Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Від торгівлі на ринку до власного бізнесу. Засновник натуральних соусів Tato Pepper Jam про ейджизм, старт із $5 та «дивні» поєднання

За підтримки Добродіїв

Опубліковано

Журавлина з кмином чи полуниця з імбиром? Комусь такі поєднання можуть здатися дивними, але виробник соусів Tato Pepper Jam Андрій Гнітецький переконує: це неймовірно смачно та ще й натурально. Свого часу він – інженер мікроелектроніки – зіштовхнувся з потребою готувати. Хотів допомогти батькам, які постійно працювали, аби прогодувати родину. З часом це переросло в захоплення, а зараз – у власну справу. Бізнес Андрія починався, коли він мав всього 5 доларів у кишені. Ці кошти крафтяр і досі зберігає у рамці. У його планах – завоювати всі світові ринки.

Андрій Гнітецький

Автор і виробник натуральних українських соусів та джем-соусів авторської рецептури Tato Pepper Jam з виробництвом на Київщині

За освітою – інженер мікроелектроніки. Працював на різних посадах: бренд-менеджером автомобільної компанії, керівником власної агенції маркетингових комунікацій, креативним директором на телеканалі тощо

Торгівля на ринку дала розуміння, що таке гроші

За освітою я інженер мікроелектроніки, хоча жодного дня не працював за професією. Я виходець ще того покоління, яке увійшло в життя на зламі недобудованого соціалізму і перейшло в недобудований капіталізм. У 1988 році я випустився зі школи, а вже наступного року мене забрали в радянську армію, попри плоскостопість. У ті часи там бракувало людей зі знаннями електроніки для обслуговування обладнання, яке ніколи не вимикалося і мало надпотужне випромінювання. Внаслідок цього я міг би отримати серйозні проблеми зі здоров’ям, але все обійшлося. У 1991 році мене відпустили у вільну Україну.

Мене завжди цікавила творчість. Література, кіномистецтво, режисура неймовірно захоплювали. Але через поміркованість, радянську школу «боятися жити» і «боятися мріяти» я, як і більшість людей мого покоління, був змушений  трішки утихомирювати свої бажання та шукати компроміс між ними та заробітками. Тож у 90-ті роки доводилося займатися чим завгодно: і на будівництво йти підсобником, і на базарі працювати продавцем.

Пам’ятаю, на підлозі лежить картонна коробка, біля мене – куплені 30 однакових салатово-молочних плащів. На дворі – 26°C морозу. Навколо ходять люди з зеленкувато-сірими обличчями й фіолетовими носами, кутаються від морозу у що попало. Я сам замерз до смерті, лиця не відчуваю, але кричу на все горло: «Пані та панове, купіть цього плаща, він вам дуже до лиця». Я знущаюся і з обставин, і з покупців, і з себе. І вся ця торгівля мені не до душі. Але треба було перебороти себе і навчитися розуміти, що таке гроші, зароблені торгівлею.

Почав готувати, щоб допомогти батькам

Перше моє знайомство з кулінарією було побутово вимушеним. Мама працювала у три зміни на виробництві пластмас, а тато був на роботі на першій зміні. Ми жили в однокімнатній квартирі вчотирьох, вчилися із сестрою у школі у дві зміни, жили «один в одного на голові» як то кажуть.  Я бачив, як батькам важко, і хотів їх чимось розрадити. Коли у мене була можливість, я завжди готував, щоб мама не витрачала на це свої сили. 

Фото: Tato Pepper Jam – соуси до сиру і м’яса / Facebook

Мені готувати подобалось і подобається. У мене це спадково: бабуся була кухаркою у дитячому садку, а влітку, коли були жнива, готувала на колгоспі. Зараз я теж готую, інколи на велику компанію, не на колгосп, звісно ж. Моїм друзям подобається. Це мене надихає і тішить.

Мені було цікаво готувати, тому що кулінарія – це шлях вибору та експерименту, це дослідження і відкриття, це пригода і подорож. Ти можеш змішувати різні компоненти, щось підігрівати, охолоджувати, збивати. Далі пробувати, і якщо тобі подобається, – давати куштувати комусь ще, отримувати схвальні коментарі, а інколи навіть «зривати аплодисменти». Їжа – це дуже просто і не просто одночасно. Люди або просять добавки, або кажуть: «Цікаво, дякую, більше не треба». Готувати для своїх та себе можна тільки з любов’ю, а інакше – нахіба?

Доводив важливість мови та власної ідентичності

Я працював у різних компаніях, потім влаштувався у рекламний сегмент. Відтак протягом 5 років я перебував у великій автомобільній компанії – фактично виводив її на ринок. Потім у 2002 році відкрив власну агенцію прямих маркетингових комунікацій. Нам тоді кортіло і вдалося створити проєкт, який за своєю суттю був саме українським. Ми вважали важливим довести, що мова є економічним важелем, і його треба використовувати для захисту свого споживача і ринку праці. 

Згодом мене запросили креативним директором на один із телеканалів. Це було неймовірно цікаво: новий досвід, нові знання. Мені вдалося чимало всього створити та багато з ким познайомитися та у кого повчитися. Телебаченням треба жити. Мені ж бракувало знань «із самого низу», а ще тогочасна залежність від іноземних продуктів, яка мене не надихала. 

Усе, що тоді створювалося на телебаченні, проходило через фільтр: «Чи є це у росіян? А чи можна купити щось готове і просто його адаптувати?». Мені ж неймовірно хотілося випускати щось таке, чого не було ніде й ніколи. Що б це стало винятково продуктом цього каналу, його унікальною особливістю й окрасою, комерційною ознакою.

Ейджизм дав мені поштовх до власної справи

Потім у моєму житті сталися певні обставини, через які я сильно згаснув. Не знав, чого хочу і що зі мною відбувається. Декілька років присвятив пошуку всіляких філософій, місць сили та наснаги. Коли я повернувся з подорожей, у якийсь момент кількість рахунків, за якими треба було сплачувати, збільшилась до значних розмірів, а запасу коштів вже не було. І я почав думати, де шукати себе далі і де брати гроші.

Фото: Olia Tretiak / Facebook

І зіштовхнувся з тим, що мене – 43-річного чоловіка – не особливо хотіли брати на роботу, бо я вже був «застарий» за мірками компаній. Там хвилювалися, що я буду дисонувати з керівництвом, і що в мене можуть виникати власні інтереси. Мені здалося це нечесним, тому що насправді у 25 років ти ще не пожив, а в 45 – вже не живеш. А між цими датами дуже мало часу. І ти гребешся як божевільний, нічого не встигаєш, а життя минає.

І тоді я вирішив не шукати далі, на кого працювати, а самому щось творити. Одного дня у мене виникла думка, що дивним чином в Україні є культура ягід, але вона закінчується на вареннях і компотах. А я б хотів, щоб ягоди та фрукти мали ширше застосування. Думав, що з цього можна було б робити. Але так, щоб дотримуватися натуральності та високої якості. І мимоволі замислився, що це неймовірне поле для створення всіляких смаків і комбінацій.

Досі зберігаю 5 доларів, з яких усе почалося

Знаєте, коли виникає ідея, ти починаєш зумисне чи незумисне її реалізовувати. З того все і почалося. У якийсь момент до мене приїхали друзі, й ми разом готували вечерю на вуглях. Я ж взяв абрикоси і спеції та приготував до неї соус. На смак він був не таким, як куплений. Почастувалися разом, і друзі сказали, що їм дуже сподобалося. Згодом я приготував цей соус ще раз. Друзі запитали, чи можу я ще з чогось зробити, і я приготував іншу комбінацію фруктів і спецій.

Першу лінійку десертних соусів я робив із вітчизняних ягід. Казав собі: «От як я хочу цю ягоду підкреслити? Через які спеції та смакові комбінації?». Вибирав компонентну базу, уявляв всі смаки, комбінував. Я робив декілька варіантів, обирав, що мені в них більше подобається, і створював круті поєднання. Наприклад, вишня з кедровим горіхом та слива з копченою сіллю. А ось вже в гастрономічній лінійці (наприклад, поєднання чилі з абрикосом, томату з базиліком, чилі з журавлиною та кропом) я уявляв собі готовий продукт, що вартує поєднання з соусом, і вже до нього робив смак.

Фото: Tato Pepper Jam – соуси до сиру і м’яса / Facebook

У 2014 році мій друг привів товариша, який сказав: «Я буду це продавати!». Але я зовсім не був готовий. У мене ще не було намірів створювати зі свого хобі якийсь комерційний продукт. Та згодом я подумав про цю ідею ще раз. На той момент у мене було лише 5 доларів у кишені. Я пішов до друзів і сказав: «Слухайте, ви мене підштовхуєте до того, щоб я виробляв соуси, а в мене немає грошей. Допомагайте». Мені допомогли: контактами, графічними розробками, розробкою інтернет-сайту. Так, довелося взяти гроші у борг і рік за роком його віддавати. Я дуже вдячний друзям за підтримку і допомогу. До речі, ці 5 доларів у мене досі лежать вдома у рамці як нагадування про те, що ресурси будуть — створюй ідею чи продукт.

Дав поштовх до розвитку іншим крафтарям

Коли я думав над назвою бренду, мені якось одразу спало на думку чудове українське слово «тато». Воно було майже забуте в Україні, йому зроблена російськомовна підміна, що дуже сумно. І я назвав свої соуси Tato Pepper Jam. «Тато» ­­як слово читається інтернаціонально. А ще я хотів, щоб коли соус почне продаватися по всьому світу, наші співгромадяни казали: «О, це наше українське слово “тато”, і це наш найкращий у галактиці соус!».

Читайте також: «Смерть ворогам» і «Палаюча дупа». Українські соуси Hell Daddy, від яких пригорає у російських посадовців

Ми добряче вплинули на ринок. Після нас в Україні з’явилося багато крафтових та великих виробників фруктових соусів. Так само і зі словом «тато»: ми його повернули у сферу публічного використання. З’явилися проєкти: «Тато виробляє», «Тато пече» тощо. Це все з одного боку можна розцінювати як плагіат чи творче переосмислення, а з іншого – як неймовірний вплив Tato Pepper Jam на креативну складову і на культуру загалом. Мої соуси якраз і планувалися як продукт, який буде дозволяти людям відкривати свою креативність і здатність фантазувати. Це мене неймовірно надихає і підтримує.

Поєднання моїх смаків вважають дивними

Коли я продавав перші соуси, люди мене питали: «А до яких страв він пасує?». І я відповідав, що не знаю, до яких. Я створив комбінаторику, яка мені дуже подобається, віддаю її покупцям. А вони нехай скуштують і скажуть, з чим соус смакує. Вже з досвідом та великою лінійкою ми покликали декілька різних фромажерів (сирних сомельє), які, оцінивши високі смакові якості наших соусів, зробили рекомендації, які соуси краще пасують до яких сирів.

Фото: Tato Pepper Jam – соуси до сиру і м’яса / Facebook

Розмірковуючи над лінійкою десертних соусів до сиру, я подумав, що можна створити ще й лінійку соусів до м’яса, птиці та риби. Фактично ми перші на ринку зробили лінійку соусів із чилі в пляшечках (ті що розливаються гарячими у стерилізовану тару, а потім ще й пастеризуються). Особливо неймовірним мені видається соус «Чилі, вишня, розмарин» на кожен день (від смаженої котлети до несвіжої газети) хоча мені заходить до смаженої картоплі з м’ясом. Також маємо дуже смачний «Журавлина, кріп» до телятини, індички та просто так. 

Про «Чилі, абрикос, томат і базилік» годі й говорити: до крилець, запеченої свинини чи коропа. Тішить смак і негострого соусу «Копчена паприка, гірчичне зерно» до сосисок, варених ковбас і пасти. До речі, ми й тут були новаторами, тому що повернули в публічне поле використання копченої паприки.

Часто люди читають назви й кажуть: «У вас такі дивні поєднання: груша з ваніллю і перцем». А я кажу: «Так у чому ж дивність? Це два класні продукти, які разом чудово балансують», до яких ми додали трошки магії та власних секретів. У нашому асортименті також є соуси: «М’ята, імбир, перець», «Журавлина, кмин перець», «Слива, копчена сіль, перець» тощо.

Перець у складі – не ознака гостроти

Я не маю технологів і створюю усі смаки самостійно. Наприклад, соус «Копчена паприка, гірчичне зерно» я робив зранку до холодної рибної котлети. Тобто мені треба було чимось поснідати перед зустріччю, і я мав котлету. Чомусь мені не хотілося її гріти. І я думав, чим би її прикрасити, щоб вона була їстівна. Перебрав смаки, які існують в мене в голові, і вирішив зробити таку комбінаторику. Коли я зібрав цей соус докупи, виявилося, що він дуже добре пасує не тільки до рибної котлети, а й до відбивного м’яса, сосисок і варених ковбас. Він дуже ніжний і спокійний.

Фото: Tato Pepper Jam – соуси до сиру і м’яса / Facebook

Багато людей думають, що ми готуємо винятково гострі соуси, бо в нас часто є перець у складі. Насправді ж ми використовуємо цей компонент як смакову добавку, яка стимулює смакові рецептори. Замість того, щоб використовувати якісь стимулятори чи консерванти, ми додаємо трохи перцю. Іноді я полюбляю гостре, але якщо його споживати постійно, то людина перестане відчувати смаки. «Попалені» рецептори не такі чуттєві, тому вживання гострого має бути поміркованим, як на мене.

Не тільки смачно, але й корисно

Наше виробництво зосереджене на Київщині. Ми з самого початку вирішили, що будемо розміщуватися в інших виробників, які вже мають достатні потужності. Виготовляємо соуси винятково з натуральних інгредієнтів, максимально збалансованих і корисних. Здоровий спосіб життя передбачає позитивні думки, фізичне навантаження та помірне харчування. Соуси – це якраз про помірне харчування, тому що його потрібно зовсім трішки, аби зробити їжу смачнішою.

Фото: Tato Pepper Jam – соуси до сиру і м’яса / Facebook

Наш продукт вартує своєї ціни, і на це є свої причини. Окрім того, що ми використовуємо тільки натуральні фрукти, ягоди та спеції, ми ще маємо особливу форму збереження. Соуси варимо, витримуючи баланс сухих речовин, розливаємо в термічно оброблений посуд і пастеризуємо. Це дозволяє готовому продукту досягати довгих термінів придатності.

Хоча починали ми як крафтярі й виробляли все вдома у каструльках, тепер ми все створюємо на виробництві й маємо необхідні технічні умови. Ми проходимо обов’язково сертифікацію, на кожну баночку товару маємо результати санітарно-епідеміологічного дослідження. Вважаємо себе якісним виробником, який будь-якої миті готовий відповісти за якість продукції.

Ціни не змінюємо вже понад 6 років

З 2014 року ми жодного разу не піднімали ціни: як тоді соус вартував 100 гривень, так і зараз. Це, звичайно, негативно впливає на наші прибутки. Але тоді типовий споживач міг собі дозволити на цю суму одне, а зараз – значно інше. До того ж, пандемія внесла свої корективи у доходи населення. Ми поки що тримаємо ціну незмінною. Хоча нас вже спонукають до підняття, і, напевно, згодом ми переглянемо ціноутворення певних позицій в асортименті.

Іноді ми робимо знижки, аби показати людям свою продукцію. Доволі часто зіштовхуюся з тим, що віра в українські продукти недостатня. Згадується, ось ця істерія про вітчизняну ковбасу, яка нібито колись була прекрасна, а зараз не така. Ми як постколоніальна держава неймовірно любимо щось імпортне і з упередженням ставимося до власного. Тому ми вимушені використовувати загальні правила гри, як от знижки, аби на нас звернули увагу.

Фото: Tato Pepper Jam – соуси до сиру і м’яса / Facebook

Наш продукт можна купити через сайт та соцмережі: Facebook та Instagram. Також соуси продаються по всій Україні у різних крамницях та в крафтярській «Лавці традицій» у мережі «Сільпо». Невеликими партіями вже відправляли й за кордон. Наші плани – завоювати всі світові ринки. Ми маємо вийти за орбіту Землі, адже «Tato Pepper Jam – це найсмачніші соуси в галактиці». Це гасло нас надихає та підтримує. Приємно, коли люди не йдуть у магазин, а пишуть у соцмережах: «Ми хочемо заплатити напряму вам, тому що нам подобається, як і що ви робите». Нам це і приємно, і, звичайно, вигідніше.

Нам пропонували продатися

Одного разу я стояв біля вітрини зі своїми соусами, а поруч – двоє молодиків з ознаками підприємництва. Один іншому каже: «Я тобі серйозно кажу, я знаю цих людей, вони тут нічого не роблять. Це старий американський бренд. Вони привозять у великих бочках, а тут просто розкладають у баночки, пакують та продають». Я не хотів перебивати їхню розмову. Нехай і далі розносить свою легенду. Для мене це означає, що люди, які скуштували наш продукт, оцінюють нас на рівні зі світовими виробниками.

Фото: Tato Pepper Jam – соуси до сиру і м’яса / Facebook

Були моменти, коли великі виробники соусів підходили до нас знайомитися і питали, чи не бажаємо ми продатися. Ми казали, що поки не готові обговорювати це питання, тому що не маємо досвіду «самопродажу». До речі, зараз ми вже думаємо над тим, що нам дійсно бракує інвестицій та партнерів. Наша когорта людей, які вміють створювати круті продукти, готова до співпраці. Маємо багато соусів та інших продуктів у розробці й радо втілимо їх у життя.

Соуси – це про натхнення та дипломатію

Головна філософія соусу – він, як хороший співрозмовник, поєднує смакові складові тих компонентів, що є на тарілці. Він має дати можливість «відкритися» кожному. А ще соуси – це неймовірний «дипломатичний» продукт. Знаю, що багато людей наші продукти беруть за кордон як смакові подарунки. У мене таке розуміння: якщо в країні несмачні соуси, то які в ній мають бути страви?

Колись я для себе вирішив, що зможу представити світу ягоди та фрукти по-іншому, розширити для них ринки споживання. Думаю, мені це вдалося. Тепер залишилося головне: зробити так, аби цей продукт приносив його виробникам гроші. Кошти – це енергія, яку потрібно мати та використовувати для розвитку.

Tato Pepper Jam привносить у свідомість своїх поціновувачів багато нових ідей. Сподіваюся, наш досвід допоможе іншим креативникам придумати круті речі, історії, продукти тощо. Головне – нічого не боятися, експериментувати та знаходити, чим надихатися. Хоча Земля й маленька, але в ній вистачить місця для всіх задумів. Особливо, якщо вони будуть від душі й відкриватимуть нові смаки життя.

Цей текст з’явився завдяки Добродіям та Добродійкам ШоТам – нашим читачам, які підтримують нас фінансово на щомісячній або одноразовій основі. Завдяки їхній підтримці ми можемо:
• безкоштовно рекламувати малий український бізнес;
• допомагати важливим громадським та волонтерським проєктам шукати однодумців;
• розповідати історії успіху простих українців.
Добродії мають можливість обирати теми матеріалів, які вони проспонсорували. А ми регулярно звітуємо перед ними про витрачені кошти. Хочеш більше позитивних змін в нашому суспільстві? Ставай добродієм ШоТам і допомагай нам підтримувати змінотворців!

Суспільство

Українці можуть «купити» страховий стаж: інструкція

Опубліковано

Українці можуть «купити» страховий стаж для виходу на пенсію у 60 років або для отримання вищої пенсії. Про це йдеться на Урядовому порталі.

Як «придбати» страховий стаж

Перш за все потрібно укласти договір з Пенсійним фондом України (ПФУ) – зробити це можна онлайн через веб-портал електронних послуг фонду. Потім потрібно зробити наступні кроки:

  • увійдіть в особистий кабінет Пенсійного фонду з використанням кваліфікованого електронного підпису, Дія.підпису або системи Gov.id.
  • оберіть розділ Комунікація з ПФУ, далі натисніть «Договір на добровільну участь»;
  • внесіть персональні дані особи, на користь якої ви хочете робити внески (ПІБ, податковий номер, серію і номер паспорта, дату народження).
  • якщо платите за себе, натисніть Бажаю сплачувати внески за себе й вкажіть необхідну інформацію;
  • дайте згоду на обробку даних і підтвердіть внесені дані;
  • підпишіть договір за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), натиснувши кнопку «Підписати й сплатити»;
  • сплатіть внески, обравши зручний для вас спосіб: через Portmone чи платіжне доручення.
Інструкція, як скористатися послугою

Кому доступна послуга

Застраховані й незастраховані люди старші 16 років, котрі належать до однієї з цих категорій:

  • працевлаштовані за кордоном, проте хочуть отримувати пенсію в Україні;
  • передпенсійного віку, яким не вистачає стажу для отримання пенсії;
  • з низьким рівнем офіційного доходу, які хочуть збільшити розмір пенсії у майбутньому.

Читайте також: Щастя належить безстрашним: подружжя лікарів з Дружківки відкрило мережу перукарень у Донецькій області

Робити внески можна як за себе, так і за іншу людину, якщо вона не є пенсіонером.

Хто може «докупити» стаж

Щоб особі, яка не працює, був зарахований повний місяць страхового стажу, за неї має бути сплачено щонайменше мінімальний страховий внесок. Його розраховують за формулою: мінімальна заробітна плата х 22%. З 1 квітня 2024 року мінімальний страховий внесок становить 1760 грн.

Суми сплачених страхових внесків зараховуються за місяць, у якому кошти надійшли на рахунок Пенсійного фонду України.

Щоб особі, яка не працює, був зарахований повний місяць страхового стажу, за неї має бути сплачено щонайменше мінімальний страховий внесок

Нагадаємо, в Україні оголосили мікрогрант для соціальних ініціатив.

Фото: Укрнет

Читати далі

Суспільство

Швеція виділила 28 млн євро на підтримку оборонного потенціалу України

Опубліковано

Уряд Швеції доручив Збройним силам країни перерахувати 28 млн євро на підтримку обороноздатності України.

Про це повідомляє пресслужба уряду Швеції.

Так, 18 млн євро буде передано трьом коаліціям у рамках Контактної групи з питань оборони України, а 10 млн євро – до Фонду НАТО для України.

“Ми продовжуємо підтримувати Україну і робитимемо це доти, доки це буде необхідно. Шведська підтримка буде поступово переходити до закупівлі нового обладнання у промисловості для передачі Україні. Завдяки цим платежам до фондів ми зможемо зміцнити оборону України в плані безпілотників, розмінування та посилення можливостей українських ВМС”, – заявив міністр оборони Швеції Поль Йонсон.

Читайте також: В Україні стартувала премія UEPA: можна отримати кошти на розвиток підприємства, подробиці

Так, Швеція виділяє:

  • 5 мільйонів євро на користь коаліції з розмінування, які будуть спрямовані на спільні закупівлі обладнання та навчання українського персоналу.
  • 3 мільйони євро на коаліцію морської безпеки, яка підвищує потенціал України в галузі безпечних морських перевезень у Чорному морі, а також розширює можливості українських ВМС у галузі морського спостереження, амфібійних боїв, контролю над морем і протидії російським військовим кораблям.
  • 10 мільйонів буде передано коаліції безпілотників. За підтримки Коаліції безпілотників можливості України в галузі безпілотників будуть розширені за рахунок навчання більшої кількості українських солдатів. Підтримка також допоможе Україні в закупівлі безпілотників.

Нагадаємо, у Міноборони розповіли про грошове забезпечення для важкопоранених військових.

Фото: Уряд Швеції

Читати далі

Суспільство

Як не залишитися без зв’язку та інтернету при відключенні світла

Опубліковано

Через масований удар по енергетиці 8 травня 2024 року в усіх областях України можуть запровадити графіки відключення світла. Вже відомо, що пік очікується увечері з 18:00 до 23:00.

три простих кроки для того, щоб не залишитися без зв’язку та інтернету.

Мобільний зв’язок

Через нестабільне електропостачання в мережах може зникати зв’язок на телефонах. Коли вимикається світло, станції мобільних операторів перемикаються на альтернативне живлення.

Як правило, батарей та генераторів вистачає на 4-5 годин роботи. Якщо після цього досі немає світла, станція може повністю відключитися і не обслуговувати абонентів.

Щоб не залишити українців зовсім без зв’язку, ще 2022 року було запущено національний роумінг. Це безкоштовна опція, яка дозволяє абонентам користуватись послугами інших операторів у зоні покриття.

Щоб скористатися цією опцією, треба на смартфоні вимкнути автовибір мережі. На Android – перейти в “Налаштування” – “Мобільна мережа” (або “Підключення”) – “Оператор”. На iOS: “Параметри” – “Мобільні дані” – “Вибір мережі”.

Як не залишитися без зв'язку та інтернету при відключенні світла

Потім треба знайти та вибрати доступну мережу – VODAFONE UA, UA-KYIVSTAR або LIFECELL. Якщо не вдалося зареєструватися, спробуйте знову або виберіть іншого оператора. Після цього можна дзвонити, приймати дзвінки, надсилати та отримувати смс-повідомлення.

Щодо мобільного інтернету, то навряд чи його використання в національному роумінгу буде комфортним. Оператори дають доступ до мережі 2G/3G на швидкості до 512 Кбіт/с. Цього може вистачити на обмін повідомленнями в месенджерах чи пошук інформації в інтернеті.

Читайте також: Мінкульт хоче створити заповідник на території пам’ятки археології «Китаївське городище»: що про це відомо

Домашній інтернет

Якщо ви хочете залишатися з домашнім інтернетом при відключеннях світла, слід заздалегідь потурбуватися про це. Для цього треба уточнити у свого провайдера, чи він перейшов на енергоефективні інтернет мережі за технологією xPON.

PON (passive optical network або “пасивна мережа”) – це технологія, яка забезпечує доступ до інтернету в будинках з проведеними оптичними комунікаціями. У таких випадках оптика заводиться безпосередньо у квартиру.

Особливістю PON є деревоподібна архітектура, яка не потребує електропостачання для периферійних вузлів. Це дозволяє отримувати доступ до мережі навіть при локальних перебоях зі світлом за наявності резервного живлення у ваших девайсів. Швидкість залишається високою, достатньою для перегляду онлайн-ТБ.

Як не залишитися без зв'язку та інтернету при відключенні світла

Якщо ваш провайдер не надає доступу до інтернету через оптику, можна знайти найближчого провайдера з xPON-мережею і подати заявку на підключення. Щоб прискорити процес, радять об’єднатися із сусідами. Зазначимо, у Києві така послуга доступна у більшості великих провайдерів.

Якщо домашній інтернет роздається по Wi-Fi, то крім джерел живлення для ноутбука або комп’ютера, потрібне альтернативне джерело живлення для роутера. Це може бути як зарядні станції чи безперебійники, так і павербанки. В останньому випадку потрібна батарея, здатна видавати необхідний вольтаж, і кабель з відповідними роз’ємами.

При дотриманні всіх умов можна залишатися вдома онлайн не лише під час віялових відключень, а й за тривалих блекаутів.

Пункт незламності

Якщо національний роумінг не працює і зник домашній інтернет, можна прийти до одного з Пунктів незламності. Достатньо завантажити мапу в застосунку “Дія”, щоб у декілька кліків знайти найближчий пункт і перевірити, чи є в ньому все необхідне.

Як не залишитися без зв'язку та інтернету при відключенні світла

Через додаток можна перевірити, чи працює пункт, чи доступний для людей з інвалідністю, а також чи є там зв’язок, інтернет, генератор, вода, тепло, аптечка та можливість підзарядити гаджети.

Нагадаємо, Проспект Правди у Києві перейменували на честь Європейського Союзу.

Фото: ДЕТЕК

Читати далі