Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Українські підлітки спільно із колишнім консультантом NASA написали книги про Марс

Опубліковано

Космос – тема, що надихає багатьох митців і науковців, звичайних споглядачів і навіть вчених NASA, які працюють із ним багато років. Надихнув він і трьох українських підлітків написати власні книги англійською про одну із найзагадковіших планет Сонячної системи – Марс.

Як почалася історія

Одного дня до проєкту «Україна розмовляє англійською» від ГО «Смарт освіта», у якому всі охочі діти з України спілкуються англійською із волонтерами з усього світу, долучився Брюс Каллоу – канадський експерт і популяризатор науки. Зокрема, Брюс працював консультантом із комунікацій відомого астронавта NASA доктора Франкліна Чанга Діаса, який здійснив 7 польотів у космос. Також Брюс пише книги, викладає та протягом усього повномасштабного вторгнення волонтерить і допомагає Україні й українцям.

“Коли я працював у посольстві Великої Британії в Коста-Ріці, я співпрацював з колишнім астронавтом NASA Франкліном Чангом Діасом над кінопроектом на тему зміни клімату, а згодом почав писати книги про центральноамериканців, які працювали в NASA. Після публікації нашої першої книги я почав офіційно викладати космічну тематику, в основному орієнтуючи дітей на кар’єру в космічному бізнесі. Я відвідав Лабораторію реактивного руху, Космічні центри Джонсона і Кеннеді та Комплекс далекого космічного зв’язку в Канберрі. Під час пандемії COVID-19 я організував серію п’ятничних вечірніх космічних конференцій із найцікавішими людьми в космічному бізнесі. Наразі я все ще проводжу веб-конференції на космічну тематику разом із Create & Learn. Існує стільки всього, чому можна навчити і навчитися”, – розповідає Брюс.

Брюс взяв участь у проєкті і проводив зустрічі “Пізнаємо космос разом”, де розповідав про діяльність Агенства уряду США, космічні місії, життя астронавтів, науку та багато іншого. Уже в той момент він помітив, як активно діти на заняттях цікавляться астрофізикою, як багато ставлять запитань та хочуть дізнатися. Тож у Брюса зʼявляється власний проєкт – він запросив зацікавлених та творчих українських підлітків спільно написати власні авторські новели про колонізацію Марсу. Таким чином два Іллі, Влад та Брюс розпочали свої перші книжково-космічні подорожі.

“Мій інтерес до космосу виник після того, як я в дитинстві спостерігав за місіями “Аполлона” та дивився оригінальний серіал “Стар Трек”. Тоді здавалося, що в космічній програмі можливо все, і був серйозний план, запропонований директором NASA в 1969 році, відправити астронавтів на Марс до 1981 року. Ми, можна сказати, трохи відстаємо від графіка. Але молодь не бажає чекати, тому пише власні історії про майбутнє, яке хоче бачити”, – розповідає Брюс.

Red Genesis від Влада та Іллі

Першу книжку “Червоний генезис” написали двоє друзів з Одеси – Влад Андрухів та Ілля Гарбажій-Романченко. Це історія про сміливу та необхідну авантюру людства із колонізації Марса. У новелі читачі занурюються у світ високого ризику та наукових інновацій, де на тлі політичного маневрування та технічної точності розгортаються перегони за заснування колонії.

Прочитати можна тут.

А прослухати аудіоверсію тут.

Влад – учень 8-М класу Рішельєвського наукового ліцею. Захоплюється астрофізикою та розглядає заняття цією наукою як майбутню професію. Хлопець активно бере участь в олімпіадах – має бронзову медаль з Міжнародної олімпіади з астрономії та астрофізики для юніорів 2023 року, дипломи 3 та 2 ступенів Всеукраїнських олімпіад з фізики та астрономії.

“Зацікавленість астрономією та наукою в цілому в мене з’явилася приблизно в 4 класі: я дивився науково-популярні відео в інтернеті, і у мене виникали питання, на більшість з яких я вже можу відповісти. Я потрапив на гурток з астрономії і там почав займатися олімпіадним рухом.

На одному із занять з англійської від «Смарт освіти» була тема про NASA, і я вирішив, що обов’язково маю приєднатися на цю онлайн-зустріч. Заняття вів Брюс Каллоу. Йому я розповів про свою зацікавленість астрономією та запитав про можливі олімпіади чи конкурси, у яких він міг би мені порадити взяти участь. Брюс дав мені свій контакт та відповів на деякі запитання, а потім написав і запропонував долучитися до написання книги про Марс. Я з радістю погодився і покликав свого друга Іллю написати книжку разом”, – ділиться Влад.

Ілля – учень 11-фізичного класу Рішельєвського наукового ліцею. Захоплюється астрономією та фізикою, полюбляє читати книги та займається плаванням, як він каже, “для душі”. Схиляється до навчання на фізика, але ще обирає свою майбутню професію. Срібний призер Міжнародної олімпіади з астрономії та астрофізики 2023, абсолютний переможець Всеукраїнської олімпіади з астрономії 2024.

“Космосом я зацікавився ще в дитинстві. Чому саме не знаю або не пам’ятаю. Десь у віці 13-14 років цікавився космонавтикою, а з 15 років займаюся вже більше астрономією.

З Брюсом мене познайомив Влад. Ми їхали трамваєм по Львову, повертаючись із олімпіади з астрономії, коли він розповів мені, що один канадець запропонував йому написати книжку про космос, та потрібен співавтор. Я вирішив, що це буде цікавий досвід.

Тему для книги запропонував чи то Брюс, чи то Влад, я не заперечував. Цікаво, що спочатку я думав, що ми збираємося писати документальну історію про першу пілотовану місію на Марс, і вже потім згадав, що такої ще не було – отже, писатимемо наукову фантастику”, – розповідає Ілля.

Ось так розпочалася робота над науково-політичною історією. За сюжетом, у результаті суворого відбору та інтенсивних тренувань для місії формується команда астронавтів. Їхні індивідуальні історії переплітаються із загальною розповіддю, втілюючи дух людської стійкості перед обличчям випробувань. “Червоний генезис” захоплює своїм поєднанням наукових пояснень із дуже реальним зображенням складних викликів, притаманних прагненню людства до колонізації Марса.

“Книгу ми писали протягом 2 місяців раз на тиждень зустрічалися в зумі та перечитували те, що створили за 7 днів. Розділи книги ми з Іллею розподіляли так, щоб кожному було цікаво писати свою частину. Основа сюжету була обговорена з самого початку, і з часом ми покращували та деталізовували її.

Вибір назви – це цікава історія. “Red” означає колір планети, на яку летять астронавти, а “Genesis” має вже більш філософський сенс. Астронавти, які летять на Марс, це перші люди, що туди потраплять. Ця подія це новий етап розвитку людства. Тому була обрана назва “Genesis”, що в перекладі означає “початок”, “відкриття”, “народження”. Це символізує початок нової епохи, що стався внаслідок технічного прогресу людства”, – розповідає Влад.

“Ми з Владом вже були знайомі декілька років ходимо на той самий астрогурток, їздили декілька разів на олімпіади разом. Це поліпшувало співпрацю. Влад генерував ідеї, як фонтан бризки, а я намагався зібрати все докупи, щоб вийшло щось цілісне. Загалом, кожен писав свою главу, а на фінальному етапі вже редагували книгу всі разом. Брюс редагував окремі глави протягом роботи та усю книгу вкінці, і допомагав порадами.

Натхнення я мав, оскільки полюбляю наукову фантастику. Орієнтувався перш за все на мою улюблену “Фундацію” Азімова. Де Влад брав свої ідеї не знаю. Гадаю, в нього десь є свій невеличкий заводик, зважаючи на їхню кількість 🙂

Враження цікаві. Перш за все, треба більше обговорювати, ніж я гадав, та переконуватися, що ви один одного розумієте. Загалом мені сподобалося. Це справді цікаво та, відчуваю, корисно, оскільки написання будь-чого сильно розвиває здатність формулювати думки”, – ділиться Ілля.

Отож рекомендуємо книгу “Red Genesis” усім читачам, зацікавленим космічними дослідженнями, зокрема тим, хто мріє колись і сам відправитися у далеку подорож на Марс.

Читати також: Як у Ворохті дітей “всиновлювали”

Red Horizon Odyssey від Іллі Жупанова

Друга книжка має назву “Одіссея Червоного горизонту”, і її авторство належить Іллі Жупанову – юнаку з Києва. Це хроніка сміливої місії космічного корабля “Червоний горизонт” та його безстрашного екіпажу, які вирушають за межі Землі, щоб дослідити загадкову Червону планету.

Прочитати можна тут.

А прослухати аудіоверсію тут.

Ілля вчиться у 9-В класі столичної Слов’янської гімназії. Захоплюється комп’ютерними іграми, геополітикою, технологіями й науковою фантастикою. Схиляється до професії, пов’язаної з інженерією чи IT, проте ще продовжує власні пошуки.
“Космосом я цікавлюся з дитинства: ще в 6 років почав читати космічні енциклопедії, потім захопився науковою фантастикою про космос. Люблю читати про нові технології, які імплементуються в космосі у наші дні. Чому саме Марс я фанат “Марсіанина” Енді Веєра. Ну і, крім того, Марс виглядає найбільш підходящим претендентом на першу планету, на яку висадиться людство й спробує її колонізувати. Для мене ця тема означає спробувати собі уявити, як проходитиме перша пілотована місія на Марс, яку я, сподіваюсь, ще застану”, – розповідає Ілля.

Сконтактувавши із Брюсом Ілля розпочав свою історію про місію, що стала поворотним моментом у прагненні людства стати багатопланетним видом. Екіпаж “Червоного горизонту” на чолі з командиром місії Джоном Брауном – це різноманітна і цілеспрямована група, кожен із якої привносить в історію свої унікальні навички й особистісні риси. Від прискіпливого виконавчого офіцера Андреаса Лундстрема до технічно підкованого інженера Нільса Фішера та стильної біологині Камілли Деверо, екіпаж забезпечує правдоподібний і цікавий людський зв’язок із технологічною місією.

“Я писав книгу два місяці, обговорюючи з Брюсом ідеї й технічні аспекти (наприклад, орбіти й реалістичну тривалість місії). Він також її вичитував й допомагав із формулюваннями. Мого рівня англійської загалом вистачало для написання, але запас слів на космічну тематику в мене був не дуже великий 🙂

Натхнення шукав в улюблених книгах жанру космічної фантастики (особливо у “Марсіанині” Енді Веєра, як у книзі, так і в екранізації). Головними труднощами були мої намагання прописувати діалоги на початку процесу створення книги, але згодом я “вжився” в ролі своїх персонажів й почав уявляти, як би вони відреагували на певну ситуацію. Для створення самих персонажів надихався або людьми, яких сам знав (чи знаю), або клішованими персонажами книг такого типу, як моя (приміром, безстрашний капітан місії, який виріс в горах і не боїться холоду). Також наділив деяких персонажів рисами свого характеру (наприклад, любов’ю до котів). Іноді мені допомагали мої друзі, які підказували якісь ідеї, які я згодом імплементував у розповідь.

Писати книгу було дуже класно – особливо продумувати персонажів і Всесвіт. Мені, як фанатові жанру, завжди було цікаво спробувати, як це – самому писати наукову фантастику. Це був прекрасний досвід, я дуже вдячний за нього Брюсові й всім, хто якимось чином дотичний до книги. Якщо матиму час та натхнення, то в майбутньому напишу другу частину або спін-офф. Можливо, працюватиму в космічній індустрії, але ще не вирішив точно”, – ділиться Ілля.

Рекомендуємо до читання книгу “Red Horizon Odyssey”, що пропонує захоплюючі пригоди і непохитну віру у реальність космічних місій до Марсу в нашому недалекому майбутньому.

Продовження космічно-письменницької роботи

Наразі Брюс працює з новою групою підлітків для втілення на папері мрій про колонізацію вже іншої загадкової планети – Титана.

“Мені дуже подобається працювати з українськими підлітками над книгами про колонізацію Марса, а тепер і Титана. Кожна книга унікальна.

Підлітки мають різні інтереси та навички, які вони привносять у написання своїх творів. Як їхній викладач/редактор, я допомагаю їм вдосконалити деякі з їхніх ідей і допомагаю із загальною організацією книги. Іноді виклик може полягати в тому, щоб звузити коло ідей, оскільки їх надто багато!

Відданість українських авторів своїм книгам вражає і надихає. Ці підлітки мають щільний навчальний графік та багато інших обовʼязків, але вони завершили свої книги вчасно. Крім того, англійська не є їхньою рідною мовою, але вони чудово справлялися із завданням. Я дуже поважаю їх і сподіваюся, що в майбутньому матиму можливість попрацювати з більшою кількістю молодих українських авторів!”, – ділиться Брюс.

Слідкувати за виходом нових книг, а також долучитися до англійських розмовних клубів та інших цікавих проєктів можна на сайті громадської організації «Смарт освіта».

Нагадаємо, що в київській поліції запустили кінологічний дитячий гурток.

Також ми повідомляли, що українську молодь звуть доєднатися до освітньої програми від Ajax Systems.

Авторка матеріалу: Ольга Лещик

Технології

Українські розробники представили інноваційні системи лазерних симуляторів MILES

Опубліковано

Українська компанія U-Force презентувала передові системи лазерних симуляторів Multiple Integrated Laser Engagement System (MILES), які вже активно використовуються для навчання українських військових.

Про це повідомляє компанія розробників U-Force.

Тренажери з технологією MILES забезпечують значну економію ресурсів та підвищують рівень підготовки. Система використовує лазерні пристрої та приймачі, які кріпляться до зброї та тренувального спорядження військових, що дає можливість бійцям відпрацьовувати стрілецькі навички, тактичні маневри та штурмові дії.

Читати також: Brave1 залучив $200 000 на дрон для виявлення вибухонебезпечних предметів

Ефективність та економія

Тренажери MILES використовують програмне забезпечення з математичними моделями, що симулюють погодні умови, поведінку набоїв (рикошети та балістику). За даними інструкторів з підготовки особового складу, використання цих систем знижує ймовірність поранення військових у бою на 60-70%.

Крім стрілецької зброї, компанія U-Force розробила тренажери для навчання різних навичок, включаючи лазерні системи для бронетехніки, гранатометів, гранат, протипіхотних та протитанкових мін. Вартість використання цих систем дорівнює ціні використаної електроенергії, що допомагає заощаджувати справжні боєприпаси, які використовуються для навчання. Після таких тренувань військовим достатньо 1-2 рази попрактикуватися з реальною зброєю, щоб відточити свої навички.

Також компанія розробила лазерну систему для тренування пілотів ударних FPV-дронів, що додає ще більше можливостей для підготовки українських військових до різних бойових умов.

Нагадаємо, що українські розробники оголосили про створення новітньої зброї для ЗСУ з дальністю ураження до 1000 км.

Фото: U-Force.

Читати далі

Технології

В «Резерв+» додали актуальні дані про статус бронювання: як це працює

Опубліковано

У застосунку «Резерв+» зʼявилася можливість підвантажувати актуальні дані про бронювання до електронного військово-облікового документа. Послуга доступна лише для працівників критично важливих для держави підприємств і тих, які забезпечують потреби сил оборони.

Про це повідомляє Міністерство оборони.

Заброньовані громадяни отримуватимуть push-повідомлення про появу статусу бронювання в реєстрі військовозобов’язаних Оберіг. Щоб отримати актуальний статус після отримання сповіщення, необхідно:

  1. Натиснути на кнопку з трьома крапками на головному екрані.
  2. У спадному меню вибрати «Оновити документ».

Читати також: Чи будуть електронні повістки у «Резерв+»: відповідь Міноборони

«Працівникам критично важливих підприємств та ВПК більше не потрібно носити паперові документи про бронювання. Вони можуть показати інформацію у застосунку Резерв+ на смартфоні. Статус бронювання можна отримати легко, зручно та без жодних черг і паперової рутини», — зазначила заступниця міністра оборони України з питань цифрових трансформацій Катерина Черногоренко.

Електронне бронювання на порталі Дія запрацювало з 17 липня. Понад 55 тисяч співробітників критично важливих підприємств вже заброньовано онлайн.

«Резерв+» продовжує оновлюватись. Команда активно працює над новими функціями, зокрема автоматичними відстрочками для певних категорій громадян.

Нагадаємо, що за тиждень в «Дії» забронювали понад 55 тисяч працівників критично важливих підприємств.

Фото: «Резерв+».

Читати далі

Технології

Реліз гри S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl перенесено: названі нові дати

Опубліковано

Розробники повідомили, що реліз гри S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, який спочатку планували на 5 вересня, перенесено на 20 листопада 2024 року.

Про це повідомляють розробники.

Вони презентували новий трейлер гри та пояснили, що їм потрібні ще два місяці для виправлення «багів».

Читати також: На ВДНГ відкрили фан-зону: там можна подивитися Олімпійські Ігри 2024

Команда також анонсувала відео S.T.A.L.K.E.R. 2 Developer Deep Dive, яке вийде на медіамайданчиках Xbox 12 серпня. У цьому відео будуть інтерв’ю, нові відеоматеріали та повне проходження одного з квестів гри.

Про гру

Дії S.T.A.L.K.E.R. 2 відбуваються у зоні відчуження Чорнобильської АЕС. Гра поєднує елементи шутера, горора й імерсивного симулятора. Основний сюжет гри триває приблизно 40 годин і має варіантивність у проходженні, що призводить до чотирьох різних кінцівок.

GSC Game World обіцяє додаткові анонси влітку 2024 року, де буде представлено більше інформації про шутер.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

«Генеалогія доступна кожному». Як дослідити історію свого роду?

Понад 13 років тому в сільській хатині своєї прабабусі Світлана переглядала старі світлини в родинному...

Технології2 тижні тому

«Більше не залежимо від центральної системи електропостачання». Як одесити зробили свої багатоповерхівки автономними

День мешканців багатоквартирного будинку на вулиці Капітана Кузнєцова в Одесі починається зі сходу сонця, яке...

Суспільство2 тижні тому

Як юнак з ДЦП вступив до університету і здійснює свої мрії

Максимові 19 років. Він щойно закінчив перший курс університету — вивчає політологію, бо любить аналізувати...

Суспільство3 тижні тому

Як почати бізнес у місці, яке сховане від світу? Досвід засновниці «Твого райка»

Альона Лагно родом з Канева, за освітою програмістка, живе та працює за фахом у Києві....

РЕКЛАМА: