Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Місяць – і на місці руїн з’являється нове житло, або Як я створила компанію з виробництва модульних будинків

Опубліковано

«30-45 днів – і ті, хто втратив житло, можуть отримати нове», – розповідає Марія Шиян. До повномасштабного вторгнення вона мала успішний ритейловий бізнес та щасливе життя. Утім увесь минулий рік підприємиця присвятила зовсім іншій справі – будівництву модульних домівок для тих, хто втратив житло через війну.

Сьогодні її компанія Tera M займається виробництвом та встановленням будинків, а фінансові питання закривають міжнародні донори. Завдяки цьому проєкту вже 40 родин знову отримали дім – просто на місці того, який знищили окупанти. Про ініціативу, релокацію, рекордну швидкість будівництва та головні виклики Шиян розповіла команді ШоТам.

Марія Шиян

 керівниця компанії-виробника модульних будинків Tera M

«Не переймайся, я знаю, що робити, я про тебе подбаю»

До 24-го лютого 2022 року я займалася благодійністю й волонтерством, але доволі опосередковано. Не було такого, що мені доводилося не спати ночами, тягати коробки чи шукати пляшки для коктейлів Молотова. У мене було життя, власний бізнес та плани на майбутнє.

Усе це забрала росія о п’ятій ранку 24-го лютого. Тієї ночі мене розбудила моя адміністраторка. Вона родом з Донецька, 2014 року стала вимушеною переселенкою. Для неї все це відбувалося вже вдруге. Досі пам’ятаю її слова: «Машо, почалося. Але ти не переймайся, я знаю, що робити. Я це вже проходила, я про тебе подбаю»

Вона телефонувала мені з Києва, а я саме прямувала туди з Волині. Я їхала, дивилася на потік зустрічних машин і плакала. Що чекає на всіх нас далі? Здавалося, це все якась чудовищна помилка. Як це – прийшли окупанти й хочуть відібрати нашу землю? Та, на жаль, помилки не було. Була війна.

Київ перетворився на суцільний спротив

До Києва я дісталася швидко й відразу відчула, як місто перетворилося на суцільний організм. Усі метушилися, щось шукали, діставали абсолютно неможливі речі, пакували їжу, одяг, амуніцію, організовували водіїв і транспорт. Працювали усі. Звісно, я не могла залишатися осторонь. 

Ми з чоловіком вирішили попри все залишатися в Києві. Робити все можливе, аби допомогти вигнати ворога з нашої країни. І робота закипіла. Перші дні ніхто не спав і не їв. Пригадую, я могла розігріти їжу, залишити все у мікрохвильовці, піти вирішувати якісь нагальні питання, а повернутися лише за кілька годин, коли все вже охололо. І так по колу.

Ми облаштували невеличке приміщення-укриття й запрошували туди волонтерів. Комунікували з партнерами по бізнесу, які були на зв’язку 24/7. Організовували людей і транспорт, аби доставляти гуманітарні вантажі з кордону. За кілька днів ми набрали просто шалений темп. Відчувалося, що люди перетворилися на «таран», який стоїть на захисті своєї країни. 

Дім на заміну тому, який забрала війна

Десь наприкінці березня ми побували там, де пройшлася російська армія, залишивши після себе руїни та зруйновані доміки. Згодом це ви видовище змусило здригнутися кожного з нас. Власне, саме тоді й промайнула думка, що людям, які втратили домівки, потрібно десь жити. Бодай перший час, і бажано – в Україні.

Я зрозуміла, що тих, хто поїде за кордон, буде надзвичайно складно повернути додому. Поясню чому. Вони поїдуть, почнуть життя з нуля, їхні діти підуть у садочки та школи, вчитимуть мову, здобуватимуть освіту. А коли виростуть – навряд чи захочуть повертатися туди, звідки довелося рятуватися через війну. Та й дорослим буде складно вкотре починати все заново.

монтаж модульного будинку

Тому вже в квітні ми почали розробляти план, шукати проєкт модульного житла, який зможе задовольнити наші вимоги, а водночас – фінансування. І нам пощастило. Вже через місяць ми отримали кошти від міжнародних донорів, а в липні встановили перший модульний будиночок на місці зруйнованого окупантами житла.

Важливо встановлювати будинки саме на ділянках, які належать людям. Там, де колись – до приходу російської армії – був їхній дім. Адже там вже є комунікації, світло, а людина відчуває свою власність.

Це пані Ганна, яка втратила будинок під час активних бойових дій в Макарові. Того вечора уламок ракети влучив у будинок та застряг в підлозі. Незабаром будівля спалахнула, пожежа почала розходитись навколо.

Сьогодні пані Ганна разом із сином живуть у модульному будинку від Tera M. Його встановили на місці зруйнованої уламками ракет домівки.

Найнижча ціна за найвищу якість

З першим будиночком ми отримали безцінний досвід і побачили, як потрібно діяти. Та найважчим для нас і досі залишається необхідність переконувати донорів і благодійників у тому, що житло потрібне вже зараз, сьогодні, а не після перемоги України. На щастя, нам це вдається, і за час повномасштабного вторгнення ми забезпечили домівками 40 родин.

Наступний важливий момент – співвідношення ціни та якості. Ми мали максимально здешевити ціну за будівництво одного будинку, але при цьому не втратити якість, навпаки – щоразу її покращувати. Адже одна з умов організацій, які погоджуються фінансувати наш проєкт, – довговічність. 

Здебільшого прийнято вважати, що модульні будинки – це щось нетривале, тимчасове, але насправді ні. Якщо він правильно сконструйований і змонтований із дійсно якісних матеріалів, то в ньому можна жити щонайменше 30 років, якщо не всі 50. Тож відтоді, як встановили наш перший будинок, ми намагаємося збільшувати термін використання модульного житла, а водночас – пришвидшувати швидкість збірки. 

30-45 днів – і будинок готовий

Швидкозбірні модульні будиночки – це, можна сказати, конструктор для дорослих, який складається з модулів різного розміру. Їх можна переставляти, додавати чи прибирати, змінюючи під потреби майбутніх мешканців. Для зовнішнього оздоблення ми використовуємо сучасні поєднання дерева та металу, тому виглядають вони як щось «лофтове». 

Читайте також: Три доби – і можна жити. У Вінниці створюють будинки-лего, які можна зібрати за 72 години. ШоТам дізнався, як це можливо

Пари середнього віку вважають таке рішення стильним, а от люди третього віку – не завжди. Ми ж прагнемо, щоб ті, хто втратив житло, відчули себе знову вдома. Тому завжди звертаємо увагу на майбутніх власників і їхні вподобання щодо. Робимо усе можливе, щоб люди відчували себе дійсно комфортно й затишно. 

будівництво модульних домівок

Сьогодні нам вдалося налагодити процес виготовлення будинків до автоматизму. Навіть попри те, що наше виробництво встигло релокуватися з Києва на захід України. Чому переїхали? Для цього була низка причин. Серед них – дешевша оренда, нижча вартість роботи і менші відстані. Скажімо, якщо в Києві для доставлення деталі з одного кінця міста в інший потрібно було заплатити 2 тисячі гривень, то тут усі ці деталі розташовані у боксах, які часто розташовані поруч одне з одним. А це суттєво економить і час, і кошти. 

Завдяки цій оптимізації термін виробництва одного модульного будинку наразі коливається від 35 до 45 днів. Це надзвичайно швидкий показник, який водночас не дозволяє нам знижувати якість збірки чи монтажу. А один із останніх будиночків ми встановили всього за три з половиною тижні, перевершивши середній показник. Цей дім, до речі, розрахований для дітей з інвалідністю, а отже, облаштований спеціально під їхні потреби.

Отримати будинок може не кожен

Кошти на наші модульні будинки виділяють донори, а отже, саме донори й вирішують, для кого це житло монтується. Попри це зберігаються певні умови, які ніхто не може порушувати: домівку отримує родина, яка втратила попереднє житло через військові дії та не має альтернативного місця для проживання. Як, власне, і фінансової можливості відновити будинок власними силами. Але при цьому всі жителі наших модульних домівок прагнуть залишатися в Україні.

Завдяки цим критеріям ми впевнені, що сім’ї, які втратили все, нарешті отримають дах над головою. І їм не доведеться їхати за кордон в пошуках кращої долі. 

До того ж ми не віддаємо людям порожній будинок із «голими» стінами. Навпаки, робимо так, аби його власники одразу відчували підтримку та турботу. А тому під час передачі житла кожна модульна домівка наповнена всім необхідним: від сантехніки до рушників.

Допомагати варто вже, а не після перемоги

Так, ми вже подарували другий дім 40 родинам, але в порівнянні із загальною потребою – це дуже мало. Практично щодня я спілкуюсь з новими людьми, потенційними благодійниками. Пояснюю всі обставини й намагаюся переконати донорів у важливості цього проєкту.

Я знову й знову наголошую, що не варто чекати на закінчення війни. Працювати потрібно тут і зараз. Адже вже за 30-45 днів сім’я, яка втратила через війну фактично все, може отримати нове довговічне житло й можливість почати все заново. Сподіваюсь, нам вдасться забезпечити будинками якомога більше людей. Людей, які втратили дім через російську агресію.

монтаж модульних будинків

Суспільство

На Подолі в будівлі врятованої памʼятки відкрили арт-простір

Опубліковано

На вулиці Нижній Вал, 37/20 відкривається культурний простір “Кузня” (drib37).

Це анонсували на сторінці простору в Instagram.

Про архітектурну памʼятку

На вулиці Нижній Вал, 37/20 відкривається культурний простір “Кузня” (drib37). Це відновлена пам’ятка архітектури в центрі Подолу, де за сюжетом роману Валер’яна Підмогильного “Місто” проживав головний герой Степан Радченко після переїзду до Києва. У творі згадується: “На Нижньому Валу одшукав тридцять сьомий номер, зайшов хвірткою на подвір’я і постукав на ґанку в глухі, поїдені червою двері…”.

На початку повномасштабного вторгнення представники Подільської громади вивчали будівлі, що могли б бути потенційними пам’ятками, але перебували під загрозою знищення. Вони знайшли цю будівлю, отримали її законно у власність і почали опікуватися нею. Зокрема, оформили статус щойно виявленої пам’ятки архітектури, повідомляє команда проєкту для The Village Україна.

Ця будівля, збудована у 1900 році, раніше дійсно була кузнею. Вона зберегла свою автентичність, зокрема композицію й фасади, що робить її цінною, пояснюють у департаменті культурної спадщини КМДА.

Читати також: Українські підлітки спільно із колишнім консультантом NASA написали книги про Марс

Про простір

Тепер у цьому просторі облаштовано культурний центр із галереєю. Першою подією стане фотовиставка-рефлексія митця Микити Журавльова, присвячена Одесі.

“Кузня” працюватиме з 12:00 до 21:00. Відвідати виставку можна у ці ж години. Вона триватиме 21 та 22 травня (з можливим продовженням), а відкриття відбудеться о 18:00.

Вхід – вільний донат, усі кошти будуть передані підрозділу ГУР МО “Химера”.

Нагадаємо, що Олександр Усік переміг Фʼюрі та став абсолютним чемпіоном світу в надважкій вазі.

Також ми повідомляли, що в Міністерстві оборони тестують електронну чергу в ТЦК та СП.

Фото: простір “Кузня”

Читати далі

Суспільство

Лише 115 сантиметрів зростом, але одна з найсильніших в Європі

Опубліковано

Марії — лише 115 сантиметрів, у пологовому від неї відмовилися батьки, вона має інвалідність… Та попри все пережите, дівчина не втратила віри ні в себе, ні у свої можливості, ні у свою країну! Маша є однією з найсильніших спортсменок у Європі серед паралімпійців і веде свій блог у соцмережі, аби мотивувати інших любити себе та не втрачати мотивації, що б там не було!

Історія дівчини

Привіт! Мене звати Марія, мені 33 роки і ви будете здивовані, коли побачите мене в повний зріст. Та, попри це, я живу повноцінним життям, сама себе збезпечую, професійно займаюся спортом, учасниця Паралімпійських ігор, призерка Кубку світу та чемпіонка України і Європи.

Додатково я займаюся ще блогерством. Знаєте, я завжди хотіла жити в Америці, але зрозуміло після повномасштабного втогнення, що я хочу жити в своїй країні. Незважаючи на всі труднощі, я зрозуміло, що Україна в моєму серці понад усе.

Моя історія почалась з 1991 року. Коли я народився, лікарі побачили, що я дитина з вадами і запропонували моїм батькам написати відмову. Вони це і зробили.

Родина, яка була поряд

Після цього я потрапила до дитячого будинку і там проживала до підліткового віку. У 14 років я попала до прийомної родини. Я побачила різницю між дитячим будинком та сімʼїю. З розуміла, що саме в той час, коли я потребувала родини, вони були поряд. Саме завдяки моїй родині я знайшла себе і зрозуміла, чого я хочу від життя.

Спортом я почала займатися з підліткового віку. Мені запропонував тренер, мій перший Олександр Анатолійович. Попала вперше на Паралімпійські ігри, це у 2012 році. Я побачила, що таке дійсно великі спортсмени, дійсно ті, які здобувають медалі, ті, які боряться понад усе заради того, щоб у першу чергу подолати себе. У спорті я здобула силу духу,також фізичні сили. Я зрозуміла, що в цьому житті треба завжди боротися. Спорт мені це явно показав.

Читати також: Це українські страви, про які ви навряд щось чули: давні рецепти кулінарної спадщини

Важка зустріч

У 28 років мені наснився сон, що в моїй квартирі моя рідна матір та її донька, моя сестра. Я це розповіла подрузі, і вона мені запропонувала поїхати та зустрітися з нею. Зустріч у нас була дуже тяжкою. Я сказала людині, що я на неї зла не тримаю. Хочу просто дізнатися, чому саме я така, чого так вийшло, що я залишилась без батьків.

Були питання дуже прості, не дуже складні для людини, яка має все знати. Але на відповідь я дуже багато чула брехні і неправди.

Матір по цей час приховує, що я є, що я жива. Я їй сказала, якщо ти будеш надалі мене приховувати, я не можу так надалі з тобою спілкуватися.

Я також поїхала, знайшла батька, ми з ним зустрілися. З батьком було все інакше. Батько – це та людина, яка показала, що ми всі люди, ми всі можемо помилятися. Найголовніше, що я побачила в ньому, що він хотів це виправити. Ми спілкуємось надалі, він мені дуже сильно допомагає, коли я потребую. З його сім’єю я також спілкуюсь, у нас дуже добрі і теплі відносини.

В своєму блозі я показую приклад, що попри всі життєві обставини і не зважаючи на те, що в мене є інвалідність, я живу повноцінним життям. Надалі я планую займатися ще спортом і зараз готуюся до Кубку світу. Потім вже буде ясно, чи попадаю я на Паралімпійські ігри в Париж 2024. Планую далі займатися і будую собі кар’єру саме в спорту.

Нагадаємо про 10 українських науковців, які змінили світ своїми винаходами.

Також ми повідомляли, що Олександр Усік переміг Фʼюрі та став абсолютним чемпіоном світу в надважкій вазі.

Читати далі

Суспільство

В Києві запрацював перший рекрутинговий центр ССО

Опубліковано

Перший рекрутинговий центр Сил спеціальних операцій ЗСУ відкрили у Києві. 

Про це повідомляють в Telegram-каналі ССО.

Фото: ССО

Читати також: В Сумах запрацював реабілітаційний спецпроєкт для ветеранів та цивільних

Про центр

В ньому надають консультації з підготовки, забезпечення та умов проходження служби в Спеціальних операціях (ССО) та допомагають обрати військову спеціальність. Крім того, в рекрутинговому центрі можна отримати юридичну підтримку під час вступу на службу.

Фото: ССО

Центр розташований на Оболонській набережній, 7 (корпус №1) та працює щодня з 09:00 до 18:00. Також можна звернутися за номером 0 800 357 174.

Нагадаємо, що в київській поліції запустили кінологічний дитячий гурток.

Також ми повідомляли, що “Азов” показав унікальні кадри порятунку цивільних з “Азовсталі” (ВІДЕО).

Фото: ССО

Читати далі