Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

І до чого тут Бандера? 10 цікавих фактів про автора першої Конституції у світі Пилипа Орлика

Опубліковано

28 червня Україна відзначає День Конституції. Конституція Пилипа Орлика, написана в 1710 році, є однією з перших конституцій у світі. Вона закріплювала демократичні принципи та права. Вона стала важливим документом у історії України, заклавши основу для майбутніх демократичних інститутів.

По суті, цей документ не лише регулював відносини між гетьманом та козацькою старшиною, а й забезпечував права та обов’язки кожного громадянина. Редакція ШоТам зібрала 10 цікавих фактів про автора першої Конституції України.

Зображений на купюрі 10 гривень

На купюрах номіналом 10 гривень зображений не Іван Мазепа, як заявлено, а Пилип Орлик. Брати художники Олександр та Сергій Харуки розповіли, що запропонували кілька варіантів портретів гетьмана Мазепи. Серед них випадково потрапив портрет Орлика. Оскільки достеменно невідомо, як виглядав Мазепа, затвердили Орлика.

Походив зі знатного роду

Походить із чеського баронського роду Орликів, одна гілка якого ще за часів гуситських воєн XV ст. виїхала до Польського королівства та згодом осіла в Західній Білорусі.

Видав п’ять книжок поезій

Пилип Орлик залишив після себе багато листів і великий рукописний «Діаріуш подорожній». Писав його польською мовою зі вставками окремих слів, виразів і речень латинською мовою. Видав поетичні книжки: «Прогностик щасливий», приурочений полковнику Данилу Апостолу (1693); «Алкід Руський», присвячений Івану Мазепі; на честь полковника Івана Обидовського «Гіппомен сарматський».

Як тут опинився Степан Бандера?

Перша у світі Конституція часто називається українською та бендерською. Звісно, подія 18 століття не має жодного зв’язку зі Степаном Бандерою. Йдеться про місто Бендери, яке тоді знаходилося на території Османської імперії. Поблизу цього містечка було створено та на козацькій раді 5 квітня 1710 року ухвалено «Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорозького».

Читайте також: «Ми створили європейський хаб у селі»: як сільську бібліотеку перетворили на Смарт Простір

Пилип Орлик — поліглот

Навчався в Києво-Могилянській академії, де його вчителем був професор філософії Стефан Яворський. Добре володів українською, польською, церковнослов’янською, болгарською, італійською та іншими мовами.

Боровся з корупцією ще тоді…

Шість статей Конституції спрямовані проти зловживання владою і на боротьбу з корупцією. Цей термін вживають у написаному староукраїнською мовою оригіналі тексту. Зокрема гетьманові заборонялося «на свій персональний пожиток використовувати військовий скарб, а задовольнятися лише своїми оброками та приходами, які кладуться на булаву та його гетьманську особу». Ще один антикорупційний пункт був проти пільговиків, які вибили собі звільнення від повинностей.

Конституція закріпляла кордони

Документ окреслював державні кордони. Планувалося закріпити межі України такими, якими вони були за Богдана Хмельницького. Війську Запорозькому вимагали повернути всі землі та привілеї. Дніпро та землі вздовж нього повинні належати Війську Запорозькому. Козаки та вільні селяни не повинні виконувати примусові роботи.

Бачив замість монарха чи гетьмана Президента?

Радикально новим було поняття «вільний народ». Йшлося не про шляхетні родини, не про еліту, а про все населення, що має права на самоврядування, самовизначення, договірні відносини з владою. Якщо монарх не виконував зобов’язань, народ мав право розірвати з ним стосунки. Замість довічної влади фактично вводилася виборна. Монарх або гетьман набував повноважень скоріше Президента.

Син став відомим у Франції

Син Григор Орлик вписаний в історію не лише України, а й… Франції. Адже він був агентом дипломатичної служби короля Франції Людовика XV, виконував таємні місії. Він називав себе сином «голови козацької запорізької нації». Саме так зазначено в шлюбному контракті з представницею старовинного шляхетного французького роду.

 Мав прекрасну дружину

Дружина українського гетьмана Ганна, освічена та інтелектуальна жінка, допомагала йому, а потім сину Григору вести справи, вела листування з німецькими князями, польськими магнатами та шведськими королями. Після 40 років їй довелося розділитися з чоловіком, у Польщі разом із дітьми переховуватися у монастирі від московських шпигунів. Коли Ганні було 64 роки, шведський король Фредерік I призначив їй пенсію.

Нагадаємо, у Київській області будують інклюзивне містечко для військових.

Фото: ШоТам!

Суспільство

У Чернівцях ветеран за кошти гранту відкрив спортзал для дітей

Опубліковано

Учасник бойових дій за кошти гранту відкрив спортзал для дітей у Чернівцях. Чоловік півтора року служив в ЗСУ на посаді командира роти та офіцера відділення, брав участь у захисті України від збройної агресії російської федерації.

Про це повідомляє Чернівецька ОВА.

Для реалізації своєї ідеї підприємець орендував приміщення, зробив ремонт, а за кошти гранту закупив необхідне обладнання.

У залі облаштований фітнес-зал та зали для функціональних індивідуальних тренувань. У планах підприємця взяти на роботу адміністратора та тренерів, які будуть вести секції йоги, фітнесу та інших напрямів.

Читайте також: Жінки ВПО, які розвивають економіку України можуть отримати грант для розвитку

Прийом заявок за програмами «Власна справа» і «Грант для ветеранів та їх подружжя» – продовжується.

Подати заявку можна через Дія.

Нагадаємо, українські підприємці, чий бізнес постраждав внаслідок війни можуть отримати компенсацію

Фото: ЧОВА

Читати далі

Суспільство

Влучили у яблучко: прикордонники завдали удару по позиції противника на півдні та знищили систему звʼязку

Опубліковано

Прикордонники, які захищають Україну в складі Сил оборони, знищили систему звʼязку окупантів на півдні. Удару по ворожих позиціях завдали FPV-дронами.

Про це повідомила пресслужба Державної прикордонної служби України.

“На півдні FPV-дронами прикордонники завдали удару по позиції противника та знищили систему звʼязку. Втрати ворога уточнюються”, – йдеться в публікації.

Били FPV-дронами: прикордонники  завдали удару по позиції противника на півдні та знищили систему звʼязку. Відео

Відео можна переглянути за посиланням.

Нагадаємо, українські винахідники створили систему захисту від російських дронів «Анти-Зала».

Фото: ДПСУ

Читати далі

Суспільство

У школах військову підготовку викладатимуть ветерани – Уряд

Опубліковано

22 ветерани пройшли курс Мінветеранів та Міноборони і незабаром викладатимуть початкову військову підготовку у школах.

Про це повідомляє Урядовий портал.

Мінветеранів спільно з фахівцями Національного університету оборони України розробили Програму підвищення кваліфікації кадрового потенціалу: “Курс підвищення методичної майстерності педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти, які проводять початкову загальновійськову підготовку та мають статус ветеранів війни”. 

Читайте також: МОЗ оновило правила медогляду для школярів

“Сьогодні ми вітаємо 22 випускників-ветеранів, які успішно пройшли навчання у Києві. Проте для збільшення кількості ветеранів війни, які готуватимуть українців до загальновійськової підготовки та національного спротиву, Мінветеранів масштабує навчальну програму на всі регіони України. Загалом у 2024 році плануємо випустити близько 100 ветеранів і ветеранок війни”, — прокоментував заступник Міністра у справах ветеранів України Максим Кушнір.  

Після успішного завершення курсу на базі Університету слухачі-ветерани отримують сертифікат державного зразка на право викладання предмету “Захист України”. 

Нагадаємо, в застосунку «Резерв+» готуються нові сервіси.

Фото: НУШ

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство1 день тому

«Не бійтеся бути тим, ким ви є»: 10 питань ЛГБТ-військовим про службу в армії, ставлення колег, війну та мрії

Українська армія завжди стояла на варті незалежності та суверенітету нашої країни, захищаючи її кордони і...

Суспільство3 дні тому

Робить тільки те, що приносить задоволення: як викладачка стала блогеркою після понад 20 років роботи в університеті

Під час розмови з цією жінкою мені захотілося дістати з полиці художню книгу та скоріше...

Суспільство1 тиждень тому

«Ми створили європейський хаб у селі»: як сільську бібліотеку перетворили на Смарт Простір

Тепер жителі українських сіл не рвуться в міста, а навпаки — відроджують місцеву сакральну історію...

Суспільство2 тижні тому

Табір, як у дитинстві, але для дорослих. Як працює перший в Україні кемпінг на деревах

Ви колись пробували спати в повітрі, коли поряд ліс, гори та зоряне небо вночі? А...

РЕКЛАМА: