Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

Переселенців не беруть на роботу? Це міф, але проблем вистачає. Ось що варто змінити

Опубліковано

Здавалося б, вже давно зрозумілі всі виклики й проблеми переселенців. Адже минуло дев’ять років, відколи ця тема з’явилася в нашому суспільстві. Дев’ять років, а ми все ще не готові. Чому так? Давайте розбиратися. У цій колонці розглянемо ключові проблеми, з якими стикаються переселенці під час пошуку роботи, а також варіанти їх вирішення.

Для початку пропоную подивитися на кількісний показник. За різними дослідженнями, кількість ВПО в Україні коливається від 5 до 7 млн людей. Зокрема, згідно звіту Міжнародної організації з міграції, станом на середину 2022 року 16% населення України (понад 6,97 млн) були переселенцями. Отже, майже 1/6 українців були змушені переїхати до інших регіонів. Уявили масштаб? А тепер погляньмо, як це вплинуло на процес працевлаштування.

Ринок праці: погляд роботодавців

Почнімо з роботодавців, у яких досі спрацьовує умовне «ППО від ВПО». На щастя, не так успішно, як ЗРК Patriot, але певний відсоток власників бізнесу все ж уникають співпраці з переселенцями. Чому так? Викоремлю кілька ключових факторів:

  • Тимчасовість перебування. Роботодавці налаштовані оптимістично й думають, що невдовзі Україна переможе, а отже, всі повернуться додому. Тобто кандидат-переселенець в їхній уяві здебільшого тимчасовий. Але на практиці це працює дещо інакше. Я сама переїхала з Донецька до Дніпра в липні 2014. Тоді здавалося, що «на 2-3 місяці». Але за наступні дев’ять років я так нікуди й не повернулася. І таких історій дійсно багато.

Насправді немає нічого більш постійного, ніж тимчасове. А тому раджу роботодавцям жити «тут і зараз», звертати увагу на професійність кандидатів і не будувати прогнози щодо «швидкого повернення додому». Адже чи є взагалі той дім? Чи захоче людина втрачати роботу з гідними умовами праці? Або виїжджати з міста, в якому вже вдалося побудувати нове життя? Не всі, повірте. 

  • Проблеми з документами. Із приємних новин – в Україні триває п’ятирічний перехід до електронних трудових книжок. І вже майже два роки паперова трудова книжка не є обов’язковою для працевлаштування. А після повномасштабного вторгнення Україна зробила ще більш чіткі кроки назустріч ВПО, запровадивши механізми, що дозволяють звільнитися з попереднього місця роботи з допомогою Державної служби зайнятості.

Чому це важливо? Тепер переселенці можуть розірвати трудовий договір в  односторонньому порядку всього за два дні, а на третій – вийти на нове місце. Однак не всі роботодавці (а особливо – представники малого і середнього бізнесів) знають про це. Тому досі вважають, що переселенці – це «головний біль» в контексті офіційного працевлаштування.

  • Роботодавці не користуються фінансовою мотивацією від держави. Сьогодні бізнес може отримати компенсацію за витрати на оплату праці переселенців. Це 13400 гривень, що нараховуються за кожну працевлаштовану людину. Звернутися з таким запитом можуть і юридичні особи, і ФОПи. Тобто Україна водночас подбала і про роботодавців, і про переселенців.
  • Роботодавці вважають, що на ринку і так вдосталь кандидатів, а тому навіщо брати «ВПО», «мам», «45+», «осіб з інвалідністю», якщо є купа інших? Статистика платформи Work.ua демонструє, що середня кількість кандидатів на 1 вакансію – 15. Серед цих 15, на мою думку, є і молодь, і люди з інвалідністю, і переселенці, і мами з дітьми… Так кого ж вибрати? Усе просто: звертати увагу виключно на компетенції та пам’ятати про заборону дискримінації, закріплену Кодексом законів про працю.
  • Дискримінація. Просто тому що не подобаються. Роботодавці – це не хтось абстрактний, це конкретні люди. Які, можливо, мають певні стереотипи чи упередження. Із цим українському бізнес ще необхідно попрацювати. А ось переселенцям раджу оминати таких роботодавців. 

Ринок праці: погляд переселенців

Однак проблеми у працевлаштуванні виникають не лише з провини роботодавця. Чимало залежить і від самих переселенців. Серед факторів, які варто переглянути внутрішньо переміщеним українцям:

1. Ставлення до себе та роботодавця

Як правило, у контексті працевлаштування кожна людина має чотири варіанти внутрішньої позиції. Якщо ми говоримо про переселенців, то це:

Я – ОК, роботодавці – ні:

я класний, але немає гідних роботодавців;
я все вмію, а тому критикую інших, що вони цього не розуміють;
я відчуваю себе чужим, а тому маю право на зверхню позицію.
Я не ОК, роботодавці – також:

я переселенець, тому ніхто не візьме мене на роботу;
я не впевнений в собі навіть, якщо професіонал;
мені не дають зворотний зв’язок, бо я переселенець. .
Я не ОК, а роботодавці – класні:

я боюсь не виправдати очікувань і бути звільненим;
я боюсь раптово повернутися додому і підвести роботодавців;
востаннє я шукав роботу 10 років тому, тому мене ніхто не розглядатиме.
Я – ОК, роботодавці – також:

я знаю свої сильні сторони і акцентую увагу саме на них;
я знаю, якого роботодавця і які умови шукаю;
я приймаю право обрати іншого кандидата;
я вірю в себе, шукаю можливості, аналізую причини невдач і йду далі.

Для початку переселенцям слід чесно визначити, яка з цих позицій – їхня. А далі наближатися до останнього варіанту через саморозвиток, роботу з психологом чи кар’єрним консультантом.

2. Нерозвинена навичка працевлаштування

Значний відсоток українців не приділяє необхідної уваги розвитку навичок працевлаштування. А оскільки переселенці – це практично 1/6 всієї країни, то ця причина на доволі масштабному рівні заважає швидко і успішно знайти роботу. Людина думає, що її не кличуть на роботу через статус ВПО, забуваючи про неправильно складене резюме, відсутність мотиваційного листа та небажання відгукуватися на вакансії якісно. 

3. Мовне питання

Здебільшого мовні бар’єри – це ключова проблема людей, які виїхали до інших країн. Але в самій Україні цей фактор також може впливати на успішне працевлаштування. Адже незнання людиною української мови ускладнює не тільки спілкування з роботодавцями, а й ефективне функціонування на потенційному робочому місці. Єдине, що можна порекомендувати, – почати вивчати українську, записатись на безкоштовні курси, наголошувати, що ви вже на шляху опанування мови.

4. Швидке рішення про зміну професії

Трапляється, що люди з промислових регіонів переїжджають у міста із зовсім іншою економічною специфікою. Звісно, в такій ситуації може здаватися, що роботи немає, а тому необхідно швидко перекваліфікуватися й шукати вакансії в іншій сфері. Ключове тут – швидко. Якщо ви маєте великий досвід у певній сфері, подумайте, наскільки сильно «тримає» вас місто, до якого ви переїхали місяць чи два тому. Можливо, є сенс розглянути пропозиції в сусідніх регіонах та повернутися до роботи за фахом, а не починати все з нуля.

Замість висновків

Наостанок сформуємо вісім кроків, які допоможуть внутрішньо переміщеній особі стати вдало працевлаштованою особою.

  1. Дотримуватися позиції: Я – ОК, роботодавці – також. Поважаємо себе, поважаємо людей, із якими спілкуємося. І крапка.
  2. Вирішити проблем із документами до працевлаштування. Як швидко звільнитися – ви вже знаєте. Зробіть це до співбесіди
  3. Вдосконалити навичок із пошуку роботи. Ми не хизуємося тим, що 20 років не шукали роботу. Натомість вчимося правильно складати резюме, писати мотиваційні листи та готуватися до співбесід. 
  4. Приєднатися до спільнот переселенців. У колі людей, що мають подібні проблеми, завжди легше. А тому паралельно із адаптацією в новому місті намагайтеся підтримувати контакт із іншими переселенцями. Також не нехтуйте допомогою від громадських організацій, що опікуються допомогою ВПО.
  5. Вивчати українську мову
  6. Ознайомитися із законами, що регламентують працевлаштування і права ВПО.
  7. Звертатись до профільних фахівців. Важко впоратися зі стресом? Завітайте до психотерапевта. Юридичні складнощі? Запишіться на безкоштовну консультацію юриста. Не знаєте, як скласти резюме та де шукати роботу? Вам допоможуть кар’єрні консультанти.
  8. Перекваліфікація – не панацея. Перед тим, як змінювати сферу роботи чи відкривати ФОП, подумайте, наскільки ви до цього готові. І чи дійсно ви зробили все можливе, аби працевлаштуватися за попередньою спеціальністю. 

Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

Це авторська колонка Анни Канюченко. Публікація відображає особисті думки авторки, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам. 

Колонки

Якби у кожного українця вдома стояв 3D-принтер, наша перемога була б швидшою

Опубліковано

Катерина Головко (Маліневська) – журналіст і волонтер. З початку повномасштабного вторгнення займалася формуванням бази фото й відео-матеріалів подій для міжнародних ЗМІ та судів в рамках ініціативної групи Володимира Бородянського (екс-міністр культури і екс-директор StarLightMedia). Також займалася закупівлею бронежилетів і касок для військових. Наразі Катерина є волонтером Навчального центру “ДГВ” (Дарницька громадська варта) ДФТГ при 112-й бригаді і благодійного фонду на базі Центру. У 2023-му році отримала нагороду від Міністерства оборони “За сприяння Збройним Силам України”.

Наразі Катерина займається розвитком майстерні 3D-принтингу. Ми розпитали, чим важливий для волонтерства і армії 3D-принтинг, і чому про нього всі говорять. А також про діяльність волонтерки в рамках цієї ініцативи.

“Наші хлопці військові із Навчального Центру “ДГВ” вирішили відкрити майстерню 3D-принтинтерів. На це їх надихнула команда знайомих айтівців, які вже займалися цим, і допомагали нашому Центру і військовим бригади. Це видалося нашим хлопцям дуже корисним і перспективним ділом, і вони подумали – а чому б самим не спробувати і не розвивати цей напрямок? Назвалися так само, як і Центр – Майстерня “ДГВ”. За добу зібрали донати на перший принтер, і все понеслося. Я долучилася допомагати із розвитком Майстерні, бо вважаю, що це дуже важлива справа. А ще це реально цікаво.”

На таких принтерах можна друкувати будь-які вироби із пластику, які є необхідними і корисними для ЗСУ. В першу чергу, це корпуси і деталі для дронів, системи скидів для дронів, хвостовики для ВОГ, магазини для автоматів, перископи, запчастини для Старлінків, різні аксесуари, що полегшують життя військових: лоудери (заряджалки для магазинів автоматів, що допомагають робити це набагато швидше ніж вручну, і іноді це може врятувати життя), павербанки, підставки для дронів тощо. 

“Уявіть, що ви можете надрукувати будь-що, що можете змоделювати в комп’ютерній програмі. Це відкриває величезні перспективи в різних галузях. 3D-принтинг можна використовувати, приміром, в протезуванні, що є нагальною суспільною потребою. Можна виготовляти деталі для автомобілів, що також супер-актуально для військових. Принтинг робить більш доступним виготовлення БПЛА, може допомагати в навчальних цілях – приміром, наша Майстерня друкує навчальні міни для підготовки військових в справі розмінування.”

На сьогоднішній день вже існують великі ініціативи з 3D-принтингу, такі як ДрукАрмія, які курують виробництво тисяч принтерів на потреби армії. Більшість з цих принтерів – це домашні особисті принтери людей, які мали їх вдома для інших потреб, і долучилися до ініціативи як волонтери, або ті хто цілеспрямовано придбали принтер(и) під цей проєкт.

“Вже існує така практика масового домашнього виробництва, приміром, дронів, і вона стає все більш популярною. Є спеціальні відео-курси для усіх охочих громадян нашої країни робити своїми руками дрони і допомагати армії, є цілі програми. І з 3D-принтингом має бути так само – популяризація на державному рівні, навчальні матеріали, можливо льготні умови придбання обладнання для волонтерів, тобто, розповсюдження цієї важливої справи на рівні звичайних громадян. Якби у кожного українця вдома стояв 3D-принтер, наша перемога була б швидшою. Ми б за секунду закривали усі потреби в продукції, яка може друкуватися і потрібна армії, і піднімали б цілі сфери виробництва.”

Катерина допомагає Майстерні із залученням донатів, партнерів, фондів, масштабуванням. Каже, що Майстерня “ДГВ” друкує на потреби ЗСУ на безкоштовній основі і для різних військових підрозділів. Головне – щоб вистачало пластику. Саме для цього і залучаються донати. Тому організація відкрита для підтримки, співпраці і спів-волонтерства. Планують також розширятися – докупати принтери, залучати команду, бо запити від військових тільки зростають. Також мають потребу в волонтерах-інженерах, які знаються на подібній техніці і процесах. 

“Хлопці з нашої майстерні дуже відповідально підійшли до питання виробництва – вони обирали найякісніший пластик, оптимізовували процеси, залучали спеціалістів, відточували якість і оптимальність використання матеріалів, систему виробництва. Видно, що ця справа надихає їх і викликає у відчуття важливості процесу. Та головне це те, що військові дзвонять з передової, дякують, це найліпша нагорода. Я вірю в те, що ця справа може перерости в масштабне виробництво для різних потреб і на довгу перспективу. Дай бог, щоб ми якнайшвидше перейшли до виробництва мирного часу – починаючи від протезів для людей, які мають таку потребу, продовжуючи допомогою у відбудовах і облаштуваннях будинків, приміщень, виготовленні техніки, електроніки тощо. Адже все, що ми робимо зараз – заради перемоги, миру, майбутнього, яке сьогодні ми творимо разом.”

На сьогоднішній день існує багато матеріалів і інформації про налагодження домашнього виробництва на 3D-принтерах у відкритому доступі – поради, які принтери під які потреби обрати, гайди по видам пластику, інформація, де брати файли з 3D-моделями для друку, як співпрацювати з ЗСУ або організаціями, що займаються даною логістикою. Адже українці – нація, яка здатна впоратися з будь-якими викликами і задачами, взяти до своїх рук ініціативу, і, згуртувавшись, дійти до перемоги. 

Читати далі

Колонки

Естонія дозволила використати заморожені російські активи для компенсації збитків Україні внаслідок війни

Опубліковано

Парламент Естонії ухвалив закон, який дозволяє використовувати заморожені активи Росії для компенсації збитків, завданих Україні внаслідок війни. Ініційований Урядом Закон “Про внесення змін до Закону про міжнародні санкції та інші пов’язані з ним закони” створює в Естонії внутрішньодержавний механізм, який забезпечить майнову відповідальність держави-агресора за шкоду, яку та заподіяла “порушеннями міжнародного права”.

Про це йдеться на сайті естонського парламенту.

Поправка дозволяє використовувати заморожені санкціями активи фізичних осіб і компаній, які сприяли протиправним діям Росії. Це буде оплата за збитки, яку Росія винна Україні.

За словами голови конституційного комітету Хендріка Йоханнеса Терраса, складно розробити правове регулювання, щоб використати заморожені активи. Над цим працюють кілька країн-союзників та міжнародних організацій, і Естонія має відіграти тут роль першопрохідця.

Читайте також: Сенат США схвалив пакет допомоги для України у розмірі 61 млрд дол

“Росія є державою-агресором, і компенсація за завдані нею збитки не може бути покладена на Україну та її союзників. Росія несе відповідальність за завдані збитки, і вона повинна понести цю відповідальність”, — додав Террас.

Для того, щоб розпочати провадження в Естонії щодо використання майна, Україна має подати відповідний запит. Крім того, повинні бути достатні докази зв’язку власника майна з протиправним діянням.

МЗС Естонії повинно з’ясовувати всі обставини та право власності на майно, а також встановлювало відсутність виняткових обставин, які б переважали інтереси відповідної особи. Власник майна має право відповідно до закону оскаржити рішення про використання майна в адміністративному суді.

Нагадаємо, Німеччина надасть Україні зброї на 500 млн євро.

Фото: Riigikogu

Читати далі

Колонки

10 правил доброчесності, яких має (або може) дотримуватися кожен в повсякденному житті 

Опубліковано

«Доброчесність — це чинити правильно, навіть коли ніхто не бачить». Це не єдине та не вичерпне визначення, але найбільш універсальне. Саме ним послуговується команда Національного агентства із запобігання корупції. 

Вітаю, я Ірина Чаговець, керівниця Офісу доброчесності НАЗК. Це окремий підрозділ, який навчає доброчесній поведінці не тільки публічних службовців і антикорупційних уповноважених. В зоні нашої уваги ще й школярі, студенти, освітяни. І не тільки. Ким би ми не були – вчиняти доброчесно можемо і маємо. Тому разом вчимо і вчимося чинити правильно. Бо певні: доброчесність — не просто красиве слово, а нова норма поведінки. 

Чи складно це впровадити в свою буденність? Думаю, ні. Усього 10 простих правил на щодень — і країна почне змінюватись з кожного з нас.  

  1. Не беріть та не давайте хабарів

Якщо є побутова корупція, то має бути і побутова доброчесність. Віддячити грошима лікарю чи презентувати щось коштовне вчительці — давно не ОК у сучасному світі. Кожен, хто робить свою роботу і отримує за це оплату від держави, не має вимагати за це додаткової винагороди. Не купуйте особливого ставлення до себе хабарями чи дарунками. Натомість, справжньою подякою вихователькам буде поважати їхню працю та активно брати участь у житті дитини.

Велика корупція подекуди починається з маленьких неочевидних вчинків. Не підживлюйте її.

  1. Навчайтесь без шпаргалок, списування чи плагіату

В школі, а потім і в університеті, часом, від дітей вимагають гарних оцінок та успішності. Врешті, дитина починає шукати обхідні шляхи. Списувати, купувати реферати, дипломні роботи тощо. Але ж ми вчимося для себе. Всотуйте знання, перевіряйте, як запам’ятали інформацію, оцінюйте засвоєне — так ваше навчання буде максимально корисним. А от купувати дипломи в інтернеті, видавати чужі реферати за свої чи присвоювати собі чужі заслуги — однозначні “червоні прапорці” в доброчесній освіті. Туди ж — підтасовування результатів тестів чи просто списування у когось. Не треба так. 

Доброчесність вимагає більше зусиль. Але і повага до себе, і справжні, а не куплені, знання — безцінні. 

  1. Будьте доброчесними не тільки в реалі, а й у віртуалі 

Здається, що та одна картинка з гуглу важить? Візьму її до презентації. Проте у кожного зображення чи тексту є автор (навіть якщо це ШІ). І використовувати чужі фото або копіювати дописи без зазначення авторства – не можна. Доброчесно — пошукати оригінал, запитати у автора дозвіл, врешті, підписати при публікації. 

Подекуди анонімність та вільний доступ до контенту у мережі вабить вдаваною безкарністю, але ж пам’ятаємо: доброчесність понад усе! 

  1. Залиште піратство в минулому 

Слухати музику на офіційних стрімінгах, купувати фільми в онлайн-кінотеатрах, не шерити електронні книжки та навчальні курси поміж друзями –  нескладно, правда? Споживати контент доброчесно — це про підтримку контентотворців та повагу до себе. Тож, беремо за правило  насолоджуватися улюбленою творчістю свідомо! 

  1. Будьте доброчесними в роботі та кар`єрі 

Чи може бути доброчесними в дрібних вчинках? Однозначно! Поміняти воду в кулері, якщо вона скінчилась на вас, не засмічувати місця чи предмети загального користування, допомогти колезі чи колежанці подужати Excel-табличку. Ми проводимо на роботі більшу частину дня, тож доброчесна поведінка в колективі допоможе зробити його комфортнішим для всіх. Додаємо нетоксичну робочу комунікацію та дотримання особистих кордонів колег — готово, ви неперевершені! 

Команда НАЗК обрала для себе доброчесність, як одну з цінностей організації і це допомагає щодня обирати світлу сторону 😉 

  1. Виконуйте обіцянки

Це одне з найочевидніших правил: якщо даєте комусь слово — дотримайте його. Якщо порушили обіцянку — перепросіть та намагайтесь уникати таких ситуацій надалі. Досвід показує, що доброчесна поведінка часто стає фундаментом для взаємовигідних партнерств. Всі хочуть мати справу з людиною слова. Тож, будьте нею! В першу чергу, стосовно самого себе. Обіцянки собі – це теж важливо. Дати собі відпочинок після важкої справи, зайнятися нарешті спортом – зробіть для себе те, що обіцяли. 

  1. Уникайте людей, яким бракує доброчесності

Оточення завжди формує наші погляди та враження про нас. Маєте справи з корупціонерами? Будьте готові пожертвувати власною репутацією. Толерування корупції неприпустиме у будь-якому вигляді, це аксіома. Не виправдовуйте тих, хто вчиняє недоброчесно та уникайте асоціацій з ними. Воно вам не треба. 

Не толерувати корупцію можна в різних сферах. Навіть, у побутових дрібницях. Подумайте, що зробите, якщо ваш родич придбає за гроші водійське посвідчення? Або за хабарі отримає диплом лікаря. Чи довірите йому себе оперувати?  

  1. Постійно розвивайте свої навички доброчесності 

Навчання антикорупції та доброчесності може бути простим та неочевидним способом розвинути ці навички. Але це працює. І, найперше, звісно радимо проходити онлайн-курси на навчальній платформі Study.nazk. Наша команда робить їх простими, доступними та інтерактивними. На платформі зареєстровані вже понад 145 тисяч користувачів. Приєднуйтесь і ви!  

Дізнайтесь про історичні передумови корупції та яка вона взагалі буває на безкоштовному курсі “Основи антикорупції для всіх і кожного”. А також спробуйте себе в ролі новачка на публічній службі  — в режимі інтерактивного симулятора здогадайтесь в якому випадку можна приймати подарунки чи “винагороди”, чи можна бути керівником невістки і що можна розповідати друзям про державні таємниці. Буде захопливо. 

Також знаходьте надихаючі історії доброчесності на сторінках книжок. Наприклад, раджу до прочитання: 

  • “Справедливість. Як вчиняти правильно?” Майкла Сендера
  • “Людина в пошуках справжнього сенсу” Віктора Франкла
  • “Кобзар” Тараса Шевченка
  • “Сад Гетсиманський” Івана Багряного
  1. Підтримуйте справедливість і рівність у повсякденному житті

 Активно сприяйте рівним можливостям і справедливості у вашому оточенні. Переконайтесь, що всі мають однаковий доступ до ресурсів і можливостей. Ваші дії та рішення повинні сприяти відсутності дискримінації за будь-якими ознаками (стать, раса, віросповідання або соціальний стан). Створюйте умови, за яких кожен та кожна відчуватиме себе цінною та поважною частиною спільноти. Виховуйте в собі та інших повагу до різноманіття та відкритість до нових перспектив. Зробіть так, щоб ваші повсякденні вчинки відображали принципи рівності і справедливості Це теж буде внеском у розвиток більш доброчесного суспільства.

  1.  Не піддавайтеся настроям «все пропало»

У медіа та соціальних мережах частіше переважають повідомлення про жахливий рівень корупції, що нищить країну. І, значно менше, про її подолання чи запобігання. Команда Офісу доброчесності НАЗК працює на зміну цієї тенденції. Про хороші новини та вдалі практики антикорупції розповідаємо у своєму телеграм-каналі . А відтепер – і в експертних блогах на «Шо там?». Ми знаємо безліч прикладів, коли доброчесність перемагає. І розкажемо про них вам. Давайте гуртуватися в доброчесні спільноти! Ну, і починати зміни з себе, куди ж без цього. 

Це авторська колонка. Публікація відображає особисті думки авторки, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство3 дні тому

Мріє, щоб про складанку у світі знали, як про LEGO. Як підприємиця з Львівщини 6 років розвиває власний бренд

Колись дядько Юлії сказав їй, що нею обов’язково всі пишатимуться. Жінка довго шукала себе, пробувала...

Суспільство7 днів тому

«Я співаю руками»: як перекладачка жестової мови Уляна Шумило розвиває музичний інклюзив

Вона однією з перших почала перекладати українські пісні жестовою мовою. Найпершими її «ручними каверами» стали...

Суспільство1 тиждень тому

Школа — це не тільки уроки! Це вчителі, які разом зі своїми учнями розвивають малі громади

Їхні учні отримують високі оцінки за сортування сміття, знімають документальні ролики про рідне село та...

Можливості2 тижні тому

«Хліб був як делікатес»: ця пекарня з Чернігова однією з перших запрацювала після деокупації області. Відновитися допоміг грант

Пекарня «Flavor bakery» майже «однолітка» маленької Соні. Їм обом 2,5 роки. Дівчинка ледь не щодня...

РЕКЛАМА: