Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

Різні умови, спільні проблеми. Як подолати конфлікти між переселенцями «першої» і «другої» хвиль

Опубліковано

З листопада 2022 року у 14 областях України працюють фахівці із взаємодії з громадою громадської організації КримSOS. Переважно це переселенці. Дехто з них живе у місцях компактного проживання (МКП). Їхня головна задача – в процесі спілкування з внутрішньо переміщеними особами (ВПО) дізнаватись їхні потреби та перенаправляти до партнерських організацій, в яких їм можуть допомогти. А проблем там дійсно вистачає: з роботою, житлом, грошима.

Та чи є конфлікти між тими, хто вимушено переїхав після 2014 року, і тими, хто покинув домівку після 2022? Мої колеги вважають, що відчувається певне незадоволення рівнем підтримки. Мовляв, коли 8-9 років тому довелось переїжджати, для переселенців не виділяли житло, було не настільки багато гуманітарних та фінансових програм. 

Різні умови переміщення, спільні проблеми

Дев’ять років тому, вперше за часів незалежності нашої країни, ми усі зіштовхнулись із війною та явищем масового внутрішнього переселення людей. Законодавство щодо переселенців та тимчасово окупованих територій розробляли з нуля, досить хаотично, скоріше як реакцію на проблеми. У перші роки ухвалені закони не були врегульовані, було багато прогалин. Зокрема, переселенці не могли голосувати на місцевих виборах, довідка ВПО не була безстроковою і людям доводилось її поновлювати, відмічаючи своє місце перебування. З часом ці недоліки були виправлені й переселенцям «другої» хвилі вже простіше відстоювати свої права. 

Спільною проблемою для усіх переселенців різних років залишається тема житла. На кінець лютого 2015 року, за підрахунками Міністерства соціальної політики, в Україні офіційно було 1,1 млн внутрішньо переміщених осіб. За рік приблизно 14 000 ВПО розмістили у 300 місцях компактного проживання (МКП) – це 0,8% від усієї кількості переселенців. Інших людей розселяли волонтери, або ж вони орендували квартири своїм коштом. 

У лютому 2022 року переселенцями стали вже 4,9 млн осіб, їх кількість зараз зросла до понад 6,2 млн людей. Під МКП переобладнали школи, садочки, гуртожитки, обладнали нові модульні містечка. Регіональні координатори КримSOS за пів року відвідали 416 центріву 15 областях, де розміщували переселенців. Десь у МКП разом проживали переселенці «першої» та «другої» хвилі. Найчастіше між ними траплялися суто побутові конфлікти, які виникають у будь-якому приміщенні типу гуртожитку. 

Чутливою для деяких ВПО різних років є тема фінансової допомоги. Переселенцями 2014 року на «на покриття видатків на проживання» платили 442 гривні адресної допомоги (постанова Кабміна № 505 від 1 жовтня 2014 року). У березні 2022-го її скасували, та натомість уряд ухвалив постанову № 332: замість «адресної допомоги» переселенцям почали виплачувати допомогу на проживання (2 тисячі гривень для дорослого та 3 тисячі – для дитини чи людини з інвалідністю). Та не всі ВПО «першої хвилі» змогли отримати ці гроші. Якщо люди переїхали в умовно безпечні регіони та їм раніше скасовували соціальну допомогу – виплати не поновлювались. 

Ці та інші фактори можуть спричиняти суперечки між переселенцями «першої» та «другої» хвиль. Найбільше невдоволення зустрічаємо серед тих, хто й досі потребує підтримки: пенсіонери, багатодітні родини, малозабезпечені люди. Але відкритих конфліктів та протистоянь у нашій роботі не було. 

Шлях подолання конфліктів між переселенцями

КримSOS співпрацює з понад 200 громадськими організаціями та волонтерськими ініціативами, більшість створили саме переселенці для переселенців. Частина з них працює з першого року війни, інші – об’єднались вже після початку повномасштабного вторгнення. Активісти цих спільнот роздають тонни гуманітарної допомоги, знаходять де поселити людей, надають юридичні консультації та психологічну допомогу. 

Подібні організації – наочний приклад, як переселенці намагаються розв’язати проблеми ВПО та приймаючих громад. Тому на обміні досвідом, підтримці та згуртованості має будуватися комунікація між людьми, які були вимушені змінити своє місце проживання. Бо люди, які рятувалися від війни у 2014 році, чудово розуміють переселенців «другої хвилі». 

Ось декілька ідей та прикладів, що можна робити переселенцям різних «хвиль» переселення, аби гуртуватись, а не розділятись. 

1. Ділитись своїм досвідом чи просити про допомогу

Якщо переселенець шукає квартиру, має проблеми із працевлаштуванням або не знаєте, як влаштувати дитину у садок, – розпитайте про цей досвід інших переселенців. Бо це спільні проблеми ВПО різних років переселення. 

Найпростіший варіант – написати у місцеву спільноту переселенців, де часто публікують і можливості для навчання, і оголошення про роботу, і пропозиції від земляків. Серед подібних груп у фейсбуці: «Полтава-Самодопомога», «Донецькі Київські», «Переселенці», «Переселенці у Запоріжжі» тощо. 

2. Якщо не подобається щось – спробуйте змінити 

Можна нескінченно сваритись одне з одним, накопичувати образи чи невдоволення. Але що це змінить у ситуації, в якій усі ми з вами зараз живемо? Від початку повномасштабного вторгнення кількість переселенців зростає, а ресурси у держави та громади навпаки зменшуються. 

На жаль, немає чарівної палиці, що допомогла б розв’язувати наші проблеми у суспільстві. Проте є активісти, які готові говорити про них, штурхати представників влади та об’єднуватись заради змін. 

Наприклад, самі вирішили побудувати собі житло переселенці з громадської організації «Спільна справа» на Вінниччині. Вони об’єднались у житловий кооператив. Власним. коштом зводять будинок на 105 квартир, 70% з яких будуть належати родинам ВПО, інші – військовим. Зараз будівництво на фінальній стадії, але активісти витратили сім років для оформлення безоплатної ділянки від міської влади, розробку та узгодження усіх документів. 

3. Організація спільного відпочинку 

Спільні справи та спільний досвід зближують людей. Похід на спектакль, організація жіночого клубу, дитячих свят чи прибирання у парку – будь-який захід допоможе познайомитися. 

Наприклад, волонтерська спілка «Поруч» у Києві щотижня проводить для дітей ВПО різні творчі заходи. Організовує все команда із 126 волонтерів, і більшість із них – саме переселенці «першої» та «другої» хвиль. Та й самі засновники ініціативи – Русана Шарлай та Богдан Гридін – переїхали до Києва зі сходу України у 2014 році. 

Поради щодо організації соціальних проєктів, реєстрації громадських організацій можна подивитись на ютуб-каналі «Громади України». 

4. Рухатися далі 

Соціальні виплати – це непогана допомога, але на ці гроші зараз важко вижити. У пошуках роботи допомагають в Центрі зайнятості вільних людей. Також різні громадські організації пропонують вакансії, гранти на навчання ВПО чи перекваліфікацію – їх шукайте на Громадському просторі, Гурті, у телеграм-каналі «Крезюме вакансії» та «Можливостях» від ШоТам. 

Можливо, коли вже втрачати нічого – найкращий час змінити професію чи опанувати нові навички. Рухатись далі, подолати сумніви, невпевненість допоможуть і волонтерські психологічні служби: Lifeline Ukraine, Національна психологічна асоціація, онлайн-платформа «Розкажи мені» та інші. 

Без ілюзій 

Це тільки декілька ідей, що можуть допомогти подолати напругу в комунікації між переселенцями. Ситуації доволі різні, тож однаково корисних рішень ніхто не може надати. Гадаю, в сьогоднішніх реаліях найкраща порада – позбавитись ілюзій, що ситуація в країні зміниться на краще сама собою. Для цього потрібні зусилля громадянського суспільства та держави, тобто нас із вами. 

Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

Це авторська колонка Анни Дерев’янко. Публікація відображає особисті думки авторки, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам. 

Колонки

Якби у кожного українця вдома стояв 3D-принтер, наша перемога була б швидшою

Опубліковано

Катерина Головко (Маліневська) – журналіст і волонтер. З початку повномасштабного вторгнення займалася формуванням бази фото й відео-матеріалів подій для міжнародних ЗМІ та судів в рамках ініціативної групи Володимира Бородянського (екс-міністр культури і екс-директор StarLightMedia). Також займалася закупівлею бронежилетів і касок для військових. Наразі Катерина є волонтером Навчального центру “ДГВ” (Дарницька громадська варта) ДФТГ при 112-й бригаді і благодійного фонду на базі Центру. У 2023-му році отримала нагороду від Міністерства оборони “За сприяння Збройним Силам України”.

Наразі Катерина займається розвитком майстерні 3D-принтингу. Ми розпитали, чим важливий для волонтерства і армії 3D-принтинг, і чому про нього всі говорять. А також про діяльність волонтерки в рамках цієї ініцативи.

“Наші хлопці військові із Навчального Центру “ДГВ” вирішили відкрити майстерню 3D-принтинтерів. На це їх надихнула команда знайомих айтівців, які вже займалися цим, і допомагали нашому Центру і військовим бригади. Це видалося нашим хлопцям дуже корисним і перспективним ділом, і вони подумали – а чому б самим не спробувати і не розвивати цей напрямок? Назвалися так само, як і Центр – Майстерня “ДГВ”. За добу зібрали донати на перший принтер, і все понеслося. Я долучилася допомагати із розвитком Майстерні, бо вважаю, що це дуже важлива справа. А ще це реально цікаво.”

На таких принтерах можна друкувати будь-які вироби із пластику, які є необхідними і корисними для ЗСУ. В першу чергу, це корпуси і деталі для дронів, системи скидів для дронів, хвостовики для ВОГ, магазини для автоматів, перископи, запчастини для Старлінків, різні аксесуари, що полегшують життя військових: лоудери (заряджалки для магазинів автоматів, що допомагають робити це набагато швидше ніж вручну, і іноді це може врятувати життя), павербанки, підставки для дронів тощо. 

“Уявіть, що ви можете надрукувати будь-що, що можете змоделювати в комп’ютерній програмі. Це відкриває величезні перспективи в різних галузях. 3D-принтинг можна використовувати, приміром, в протезуванні, що є нагальною суспільною потребою. Можна виготовляти деталі для автомобілів, що також супер-актуально для військових. Принтинг робить більш доступним виготовлення БПЛА, може допомагати в навчальних цілях – приміром, наша Майстерня друкує навчальні міни для підготовки військових в справі розмінування.”

На сьогоднішній день вже існують великі ініціативи з 3D-принтингу, такі як ДрукАрмія, які курують виробництво тисяч принтерів на потреби армії. Більшість з цих принтерів – це домашні особисті принтери людей, які мали їх вдома для інших потреб, і долучилися до ініціативи як волонтери, або ті хто цілеспрямовано придбали принтер(и) під цей проєкт.

“Вже існує така практика масового домашнього виробництва, приміром, дронів, і вона стає все більш популярною. Є спеціальні відео-курси для усіх охочих громадян нашої країни робити своїми руками дрони і допомагати армії, є цілі програми. І з 3D-принтингом має бути так само – популяризація на державному рівні, навчальні матеріали, можливо льготні умови придбання обладнання для волонтерів, тобто, розповсюдження цієї важливої справи на рівні звичайних громадян. Якби у кожного українця вдома стояв 3D-принтер, наша перемога була б швидшою. Ми б за секунду закривали усі потреби в продукції, яка може друкуватися і потрібна армії, і піднімали б цілі сфери виробництва.”

Катерина допомагає Майстерні із залученням донатів, партнерів, фондів, масштабуванням. Каже, що Майстерня “ДГВ” друкує на потреби ЗСУ на безкоштовній основі і для різних військових підрозділів. Головне – щоб вистачало пластику. Саме для цього і залучаються донати. Тому організація відкрита для підтримки, співпраці і спів-волонтерства. Планують також розширятися – докупати принтери, залучати команду, бо запити від військових тільки зростають. Також мають потребу в волонтерах-інженерах, які знаються на подібній техніці і процесах. 

“Хлопці з нашої майстерні дуже відповідально підійшли до питання виробництва – вони обирали найякісніший пластик, оптимізовували процеси, залучали спеціалістів, відточували якість і оптимальність використання матеріалів, систему виробництва. Видно, що ця справа надихає їх і викликає у відчуття важливості процесу. Та головне це те, що військові дзвонять з передової, дякують, це найліпша нагорода. Я вірю в те, що ця справа може перерости в масштабне виробництво для різних потреб і на довгу перспективу. Дай бог, щоб ми якнайшвидше перейшли до виробництва мирного часу – починаючи від протезів для людей, які мають таку потребу, продовжуючи допомогою у відбудовах і облаштуваннях будинків, приміщень, виготовленні техніки, електроніки тощо. Адже все, що ми робимо зараз – заради перемоги, миру, майбутнього, яке сьогодні ми творимо разом.”

На сьогоднішній день існує багато матеріалів і інформації про налагодження домашнього виробництва на 3D-принтерах у відкритому доступі – поради, які принтери під які потреби обрати, гайди по видам пластику, інформація, де брати файли з 3D-моделями для друку, як співпрацювати з ЗСУ або організаціями, що займаються даною логістикою. Адже українці – нація, яка здатна впоратися з будь-якими викликами і задачами, взяти до своїх рук ініціативу, і, згуртувавшись, дійти до перемоги. 

Читати далі

Колонки

Естонія дозволила використати заморожені російські активи для компенсації збитків Україні внаслідок війни

Опубліковано

Парламент Естонії ухвалив закон, який дозволяє використовувати заморожені активи Росії для компенсації збитків, завданих Україні внаслідок війни. Ініційований Урядом Закон “Про внесення змін до Закону про міжнародні санкції та інші пов’язані з ним закони” створює в Естонії внутрішньодержавний механізм, який забезпечить майнову відповідальність держави-агресора за шкоду, яку та заподіяла “порушеннями міжнародного права”.

Про це йдеться на сайті естонського парламенту.

Поправка дозволяє використовувати заморожені санкціями активи фізичних осіб і компаній, які сприяли протиправним діям Росії. Це буде оплата за збитки, яку Росія винна Україні.

За словами голови конституційного комітету Хендріка Йоханнеса Терраса, складно розробити правове регулювання, щоб використати заморожені активи. Над цим працюють кілька країн-союзників та міжнародних організацій, і Естонія має відіграти тут роль першопрохідця.

Читайте також: Сенат США схвалив пакет допомоги для України у розмірі 61 млрд дол

“Росія є державою-агресором, і компенсація за завдані нею збитки не може бути покладена на Україну та її союзників. Росія несе відповідальність за завдані збитки, і вона повинна понести цю відповідальність”, — додав Террас.

Для того, щоб розпочати провадження в Естонії щодо використання майна, Україна має подати відповідний запит. Крім того, повинні бути достатні докази зв’язку власника майна з протиправним діянням.

МЗС Естонії повинно з’ясовувати всі обставини та право власності на майно, а також встановлювало відсутність виняткових обставин, які б переважали інтереси відповідної особи. Власник майна має право відповідно до закону оскаржити рішення про використання майна в адміністративному суді.

Нагадаємо, Німеччина надасть Україні зброї на 500 млн євро.

Фото: Riigikogu

Читати далі

Колонки

10 правил доброчесності, яких має (або може) дотримуватися кожен в повсякденному житті 

Опубліковано

«Доброчесність — це чинити правильно, навіть коли ніхто не бачить». Це не єдине та не вичерпне визначення, але найбільш універсальне. Саме ним послуговується команда Національного агентства із запобігання корупції. 

Вітаю, я Ірина Чаговець, керівниця Офісу доброчесності НАЗК. Це окремий підрозділ, який навчає доброчесній поведінці не тільки публічних службовців і антикорупційних уповноважених. В зоні нашої уваги ще й школярі, студенти, освітяни. І не тільки. Ким би ми не були – вчиняти доброчесно можемо і маємо. Тому разом вчимо і вчимося чинити правильно. Бо певні: доброчесність — не просто красиве слово, а нова норма поведінки. 

Чи складно це впровадити в свою буденність? Думаю, ні. Усього 10 простих правил на щодень — і країна почне змінюватись з кожного з нас.  

  1. Не беріть та не давайте хабарів

Якщо є побутова корупція, то має бути і побутова доброчесність. Віддячити грошима лікарю чи презентувати щось коштовне вчительці — давно не ОК у сучасному світі. Кожен, хто робить свою роботу і отримує за це оплату від держави, не має вимагати за це додаткової винагороди. Не купуйте особливого ставлення до себе хабарями чи дарунками. Натомість, справжньою подякою вихователькам буде поважати їхню працю та активно брати участь у житті дитини.

Велика корупція подекуди починається з маленьких неочевидних вчинків. Не підживлюйте її.

  1. Навчайтесь без шпаргалок, списування чи плагіату

В школі, а потім і в університеті, часом, від дітей вимагають гарних оцінок та успішності. Врешті, дитина починає шукати обхідні шляхи. Списувати, купувати реферати, дипломні роботи тощо. Але ж ми вчимося для себе. Всотуйте знання, перевіряйте, як запам’ятали інформацію, оцінюйте засвоєне — так ваше навчання буде максимально корисним. А от купувати дипломи в інтернеті, видавати чужі реферати за свої чи присвоювати собі чужі заслуги — однозначні “червоні прапорці” в доброчесній освіті. Туди ж — підтасовування результатів тестів чи просто списування у когось. Не треба так. 

Доброчесність вимагає більше зусиль. Але і повага до себе, і справжні, а не куплені, знання — безцінні. 

  1. Будьте доброчесними не тільки в реалі, а й у віртуалі 

Здається, що та одна картинка з гуглу важить? Візьму її до презентації. Проте у кожного зображення чи тексту є автор (навіть якщо це ШІ). І використовувати чужі фото або копіювати дописи без зазначення авторства – не можна. Доброчесно — пошукати оригінал, запитати у автора дозвіл, врешті, підписати при публікації. 

Подекуди анонімність та вільний доступ до контенту у мережі вабить вдаваною безкарністю, але ж пам’ятаємо: доброчесність понад усе! 

  1. Залиште піратство в минулому 

Слухати музику на офіційних стрімінгах, купувати фільми в онлайн-кінотеатрах, не шерити електронні книжки та навчальні курси поміж друзями –  нескладно, правда? Споживати контент доброчесно — це про підтримку контентотворців та повагу до себе. Тож, беремо за правило  насолоджуватися улюбленою творчістю свідомо! 

  1. Будьте доброчесними в роботі та кар`єрі 

Чи може бути доброчесними в дрібних вчинках? Однозначно! Поміняти воду в кулері, якщо вона скінчилась на вас, не засмічувати місця чи предмети загального користування, допомогти колезі чи колежанці подужати Excel-табличку. Ми проводимо на роботі більшу частину дня, тож доброчесна поведінка в колективі допоможе зробити його комфортнішим для всіх. Додаємо нетоксичну робочу комунікацію та дотримання особистих кордонів колег — готово, ви неперевершені! 

Команда НАЗК обрала для себе доброчесність, як одну з цінностей організації і це допомагає щодня обирати світлу сторону 😉 

  1. Виконуйте обіцянки

Це одне з найочевидніших правил: якщо даєте комусь слово — дотримайте його. Якщо порушили обіцянку — перепросіть та намагайтесь уникати таких ситуацій надалі. Досвід показує, що доброчесна поведінка часто стає фундаментом для взаємовигідних партнерств. Всі хочуть мати справу з людиною слова. Тож, будьте нею! В першу чергу, стосовно самого себе. Обіцянки собі – це теж важливо. Дати собі відпочинок після важкої справи, зайнятися нарешті спортом – зробіть для себе те, що обіцяли. 

  1. Уникайте людей, яким бракує доброчесності

Оточення завжди формує наші погляди та враження про нас. Маєте справи з корупціонерами? Будьте готові пожертвувати власною репутацією. Толерування корупції неприпустиме у будь-якому вигляді, це аксіома. Не виправдовуйте тих, хто вчиняє недоброчесно та уникайте асоціацій з ними. Воно вам не треба. 

Не толерувати корупцію можна в різних сферах. Навіть, у побутових дрібницях. Подумайте, що зробите, якщо ваш родич придбає за гроші водійське посвідчення? Або за хабарі отримає диплом лікаря. Чи довірите йому себе оперувати?  

  1. Постійно розвивайте свої навички доброчесності 

Навчання антикорупції та доброчесності може бути простим та неочевидним способом розвинути ці навички. Але це працює. І, найперше, звісно радимо проходити онлайн-курси на навчальній платформі Study.nazk. Наша команда робить їх простими, доступними та інтерактивними. На платформі зареєстровані вже понад 145 тисяч користувачів. Приєднуйтесь і ви!  

Дізнайтесь про історичні передумови корупції та яка вона взагалі буває на безкоштовному курсі “Основи антикорупції для всіх і кожного”. А також спробуйте себе в ролі новачка на публічній службі  — в режимі інтерактивного симулятора здогадайтесь в якому випадку можна приймати подарунки чи “винагороди”, чи можна бути керівником невістки і що можна розповідати друзям про державні таємниці. Буде захопливо. 

Також знаходьте надихаючі історії доброчесності на сторінках книжок. Наприклад, раджу до прочитання: 

  • “Справедливість. Як вчиняти правильно?” Майкла Сендера
  • “Людина в пошуках справжнього сенсу” Віктора Франкла
  • “Кобзар” Тараса Шевченка
  • “Сад Гетсиманський” Івана Багряного
  1. Підтримуйте справедливість і рівність у повсякденному житті

 Активно сприяйте рівним можливостям і справедливості у вашому оточенні. Переконайтесь, що всі мають однаковий доступ до ресурсів і можливостей. Ваші дії та рішення повинні сприяти відсутності дискримінації за будь-якими ознаками (стать, раса, віросповідання або соціальний стан). Створюйте умови, за яких кожен та кожна відчуватиме себе цінною та поважною частиною спільноти. Виховуйте в собі та інших повагу до різноманіття та відкритість до нових перспектив. Зробіть так, щоб ваші повсякденні вчинки відображали принципи рівності і справедливості Це теж буде внеском у розвиток більш доброчесного суспільства.

  1.  Не піддавайтеся настроям «все пропало»

У медіа та соціальних мережах частіше переважають повідомлення про жахливий рівень корупції, що нищить країну. І, значно менше, про її подолання чи запобігання. Команда Офісу доброчесності НАЗК працює на зміну цієї тенденції. Про хороші новини та вдалі практики антикорупції розповідаємо у своєму телеграм-каналі . А відтепер – і в експертних блогах на «Шо там?». Ми знаємо безліч прикладів, коли доброчесність перемагає. І розкажемо про них вам. Давайте гуртуватися в доброчесні спільноти! Ну, і починати зміни з себе, куди ж без цього. 

Це авторська колонка. Публікація відображає особисті думки авторки, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство3 дні тому

Мріє, щоб про складанку у світі знали, як про LEGO. Як підприємиця з Львівщини 6 років розвиває власний бренд

Колись дядько Юлії сказав їй, що нею обов’язково всі пишатимуться. Жінка довго шукала себе, пробувала...

Суспільство7 днів тому

«Я співаю руками»: як перекладачка жестової мови Уляна Шумило розвиває музичний інклюзив

Вона однією з перших почала перекладати українські пісні жестовою мовою. Найпершими її «ручними каверами» стали...

Суспільство1 тиждень тому

Школа — це не тільки уроки! Це вчителі, які разом зі своїми учнями розвивають малі громади

Їхні учні отримують високі оцінки за сортування сміття, знімають документальні ролики про рідне село та...

Можливості2 тижні тому

«Хліб був як делікатес»: ця пекарня з Чернігова однією з перших запрацювала після деокупації області. Відновитися допоміг грант

Пекарня «Flavor bakery» майже «однолітка» маленької Соні. Їм обом 2,5 роки. Дівчинка ледь не щодня...

РЕКЛАМА: