Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Три доби – і можна жити. У Вінниці створюють будинки-лего, які можна зібрати за 72 години. ШоТам дізнався, як це можливо

Опубліковано

Дерев’яні, гіпоалергенні, мають круглу форму й збираються за 72 години. Донедавна така загадка просто не мала правильної відповіді. Однак вже рік команда українців створює унікальні круглі будинки, що не бояться ані вологи, ані вітру.

Із інноваційною технологією зведення домівок упродовж двох років експерементує вінничанин Анатолій Скорбач. Конструкторські здібності чоловіка відомі вже й за кордоном, та своє «велике будівництво» він орієнтує на українців. Про особливість будинків-конструкторів, унікальну технологію, вартість та екологічність розповідає ШоТам

Анатолій Скорбач

підприємець, власник будівельної компанії SAP

У круглих будинків своя енергетика 

Я за освітою механік літальних апаратів, і конструкторські здібності стали мені в пригоді. Адже все своє життя я присвятив виробництву. Пам’ятаю, у дитинстві вдома стояв невеликий верстат. Мій батько був столяром, тож ми завжди займалися деревообробкою. І якоїсь миті я вирішив продовжити цю справу. Спочатку виготовляв вікна й двері, а сьогодні – екологічний паркет і будинки. 

Ідея будівництва круглих хатин з’явилася після того, як до мене потрапила низка книг про езотерику. Я читав і звертав увагу на вібрацію, енергію, знав, що в круглих будинках це все інакше. Зрештою захотів і сам жити в такому будинку, тож близько двох років тому почав втілювати мрію в реальність.

Разом із командою ми придумали механізм, закупили обладнання, побудували цех і справа почала рухатись. Відчувши, що потрібно розвиватися швидше, ми вирішили виготовляти однакові деталі, а паралельно шукали рішення для зменшення вартості хатини. При цьому враховували людино-години, адже чим довше триває будівництво, тим більше коштуватиме праця. 

будинок у Карпатах

Подібних проєктів в Україні ще не було

Ми почали зі сферичних будинків. Утім таке будівництво забирає більше часу, а виробництво деталей – дорожче. Сферичний будинок потрібно монтувати з каркасом, обшивати його, тож ми вирішили відмовитись від цього проєкту й повернутися до екопродукції. Тепер будуємо дерев’яні будинки з цільного бруса, а дах вкриваємо м’якою черепицею. Пілотну хатинку побудували майже рік тому, але над удосконаленням технології працюємо й донині. 

Нам хотілося створити щось справді екологічне. Водночас я не бачив, аби хтось у світі робив щось подібне. Принаймні в інтернеті такої інформації немає. Можливо, хтось і користується схожою технологією. У такому випадку було б цікаво поспілкуватися з колегами. Ми ж подбали, щоб будинки з дерева були передусім безпечними. Зокрема вони витримують ураган і землетрус, оскільки стягнуті спеціальним тросом. А площа контакту стін із навколишнім середовищем у круглому будинку менша, ніж у квадратному, тому його легше прогріти.

Поясню детальніше. Коли будують традиційний будинок, його торці відкриті. Через це він вбирає більше вологи. А в круглої хатини – торець до торця, шви між ними укріплені спеціальним герметиком. Отже деревина не набухає від вологи й не втрачає тепло. Для нас важливо використовувати саме сухий клеєний брус. Завдяки цьому ми впевнені, що з будинком нічого не трапиться, навіть даємо високий відсоток гарантії. 

круглий будинок з дерева

Збираємо все за 72 години, але можемо й швидше

Наш будинок – ніби конструктор – формується з цільних дерев’яних брусів, а на зведення йде мінімум часу. Досвід першого будинку довів, що все реально зібрати всього за 72 години. Тож тепер намагаємося дотримуватися аналогічної швидкості під час монтажу наступних будівель.Та водночас це – не межа. Наша ціль – удосконалити технологію й скоротити увесь процес.

Який шлях від замовлення до здачі будинку? Спершу ми пропонуємо клієнту п’ять проєктів домівки на вибір: від 31 до 160 квадратних метрів. Наступним кроком визначаємо кількість поверхів – один чи два. Далі плануємо кімнати, а після – даємо план фундаменту. Встановлення будинку починається вже після облаштування фундаменту та проведення всіх необхідних комунікацій.

Читайте також: Черкаські «пташки» проти іранських «мопедів». В Україні створили БПЛА, здатні перехоплювати дрони-камікадзе. Ось як це працює

Ще одна особливість будинку-трансформера – його легко не лише зібрати, а й розібрати на деталі. Конструкцію зручно доставляти в найвіддаленіші точки країни й можна встановлювати прямо з вантажівки. А якщо до локації нереально доїхати автівкою, легкі бруси з легкістю можна донести в руках. 

Ми нічого не ріжемо на місці, тільки складаємо. Усі деталі виготовляємо в цеху. Є лінія, де готують блоки, обробляють спеціальним екологічним покриттям, фарбують, пакують на піддони й готують до завантаження. Усе, що нам потрібно, – цільні бруси з сосни чи смереки, «метелики», що скріплюють дерево між собою, і гарна погода. 

будинок за 72 години в Карпатах

Хочете власні вікна чи двері? Не проблема

Будь-яку хатину споруджують у два етапи. Спочатку команда приїжджає на об’єкт і встановлює стіни, покрівлю, двері й вікна. Для цього працівникам необхідно лише кілька основних інструментів: лазерний рівень, щоб рівно виставити перший вінець, дерев’яний молоток, щоб забивати «метелики», шуруповерт, завдяки якому кріплять кроквяну систему даху, спеціальний пістолет для герметизацій швів та гайкові ключі. І, звісно, не обійтись без драбини. 

Щоб зекономити або, навпаки, подбати про кращу якість, ми даємо клієнту можливість самостійно купувати вікна та двері. Але встановлення – за нами. Те саме стосується даху. Зазвичай його покривають м’якою черепицею – бітумом. Серед інших варіантів – дерев’яний гонт, комиш. Ми завжди відкриті до пропозицій. 

Вдруге будівельники прибувають на об’єкт, щоб встановити перестінки й укласти паркет. Йдеться про гіпоалергенну підлогу без клею та формальдегідів. На рівну поверхню ми кладемо м’яку фольговану підкладку. Збираємо за розміром кімнати великий дерев’яний килим висотою два сантиметри. Для нього не треба ані мастика, ані фанера, ані цвяшки. Він відчуває зміну вологи в приміщенні, але все одно не деформується завдяки спеціальним еластичним тросикам.

складання будинку за 72 години

Сто років? Наші вистоять

Якщо говорити про фінансову складову, то вартість екобудинку залежить від його висоти, товщини стін та виду черепиці. Орієнтовно це 600 тисяч гривень. За такі кошти ви отримуєте довговічне житло. Будинок стоятиме, допоки існуватиме деревина. А це вже залежить від вологості й матеріалів, якими її консервують. Ми використовуємо такі, що захищають дерево від ультрафіолетового випромінювання та гарантують біозахист. 

Якщо необроблена деревина може зберігатися довго, то доглянута здатна стояти до ста років. Головне, аби на неї не потрапляла вода й менше світило сонце. Тому ми використовуємо широкі піддашники. Також важливо уникнути контакту з бетоном, тому будинки встановлюють на спеціальні болти із 2-сантиметровим зазором знизу, який заповнюють спеціальною піною, аби гідроізолювати дерево. 

монтаж дерев'яного будинку

Наш проєкт оцінили за кордоном, та ми націлені на Україну

Нині ми готуємося до великого виробництва, формуємо команди працівників по всій країні. Надалі будемо проєктувати, виготовляти домокомплекти, а на місцях працюватимуть підготовлені команди. Для цього ми навчаємо людей, надаємо сертифікати та дозвіл на монтування наших унікальних будинків та паркету. Їх можна встановити навіть власноруч, але для цього потрібно попередньо отримати бодай мінімальні знання. 

Попри те, що ми займаємось круглими будинкам лише близько року, вже маємо достатньо запитів від українців. Паралельно ведемо перемовини з іноземцями, щоб залучити інвестиції. Плануємо збільшити наші потужності, адже нам байдуже, де будувати: у горах чи в долині. 

будинок за 72 години

Але хочу наголосити, що попри всі пропозиції наша команда націлена насамперед на роботу в Україні. Зокрема хочемо долучитися до повоєнної відбудови. Також у нас була ідея допомагати із житлом для переселенців. Крім того, плануємо брати участь у тендерах на будівництво, але для цього чекаємо на сертифікацію. А поки продовжуємо готуватися до масштабного запуску виробництва у Вінниці й наближати перемогу України. 

Суспільство

Veteran Hub випустив подкаст про працевлаштування ветеранок та ветеранів

Опубліковано

Veteran Hub запустив новий подкаст під назвою «Praktyka», метою якого є висвітлення досвіду ветеранів та ветеранок у пошуках цивільної роботи. У подкасті ветерани діляться своїм досвідом і потребами, тоді як компанії розповідають про свої практики та зміни, спрямовані на підтримку працевлаштування ветеранів.

Про це повідомляють на You-Tube сторінці проєкту.

Про подкаст

Тематика випусків охоплює різні галузі, зокрема агропромисловість, банківську справу, поліцію, логістику, медицину та фармацевтику, виробництво, держсектор та послуги/ритейл. Це дозволяє створити повну картину можливостей і викликів, з якими стикаються ветерани у різних сферах.

Ведучою подкасту є HR-консультантка Юлія Кудіна. У першому випуску взяли участь ветеран Владислав Журавель і керівниця Центру реінтеграції ветеранів «Української оборонної промисловості» Марина Соколова.

Читати також: На Полоді реставрують історичну вивіску перукарні: фото

Перший епізод уже доступний для прослуховування, а наступні шість випусків виходитимуть щовівторка о 19:00 на платформах YouTube, Spotify та Apple Podcasts.

Проєкт реалізується в рамках Програми реінтеграції ветеранів від IREX за підтримки Державного департаменту США, що сприяє успішній адаптації ветеранів до цивільного життя та їхньому професійному розвитку.

Приєднуйтесь до слухачів подкасту «Praktyka» та дізнайтесь більше про важливий досвід ветеранів і практики працевлаштування від провідних компаній.

Нагадаємо, що у Львові стартувало опитування для молоді.

Також ми повідомляли, що в Дії можна повідомити про розміщення ворожого ППО: як це зробити.

Фото: Veteran Hub.

Читати далі

Суспільство

На Полоді реставрують історичну вивіску перукарні: фото

Опубліковано

Фонд «Має значення» взявся за реставрацію історичної вивіски «Перукарня», що знаходиться на Подолі. Перший етап робіт уже завершено: вивіску очистили від залишків фарби, пошліфували та визначили її історичні кольори.

Про це активісти поділилися в своєму Facebook.

Однак реставратори стикнулися з проблемою: чотири з дев’яти літер буквально розсипаються в руках і не підлягають відновленню.

Команда вирішила створити ці літератури з нуля, зберігаючи автентичність інших частин вивіски шляхом реставрації. Для цього вони придбали ідентичну вивіску, з якої використовують деякі символи.

Читати також: У центрі Львова облаштують сквер на місці колишнього ринку «Добробут»: як він виглядатиме

Завершити реставрацію планують до 7 червня, після чого вивіска повернеться на своє історичне місце на будівлі, де вона висить з 1977 року і де досі функціонує перукарня.

Нагадаємо, що українські воїни філігранним скидом знищили російський «орлан».

Фото: фонд «Має значення»

Читати далі

Суспільство

Нацперелік культурної спадщини України поповнився новими пунктами: що додали

Опубліковано

МКІП додало низку пунктів до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.

Про це повідомляє МКІП.

Серед них:

  • Традиційна народна гра «Ашик», розповсюджена на Півдні Одеської області у місцях компактного проживання болгар і гагаузів, зокрема в селах Городнє, Виноградівка Болградського району, Котловина Ізмаїльського району;
  • Традиція виконання ритуального чоловічого танцю «Сербен» у селі Чортовець Городенківської міської ради. Традиція розповсюджена також у місцях компактного проживання уродженців села Чортовець за кордоном. Це передмістя Праги (Чехія), передмістя Парижа (Франція), Португалія, Польща;
  • Культура традиційної гуцульської сирної пластики. Ця традиція побутує в селах Брустури, Космач, Прокурава, Шепіт, Річка, Снідавка Косівського району та седах Криворівня, Чорний потік, Красник Верховинського району. Подібні елементи існують і в інших регіонах України, зокрема Карпатського регіону, так і в інших країнах, таких як Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, однак мають місцеві особливості, традицію та культуру, пов’язану з місцем побутування;
  • Весільний обряд «Читання корони». «Корона» побутує на теренах Волинської області.

Нагадаємо, що на акаунті Unreal Engine опублікували роботу українського художника.

Також ми повідомляли, що під бренд «Створено захисниками» виділять полиці в супермаркетах і на заправках.

Фото: МКІП

Читати далі