Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Три доби – і можна жити. У Вінниці створюють будинки-лего, які можна зібрати за 72 години. ШоТам дізнався, як це можливо

Опубліковано

Дерев’яні, гіпоалергенні, мають круглу форму й збираються за 72 години. Донедавна така загадка просто не мала правильної відповіді. Однак вже рік команда українців створює унікальні круглі будинки, що не бояться ані вологи, ані вітру.

Із інноваційною технологією зведення домівок упродовж двох років експерементує вінничанин Анатолій Скорбач. Конструкторські здібності чоловіка відомі вже й за кордоном, та своє «велике будівництво» він орієнтує на українців. Про особливість будинків-конструкторів, унікальну технологію, вартість та екологічність розповідає ШоТам

Анатолій Скорбач

підприємець, власник будівельної компанії SAP

У круглих будинків своя енергетика 

Я за освітою механік літальних апаратів, і конструкторські здібності стали мені в пригоді. Адже все своє життя я присвятив виробництву. Пам’ятаю, у дитинстві вдома стояв невеликий верстат. Мій батько був столяром, тож ми завжди займалися деревообробкою. І якоїсь миті я вирішив продовжити цю справу. Спочатку виготовляв вікна й двері, а сьогодні – екологічний паркет і будинки. 

Ідея будівництва круглих хатин з’явилася після того, як до мене потрапила низка книг про езотерику. Я читав і звертав увагу на вібрацію, енергію, знав, що в круглих будинках це все інакше. Зрештою захотів і сам жити в такому будинку, тож близько двох років тому почав втілювати мрію в реальність.

Разом із командою ми придумали механізм, закупили обладнання, побудували цех і справа почала рухатись. Відчувши, що потрібно розвиватися швидше, ми вирішили виготовляти однакові деталі, а паралельно шукали рішення для зменшення вартості хатини. При цьому враховували людино-години, адже чим довше триває будівництво, тим більше коштуватиме праця. 

будинок у Карпатах

Подібних проєктів в Україні ще не було

Ми почали зі сферичних будинків. Утім таке будівництво забирає більше часу, а виробництво деталей – дорожче. Сферичний будинок потрібно монтувати з каркасом, обшивати його, тож ми вирішили відмовитись від цього проєкту й повернутися до екопродукції. Тепер будуємо дерев’яні будинки з цільного бруса, а дах вкриваємо м’якою черепицею. Пілотну хатинку побудували майже рік тому, але над удосконаленням технології працюємо й донині. 

Нам хотілося створити щось справді екологічне. Водночас я не бачив, аби хтось у світі робив щось подібне. Принаймні в інтернеті такої інформації немає. Можливо, хтось і користується схожою технологією. У такому випадку було б цікаво поспілкуватися з колегами. Ми ж подбали, щоб будинки з дерева були передусім безпечними. Зокрема вони витримують ураган і землетрус, оскільки стягнуті спеціальним тросом. А площа контакту стін із навколишнім середовищем у круглому будинку менша, ніж у квадратному, тому його легше прогріти.

Поясню детальніше. Коли будують традиційний будинок, його торці відкриті. Через це він вбирає більше вологи. А в круглої хатини – торець до торця, шви між ними укріплені спеціальним герметиком. Отже деревина не набухає від вологи й не втрачає тепло. Для нас важливо використовувати саме сухий клеєний брус. Завдяки цьому ми впевнені, що з будинком нічого не трапиться, навіть даємо високий відсоток гарантії. 

круглий будинок з дерева

Збираємо все за 72 години, але можемо й швидше

Наш будинок – ніби конструктор – формується з цільних дерев’яних брусів, а на зведення йде мінімум часу. Досвід першого будинку довів, що все реально зібрати всього за 72 години. Тож тепер намагаємося дотримуватися аналогічної швидкості під час монтажу наступних будівель.Та водночас це – не межа. Наша ціль – удосконалити технологію й скоротити увесь процес.

Який шлях від замовлення до здачі будинку? Спершу ми пропонуємо клієнту п’ять проєктів домівки на вибір: від 31 до 160 квадратних метрів. Наступним кроком визначаємо кількість поверхів – один чи два. Далі плануємо кімнати, а після – даємо план фундаменту. Встановлення будинку починається вже після облаштування фундаменту та проведення всіх необхідних комунікацій.

Читайте також: Черкаські «пташки» проти іранських «мопедів». В Україні створили БПЛА, здатні перехоплювати дрони-камікадзе. Ось як це працює

Ще одна особливість будинку-трансформера – його легко не лише зібрати, а й розібрати на деталі. Конструкцію зручно доставляти в найвіддаленіші точки країни й можна встановлювати прямо з вантажівки. А якщо до локації нереально доїхати автівкою, легкі бруси з легкістю можна донести в руках. 

Ми нічого не ріжемо на місці, тільки складаємо. Усі деталі виготовляємо в цеху. Є лінія, де готують блоки, обробляють спеціальним екологічним покриттям, фарбують, пакують на піддони й готують до завантаження. Усе, що нам потрібно, – цільні бруси з сосни чи смереки, «метелики», що скріплюють дерево між собою, і гарна погода. 

будинок за 72 години в Карпатах

Хочете власні вікна чи двері? Не проблема

Будь-яку хатину споруджують у два етапи. Спочатку команда приїжджає на об’єкт і встановлює стіни, покрівлю, двері й вікна. Для цього працівникам необхідно лише кілька основних інструментів: лазерний рівень, щоб рівно виставити перший вінець, дерев’яний молоток, щоб забивати «метелики», шуруповерт, завдяки якому кріплять кроквяну систему даху, спеціальний пістолет для герметизацій швів та гайкові ключі. І, звісно, не обійтись без драбини. 

Щоб зекономити або, навпаки, подбати про кращу якість, ми даємо клієнту можливість самостійно купувати вікна та двері. Але встановлення – за нами. Те саме стосується даху. Зазвичай його покривають м’якою черепицею – бітумом. Серед інших варіантів – дерев’яний гонт, комиш. Ми завжди відкриті до пропозицій. 

Вдруге будівельники прибувають на об’єкт, щоб встановити перестінки й укласти паркет. Йдеться про гіпоалергенну підлогу без клею та формальдегідів. На рівну поверхню ми кладемо м’яку фольговану підкладку. Збираємо за розміром кімнати великий дерев’яний килим висотою два сантиметри. Для нього не треба ані мастика, ані фанера, ані цвяшки. Він відчуває зміну вологи в приміщенні, але все одно не деформується завдяки спеціальним еластичним тросикам.

складання будинку за 72 години

Сто років? Наші вистоять

Якщо говорити про фінансову складову, то вартість екобудинку залежить від його висоти, товщини стін та виду черепиці. Орієнтовно це 600 тисяч гривень. За такі кошти ви отримуєте довговічне житло. Будинок стоятиме, допоки існуватиме деревина. А це вже залежить від вологості й матеріалів, якими її консервують. Ми використовуємо такі, що захищають дерево від ультрафіолетового випромінювання та гарантують біозахист. 

Якщо необроблена деревина може зберігатися довго, то доглянута здатна стояти до ста років. Головне, аби на неї не потрапляла вода й менше світило сонце. Тому ми використовуємо широкі піддашники. Також важливо уникнути контакту з бетоном, тому будинки встановлюють на спеціальні болти із 2-сантиметровим зазором знизу, який заповнюють спеціальною піною, аби гідроізолювати дерево. 

монтаж дерев'яного будинку

Наш проєкт оцінили за кордоном, та ми націлені на Україну

Нині ми готуємося до великого виробництва, формуємо команди працівників по всій країні. Надалі будемо проєктувати, виготовляти домокомплекти, а на місцях працюватимуть підготовлені команди. Для цього ми навчаємо людей, надаємо сертифікати та дозвіл на монтування наших унікальних будинків та паркету. Їх можна встановити навіть власноруч, але для цього потрібно попередньо отримати бодай мінімальні знання. 

Попри те, що ми займаємось круглими будинкам лише близько року, вже маємо достатньо запитів від українців. Паралельно ведемо перемовини з іноземцями, щоб залучити інвестиції. Плануємо збільшити наші потужності, адже нам байдуже, де будувати: у горах чи в долині. 

будинок за 72 години

Але хочу наголосити, що попри всі пропозиції наша команда націлена насамперед на роботу в Україні. Зокрема хочемо долучитися до повоєнної відбудови. Також у нас була ідея допомагати із житлом для переселенців. Крім того, плануємо брати участь у тендерах на будівництво, але для цього чекаємо на сертифікацію. А поки продовжуємо готуватися до масштабного запуску виробництва у Вінниці й наближати перемогу України. 

Суспільство

У центрі Києва під час ремонту дороги виявили трамвайну колію початку 20 століття (ФОТО)

Опубліковано

Під час дорожніх робіт поблизу Львівської площі в Києві комунальники натрапили на фрагмент трамвайної рейки, яка пролягала тут понад сто років тому.

Про це повідомив активіст Дмитро Перов.

За словами Дмитра, перші згадки про трамвайний рух на сучасній вулиці Січових Стрільців, яка наприкінці 19 століття мала назву Львівська, датуються 1894 роком.

На початку 20 століття цією ділянкою проходили трамвайні маршрути №4 і №20 (до Лук’янівки) та №9, що з’єднував центр із залізничним вокзалом через вулицю Бульварно-Кудрявську.

Читайте також: Студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО)

У цьому ж районі зберігся ще один елемент трамвайної інфраструктури — диспетчерський пункт, зведений у 1982 році за проєктом архітектора Яноша Віга. У 2021 році споруду планували демонтувати, однак завдяки ініціативі підприємця Алєкса Купера її вдалося зберегти.

Нагадаємо, що у Києві вперше за сто років виготовили автентичну цеглу для відбудови історичних будівель.

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Перова

Читати далі

Суспільство

На вокзалі у Києві встановили артоб’єкт «ВОЛЯ», який представляли у Давосі

Опубліковано

На Центральному залізничному вокзалі Києва відкрили скульптуру «Воля» українського художника Олексія Сая. Артоб’єкт виготовили із залишків вітального знака села Любимівка Херсонської області, яке перебувало під тимчасовою окупацією у 2022 році.

Про це повідомили в «Укрзалізниці».

Символізм артоб’єкта

Скульптуру створили у межах співпраці УЗ та PinchukArtCentre. Раніше її демонстрували виключно на міжнародних заходах, зокрема під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Тепер робота доступна для широкої публіки у столиці — на другому поверсі вокзалу біля ескалатора.

«Ця скульптура утворює слово “Воля”, яке несе в собі значення як “свобода”, так і “волевиявлення”. Це подвійне значення захоплює українську душу. Воно відображає те, що свобода не є пасивним станом. Це стан, який може бути досягнутий і підтриманий лише завдяки вольовим зусиллям. Ці два поняття онтологічно переплетені. Свобода вимагає волі до боротьби, терпіння і захисту. Саме через наполегливе волевиявлення свобода стає живою реальністю», — написали в УЗ.

Читайте також: «Внесок у мирне майбутнє»: німецький дизайнер закликав донатити українським медикам

Артдиректор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф додав, що скульптура «є монументом для всіх українців, який наголошує на нерозривному зв’язку між свободою і волею».

Також скульптура відсилає до роботи «LOVE» американського художника Роберта Індіани, створеної у 1960-х роках.

Нагадаємо, що пасажири УЗ зібрали понад 6,5 млн гривень на кейсеваки, коли купували чай у потягах.

Фото: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі

Суспільство

21-річному військовому встановили титановий імплант замість зруйнованого лоба

Опубліковано

21-річному військовому Роману, який отримав важке осколкове поранення голови, хірурги з України, Канади та США провели унікальну реконструктивну операцію — йому встановили титановий імплант замість зруйнованих кісток чола. Операцію виконала міжнародна місія «Face the Future Ukraine», яка вже вп’яте приїжджає в Україну допомагати пораненим.

Про це повідомили в БФ «Пацієнти України».

Роман пішов на війну у 18 років і своє 19-річчя зустрів у Бахмуті. Під час боїв на Курщині поруч із його позицією розірвались чотири авіабомби. Хлопець опинився під завалами, отримав понад 20 поранень, зокрема й уламкове в голову, що зруйнувало кістки чола. Три місяці Роман не міг рухатися, проходив кілька складних операцій, а частина його мозку лишалась незахищеною.

«Ми провели операцію та встановили на місце знищених лобних кісток індивідуальний імплант з титану, який захистив мозок хлопця від ушкоджень та вирівняв чоло. Окрім імпланту ми пересадили сполучну тканину, аби титан не пошкоджував шкіру. Втручання тривало чотири години та дозволила захистити мозок від інфекцій, які знаходяться в носі і пазусі», — розповідає хірургиня з США українського походження Наталія Біскуп, яка вже втретє оперує поранених в Україні.

Читайте також: 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)

Роман став наймолодшим пацієнтом у цій місії. Загалом цього разу прооперували 25 поранених: проводили реконструкції носа, щелеп, орбіт очей, встановлювали індивідуальні імпланти. Усього — 83 операції.

За словами координаторки Наталії Комашко, за п’ять місій лікарі допомогли 160 пацієнтам. Деякі з них проходять багатоетапне лікування. Наступну місію запланували на осінь. Записатися можна за посиланням.

Нагадаємо, що канадці передали бійцям ГУР перший в Україні гелікоптер Sikorsky S-76A (ВІДЕО).

Фото обкладинки: БФ «Пацієнти України»

Читати далі