Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Українські підлітки спільно із колишнім консультантом NASA написали книги про Марс

Опубліковано

Космос – тема, що надихає багатьох митців і науковців, звичайних споглядачів і навіть вчених NASA, які працюють із ним багато років. Надихнув він і трьох українських підлітків написати власні книги англійською про одну із найзагадковіших планет Сонячної системи – Марс.

Як почалася історія

Одного дня до проєкту «Україна розмовляє англійською» від ГО «Смарт освіта», у якому всі охочі діти з України спілкуються англійською із волонтерами з усього світу, долучився Брюс Каллоу – канадський експерт і популяризатор науки. Зокрема, Брюс працював консультантом із комунікацій відомого астронавта NASA доктора Франкліна Чанга Діаса, який здійснив 7 польотів у космос. Також Брюс пише книги, викладає та протягом усього повномасштабного вторгнення волонтерить і допомагає Україні й українцям.

“Коли я працював у посольстві Великої Британії в Коста-Ріці, я співпрацював з колишнім астронавтом NASA Франкліном Чангом Діасом над кінопроектом на тему зміни клімату, а згодом почав писати книги про центральноамериканців, які працювали в NASA. Після публікації нашої першої книги я почав офіційно викладати космічну тематику, в основному орієнтуючи дітей на кар’єру в космічному бізнесі. Я відвідав Лабораторію реактивного руху, Космічні центри Джонсона і Кеннеді та Комплекс далекого космічного зв’язку в Канберрі. Під час пандемії COVID-19 я організував серію п’ятничних вечірніх космічних конференцій із найцікавішими людьми в космічному бізнесі. Наразі я все ще проводжу веб-конференції на космічну тематику разом із Create & Learn. Існує стільки всього, чому можна навчити і навчитися”, – розповідає Брюс.

Брюс взяв участь у проєкті і проводив зустрічі “Пізнаємо космос разом”, де розповідав про діяльність Агенства уряду США, космічні місії, життя астронавтів, науку та багато іншого. Уже в той момент він помітив, як активно діти на заняттях цікавляться астрофізикою, як багато ставлять запитань та хочуть дізнатися. Тож у Брюса зʼявляється власний проєкт – він запросив зацікавлених та творчих українських підлітків спільно написати власні авторські новели про колонізацію Марсу. Таким чином два Іллі, Влад та Брюс розпочали свої перші книжково-космічні подорожі.

“Мій інтерес до космосу виник після того, як я в дитинстві спостерігав за місіями “Аполлона” та дивився оригінальний серіал “Стар Трек”. Тоді здавалося, що в космічній програмі можливо все, і був серйозний план, запропонований директором NASA в 1969 році, відправити астронавтів на Марс до 1981 року. Ми, можна сказати, трохи відстаємо від графіка. Але молодь не бажає чекати, тому пише власні історії про майбутнє, яке хоче бачити”, – розповідає Брюс.

Red Genesis від Влада та Іллі

Першу книжку “Червоний генезис” написали двоє друзів з Одеси – Влад Андрухів та Ілля Гарбажій-Романченко. Це історія про сміливу та необхідну авантюру людства із колонізації Марса. У новелі читачі занурюються у світ високого ризику та наукових інновацій, де на тлі політичного маневрування та технічної точності розгортаються перегони за заснування колонії.

Прочитати можна тут.

А прослухати аудіоверсію тут.

Влад – учень 8-М класу Рішельєвського наукового ліцею. Захоплюється астрофізикою та розглядає заняття цією наукою як майбутню професію. Хлопець активно бере участь в олімпіадах – має бронзову медаль з Міжнародної олімпіади з астрономії та астрофізики для юніорів 2023 року, дипломи 3 та 2 ступенів Всеукраїнських олімпіад з фізики та астрономії.

“Зацікавленість астрономією та наукою в цілому в мене з’явилася приблизно в 4 класі: я дивився науково-популярні відео в інтернеті, і у мене виникали питання, на більшість з яких я вже можу відповісти. Я потрапив на гурток з астрономії і там почав займатися олімпіадним рухом.

На одному із занять з англійської від «Смарт освіти» була тема про NASA, і я вирішив, що обов’язково маю приєднатися на цю онлайн-зустріч. Заняття вів Брюс Каллоу. Йому я розповів про свою зацікавленість астрономією та запитав про можливі олімпіади чи конкурси, у яких він міг би мені порадити взяти участь. Брюс дав мені свій контакт та відповів на деякі запитання, а потім написав і запропонував долучитися до написання книги про Марс. Я з радістю погодився і покликав свого друга Іллю написати книжку разом”, – ділиться Влад.

Ілля – учень 11-фізичного класу Рішельєвського наукового ліцею. Захоплюється астрономією та фізикою, полюбляє читати книги та займається плаванням, як він каже, “для душі”. Схиляється до навчання на фізика, але ще обирає свою майбутню професію. Срібний призер Міжнародної олімпіади з астрономії та астрофізики 2023, абсолютний переможець Всеукраїнської олімпіади з астрономії 2024.

“Космосом я зацікавився ще в дитинстві. Чому саме не знаю або не пам’ятаю. Десь у віці 13-14 років цікавився космонавтикою, а з 15 років займаюся вже більше астрономією.

З Брюсом мене познайомив Влад. Ми їхали трамваєм по Львову, повертаючись із олімпіади з астрономії, коли він розповів мені, що один канадець запропонував йому написати книжку про космос, та потрібен співавтор. Я вирішив, що це буде цікавий досвід.

Тему для книги запропонував чи то Брюс, чи то Влад, я не заперечував. Цікаво, що спочатку я думав, що ми збираємося писати документальну історію про першу пілотовану місію на Марс, і вже потім згадав, що такої ще не було – отже, писатимемо наукову фантастику”, – розповідає Ілля.

Ось так розпочалася робота над науково-політичною історією. За сюжетом, у результаті суворого відбору та інтенсивних тренувань для місії формується команда астронавтів. Їхні індивідуальні історії переплітаються із загальною розповіддю, втілюючи дух людської стійкості перед обличчям випробувань. “Червоний генезис” захоплює своїм поєднанням наукових пояснень із дуже реальним зображенням складних викликів, притаманних прагненню людства до колонізації Марса.

“Книгу ми писали протягом 2 місяців раз на тиждень зустрічалися в зумі та перечитували те, що створили за 7 днів. Розділи книги ми з Іллею розподіляли так, щоб кожному було цікаво писати свою частину. Основа сюжету була обговорена з самого початку, і з часом ми покращували та деталізовували її.

Вибір назви – це цікава історія. “Red” означає колір планети, на яку летять астронавти, а “Genesis” має вже більш філософський сенс. Астронавти, які летять на Марс, це перші люди, що туди потраплять. Ця подія це новий етап розвитку людства. Тому була обрана назва “Genesis”, що в перекладі означає “початок”, “відкриття”, “народження”. Це символізує початок нової епохи, що стався внаслідок технічного прогресу людства”, – розповідає Влад.

“Ми з Владом вже були знайомі декілька років ходимо на той самий астрогурток, їздили декілька разів на олімпіади разом. Це поліпшувало співпрацю. Влад генерував ідеї, як фонтан бризки, а я намагався зібрати все докупи, щоб вийшло щось цілісне. Загалом, кожен писав свою главу, а на фінальному етапі вже редагували книгу всі разом. Брюс редагував окремі глави протягом роботи та усю книгу вкінці, і допомагав порадами.

Натхнення я мав, оскільки полюбляю наукову фантастику. Орієнтувався перш за все на мою улюблену “Фундацію” Азімова. Де Влад брав свої ідеї не знаю. Гадаю, в нього десь є свій невеличкий заводик, зважаючи на їхню кількість 🙂

Враження цікаві. Перш за все, треба більше обговорювати, ніж я гадав, та переконуватися, що ви один одного розумієте. Загалом мені сподобалося. Це справді цікаво та, відчуваю, корисно, оскільки написання будь-чого сильно розвиває здатність формулювати думки”, – ділиться Ілля.

Отож рекомендуємо книгу “Red Genesis” усім читачам, зацікавленим космічними дослідженнями, зокрема тим, хто мріє колись і сам відправитися у далеку подорож на Марс.

Читати також: Як у Ворохті дітей “всиновлювали”

Red Horizon Odyssey від Іллі Жупанова

Друга книжка має назву “Одіссея Червоного горизонту”, і її авторство належить Іллі Жупанову – юнаку з Києва. Це хроніка сміливої місії космічного корабля “Червоний горизонт” та його безстрашного екіпажу, які вирушають за межі Землі, щоб дослідити загадкову Червону планету.

Прочитати можна тут.

А прослухати аудіоверсію тут.

Ілля вчиться у 9-В класі столичної Слов’янської гімназії. Захоплюється комп’ютерними іграми, геополітикою, технологіями й науковою фантастикою. Схиляється до професії, пов’язаної з інженерією чи IT, проте ще продовжує власні пошуки.
“Космосом я цікавлюся з дитинства: ще в 6 років почав читати космічні енциклопедії, потім захопився науковою фантастикою про космос. Люблю читати про нові технології, які імплементуються в космосі у наші дні. Чому саме Марс я фанат “Марсіанина” Енді Веєра. Ну і, крім того, Марс виглядає найбільш підходящим претендентом на першу планету, на яку висадиться людство й спробує її колонізувати. Для мене ця тема означає спробувати собі уявити, як проходитиме перша пілотована місія на Марс, яку я, сподіваюсь, ще застану”, – розповідає Ілля.

Сконтактувавши із Брюсом Ілля розпочав свою історію про місію, що стала поворотним моментом у прагненні людства стати багатопланетним видом. Екіпаж “Червоного горизонту” на чолі з командиром місії Джоном Брауном – це різноманітна і цілеспрямована група, кожен із якої привносить в історію свої унікальні навички й особистісні риси. Від прискіпливого виконавчого офіцера Андреаса Лундстрема до технічно підкованого інженера Нільса Фішера та стильної біологині Камілли Деверо, екіпаж забезпечує правдоподібний і цікавий людський зв’язок із технологічною місією.

“Я писав книгу два місяці, обговорюючи з Брюсом ідеї й технічні аспекти (наприклад, орбіти й реалістичну тривалість місії). Він також її вичитував й допомагав із формулюваннями. Мого рівня англійської загалом вистачало для написання, але запас слів на космічну тематику в мене був не дуже великий 🙂

Натхнення шукав в улюблених книгах жанру космічної фантастики (особливо у “Марсіанині” Енді Веєра, як у книзі, так і в екранізації). Головними труднощами були мої намагання прописувати діалоги на початку процесу створення книги, але згодом я “вжився” в ролі своїх персонажів й почав уявляти, як би вони відреагували на певну ситуацію. Для створення самих персонажів надихався або людьми, яких сам знав (чи знаю), або клішованими персонажами книг такого типу, як моя (приміром, безстрашний капітан місії, який виріс в горах і не боїться холоду). Також наділив деяких персонажів рисами свого характеру (наприклад, любов’ю до котів). Іноді мені допомагали мої друзі, які підказували якісь ідеї, які я згодом імплементував у розповідь.

Писати книгу було дуже класно – особливо продумувати персонажів і Всесвіт. Мені, як фанатові жанру, завжди було цікаво спробувати, як це – самому писати наукову фантастику. Це був прекрасний досвід, я дуже вдячний за нього Брюсові й всім, хто якимось чином дотичний до книги. Якщо матиму час та натхнення, то в майбутньому напишу другу частину або спін-офф. Можливо, працюватиму в космічній індустрії, але ще не вирішив точно”, – ділиться Ілля.

Рекомендуємо до читання книгу “Red Horizon Odyssey”, що пропонує захоплюючі пригоди і непохитну віру у реальність космічних місій до Марсу в нашому недалекому майбутньому.

Продовження космічно-письменницької роботи

Наразі Брюс працює з новою групою підлітків для втілення на папері мрій про колонізацію вже іншої загадкової планети – Титана.

“Мені дуже подобається працювати з українськими підлітками над книгами про колонізацію Марса, а тепер і Титана. Кожна книга унікальна.

Підлітки мають різні інтереси та навички, які вони привносять у написання своїх творів. Як їхній викладач/редактор, я допомагаю їм вдосконалити деякі з їхніх ідей і допомагаю із загальною організацією книги. Іноді виклик може полягати в тому, щоб звузити коло ідей, оскільки їх надто багато!

Відданість українських авторів своїм книгам вражає і надихає. Ці підлітки мають щільний навчальний графік та багато інших обовʼязків, але вони завершили свої книги вчасно. Крім того, англійська не є їхньою рідною мовою, але вони чудово справлялися із завданням. Я дуже поважаю їх і сподіваюся, що в майбутньому матиму можливість попрацювати з більшою кількістю молодих українських авторів!”, – ділиться Брюс.

Слідкувати за виходом нових книг, а також долучитися до англійських розмовних клубів та інших цікавих проєктів можна на сайті громадської організації «Смарт освіта».

Нагадаємо, що в київській поліції запустили кінологічний дитячий гурток.

Також ми повідомляли, що українську молодь звуть доєднатися до освітньої програми від Ajax Systems.

Авторка матеріалу: Ольга Лещик

Технології

Українські розробники створили повітряний ретранслятор для дронів «Відлуння»

Опубліковано

Українська лабораторія БпЛА «Дронарня» представила свою нову розробку — повітряний ретранслятор «Відлуння», який значно збільшує дальність зв’язку між пультом управління оператора та дроном.

Про це розповів засновник «Дронарні» Максим Шеремет. 

Характеристики «Відлуння»

  • Автономна робота: до 1 години;
  • Дальність зв’язку: до 30 км при висоті 500 м;
  • Динамічна зміна частоти відео каналу: можливість адаптувати частоту під час польоту;
  • Відеозв’язок дрона: 5,8 ГГц за замовчуванням;
  • Частота передачі відео на землю: 1,3 ГГц.

Читати також: В Україні тестують наземний дрон для постановки димових завіс

До комплектації «Відлуння» входять:

  • Модуль TBS Crossfire TX Lite 2W або ELRS 2W: забезпечує надійну передачу даних;
  • Акумулятор 3s1p: забезпечує живлення ретранслятора;
  • Комплект антен: для забезпечення стабільного сигналу;
  • Транспортний кейс: для зручного та безпечного транспортування.

Ретранслятор «Відлуння» кріпиться до квадрокоптера DJI Matrice 300, що робить його зручним у використанні та сумісним з популярною моделлю дрона.

Застосування

Ретранслятор «Відлуння» ідеально підходить для застосування в різних умовах, де необхідно забезпечити надійний зв’язок на великій відстані. Це особливо важливо для військових та рятувальних операцій, а також для інших критичних задач, де кожен метр додаткового зв’язку може бути вирішальним.

Також ми повідомляли, що в Україні розробили застосунок для захисту в критичних ситуаціх.

Фото: «Дронарня»

Читати далі

Технології

До онлайн-конструктору відбудови сіл додали Дніпропетровську область: плани реставрації

Опубліковано

Архітектурне бюро Balbek Bureau додало Дніпропетровську область до свого онлайн-конструктора відбудови сіл RE:Ukraine Villages. Цей інструмент тепер включає характерні для області колірні гами й декор, що дозволяє зберегти унікальну архітектурну спадщину регіону.

Про це повідомляють на сайті проєкту.

фото: RE:Ukraine Villages

Прототипи та реставрація

У конструкторі відображені поєднання світлих пастельних відтінків із синім, зеленим та коричневим, які є типовими для місцевості. Дослідження показали, що цегляні та ліпні декори мають велике значення для архітектури Дніпропетровщини.

Для будівництва традиційних мазанок і хатів-землянок у регіоні використовували саман (лимпач), проте найбільш поширеними стали цегляні будинки. Особливістю області є багатство рослинних та геометричних ліпних елементів, таких як розмальовані плитки та орнаменти у вигляді винограду та ромбів.

фото: RE:Ukraine Villages

Читати також: 15-річний українець уперше дебютує в «Формулі-4»

«Досліджуючи Дніпровщину, архітектори відзначили різноманіття декору будинків області, зокрема звернули увагу на петриківський розпис. Історики вважають, що ця традиційна орнаментальна техніка з рослинними мотивами народилася з оздоблення сільських хат», – зазначають у Balbek Bureau.

Проєкт RE:Ukraine Villages отримав підтримку від Акселераційної програми Act to Support проєкту «Фенікс», що виконується Фондом Східна Європа за кошти Європейського Союзу. Завдяки цьому вдалося глибоко дослідити особливості архітектури Дніпропетровщини та інтегрувати їх у конструктор для збереження автентичності під час відбудови.

Нагадаємо, що в Київ закуплять 15 міні-ТЕЦ: розмістили тендер.

Фото: RE:Ukraine Villages

Читати далі

Технології

В Україні тестують наземний дрон для постановки димових завіс

Опубліковано

Національний інформаційний портал «Туча» оприлюднив зображення нового наземного безпілотника, розробленого українськими інженерами. Цей безпілотник, оснащений димовими мортирками, призначений для створення димових загороджень, які можуть значно підвищити ефективність бойових дій.

Про це повідомили в Telegram-каналі «Тучі».

Про розробку

Інженери встановили на дистанційно керовану гусеничну платформу батарею з 15 пускових установок димових гранат «Туча». АЕК-902 «Туча» – це радянська система, яка спочатку була розроблена для монтування на легку бронетехніку та танки. Відстріл димових гранат здійснюється за допомогою електроспуску, що робить інтеграцію цієї системи на безпілотну платформу відносно простою.

Читати також: Українська IT Армія зупинила роботу основного провайдера російських банків

Система використовує 81-мм димові гранати 3Д6, 3Д17 та їх модифікації. Старі боєприпаси серії 3Д6 після відстрілу падають на землю і через 10-20 секунд утворюють щільну завісу, що тримається близько 2 хвилин. Сучасніші моделі серії 3Д17 «Пурга-2» детонують у повітрі, миттєво створюючи щільну об’ємну завісу, яка тримається близько 20 секунд.

Використання таких систем на безпілотних платформах є надзвичайно корисним як у наступальних операціях, де необхідно прикрити штурмову групу від ворожих засобів ураження, так і під час відходу. Це дозволяє встановити димову завісу у будь-якій точці на полі бою, незалежно від щільності ворожого вогню, і виконати задачу непомітно та без залучення сторонньої техніки або артилерії.

Нагадаємо, що українські розробники створили застосунок для діагностики шкіри.

Фото: «Туча»

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство22 хв. тому

Вклали в бізнес по 2 тисячі гривень. Як друзі заснували власну СММ-агенцію у 20 років

Друг-однодумець, жага до авантюризму та добре бойківське вино — так чотири роки тому почалася історія...

Суспільство5 днів тому

Щоденні обійми, заробіток і козяче щастя: як невістка зі свекрухою вдвох розвивають маленьку ферму на Черкащині

«У нас є сир, налітайте», — з цього повідомлення в соцмережах минулого року почалася історія...

Суспільство7 днів тому

Той, хто створив дизайн ЗСУ. Тарас Іщик про творчу карʼєру в армії

Сотні чоловіків ішли добровольцями, не знаючи, яку роботу будуть виконувати в ЗСУ. Сотні бояться потрапити...

Суспільство2 тижні тому

Квітучий папір: як бізнес із Київщини змінює правила та вчить інші компанії екологічності

Питаннями екології Артем та Ганна почали цікавитися кілька років тому, поступово дійшли до сортування сміття....

РЕКЛАМА: