Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Можливості

Втратили дім і бізнес, та не креативність. Підприємці з Луганщини за грант відкрили в Бучі заклад з корисним фастфудом

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про підприємців, які за грант відновлюють свій бізнес.
Чому ми його робимо?… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про підприємців, які за грант відновлюють свій бізнес.
Чому ми його робимо?

Аби більше українських підприємців дізналися про можливості відкрити новий бізнес або відновити старий, навіть якщо його зруйнувала війна.

«Одна з наших клієнток колись написала, що якщо і їсти фастфуд, то тільки в “ЗАвертаї”», каже засновник смарт-ресторану «ЗАвертай» у Бучі Олексій Гончаров.

Олексій з дружиною Іриною вимушено переїхали в Бучу з Луганщини. Завдяки підтримці Міжнародної організації з міграції (МОМ) та Уряду Німеччини відкрили минулого року оригінальний заклад швидкого і корисного харчування. Тепер жителі Бучі можуть смакувати «завертай» страву зі свіжих продуктів, яку створюють за три хвилини. 

«Наша карма — робити бізнес в тих місцях, які були зруйновані»

Олексій та Ірина до 2014 року жили на Луганщині в Кадіївці (тодішній Стаханов). Чоловік із партнером розвивав мережу «Фуд Тайм», а Ірина мала бізнес із продажу косметики. У 2014 році з початком російської агресії на Сході вони переїхали до Гірського — невеликого міста біля Сєвєродонецька, де жили батьки Олексія. Цю територію Луганщини у 2014 росіяни не окупували. Подружжя відкрило власну мініпекарню, кав’ярню-кондитерську, а ще планували створити мінімаркет, проте мрії змінила повномасштабна війна. 

Олексій та Ірина Гончарови. Фото надав Олексій

У Гірському сімейний бізнес Гончарових зруйновано, Олексій навіть не знає, чи від приміщення залишилися хоча б стіни. З весни 2022 року місто окуповане. Сім’я Гончарових спершу виїхала на Закарпаття, а коли ЗСУ деокупували Київщину, то переїхали до Бучі, де живуть родичі Олексія.

Після року життя в Бучі подружжя вирішило започаткувати власну справу. 

«Відколи пам’ятаю наш бізнес, ми завжди відбудовували зруйноване, піднімали все з руїн. Ми з дружиною навіть думали про те, що це якась наша карма — робити бізнес в тих місцях, які були зруйновані», — каже Олексій.

Підприємець ділиться, що спершу планували відкрити пекарню, адже вже мали такий досвід, але в той період Буча не потребувала такого закладу: «На Київщині клієнти більш вибагливі, багато бачили, тому ми вирішили створити щось незвичайне. Так виникла ідея смарт-ресторану “ЗАвертай”».

Ідея смарт-ресторану “ЗАвертай” готувати швидко і корисно. Фото надав Олексій

Техніку та меблі закупили за грант

Втілити ідею в життя допомогла грантова підтримка від Міжнародної організації з міграції (МОМ). Підприємець каже, що про цю організацію знав ще з часів роботи на Луганщині, навіть кілька разів вдалося співпрацювати. «МОМ завжди була для нас однією з найвідоміших та найнадійніших грантодавців, тому ми вирішили взяти участь у грантовому конкурсі від них», — згадує Олексій. Це був проєкт «Розвиток МСП: економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та відновлення бізнесу», що фінансувався Урядом Німеччини через Німецький банк розвитку KfW.

На створення смарт-ресторану «ЗАвертай» виділили 20 тисяч євро, завдяки яким закупили необхідне обладнання — вироби з нержавіючої сталі, меблі, барну стійку, су-від для приготування страв, теплову та холодильну техніку й інше. Також підприємців підтримали Данська рада у справах біженців та німецький проєкт GIZ. Ще частину коштів сім’я Гончарових вклала самостійно.

Грант підприємці витратили на необхідне обладнання. Фото: МОМ / Стилія Кампані

Швидка їжа, від якої добре

Олексій каже, що в сучасному шаленому ритмі зі щільними робочими графіками люди не завжди знаходять час на якісне харчування. Постійно харчуватися фастфудом шкідливо, а на ресторан не всі мають час та кошти. А ще люди проводять багато їздять в автівці. Тому підприємці вирішили запропонувати їжу, яку готують три хвилини та її зручно їсти в дорозі. Родзинкою закладу є «завертай» — страва зі свіжих овочів та зелені з рибою чи м’ясом у тортильї. 

Завертай, який є фірмовою стравою смарт-ресторану Гончарових. Фото надав Олексій

У закладі не готують на грилі та не роблять фрі з використанням олії. Виключно технологія су-від, за якої продукти готують у вакуумі під низькими температурами. Так їжа зберігає свої корисні властивості. А ще для «завертаїв» роблять натуральні соуси та використовують багато зелені.

«Слово “фастфуд” має негативне забарвлення, адже відразу на думку спадає шкідлива вулична їжа. Ми руйнуємо уявлення про фастфуд та хочемо давати людям великий вибір швидкого, але здорового харчування», — каже Олексій.

«А нам нормальну їжу дайте, будь ласка»

Чоловік ділиться, що у закладу не було пафосного яскравого дня відкриття з різноколірними кульками. Тоді часто вимикали електрику, люди були пригнічені через повітряні тривоги та обстріли. Олексій шукав генератори та акумулятори, тому не мав часу на маркетинг. Та все ж «ЗАвертай» отримав своїх клієнтів, дехто навіть став постійним.

Дуже символічно, що через дорогу до закладу розташований МакДональдз. Олексій каже, що деякі відвідувачі навіть ділилися своєю радістю, адже тепер за такі ж кошти можна поїсти корисну їжу. «У закладі ми бачили кумедні випадки — коли в автівці на задньому сидінні діти мають пакетики з Маку, а батьки приїжджають до нас і кажуть “А нам нормальну їжу дайте, будь ласка”», — ділиться підприємець.

Засновники «ЗАвертай» обслуговують клієнтів. Фото: МОМ / Стилія Кампані

«Створюю продукт, за який мені не соромно»

У закладі працевлаштували кількох переселенців. Серед них — кухарі Тетяна та її чоловік Віталій, які раніше працювали в сімейній пекарні Гончарових у Гірському. «Коли навесні 2023 Олексій зателефонував і сказав, що відкривають заклад, то наступного дня я вже була у Бучі, бо була впевнена, що це щось цікаве — сумно в команді Олексія не було ніколи», — згадує Тетяна, і додає: «Це для мене не просто робота. Я створюю корисний та смачний продукт, за який мені не соромно», — каже Тетяна.

Олексій зі своїми працівниками в закладі. Фото надав Олексій

В «ЗАвертаї» працевлаштували і переселенців з інших міст. Наприклад, Аліна переїхала в Бучу з Миколаївщини. Про вакансію кухаря до закладу дізналася завдяки Ірпінському центру зайнятості в березні минулого року. 

«За рік роботи “ЗАвертаю” ми пишаємось, що змогли вгадати та зробити для наших клієнтів новий продукт, якого тут не вистачало. Я радий, що наш креативний підхід до кухні оцінили мешканці Бучі. Ми донесли свою ідею до клієнтів та отримали від них ефект “вау”. А ще пишаюся, що попри втрату дому та колишнього бізнесу ми змогли почати власну справу на новому місці», — підсумовує Олексій.

Можливості

Українські волонтери можуть отримати $1000 на проєкти для безпритульних тварин

Опубліковано

Хостингова компанія HOSTiQ.ua запустила п’ятий щорічний грантовий конкурс «Допомога хвостикам». Волонтерські та благодійні організації з України можуть отримати тисячу доларів для реалізації корисного проєкту на підтримку безпритульних тварин.

Про це повідомили організатори.

Про конкурс

У 2024 році участь у конкурсі взяли 70 організацій. Тоді грант отримав проєкт із міста Глухів на Сумщині — команда облаштувала вольєри для собак поблизу прифронтової зони. За словами менеджерки програм КСВ HOSTiQ Юлії Піменової, у таких регіонах можливості залучення допомоги обмежені, тож локальні ініціативи мають особливу вагу.

«Було страшно подаватись на грант — чи помітять нас? Наважились для блага тварин. За виграні гроші ми зробили те, що було в мріях та планах довгий час. Радіємо з того, що нам вдалося покращити умови життя наших підопічних»» — поділилась Яна Сокол — авторка проєкту, що переміг у 2024 році.

Читайте також: UAnimals запустили власну платформу із лекціями задля допомоги тваринам

Цьогоріч переможця визначать у травні. Автори проєкту мають реалізувати свою ініціативу протягом місяця після отримання фінансування та прозвітувати про витрати.

Приймання заявок триватиме до 30 квітня 2025 року. Детальніше про умови участі можна прочитати за посиланням.

Цьогорічними партнерами конкурсу стали: IT-компанія ZONE3000, мережа «Фокстрот», KORMOTECH, бренд «Клуб 4 лапи» та виробник COLLAR. Вони також визначать власних переможців та нададуть призи.

Нагадаємо, що на Харківщині ветеринари врятували косулю зі зламаною ногою (ФОТО).

Фото обкладинки: Unsplash

Читати далі

Можливості

«Варто діяти»: ветерани можуть отримати до 1,5 млн гривень на розвиток бізнесу

Опубліковано

Український ветеранський фонд оголосив старт нового конкурсу «Варто діяти». Програма надає можливість ветеранам та родинам загиблих захисників отримати гранти від 500 тисяч до 1,5 мільйона гривень на реалізацію бізнес-проєктів.​

Про це повідомили в КМДА.

Умови програми

Отримати грант на розвиток бізнесу можуть:

  • ветерани, зареєстровані як фізичні особи-підприємці;​
  • члени сімей загиблих ветеранів війни та захисників України, зареєстровані як ФОП;​
  • дружини або чоловіки ветеранів-ФОПів, якщо проєкти спрямовані на реінтеграцію ветеранів до активного суспільного життя;
  • юридичні особи, зареєстровані не пізніше ніж за рік до подання заявки, засновниками яких є ветерани або члени сімей загиблих захисників.​

Читайте також: ЗСУ використовують далекобійне озброєння, створене завдяки інвестиціям Литви

Тематику проєктів не обмежують, за винятком аграрного бізнесу — для цієї сфери передбачено окремий конкурс у червні.​

Заявки прийматимуть до 28 квітня 2025 року (до 18:00), а оголошення переможців запланували на 17 червня. Пріоритет надаватимуть проєктам, що передбачають створення нових робочих місць.​

Детальні умови конкурсу та форму для подачі заявки можна знайти на офіційному сайті Українського ветеранського фонду за посиланням.​

Нагадаємо, що виробники озброєння в Україні можуть отримати до 8 мільйонів гривень: умови програми.

Фото обкладинки: Getty Images

Читати далі

Можливості

Google запускає серію безплатних воркшопів про IT для студентів: як долучитися

Опубліковано

Google оголосив про старт нової навчальної програми «Google Cloud для студентів: впевнений старт кар’єри». Компанія проведе серію онлайн-воркшопів для студентів та викладачів, які прагнуть поглибити цифрові знання та навички й побудувати кар’єру в ІТ.

Про це повідомили в Google.

Теми воркшопів

Програма охоплює теми хмарних технологій, генеративного штучного інтелекту, аналізу даних і кібербезпеки. Учасники зможуть отримати практичні знання від експертів Google та провідних українських ІТ-фахівців, а також поставити питання наживо під час заходів.

Розклад онлайн-зустрічей:

  • 24 квітня, 17:00 — панельна дискусія на тему кар’єрних можливостей у сфері Google Cloud: що таке GCloud Software Engineer, Consultant, Automation Engineer, Software Architect та які навички потрібні для старту;
  • 1 травня, 17:00 — обговорення трендів у штучному інтелекті, машинному навчанні та кібербезпеці;
  • 8 травня, 17:00 — практичні поради щодо складання резюме, пошуку першої роботи в ІТ, значення pet-проєктів і трендів у 2025 році.

Читайте також: Мінцифри запустило платформу технологічних досягнень України

Окрім доступу до знань, учасники отримають сертифікати та можливість працювати з платформою Google Cloud Skills Boost. Програма також стане у пригоді викладачам вищих та передвищих навчальних закладів, які хочуть підготувати студентів до вимог сучасного ринку праці.

Участь у воркшопах безплатна. Для реєстрації потрібно перейти за посиланням.

Нагадаємо, що український сервіс CodeUA номінували на технологічну премію The Webby Awards.

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі