Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Наші байки звільняли Херсон, а сьогодні тестуються Укрпоштою». Як це – розвивати стартап під час війни? Бренд електровелосипедів Bayka

Опубліковано

Чули, що листоноші Укрпошти планують пересісти на електровелосипеди? А якщо ми скажемо, що це байки українського виробництва? Знайомтеся – чернігівський бренд Bayka, який у розпал повномасштабної війни перетворився із захоплення електрокартингом  на потужного виробника електророверів.

Їхні велосипеди доставляли гуманітарку окупованою Чернігівщиною й брали участь у звільненні Херсонської області, а сьогодні представляють Україну на провідних європейських виставках. Про шлях від хобі до стартапу, перші замовлення, пошук інвесторів та переваги над китайськими аналогами ШоТам розповів засновник бренду Олександр Литвин.

Олександр Литвин 

Засновник стартапу BikeBox, директор виробництва електровелосипедів бренду Bayka

Від любительського гуртка – до успішного стартапу 

Історія нашого стартапу зародилася 2015 року – з маленького гуртка електрокартингу на базі Чернігівського національного технологічного університету, де я працював доцентом кафедри автомобільного транспорту та галузевого машинобудування. Нашим першим проєктом став маленький електрокартинг, який привів до розробки та створення високопотужного електрокартингу, побудованого під світовий рекорд швидкості. Після цього ми створили моделі Drift Trike, які використовують для  дисципліни дрифт, щоб отримати справжній драйв та емоції у безпечний спосіб. 

картинг

Поступово ми почали шукати ідеї для комерціалізації проєкту. Зрештою обрали шлях стартапу, над яким зі мною працювали лаборанти та студенти-аспіранти університету. Разом ми успішно завершили YEP Incubator та взяли участь в конкурсі Sikorsky Challenge, здобувши перемогу.

Відтак ми почали формувати бізнес-стратегію, аналізувати потенційні ринки для подальшої монетизації. Спершу у нас виникла ідея вийти на ринок з модульним електротранспортом і стати такою собі IKEA в цій ніші: щоб людина могла придбати транспорт «в коробці» та самостійно його зібрати. Однак на одній із виставок ми знайшли однодумця – Володимира Ніколаєва, якого захопив наш картинг Drift Trike. А нас тоді вразив його потужний електровелосипед. 

студенти на електророверах

Перша і остання миля доставки

Ми стали партнерами і зрозуміли, що в світі електротранспорту існує ніша першої та останньої милі доставки, де використовують вантажні електровелосипеди. Тому вирішили створити перший в Україні карго-байк з рамою Лонг Джон. Вона відома світу ще з 1905 року, але на нашому ринку її ніхто не використовував. Це двоколісна модель, яка має в передній частині універсальну вантажну платформу, що дозволяє встановити дитяче крісло або будь-який вантаж. Згодом ми розробили ряд таких електровелосипедів в різних розмірах – від S до L. 

Наша компанія першою в Україні отримала патент на електровелосипеди для доставки в широкому діапазоні вантажів до 450 кг. Після цього ми розглядали дві робочі опції стартапу – створити кур’єрську службу на власному транспорті або перейти до серійного виробництва. Однак кур’єрська служба потребувала спеціального застосунку, на розробку якого не було ані часу, ані можливостей. Тому ми віддали наш карго-велосипед під оренду для сервісів доставки. 

Перше замовлення на чотири байки отримали від місцевого ресторану. Завдяки цьому нам вдалося поставити вантажні електровелосипеди в реальні умови експлуатації. Це дозволило з інженерної точки зору дослідити можливі недоліки в конструкції, а за потреби – вдосконалити її. 

Замість інвестицій – 53 дні волонтерства під окупацією

Під час однієї з інвестиційних зустрічей в агенції регіонального розвитку Чернігова я презентував наш проєкт бізнесмену Олександру Суворову. Він зацікавився, тож ми домовилися зробити перші спільні кроки навесні 2022 – коли Олександр планував повернутися в Україну. Але 24 лютого почалася повномасштабна війна. 

Читайте також: Двоє друзів з Донецька відкрили майстерню на Троєщині й збирають байки для ЗСУ. Ось їхня історія

У перші години ми з командою зібралися у підвалі батьківського будинку й вирішили залишатися у місті та використати наші карго-велосипеди для допомоги цивільним і військовим. Усі 53 дні окупації ми розвозили на байках ліки та їжу. Крім того, виготовляли повербанки з резерву батерей та автомобільних акумуляторів, обслуговували генератори для критичної інфраструктури, а вночі – ще й патрулювали. З міста евакуювалися майже всі представники технічної сфери, лагодити автівки було просто нікому. Тому ми об’єдналися з місцевим СТО і почали ремонтувати транспорт для волонтерів, військових та медиків. 

Як зруйнувати комплекс меншовартості? Подивіться на конкурентів

Коли окупанти вийшли з Чернігівщини, ми вирушили на одну з найбільших у світі виставок – Eurobike 2022 у Німеччині. Це запрошення стало чимось на кшталт ковтка води після виснажливих днів під окупацією. Однак ми швидко оговталися, почали готуватися та нарешті зареєстрували юридичну особу.

У Німеччині ми відчували в собі певний комплекс меншовартості – здавалося, що просто не можемо створювати класні речі світового рівня. Утім після того, як протестували інші карго-байки, зрозуміли, що наша модель керується набагато краще. Ми перевершили іноземних виробників за вантажопідйомністю та запасом ходу.

електровелосипеди українського виробництва

А ще ми розробили батарею, яку можна встановити на байк та проїхати 150 км на одному заряді. І це при навантаженні до 150 кг, без урахування ваги велосипедиста. Також ми створили унікальну модель велосипеда – E-Motion, яка має всі властивості Ендуро мотоцикла, але у той самий час може працювати як звичайний ровер. Ці дві моделі привернули значну увагу на виставці, і багато людей захотіли їх придбати. Але ми не могли продавати свою продукцію, оскільки не пройшли процедуру сертифікації в Європі. 

Олександр Литвин, який ствоює байки

Вийшли на рівень, про який раніше й не мріяли

Сьогодні наша компанія діє як велика команда, що має надійного партнера – завод Pet Technologies, оснащений понад 130 верстатами з повним циклом металообробки. Олександр Суворов став інвестором і співзасновником нашої компанії BikeBox та бренду Bayka. Наразі в нашій компанії працює 11 розробників. Основний «кістяк» команди зосереджено на заводі – це 150 працівників. Серед них – конструктори, начальник виробництва, збирачі електрообладнання та механічних компонентів, зварювальники тощо. 

Один наш велосипед складається з більш ніж 500 одиниць номенклатури – від гаєчок до шайбочок. Частину деталей для комплектування ми закуповуємо у Китаї, Японії, США та Бельгії. Звісно, в умовах війни ми маємо певні проблеми із логістикою. Тому, скажімо, певний відсоток замовлень із Китаю нам доводиться розмитнювати двічі. 

До речі, ми використовуємо батареї Panasonic – такі самі, як у Tesla Model X. Вони найдорожчі, та лише дійсно надійні елементи можуть гарантувати справжню якість. Зараз ми нарощуємо наші потужності і плануємо щороку виробляти по 1200 одиниць продукції кожного виду. 

E-motion bike

Листоноші Укрпошти пересідають на наші електроровери

Нещодавно ми виграли тендер на закупівлю двадцяти електровелосипедів, який Укрпошта оголосила на платформі Prozorro. Для цього ми вирішили доробити нашу модель карго-велосипеду, зробивши його більш функціональним. Зокрема встановили спеціальні бокси для вантажу, GPS-трекінг, сигналізацію, блокування заднього колеса, спеціальну фіксацію зйомної батареї та антивандальні заходи.

Наразі Укрпошта вже тестує десять наших двоколісних роверів, а нещодавно ми передали ще стільки ж триколісних.  Звісно, ми маємо пройти ще стадію «обкатки», аби наш клієнт міг оцінити, як ці моделі працюватимуть у реальному житті.

байки для Укрпошти (електровелосипеди)

Байки від BikeBox – це насамперед транспорт для бізнесу

Більшість наших споживачів належать до сегменту B2В, а саме до невеликих підприємців – рестораторів, служб доставки, хімчисткок, станцій технічного обслуговування. Тобто бізнесу, який може використовувати наші байки для доставки власної продукції. 

Наш триколісний велосипед може замінити, наприклад, Renault Kangoo. Основні переваги – екологічність, маневреність та мінімальні експлуатаційні витрати. Такий байк не обмежений дорогами загального користування, ви можете пересуватися по велодоріжках, паркових доріжках та будь-якій зоні, де можна їздити на звичайному ровері. Ба більше, велосипед електричний, а тому ви не будете втомлюватися від педалювання. І, звісно, швидкість. Наша модель може з легкістю розігнатися до 55-60 км/год, а найпотужніша версія – до 100 км/год.

Наш байк досить вузький і легкий, тому ідеально підходить для бізнесу, оскільки має найменші експлуатаційні витрати. Наприклад, якщо вийде з ладу велосипедна гума чи спиця, то це не викличе значних витрат на ремонт. А завдяки економії електроенергії витрати – порівняно з використанням бензину чи газу – у рази менші. 

електровелосипеди вантажні

Деякі наші байки містять на борту одразу дві батареї: одна використовується, а інша в цей час заряджається. Ми також пропонуємо швидку зарядку, яка може зарядити будь-який транспорт до 80% за 30 хвилин. Загалом наші транспортні засоби можуть проїхати від 40 до 200 км на одному заряді. І будь-який виріб ми можемо удосконалити під потреби клієнта. 

Чим ми відрізняємося від китайських аналогів? Якщо наша компанія заявляє пробіг 50 км, то ми дійсно його гарантуємо. Для бізнесу це надзвичайно важливо, адже усі ці технічні характеристики закладаються в бізнес-план та впливають на підрахунки.

Наші байки брали участь у Херсонській операції

А ще ми допомагаємо ЗСУ. Кілька наших байків, які ми безкоштовно передали бійцям, взяли участь у звільненні Херсонської області. Наразі ми шукаємо донорів та волонтерів, які допоможуть виготовляти нові електробайки та квадроцикли для потреб війська.

байки і електровелосипеди для воїнів ЗСУ

ЗСУ можуть використовувати наші байки навіть для диверсійно-розвідувальних операцій, адже вони безшумні, практично непомітні в тепловізорі і майже не потребують часу на розгін, крутний момент доступний з нуля . До того ж ровери дуже легкі й з легкістю долають багнюку чи щебень, зберігаючи швидкість 50-80 км на годину. У чому секрет? Ми заливаємо в шини спеціальний гель, що дозволяє продовжувати рух навіть з осколками в шинах.

І приємний бонус. Наш транспорт – це такий собі повербанк на колесах, оснащений швидкісними зарядками для коптерів та рацій. А зарядити електробайк можна як від звичайної мережі, так і від генератора.

байки та електровелосипеди для ЗСУ

Ключові проблеми – інфраструктура та культура водіїв

Аби наш транспорт міг повноцінно виконувати свою функцію на українських дорогах, необхідно створити відповідну велоінфраструктуру. На жаль, наразі цим можуть похизуватися далеко не всі міста України. Велосипедистам досі доводиться їздити в загальному потоці. Ще одна із проблем на цьому ринку – неосвіченість водіїв служб доставки, які порушують швидкісний режим. Тому ми з однодумцями працюємо в законодавчих групах по регулюванню швидкісного режиму на електротранспорт. 

Ми хочемо, аби наша компанія розвивала європейську велокультуру, де чиновники, офісні працівники могли приїздити на роботу на карго-велосипеді, отримуючи від цього задоволення. 

Не бійтеся конкурентів, вони копіюватимуть ваші помилки

Нашій команді пропонували їхати на стажування за кордон і далі розвивати наш стартап. Але я хочу займатися своєю справою в Україні, щоб мої діти жили на своїй землі. 

Як сказав Черчилль, «успіх – це шлях від невдачі до невдачі, не втрачаючи ентузіазму». Війна показала нашому бізнесу нові можливості. Багато людей мають купу ідей, але не всі здатні їх реалізувати. Усе, що вам потрібно зробити – розкласти головну ідею на менші. Слід продумати, як стартап можна комерціалізувати в умовах війни. Ви маєте зрозуміти, яку проблему вирішуєте в своєму сегменті. 

Читайте також: «З’являється багі з мінометом, відстрілюється й зникає в нікуди». Криворізькі інженери створюють мобільні автівки для ЗСУ

До того ж багато стартапів бояться, що їх можуть скопіювати. Але якщо хтось і зробить це, то поки ви будете удосконалюватися – він просто крастиме ваші помилки. Тому вірте в свою ідею, але не будьте самозакоханими. Якщо вас критиють – намагайтеся винести з цього бодай якийсь бенефіт. А якщо є ідея та команда – це вже 50% успіху. Головне – не бійтеся, ідея може багато разів переформатуватися. Зрештою, я й гадки не мав, що стану виробником електровелосипедів. 

Усі фото надані ШоТам.

Суспільство

У Бразилії подружжя українців створило понад 120 тисяч писанок за 40 років

Опубліковано

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки, які проживають у Бразилії, за майже 40 років створили понад 120 тисяч писанок. Коли Україна здобула незалежність, вони були серед перших, хто приїхав відроджувати традицію писанкарства на Батьківщину.  

Про це розповіла Світлана Мельник, дружина посла України в Бразилії.

Вона зазначила, що роботи подружжя Сератюків відомі далеко за межами Бразилії і зберігаються у музеях і приватних колекціях по всьому світу. 

Яра Сератюк вважається унікальною у світі писанкаркою із філігранною технікою розпису перепелиних яєць, а її чоловік – автор багатьох власних новаторських технік та стилю.

Посол України в Бразилії Андрій Мельник, його дружина Світлана Мельник та подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Читайте також: Бійці ЗСУ показали, як розписують писанки на Великдень 2024 під Бахмутом

Як розповіла Світлана Мельник, поворотним моментом у літописі писанкарства у Бразилії вважається 1957 рік, коли була створена перша світська школа розпису писанок за ініціативою українських жінок Бразилії, які мали свою організацію при Хліборобсько-Освітньому Союзі у Куритибі.

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Її натхненницею стала піонерка писанкарської справи – Марія Кирилович Вoлошин. Школа мала неабиякий успіх. Кількість учнів щороку збільшувалась у рази.

Дружина посла України в Бразилії також нагадала імена найбільш видатних майстринь і майстрів, які стали брендами у світі бразильского писанкарства: це Жорж та Яра Сератюки, Тетяна та Юліана Бахтцен та Лідія Єдинь, Філомена Процек, Одеса, Марія та Ярослав Волочук, Пауло Марсіо Фуччі, Вальдоміро Ромео, Вільсон Жозе Котвіскі, Ана Марія Бовкаловські Мазепа, Мара Брессан Клімчук, Ана Хома Чудзій.

Напередодні Великодня кожна велика крамниця Куритиби мала за честь виставити на вітрині найкрасивіші роботи учениць школи.

“Так до писанки виник неабиякий інтерес, про неї стали писати у газетах та журналах, писанка почала захоплювати своєю магією не тільки українців, але і бразильців. У такий спосіб вона поступово зайняла гідне місце у культурній спадщині всієї Бразилії”, – розповіла Світлана Мельник.

Вона додала, що відмінність української писанки у Бразилії від традиційної на Батьківщині полягає у тому, що вона може поєднувати традиційні орнаменти різних регіонів України, відображати власний винайдений стиль автора або навіть запозичувати символи корінних народів Бразилії. 

Нагадаємо, картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку.

Фото: Світлана Мельник

Читати далі

Суспільство

Британець українського походження проїде на велосипеді 7 тис. км для допомоги дітям в Україні

Опубліковано

Британсько-український технологічний підприємець, генеральний директор і засновник британської космічної компанії Spacebit Павло Танасюк проїде велосипедом 7 тисяч км, щоб зібрати кошти для українських дітей, які постраждали від розпочатої Росією війни.

Про це він повідомив «Радіо Свобода».

Свій велотур під назвою «Ride for victory» він розпочне приблизно через два тижні з Тайваню і загалом проїде три континенти – Азію, Америку і Європу.

«Спочатку я думав їхати 2-3 тисячі кілометрів, але коли я дізнався, що кордони України практично 7 тисяч кілометрів, це з Кримом, то я вирішив проїхати саме цю дистанцію – 6993 кілометри. Це саме ці кордони, які ми хочемо повернуть, бо це наша держава», – розповів Павло Танасюк.

Ціль підприємця – зібрати мінімум мільйон доларів. Гроші він хоче витратити на конкретний проєкт для дітей, постраждалих від війни. Який саме це буде проєкт, Павло Танасюк ще вирішує.

Читайте також: Картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку

«Я – не професійний спортсмен, займався велоспортом у студентські роки. Для мене це буде важко, але коли я кажу важко, я завжди згадую, як важко нашим воїнам зараз на передовій, як важко дітям, які постраждали від війни. Тому для мене це такий персональний челендж, але і челендж допомоги дітям, допомоги Україні», – заявив він.

У матеріалі йдеться, що велосипед, на якому він вирушить у веломандрівку, повністю зроблений в Україні, щоправда, із запчастин з цілого світу, подарованих різними компаніями. Українська художниця Олеся Вакуленко розмалювала велосипед синьо-жовтими барвами і національним орнаментом. Під кермом, на рамі – металевий тризуб із підписом колишнього головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного на пластині з «Азовсталі». Шолом Павла теж розмальований кольорами українського прапора.

Дорогою Танасюк буде ночувати у наметі, в готелі або машині, яка його супроводжуватиме. Він вестиме стрім, розповідатиме людям про Україну і збиратиме донати.

Після закінчення марафону, який триватиме приблизно два місяці Павло Танасюк має намір продати велосипед на аукціоні, щоб виручити ще більше грошей на благодійну ціль.

Компанія Павла Танасюка розробляє технологію космічної робототехніки для місячних і планетарних місій. У кінці цього року він планує відправити на Місяць прапор і мапу України, а також радіаційний датчик виготовлений в Україні. Дані отримані з цього пристрою безплатно передаватимуть різним інституціям, університетам, і їх зможуть досліджувати студенти у своїх наукових роботах.

Нагадаємо, естонський депутат, який збірає гроші на ЗСУ, доїхав на велосипеді до Києва.

Фото: Радіо Свобода

Читати далі

Суспільство

Коли шість коліс — не зайві: у ПАР для спецпризначенців зібрали унікальний пікап

Опубліковано

Південноафриканська компанія Armormax Defence побудувала, можливо, один із найкрутіших Land Cruiser 79 у світі.

Цей пікап із колісною формулою 6×6 за твердженням його виробників створений спеціально для умов екстремального бездоріжжя. Автомобілебудівники з ПАР запевняють, що за весь час випробувань TAC-6 — так назвали позашляховик – вони жодного разу не зіткнулися з жодною механічною поломкою, повідомляє АрміяInform.

Спочатку TAC-6 розробляли для французьких спецпризначенців. Машина створювалася для того, щоб «їхати куди завгодно та повертатися знову і знову, з ким завгодно». І хоча пропонуються різні варіанти бронювання (і навіть установка зброї), TAC-6 можуть використовувати звичайні покупці, наприклад, фермери. Щоправда, фермер має бути не бідним: базовий TAC-6 коштує $81,5 тисяч, а броньована машина на $68 тисяч дорожча. Але, як то кажуть, товар того вартує!

«Коли справа доходить до мобільності, платформа TAC-6 перевершує будь-яку повнорозмірну 4-тонну вантажівку, доступну сьогодні», — заявили в компанії.

TAC-6 створюють на базі Land Cruiser 79 Series із 4,2-літровим двигуном V6 або 4,5-літровим V8. Шасі подовжують і додають другу роздавальну коробку для передачі моменту, що крутить, на третю вісь. Пікап оснащується спеціальними трикомпонентними приводними валами Dana та зберігає стандартні подовжені листові ресори (але також пропонується ліфт-пакет на 10 см).

Спочатку Armormax розробила шестиколісний Land Cruiser з механічною коробкою передач, але рік тому відклала проєкт і вирішила перейти на автоматичну коробку передач. Це не звичайна автоматична коробка передач, вона розроблена та омологована компанією ZF спеціально для TAC-6.

«Автомат» призначений для роботи в найважчих умовах. Спеціально для АКП створили окрему систему охолодження для того, щоб коробка не перегрівалася в спеку і при русі по піску з великим навантаженням.

Клієнти можуть замовити бронювання Land Cruiser до рівня B6, що забезпечить захист від пострілів зі штурмової гвинтівки. Також позашляховик може бути обладнаний баками для води, системою пожежогасіння, двома запасними колесами.

Armormax розробила для TAC-6 два паливні баки об’ємом 210 літрів та 90 літрів, що забезпечує запас ходу понад 2 тисячі км. А для версії з одинарною кабіною розроблено бак ємністю 610 літрів і, відповідно, вдвічі більшим запасом ходу.

TAC-6 спроєктований так, щоб зберігати надійність у складних умовах, а повна маса автомобіля сягає семи тонн.

Автомобіль TAC-6 був підданий значним випробуванням, що включали понад 250 тисяч кілометрів пробігу за різними ландшафтами Африки та Європи, щоб оцінити його мобільність і стійкість. Цей процес оцінки був розроблений для порівняння характеристик TAC-6 з існуючими повнорозмірними 4-тонними вантажівками.

Протокол включав серію суворих випробувань за участю французьких спецпризначенців, спрямованих на те, щоб довести машину до її експлуатаційних можливостей. Під час цих випробувань TAC-6 виявив лише дві несправності, обидві з яких були пов’язані з помилкою водія, через перенавантаження та згоряння зчеплення.

TAC-6 був спроєктований з урахуванням військового застосування, включаючи можливість транспортування у стандартному 20-футовому транспортному контейнері ISO. Таке конструктивне рішення дозволяє TAC-6 пропонувати широкий спектр варіантів.

Сюди входять різні системи озброєння, включаючи калібри 12,7 мм, 14,5 мм, 20 мм та 30 мм, мінометні системи калібру 60 мм та 81 мм, а також конфігурації, адаптовані для таких функцій, як бронетранспортер, підвіз боєприпасів, польова механічна майстерня, транспортування невеликих автомобілів, логістична підтримка, радіолокаційні платформи та доправлення та запуск  безпілотних літальних апаратів, а також застосування як пускова платформа для протитанкових керованих ракет.

Нагадаємо, у Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини.

Фото: Armormax Defence

Читати далі