Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Які бувають міни й боєприпаси та як їх розрізнити. Інструкція від ДСНС

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.


Історії, які ми тут зібрали, є прикладом лідерства для підприємиць та активісток. Попри війну, ці жінки відкривають чи продовжують бізнес, волонтерять і мотивують волонтерити.

174 тисячі км2 України вважаються потенційно заміновиними, це 30% території. Ця площа дорівнює трьом площам Хорватії. У зоні потенційного ризику – понад 6 мільйонів людей.

Державна служба України з надзвичайних ситуацій уже працює над розмінуванням деокупованих і прифронтових територій. ДСНС попереджає про небезпеку та закликає зберігати пильність, адже тисячі боєприпасів залишаються активними після ворожих обстрілів, а міни та решта вибухонебезпечних предметів можуть бути будь-де: у покинутих будинках, на вулицях, у полях, лісах, на узбіччях доріг і навіть на дитячих майданчиках.

У ДСНС розповіли про те, якими бувають міни, як їх розпізнати та що потрібно й не потрібно робити, якщо ви помітили небезпечний предмет.

Що робити, якщо бачите вибухонебезпечний предмет

  • Не торкайтеся, не намагайтеся його пересунути, підняти чи спробувати знешкодити.
  • Відійдіть на безпечну відстань – щонайменше на 100 метрів.
  • Попередьте інших про небезпечну знахідку.
  • Позначте місце, де ви побачили підозрілий предмет (палицею, одягом, камінням тощо).
  • Зателефонуйте та повідомте поліцію або ДСНС за телефонами: 101, 102 або 112 (єдиний номер екстреної допомоги).

Найбільш розповсюджені вибухонебезпечні предмети 

ПФМ-1, ПМН-1, ПМН-4, ПМН

Протипіхотна фугасна міна ПФМ-1. Джерело: сайт ДСНС України.

Протипіхотні фугасні міни як правило бувають коричневими чи зеленими. Їх встановлюють на поверхні чи в товщі ґрунту та маскують. Такі міни можуть пролежати в землі роками й здетонувати, якщо на неї наступити ногою, натиснути рукою або наїхати автівкою.

Так біля деокупованого села Євгенівка Миколаївської області двоє чоловіків їхали польовою дорогою по дрова, й їхній легковик підірвався на протипіхотній міні. Люди не постраждали. Вони викликали ДСНС, бо із замінованої зони вже не змогли виїхати самотужки. 

«Заздалегідь обмірковуйте свій шлях, обирайте тільки безпечні та перевірені дороги. Польові шляхи й узбіччя можуть приховувати небезпеку, тому краще об’їхати асфальтованою дорогою чи дорогою з твердим покриттям», – коментують у ДСНС.

МОН-90, МОН-50, ПОМ-2, МОН-100, МОН-200

Протипіхотна міна осколкової дії МОН-90. Джерело: сайт ДСНС України.

У протипіхотних мін осколкової дії характерний колір зелений або коричневий. МОН-50 і МОН-90 мають випуклий корпус, а МОН-100 та МОН-200 схожі на сталеві банки. Їх встановлюють безпосередньо на ґрунт або на інші вертикальні поверхні. Якщо зачепити розтяжку – здетонує. Такі міни можуть вразити людей або транспорт на відстані в 90 метрів. 

Міни-пастки

Міна-пастка МЛ-7. Джерело: сайт ДСНС України.

Міни-пастки чи міни-сюрпризи. Ці міни завширшки з дволітрову банку й не більше 15 сантиметрів у висоту часто ховають або маскують у безпечних, на перший погляд, предметах: дитячих іграшках, ліжках, шафах. Такі міни діють за принципом розвантаження: натиснув, міна активізувалася, а коли прибрав предмет, під яким був пристрій – вибухнула.

Після деокупації Херсона, на територіях було виявлено багато мінного сміття. Приміром, в одній з адміністраційних будівель міну-пастку МЛ-7 знайшли під принтером. За словами спікера ОК «Південь» Владислава Назарова, такі «сюрпризи» росіяни залишили мало не в кожному кабінеті. 

ПТМ-1, ПТМ-3

Протитанкові міни дистанційного керування ПТМ-1. Джерело: сайт ДСНС України.

Протитанкові міни дистанційного керування бувають зеленими чи коричневими, їхній корпус може бути пластиковим чи металевим. Їх встановлюють на поверхні за допомогою засобів дистанційного мінування, тобто в конкретному місці з метою пошкодити техніку. Ці міни спрацьовують самостійно, якщо змінюється електромагнітне поле, наприклад, поруч з’являється інший металевий предмет (авто, танк), або стікає час таймера. 

ТМ-62М, ТМ-62П3

Протитанкові міни фугасної дії ТМ-62. Джерело: сайт ДСНС України.

Протитанкові міни фугасної дії. Як правило, корпус у таких мін сталевий, а встановлюють їх на поверхні або в ґрунті та маскують. Вони спрацьовують від натиску вагою від 150 кілограмів або зміни електромагнітного поля, тому поруч з такими мінами не варто користуватися телефоном або рацією.

ММ 60-мм, ММ 82-мм, ММ 120-мм, 

Мінометна міна ММ 60-мм. Джерело: сайт ДСНС України.

У мінометних мін є три калібри: 60 мм, 82 мм та 120 мм. Впізнати такі міни можна за оперенням на задньому кінці. Їх використовують для ураження людей і техніки – осколки від них можуть розлетітися на 250 метрів. Мінометні міни спрацьовують від контакту чи падіння. 

Ф-1, РГД-5, РКГ-3, РГН, РГО

Ручна граната Ф-1. Джерело: сайт ДСНС України.

Характерна ознака таких гранат – розмір: вони завбільшки зі стиглий лимон. Звідси й народна назва гранати Ф-1 – «лимонка». Гранати спрацьовують, якщо витягнути стопорне кільце, або ж від удару. Часто ручні гранати встановлюють на розтяжку. Осколки від Ф-1 можуть розлітатися до 200 метрів. 

Так у селищі Ольшанське, що на Миколаївщині, діти знайшли три гранати, сховані в піску на дитячому майданчику. Хлопці одразу зателефонували до поліції та повідомили про небезпечну знахідку. Після цього прибули фахівці вибухотехнічної служби та вилучили боєприпаси. 

Згодом дітлахів нагородили за пильність, а батьків – за виховання. Про це повідомили на сторінці ГУ ДСНС у Миколаївській області. 

ПТАБ-1М, 9н210, О-10

Касетний боєприпас ПТАБ-1М. Джерело: сайт ДСНС України.

Особливість цих боєприпасів у тому, що вони невеликі та мають тоненькі стінки, які ховають у собі осколки чи протитанкові, протипіхотні або запальні міни. Тобто в одному вибухонебезпечному предметі міститься щонайменше з десяток менших. Їх можна впізнати по оперенню або парашутах у хвості. Такі міни спрацьовують від удару об землю чи предмет. 

У ДСНС попереджають: якщо ви помітили такий, як на зображеннях, або інший підозрілий предмет, схожий на міну чи боєприпас, – не наближайтеся до нього. Повідомте поліцію або ДСНС за телефонами: 101, 102 або 112.

Матеріал створено в партнерстві з Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні за підтримки Уряду Японії. Серія публікацій реалізується в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною». Думки, висловлені тут, належать авторам і не обов’язково відображають точку зору UNDP в Україні чи Уряду Японії.

Суспільство

Українці можуть «купити» страховий стаж: інструкція

Опубліковано

Українці можуть «купити» страховий стаж для виходу на пенсію у 60 років або для отримання вищої пенсії. Про це йдеться на Урядовому порталі.

Як «придбати» страховий стаж

Перш за все потрібно укласти договір з Пенсійним фондом України (ПФУ) – зробити це можна онлайн через веб-портал електронних послуг фонду. Потім потрібно зробити наступні кроки:

  • увійдіть в особистий кабінет Пенсійного фонду з використанням кваліфікованого електронного підпису, Дія.підпису або системи Gov.id.
  • оберіть розділ Комунікація з ПФУ, далі натисніть «Договір на добровільну участь»;
  • внесіть персональні дані особи, на користь якої ви хочете робити внески (ПІБ, податковий номер, серію і номер паспорта, дату народження).
  • якщо платите за себе, натисніть Бажаю сплачувати внески за себе й вкажіть необхідну інформацію;
  • дайте згоду на обробку даних і підтвердіть внесені дані;
  • підпишіть договір за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), натиснувши кнопку «Підписати й сплатити»;
  • сплатіть внески, обравши зручний для вас спосіб: через Portmone чи платіжне доручення.
Інструкція, як скористатися послугою

Кому доступна послуга

Застраховані й незастраховані люди старші 16 років, котрі належать до однієї з цих категорій:

  • працевлаштовані за кордоном, проте хочуть отримувати пенсію в Україні;
  • передпенсійного віку, яким не вистачає стажу для отримання пенсії;
  • з низьким рівнем офіційного доходу, які хочуть збільшити розмір пенсії у майбутньому.

Читайте також: Щастя належить безстрашним: подружжя лікарів з Дружківки відкрило мережу перукарень у Донецькій області

Робити внески можна як за себе, так і за іншу людину, якщо вона не є пенсіонером.

Хто може «докупити» стаж

Щоб особі, яка не працює, був зарахований повний місяць страхового стажу, за неї має бути сплачено щонайменше мінімальний страховий внесок. Його розраховують за формулою: мінімальна заробітна плата х 22%. З 1 квітня 2024 року мінімальний страховий внесок становить 1760 грн.

Суми сплачених страхових внесків зараховуються за місяць, у якому кошти надійшли на рахунок Пенсійного фонду України.

Щоб особі, яка не працює, був зарахований повний місяць страхового стажу, за неї має бути сплачено щонайменше мінімальний страховий внесок

Нагадаємо, в Україні оголосили мікрогрант для соціальних ініціатив.

Фото: Укрнет

Читати далі

Суспільство

Швеція виділила 28 млн євро на підтримку оборонного потенціалу України

Опубліковано

Уряд Швеції доручив Збройним силам країни перерахувати 28 млн євро на підтримку обороноздатності України.

Про це повідомляє пресслужба уряду Швеції.

Так, 18 млн євро буде передано трьом коаліціям у рамках Контактної групи з питань оборони України, а 10 млн євро – до Фонду НАТО для України.

“Ми продовжуємо підтримувати Україну і робитимемо це доти, доки це буде необхідно. Шведська підтримка буде поступово переходити до закупівлі нового обладнання у промисловості для передачі Україні. Завдяки цим платежам до фондів ми зможемо зміцнити оборону України в плані безпілотників, розмінування та посилення можливостей українських ВМС”, – заявив міністр оборони Швеції Поль Йонсон.

Читайте також: В Україні стартувала премія UEPA: можна отримати кошти на розвиток підприємства, подробиці

Так, Швеція виділяє:

  • 5 мільйонів євро на користь коаліції з розмінування, які будуть спрямовані на спільні закупівлі обладнання та навчання українського персоналу.
  • 3 мільйони євро на коаліцію морської безпеки, яка підвищує потенціал України в галузі безпечних морських перевезень у Чорному морі, а також розширює можливості українських ВМС у галузі морського спостереження, амфібійних боїв, контролю над морем і протидії російським військовим кораблям.
  • 10 мільйонів буде передано коаліції безпілотників. За підтримки Коаліції безпілотників можливості України в галузі безпілотників будуть розширені за рахунок навчання більшої кількості українських солдатів. Підтримка також допоможе Україні в закупівлі безпілотників.

Нагадаємо, у Міноборони розповіли про грошове забезпечення для важкопоранених військових.

Фото: Уряд Швеції

Читати далі

Суспільство

Як не залишитися без зв’язку та інтернету при відключенні світла

Опубліковано

Через масований удар по енергетиці 8 травня 2024 року в усіх областях України можуть запровадити графіки відключення світла. Вже відомо, що пік очікується увечері з 18:00 до 23:00.

три простих кроки для того, щоб не залишитися без зв’язку та інтернету.

Мобільний зв’язок

Через нестабільне електропостачання в мережах може зникати зв’язок на телефонах. Коли вимикається світло, станції мобільних операторів перемикаються на альтернативне живлення.

Як правило, батарей та генераторів вистачає на 4-5 годин роботи. Якщо після цього досі немає світла, станція може повністю відключитися і не обслуговувати абонентів.

Щоб не залишити українців зовсім без зв’язку, ще 2022 року було запущено національний роумінг. Це безкоштовна опція, яка дозволяє абонентам користуватись послугами інших операторів у зоні покриття.

Щоб скористатися цією опцією, треба на смартфоні вимкнути автовибір мережі. На Android – перейти в “Налаштування” – “Мобільна мережа” (або “Підключення”) – “Оператор”. На iOS: “Параметри” – “Мобільні дані” – “Вибір мережі”.

Як не залишитися без зв'язку та інтернету при відключенні світла

Потім треба знайти та вибрати доступну мережу – VODAFONE UA, UA-KYIVSTAR або LIFECELL. Якщо не вдалося зареєструватися, спробуйте знову або виберіть іншого оператора. Після цього можна дзвонити, приймати дзвінки, надсилати та отримувати смс-повідомлення.

Щодо мобільного інтернету, то навряд чи його використання в національному роумінгу буде комфортним. Оператори дають доступ до мережі 2G/3G на швидкості до 512 Кбіт/с. Цього може вистачити на обмін повідомленнями в месенджерах чи пошук інформації в інтернеті.

Читайте також: Мінкульт хоче створити заповідник на території пам’ятки археології «Китаївське городище»: що про це відомо

Домашній інтернет

Якщо ви хочете залишатися з домашнім інтернетом при відключеннях світла, слід заздалегідь потурбуватися про це. Для цього треба уточнити у свого провайдера, чи він перейшов на енергоефективні інтернет мережі за технологією xPON.

PON (passive optical network або “пасивна мережа”) – це технологія, яка забезпечує доступ до інтернету в будинках з проведеними оптичними комунікаціями. У таких випадках оптика заводиться безпосередньо у квартиру.

Особливістю PON є деревоподібна архітектура, яка не потребує електропостачання для периферійних вузлів. Це дозволяє отримувати доступ до мережі навіть при локальних перебоях зі світлом за наявності резервного живлення у ваших девайсів. Швидкість залишається високою, достатньою для перегляду онлайн-ТБ.

Як не залишитися без зв'язку та інтернету при відключенні світла

Якщо ваш провайдер не надає доступу до інтернету через оптику, можна знайти найближчого провайдера з xPON-мережею і подати заявку на підключення. Щоб прискорити процес, радять об’єднатися із сусідами. Зазначимо, у Києві така послуга доступна у більшості великих провайдерів.

Якщо домашній інтернет роздається по Wi-Fi, то крім джерел живлення для ноутбука або комп’ютера, потрібне альтернативне джерело живлення для роутера. Це може бути як зарядні станції чи безперебійники, так і павербанки. В останньому випадку потрібна батарея, здатна видавати необхідний вольтаж, і кабель з відповідними роз’ємами.

При дотриманні всіх умов можна залишатися вдома онлайн не лише під час віялових відключень, а й за тривалих блекаутів.

Пункт незламності

Якщо національний роумінг не працює і зник домашній інтернет, можна прийти до одного з Пунктів незламності. Достатньо завантажити мапу в застосунку “Дія”, щоб у декілька кліків знайти найближчий пункт і перевірити, чи є в ньому все необхідне.

Як не залишитися без зв'язку та інтернету при відключенні світла

Через додаток можна перевірити, чи працює пункт, чи доступний для людей з інвалідністю, а також чи є там зв’язок, інтернет, генератор, вода, тепло, аптечка та можливість підзарядити гаджети.

Нагадаємо, Проспект Правди у Києві перейменували на честь Європейського Союзу.

Фото: ДЕТЕК

Читати далі