Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Знову граєте в «Мафію»? Час відкрити для себе світ настілок. 10 найкрутіших ігор з українською локалізацією

Опубліковано

Досі вважаєте, що настільні ігри обмежуються «Крокодилом» та «Мафією»? Відкривайте нотатник на телефоні та складайте вішлист на найближчі свята: разом із фанатом настілок Максимом Залізницьким підготували для вас топ-10 найцікавіших ігор з українською локалізацією. Обережно: вони можуть викрасти весь вільний час, але це точно того варте.

Максим Залізницький

блогер, фанат та оглядач настільних ігор

розповідає про найцікавіші настілки на своїх сторінках у тік-тоці та інстаграмі

10. Крила

гра Крила
  • Видавництво: Ігромаг (Україна), Stonemaier Games (США)
  • Кількість гравців: від 1 до 5
  • Вік: від 10 років
  • Час гри: 40-70 хвилин

Короткий опис: «Крила» – це українська локалізація всесвітньо відомого хіта Wingspan, який побачив світ у 2019 році. Тоді ж гра стала переможцем Spiel des Jahres у номінації «Гра року для експертів», а згодом увійшла до рейтингу кращих ігор на порталі BoardGameGeek.

Це нескладна економічна стратегія, завдяки якій гравці стають орнітологами, колекціонерами та простими любителями птахів, займаючись заселенням і розведенням пернатих у заповідниках.

Що каже Макс: «Просто розкішна сімейна гра з дуже якісними компонентами та цікавим ігроладом про пташечок. Цю гру можна рекомендувати людям, які хочуть хорошу настільну гру, але не знають яку. Вона точно підійде як перша комплексна гра в колекцію».

Де купити: сайт видавця.

9. Острів котів

настільні ігри
  • Видавництво: Geekach Games (Україна), The City of Games (Велика Британія)
  • Кількість гравців: 1 і більше
  • Вік: від 7-8 років
  • Час гри: 60-90 хвилин

Короткий опис: The Isle of Cats розробив англійський геймдизайнер Френк Вест – творець The City of Kings та карткової гри Vadoran Gardens. Це сімейна стратегія, у якій гравці будуть досліджувати острів, шукати стародавні скарби, підбирати муркотиків і думати над тим, як розмістити вусатих-смугастих біженців і знайдені скарби на борту. Наприкінці гри учасники отримують очки за врятовані котячі родини, здобуті скарби та виконані завдання. Утім очки можна й втратити: за щурів на борту й незаповнені каюти на кораблі.

Читайте також: Кам’яні джунглі Троєщини і застигла в часі Петрівка. 10 фільмів, де Київ – у головній ролі

Що каже Макс: «Гра з тетрісоподібною механікою, де нам потрібно рятувати котів з острова та розміщувати їх у себе на кораблях якомога раціональніше. Особисто мене вислів “тетрісоподібна механіка” довгий час відлякував від цієї гри. Дарма. Розкішна гра, що водночас розслабляє і змушує думати. Не багато настільних ігор мають такий баланс».

Де купити: сайт видавця.

8. Стежки Тукани

Стежки Тукани
  • Видавництво: Geekach Games (Україна), Aporta Games (Норвегія)
  • Кiлькiсть гравцiв: від 1 до 8.
  • Вiк: від 8 років
  • Час гри: 15-30 хвилин

Короткий опис: Trails of Tucana вийшла в 2019 році, а вже у 2020 році гра стала номінантом конкурсу Cardboard Republic Laurel. Кожен гравець отримує мапу тропічного острова, на якій позначені села, пам’ятки й різні типи місцевості. Щоходу мер відкриває дві випадкові карти місцевості. Кожен гравець шукає на своїй мапі відповідні клітинки й малює між ними стежку. Якщо ця стежка з’єднує села та пам’ятки, гравець здобуває очки. Гра триває кілька раундів, перемагає гравець із найбільшою кількістю балів.

Що каже Макс: «Гра у жанрі flip and write. Перевернули карти- і з’єднали дві клітинки стружки на острові Тукана. При цьому прокладаючи шляхи до різних пам’яток та з’єднуючи поселення».

Де купити: сайт видавця.

7. Війна персня

Війна персня
  • Видавництво: Geekach Games (Україна), White Games, Ares Games (Італія)
  • Кількість гравцiв: від 2 до 4
  • Вiк: від 13 років
  • Час гри: 2,5-3 години

Короткий опис: оригінальна гра створена в 2012 році командою італійських розробників, відомих за проєктами The Battle of Five Armies і Hunt for the Ring. Учасникам пропонується очолити ворожі сторони – Вільні Народи й війська Тіні. Поки триває війна за панування в Середзем’ї, Фродо та Братство Персня прямують до Мордору, щоб знищити перстень у полум’ї та перетворити війська Саурона на порох.

Що каже Макс: «Найепічніше, у що мені довелося грати серед настільних ігор. Та ще й по улюбленій франшизі. І процес повністю відповідає оригінальній трилогії».

Де купити: сайт видавця.

6. Жах Аркгема: Карткова гра

настільні ігри: топ-10
  • Видавництво: Ігромаг (Україна), Fantasy Flight Games (США)
  • Кількість гравців: від 1 до 2
  • Вік: від 14 років
  • Час гри: 60-90 хвилин

Короткий опис: «Жах Аркгема. Карткова гра» продовжує успішну лінійку карткових пригодницьких ігор від всесвітньо відомої компанії Fantasy Flight Games. Отже, багатостраждальне містечко Аркгем. Кожен гравець бере на себе роль певного персонажа. Їх в базовій версії гри – п’ятеро. Тут і колишній бандит, і федерал, і бібліотекар. Загалом звичайні люди, які волею долі зіткнулися з неймовірним жахом.

Читайте також: Шукаєте, що почитати? Ось 10 найцікавіших українських книг 2022 року

Ігровий процес простий по суті. Але дуже різноманітний і цікавий. Гравцям належить подорожувати по локаціях, шукати докази, битися з монстрами. Грати можна як учотирьох, так і соло. 

Що каже Макс: «Жива карткова гра. Ви від партії до партії будуєте та перескладаєте свою колоду, роблячи її більш ефективною. А так ж проходите послідовну сюжетну кампанію у світі Г. Ф. Лавкрафта».

Де купити: сайт видавця.

5. Тенета слів

Тенета слів
  • Видавництво: Kilogames (Україна), Czech Games Edition (Чехія)
  • Кiлькiсть гравцiв: від 4 до 8
  • Вік: від 8 років
  • Час гри: 30-45 хвилин

Короткий опис: «Тенета слів» – весела гра для великої компанії, дуже схожа на класичні ігри у слова (наприклад, Alias). У цій грі ви також будете описувати слова так, щоб ваша команда їх вгадала. Та водночас важливо не назвати слова-пастки, які підготувала команда супротивника. 

Правила гри прості, але сам процес дуже захоплюючий, якщо не знати, яких слів не можна вимовляти. А ті логічні шляхи, якими йдуть гравці, іноді просто вражають. І чим далі ви просуваєтеся – тим більшою стає напруга! 

Що каже Макс: «Гра на пояснення світу для компанії. Найкраща серед усіх, що я грав. Хоча є ще “Кодові імена”, і це теж розкішна гра. Напевно, вона була б на 11 місці цього топу».

Де купити: сайт видавця.

4. Виноробство

настільні ігри економічні
  • Видавництво: Kilogames (Україна), Stonemaier Games (США)
  • Кiлькiсть гравців: від 1 до 6
  • Вік: від 13 років
  • Час гри: 90-120 хвилин

Короткий опис: Вам доведеться пройти шлях від першої виноградної лози у сільській частині італійської Тоскани до виходу на полиці крамниць. Як в справжнісінькому фермерстві ви будете продумувати все наперед. На початку у вас буде лише кілька земельних ділянок, крихітний льох, 3 робітники… і мрія володіти найкращим виноробним заводом.

Що каже Макс: «У цій грі кожен всі змагаються за звання найкращого винороба. Це прекрасне євро з механікою виставлення робочих та нескладними правилами. Чудово підходить для спокійного вечора».

Де купити: сайт видавця.

3. Тераформування Марса

Тераформування Марса
  • Видавництво: Kilogames (Україна), FryxGames (Швеція)
  • Кiлькiсть гравцiв: від 1 до 5
  • Вiк: від 12 років
  • Час гри: від 90 до 120 хвилин

Короткий опис: Тerraforming Mars, створена шведським розробником Якубом Фрюкселіусом, стала найбільш обговорюваною новинкою 2016 року, номінантом, лауреатом і переможцем багатьох низки конкурсів. Успіх гри обумовлено багатьма факторами, серед них – чудова механіка, стильні ілюстрації та актуальна тематика.

Декілька мегакорпорацій почали розробку нових технологій, які дозволять повністю змінити вигляд Марса. На початку партії гравці (тобто керівники корпорацій) отримують карти проєктів, ігрові планшети і стартові ресурси. За допомогою цього вам доведеться вирощувати рослини, створювати океани і збільшувати температуру на поверхні планети.

Що каже Макс: «Одна з найкращих настільних ігор за версією сайте Board Game Geek. Кожен із гравців представляє корпорацію, яка робить все для того, аби зробити Марс придатним для життя. Ціль спільна, але переможець – лише один».

Де купити: сайт видавця.

2. Каркасон

настільні ігри: Каркасон
  • Видавництво: Feelindigo (Україна), Hans im Glück (Німеччина)
  • Кiлькiсть гравцiв: від 2 до 5 гравців
  • Вiк: від 7 років
  • Час гри: 30-45 хвилин

Короткий опис: Carcassonne – вічна класика настільних ігор, створена у 2000 році німецьким розробником, викладачем музики й теології Клаусом-Юргеном Вреде. Майже чверть століття тому гра викликала справжній фурор та сформувала уявлення про те, якими мають бути сучасні настільні ігри.

Каркасон, натхненний однойменною фортецею на півдні Франції, – гра, у якій учасники заповнюють сільську місцевість навколо укріпленого міста. Гравці вибирають із плиток, які зображують міста, дороги, монастирі та поля. Кожна нова плитка розширює місцевість та дозволяє гравцю додати нових послідовників, а отже – заробити необхідні для перемоги бали.

Що каже Макс: «Найуніверсальніша гра. Нестаріюча класика, яка нещодавно отримала перевидання та оновлений дизайн».

Де купити: сайт видавця.

1. Коса

настільні ігри: Коса
  • Видавництво: Stonemaier Games (США), Geekach Games (Україна), Планета Ігор (Україна)
  • Вiк: від 14 років
  • Кiлькiсть гравцiв: від 1 до 5 
  • Час гри: 90-115 хвилин

Короткий опис: Scythe була розроблена в 2016 році гейм-дизайнером Джеймі Стеґмаєром, автором «Виноробства», «Чартерстоуна» і «Ейфорії». На Golden Geek-2016 гра тріумфально здобула перемоги в номінаціях «Найкраща гра року», «Найкраща стратегічна гра», «Найкраща тематична гра», «Найкраща соло-гра» та «Найкраще оформлення». 

Це суператмосферна гра, яка перенесе вас до альтернативного світу постапокаліптичної Європи початку ХХ століття. Після Першої світової сформувалось декілька потужних держав. Нові конфлікти близько, тож вам доведеться накопичувати силу та розвивати одну з держав. 

Читайте також: «У наші стратегії грають бійці на передку». Це український виробник настолок, який витіснив з ринку російську продукцію

Словом, ви маєте чудову можливість власноруч оцінити, чому про «Косу» так багато говорили протягом останніх років, за що вона отримала ряд престижних премій і звання «Гри року», і чому її обожнюють і новачки, і досвідчені гравці.

Що каже Макс: «Тяжко обирати найкращу гру. Але я зупинюсь саме на цій. У ній є і елементи євро, коли вам потрібно зробити якомога ефективніший хід, використавши власні ресурси, і можливість добряче повоювати. А ще у цій грі розкішні мініатюри».

Де купити: сайт видавця.

Ще більше настільних ігор українською шукайте на сторінках Макса у тік-тоці та інстаграмі

Суспільство

Коргі Лакі з України став моделлю для пам’ятника королеві Єлизаветі II в Англії

Опубліковано

Українець по імені Коргі Лакі відзначився як одна з моделей для пам’ятника королеві Єлизаветі II, який недавно було відкрито у британському графстві Ратленд.

Про це повідомляє BBC Україна.

Фото: Getty Images

Про памʼятник

Бронзовий пам’ятник, який встановили поруч з бібліотекою в Окемі, став центром уваги під час офіційного святкування дня народження королеви, на яке зібралося чимало людей. Художник Хайвел Претлі зобразив королеву, оточену трьома коргі – її улюбленцями.

За інформацією ВВС Україна, однією з моделей для королівських собак став пес українки Антоніни Кириленко.

Читати також: Резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає

Коргі Лакі

Одного дня чоловік Антоніни вирішив взяти собаку по кличці Лакі із собою на роботу, прогулятися через парк. Там їх зустрів скульптор Хайвел Претлі. Лакі став моделлю для постаменту пам’ятника, ставши прототипом для коргі, який стоїть на задніх лапах.

Фото: Антоніна Кириленко

Скульптор уважно вивчив поведінку та особливості песика, грався з ним і зробив багато фото, щоб якомога точніше відтворити його у скульптурі. Родина Лакі була постійно на зв’язку з митцем та бачила весь процес створення монумента: від маленької глиняної скульптури – до відлиття бронзової статуї. Результат, за словами Антоніни, перевершив усі їхні очікування.

Нагадаємо, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Фото: Getty Images

Читати далі

Суспільство

В Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць

Опубліковано

Голосування щодо перейменування 19 топонімів у застосунку “Київ Цифровий” триватиме до 12 травня.

Про це повідомляє Київська міська рада.

Як зазначив заступник міського голови – секретар Київської міської ради Володимир Бондаренко, важливо почути думку мешканців столиці перед тим, як депутатський корпус Київської міської ради прийме рішення про перейменування цих міських об’єктів.

Варіанти змін

Пропозиція змінити назву площі між вулицями Січеславською та Кирпи на честь Північноатлантичного альянсу внесена. Крім того, киянам запропоновано обрати нові назви для вулиць Тургенєва, Пушкіна, Брюсова, Боткіна, Крилова, Нахімова, Достоєвського, Єсеніна, Ковалевської, Чаадаєва та Заслонова.

Читати також: Резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає

Також, пропонується перейменувати вулицю Станіславського на вулицю Богдана Ступки. Представники театру імені Івана Франка зауважують, що саме на цій вулиці проживав Ступка і працював у театрі протягом понад 30 років. Вони вважають, що це буде відповідним і символічним кроком для всього театрального мистецтва, якщо ця вулиця отримає ім’я великого українського актора.

Користувачі застосунку “Київ Цифровий” можуть обрати варіант, який, на їхню думку, є найбільш доцільним для перейменування конкретного топоніма. Для участі в голосуванні потрібно перейти до розділу “Електронна демократія”, обрати “Опитування”, переглянути перелік назв та проголосувати.

Як проголосувати

Для того, щоб проголосувати в додатку “Київ Цифровий”:

  • обирайте “Електронна демократія” ⟶ “Опитування”;
  • переглядайте перелік назв і натискайте “Проголосувати”.

Нагадаємо, що виробники дронів можуть отримати гранти на 80% від вартості проєкту.

Також ми повідомляли, що демо гри Threads of War про звільнення України від окупантів вже доступне на платформі Steam.

Фото: Київ Цифровий

Читати далі

Суспільство

В Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину

Опубліковано

Четвертого травня в столиці буде представлена фотовиставка, на якій буде представлено фотографії, зроблені 65 журналістами, які зафіксували воєнні злочини РФ щодо культурної спадщини України.

Про це повідомляє Інститут масової інформацію.

Про акцію

Інститут масової інформації (ІМІ) та UNESCO звернулися до українських журналістів, репортерів і фотографів з проханням задокументувати наслідки шкоди, яку російська агресія завдала церквам, театрам, бібліотекам та культурним діячам.

Виставка об’єднала роботи 65 фотожурналістів. Через об’єктиви їхніх камер ми бачимо пошкоджені фасади церков, розбите скло культурних центрів, обвалені стелі театрів та попелом засипані бібліотеки. Саме вони зафіксували роботу художників, перформерів, культурних діячів і волонтерів, які продовжують працювати в умовах війни.

Читати також: В Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження

Як потрапити на виставку?

Виставка працюватиме в Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків з 4 травня до 19 травня включно.

Адреса: вулиця Терещенківська, 15. 

Час роботи: з 10:30 до 17:00, четвер з 12:00 до 19:30 (понеділок, вівторок – вихідні).

Вхід вільний.

Проєкт реалізує Інститут масової інформації за фінансової підтримки UNESCO Heritage Emergency Fund та народу Японії.

Нагадаємо, що в Харкові стартував кінофестиваль, присвячений музиці та культурі.

Також ми повідомляли, що в Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження.

Фото: Валентин Кузан

Читати далі