою на роботу, прогулятися через парк. Там їх зустрів скульптор Хайвел Претлі. Лакі став моделлю для постаменту пам’ятника, ставши прототипом для коргі, який стоїть на задніх лапах.

Фото: Антоніна Кириленко

Скульптор уважно вивчив поведінку та особливості песика, грався з ним і зробив багато фото, щоб якомога точніше відтворити його у скульптурі. Родина Лакі була постійно на зв’язку з митцем та бачила весь процес створення монумента: від маленької глиняної скульптури – до відлиття бронзової статуї. Результат, за словами Антоніни, перевершив усі їхні очікування.

Нагадаємо, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Фото: Getty Images

Читати далі

Суспільство

В Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць

Опубліковано

Голосування щодо перейменування 19 топонімів у застосунку “Київ Цифровий” триватиме до 12 травня.

Про це повідомляє Київська міська рада.

Як зазначив заступник міського голови – секретар Київської міської ради Володимир Бондаренко, важливо почути думку мешканців столиці перед тим, як депутатський корпус Київської міської ради прийме рішення про перейменування цих міських об’єктів.

Варіанти змін

Пропозиція змінити назву площі між вулицями Січеславською та Кирпи на честь Північноатлантичного альянсу внесена. Крім того, киянам запропоновано обрати нові назви для вулиць Тургенєва, Пушкіна, Брюсова, Боткіна, Крилова, Нахімова, Достоєвського, Єсеніна, Ковалевської, Чаадаєва та Заслонова.

Читати також: Резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає

Також, пропонується перейменувати вулицю Станіславського на вулицю Богдана Ступки. Представники театру імені Івана Франка зауважують, що саме на цій вулиці проживав Ступка і працював у театрі протягом понад 30 років. Вони вважають, що це буде відповідним і символічним кроком для всього театрального мистецтва, якщо ця вулиця отримає ім’я великого українського актора.

Користувачі застосунку “Київ Цифровий” можуть обрати варіант, який, на їхню думку, є найбільш доцільним для перейменування конкретного топоніма. Для участі в голосуванні потрібно перейти до розділу “Електронна демократія”, обрати “Опитування”, переглянути перелік назв та проголосувати.

Як проголосувати

Для того, щоб проголосувати в додатку “Київ Цифровий”:

  • обирайте “Електронна демократія” ⟶ “Опитування”;
  • переглядайте перелік назв і натискайте “Проголосувати”.

Нагадаємо, що виробники дронів можуть отримати гранти на 80% від вартості проєкту.

Також ми повідомляли, що демо гри Threads of War про звільнення України від окупантів вже доступне на платформі Steam.

Фото: Київ Цифровий

Читати далі

Суспільство

В Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину

Опубліковано

Четвертого травня в столиці буде представлена фотовиставка, на якій буде представлено фотографії, зроблені 65 журналістами, які зафіксували воєнні злочини РФ щодо культурної спадщини України.

Про це повідомляє Інститут масової інформацію.

Про акцію

Інститут масової інформації (ІМІ) та UNESCO звернулися до українських журналістів, репортерів і фотографів з проханням задокументувати наслідки шкоди, яку російська агресія завдала церквам, театрам, бібліотекам та культурним діячам.

Виставка об’єднала роботи 65 фотожурналістів. Через об’єктиви їхніх камер ми бачимо пошкоджені фасади церков, розбите скло культурних центрів, обвалені стелі театрів та попелом засипані бібліотеки. Саме вони зафіксували роботу художників, перформерів, культурних діячів і волонтерів, які продовжують працювати в умовах війни.

Читати також: В Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження

Як потрапити на виставку?

Виставка працюватиме в Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків з 4 травня до 19 травня включно.

Адреса: вулиця Терещенківська, 15. 

Час роботи: з 10:30 до 17:00, четвер з 12:00 до 19:30 (понеділок, вівторок – вихідні).

Вхід вільний.

Проєкт реалізує Інститут масової інформації за фінансової підтримки UNESCO Heritage Emergency Fund та народу Японії.

Нагадаємо, що в Харкові стартував кінофестиваль, присвячений музиці та культурі.

Також ми повідомляли, що в Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження.

Фото: Валентин Кузан

Читати далі