Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Підтримуємо матусь із важкими долями». Чим особлива BetiS — єдина фабрика в Очакові

Опубліковано

Передчасно народжені діти потребують одягу дуже маленьких розмірів. Першими в Україні таку лінійку запустила фабрика BetiS, розташована в Очакові на Миколаївщині. Її засновниця раніше навіть голку в руках не тримала. А після народження дитини захотіла бути корисною для країни.

Вже 17 років майстрині фабрики дитячого одягу та домашнього текстилю виготовляють речі для малюків. Вони стали лідерами на гуртовому українському ринку та працюють на експорт. Під час карантину їм довелося змінити бодіки на маски. Міська лікарня та дитсадок дуже потребували засобів захисту, а BetiS як єдина фабрика в Очакові взялася їх відшивати.

Вікторія Чорна,
Вікторія Чорна,

Засновниця та директорка фабрики дитячого одягу та домашнього текстилю BetiS

Швейну машинку в очі не бачила

Я взагалі ніколи не вміла шити. Коли у мене народилася перша дитина, захотілося приділяти їй більше часу та робити щось корисне для неї своїми руками. Я попросила батьків купити мені швейну машинку. Вони запитували: «Навіщо вона тобі треба?». Я й сама не знала, але була впевнена, що для чогось згодиться. І якось так сама, не маючи жодних навичок, почала пробувати. Це було 18 років тому, й інтернету як такого ще не було. Так я почала потроху шити щось примітивне для своєї донечки, а згодом і для синочка.

Через рік або два моя мама відкрила дитячий магазин, і ми почали продавати там свої товари. З’являлися перші клієнти, ми брали участь у виставках та потроху заробляли якісь кошти. Це з хобі перетворилося на бізнес. У 2004 році ми відкрилися як фабрика BetiS. Зараз є лідерами на гуртовому українському ринку та працюємо на експорт. Виготовляємо дитячі та домашні текстильні товари.

Молодь в Очакові не затримується

Розташована наша фабрика у приморському місті Очаків у Миколаївській області. Містечко маленьке, як один район Києва. Тут мешкають приблизно 14 тисяч людей. Раніше населення було більшим, багато туристів приїжджали на оздоровлення. Але з часом місто почало занепадати. Основну частку містян складають військові, особливо після початку війни на Донбасі. Час від часу на службу приїжджає молодь. Місто трохи оживає, хоча все ще переважають люди старшого віку.

Працівниці очаківської фабрики BetiS

Виробництв як таких в Очакові немає. Єдине — це наша фабрика. Нема і жодного коледжу та вищого навчального закладу, тому молодь масово виїжджає. Колись я зверталася до міської ради й пропонувала відкрити училище на базі нашого підприємства. Тоді діти змогли б залишатися жити в Очакові, а ми — навчати фахових спеціалістів, які зможуть за бажанням працювати з нами. На жаль, складний шлях бюрократичної системи відбиває втілення такого задуму. Хоча в нас для цього є все: необхідне приміщення та фахівці.

Тони сміття від нас йдуть на матраци

Зараз у нас досить сучасне підприємство. Маємо своє приміщення на приблизно тисячу квадратних метрів, яке облаштували з нуля. До нас це була стара закинута будівля. Ми все відремонтували, придбали собі все необхідне устаткування для стабільної роботи. Для нас важливим є питання екології, тому чотири роки тому перевели все своє обладнання на економічні мотори. Всюди ми прибрали ці старовинні лампи. Облаштувавши економічне освітлення, безпечне для наших працівників.

Вигляд приміщення до появи там фабрики BetiS

Останні сім років ми сортуємо сміття. Відходи від закрою, різні шматочки тканини ми здаємо на перероблення. З цього далі виготовляють сировину для матраців. Картон і папір ми теж не викидаємо, а здаємо на переробку. Хочеться якщо не поліпшити, то хоча б не погіршувати екологічну ситуацію в країні. Всі ці тони сміття можуть бути призначені для чогось корисного.

Першими почали одягати недоношених малят

Асортимент дитячих товарів у нас досить великий. Ми були одним із перших підприємств, котре запустило виробництво одягу для недоношених малюків. Це кофтинки, бодіки, повзунки дивовижних розмірів, які завеликі навіть для стандартних іграшкових ляльок. Ця лінійка є дуже важливою, адже коли народжується таке маля, воно зазвичай потребує ще більшої уваги. Мамі також потрібна підтримка, щоб допомогти дитині повноцінно сформуватися, не витрачаючи час на перешивання одягу з великих розмірів.

Одяг для недоношених малят від очаківської фабрики BetiS

Такі речі ми відшиваємо з відповідальністю. Одного разу приїхали з подарунками для немовлят в Інститут педіатрії, акушерства і гінекології у Києві. Там ми спілкувалися з медиками про те, як саме має бути пошитий цей одяг, щоб лікарям було зручно колоти діткам необхідні уколи. Серед особливостей — мають бути на кнопочках закриті ручки та ніжки. Також тканина має добре обігрівати малюків, огортати їх з усіх боків. Нам приємно, що в Україні останнім часом такий трикотаж уже доступний. Хтось прямо пішов у це відгалуження, ми ж залишили таку лінійку і розвиваємо її. Наприклад, запустили для недоношених малюків різні конверти та супроводжувальні текстильні вироби.

Наряджаємо малюків до святого обряду 

Ще одним відгалуженням нашого виробництва є речі для хрещення малюків. Я сама є вірянином, мабуть, тому такий одяг ми шиємо з особливим трепетом. Це різні вишиті сукні та сорочки — все просто чарівне. Як дівчата готуються до весілля, так і мами піклуються про малюків перед хрещенням. Речі відрізняються за типом, залежно від того, якими будуть хрестини. Буває, що дитинку повністю опускають у воду, а трапляється, коли їй просто помазують водою ніжку чи голівку. Від цього залежить і формат костюмчика. Також він відрізняється залежно від пори року: бувають літні, зимові, демісезонні.

Хрестильний одяг для малят від очаківської фабрики BetiS

Весь одяг у нас винятково з натуральних тканин. Зазвичай, це 100% бавовна різного типу. Вона відрізняється товщиною, сплетенням і форматом виготовлення. Працюємо також на індивідуальне замовлення. Тобто, клієнти просять вишити якесь ім’я, малюнок, побажання. Наприклад, потрібні ангелики в такому-то кольорі. І наші майстрині сидять за комп’ютерами та створюють дизайн, потім вишивають його на машинках.

Карантин змінив кофтинки на маски

Під час пандемії ми повністю змінили своє направлення, адже потужність дозволяла. Чи не всі наші клієнти постраждали від карантину. Вони змушені були закрити свої магазини, а ми, відповідно, повністю втратили гуртові продажі. До нас почали звертатися з міської лікарні, яким бракує захисних костюмів для медиків. Це не зовсім наша специфіка, та й речі для дорослих ми раніше не шили. Але довелося адаптуватися, адже відмовити їм у такий складний час ми не могли. Згодом зверталися й з адміністрацій дитячого садка, міської ради, депутатського корпусу, комунальних закладів. Для всіх ми шили маски.

Читайте також: Ohra Home: як мами дітей з інвалідністю створюють стильну постіль

До нас зверталися бізнесмени та просто небайдужі люди, які жертвували кошти на пошиття засобів захисту. За роботу ми майже нічого не брали. Коли маски ніде було купити, ми свої роздавали людям. Навіть просто йшли ринком і дарували тим, у кого не було. Місто в обороні від хвороби ми тримали дуже довго. Однак і в Очакові зрештою з’явилися хворі та перші смерті від COVID-19.

Підтримуємо мам зі складними долями

Ми вважаємо себе соціально-свідомим бізнесом, хоча не дуже любимо про це говорити. Тому що багато хто на цьому роблять якийсь собі плюсик у карму. Ми допомагаємо всеукраїнській благодійній організації «Мама і немовля». Вони піклуються про діток, чиї мами опинилися у тяжких життєвих ситуаціях без підтримки чоловіка чи даху над головою. Також вони дбають про недоношених малюків та народжених у тюрмах. У нашому місті всі один одного знають. І коли в когось народилася дитинка раніше терміну, ми — перші, хто з радістю допомагає.

Дівчатка в одязі від очаківської фабрики BetiS

Коронавірус трохи вплинув на наші плани з розвитку. Ми пропустили низку важливих закордонних виставок та не поїхали на українську Baby Expo 2021 у березні, яку відвідуємо останні 12 років. Попередньо плануємо доїхати до неї у вересні, але все буде залежати від загального здоров’я країни. У майбутньому хочемо і надалі збільшувати потужності виробництва, набирати більший штаб, захоплювати європейський ринок. Адже важливо розповідати світові про українського виробника. Він дійсно якісний, просто поки що ще замало оцінений.

Суспільство

У Бразилії подружжя українців створило понад 120 тисяч писанок за 40 років

Опубліковано

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки, які проживають у Бразилії, за майже 40 років створили понад 120 тисяч писанок. Коли Україна здобула незалежність, вони були серед перших, хто приїхав відроджувати традицію писанкарства на Батьківщину.  

Про це розповіла Світлана Мельник, дружина посла України в Бразилії.

Вона зазначила, що роботи подружжя Сератюків відомі далеко за межами Бразилії і зберігаються у музеях і приватних колекціях по всьому світу. 

Яра Сератюк вважається унікальною у світі писанкаркою із філігранною технікою розпису перепелиних яєць, а її чоловік – автор багатьох власних новаторських технік та стилю.

Посол України в Бразилії Андрій Мельник, його дружина Світлана Мельник та подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Читайте також: Бійці ЗСУ показали, як розписують писанки на Великдень 2024 під Бахмутом

Як розповіла Світлана Мельник, поворотним моментом у літописі писанкарства у Бразилії вважається 1957 рік, коли була створена перша світська школа розпису писанок за ініціативою українських жінок Бразилії, які мали свою організацію при Хліборобсько-Освітньому Союзі у Куритибі.

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Її натхненницею стала піонерка писанкарської справи – Марія Кирилович Вoлошин. Школа мала неабиякий успіх. Кількість учнів щороку збільшувалась у рази.

Дружина посла України в Бразилії також нагадала імена найбільш видатних майстринь і майстрів, які стали брендами у світі бразильского писанкарства: це Жорж та Яра Сератюки, Тетяна та Юліана Бахтцен та Лідія Єдинь, Філомена Процек, Одеса, Марія та Ярослав Волочук, Пауло Марсіо Фуччі, Вальдоміро Ромео, Вільсон Жозе Котвіскі, Ана Марія Бовкаловські Мазепа, Мара Брессан Клімчук, Ана Хома Чудзій.

Напередодні Великодня кожна велика крамниця Куритиби мала за честь виставити на вітрині найкрасивіші роботи учениць школи.

“Так до писанки виник неабиякий інтерес, про неї стали писати у газетах та журналах, писанка почала захоплювати своєю магією не тільки українців, але і бразильців. У такий спосіб вона поступово зайняла гідне місце у культурній спадщині всієї Бразилії”, – розповіла Світлана Мельник.

Вона додала, що відмінність української писанки у Бразилії від традиційної на Батьківщині полягає у тому, що вона може поєднувати традиційні орнаменти різних регіонів України, відображати власний винайдений стиль автора або навіть запозичувати символи корінних народів Бразилії. 

Нагадаємо, картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку.

Фото: Світлана Мельник

Читати далі

Суспільство

Британець українського походження проїде на велосипеді 7 тис. км для допомоги дітям в Україні

Опубліковано

Британсько-український технологічний підприємець, генеральний директор і засновник британської космічної компанії Spacebit Павло Танасюк проїде велосипедом 7 тисяч км, щоб зібрати кошти для українських дітей, які постраждали від розпочатої Росією війни.

Про це він повідомив «Радіо Свобода».

Свій велотур під назвою «Ride for victory» він розпочне приблизно через два тижні з Тайваню і загалом проїде три континенти – Азію, Америку і Європу.

«Спочатку я думав їхати 2-3 тисячі кілометрів, але коли я дізнався, що кордони України практично 7 тисяч кілометрів, це з Кримом, то я вирішив проїхати саме цю дистанцію – 6993 кілометри. Це саме ці кордони, які ми хочемо повернуть, бо це наша держава», – розповів Павло Танасюк.

Ціль підприємця – зібрати мінімум мільйон доларів. Гроші він хоче витратити на конкретний проєкт для дітей, постраждалих від війни. Який саме це буде проєкт, Павло Танасюк ще вирішує.

Читайте також: Картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку

«Я – не професійний спортсмен, займався велоспортом у студентські роки. Для мене це буде важко, але коли я кажу важко, я завжди згадую, як важко нашим воїнам зараз на передовій, як важко дітям, які постраждали від війни. Тому для мене це такий персональний челендж, але і челендж допомоги дітям, допомоги Україні», – заявив він.

У матеріалі йдеться, що велосипед, на якому він вирушить у веломандрівку, повністю зроблений в Україні, щоправда, із запчастин з цілого світу, подарованих різними компаніями. Українська художниця Олеся Вакуленко розмалювала велосипед синьо-жовтими барвами і національним орнаментом. Під кермом, на рамі – металевий тризуб із підписом колишнього головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного на пластині з «Азовсталі». Шолом Павла теж розмальований кольорами українського прапора.

Дорогою Танасюк буде ночувати у наметі, в готелі або машині, яка його супроводжуватиме. Він вестиме стрім, розповідатиме людям про Україну і збиратиме донати.

Після закінчення марафону, який триватиме приблизно два місяці Павло Танасюк має намір продати велосипед на аукціоні, щоб виручити ще більше грошей на благодійну ціль.

Компанія Павла Танасюка розробляє технологію космічної робототехніки для місячних і планетарних місій. У кінці цього року він планує відправити на Місяць прапор і мапу України, а також радіаційний датчик виготовлений в Україні. Дані отримані з цього пристрою безплатно передаватимуть різним інституціям, університетам, і їх зможуть досліджувати студенти у своїх наукових роботах.

Нагадаємо, естонський депутат, який збірає гроші на ЗСУ, доїхав на велосипеді до Києва.

Фото: Радіо Свобода

Читати далі

Суспільство

Коли шість коліс — не зайві: у ПАР для спецпризначенців зібрали унікальний пікап

Опубліковано

Південноафриканська компанія Armormax Defence побудувала, можливо, один із найкрутіших Land Cruiser 79 у світі.

Цей пікап із колісною формулою 6×6 за твердженням його виробників створений спеціально для умов екстремального бездоріжжя. Автомобілебудівники з ПАР запевняють, що за весь час випробувань TAC-6 — так назвали позашляховик – вони жодного разу не зіткнулися з жодною механічною поломкою, повідомляє АрміяInform.

Спочатку TAC-6 розробляли для французьких спецпризначенців. Машина створювалася для того, щоб «їхати куди завгодно та повертатися знову і знову, з ким завгодно». І хоча пропонуються різні варіанти бронювання (і навіть установка зброї), TAC-6 можуть використовувати звичайні покупці, наприклад, фермери. Щоправда, фермер має бути не бідним: базовий TAC-6 коштує $81,5 тисяч, а броньована машина на $68 тисяч дорожча. Але, як то кажуть, товар того вартує!

«Коли справа доходить до мобільності, платформа TAC-6 перевершує будь-яку повнорозмірну 4-тонну вантажівку, доступну сьогодні», — заявили в компанії.

TAC-6 створюють на базі Land Cruiser 79 Series із 4,2-літровим двигуном V6 або 4,5-літровим V8. Шасі подовжують і додають другу роздавальну коробку для передачі моменту, що крутить, на третю вісь. Пікап оснащується спеціальними трикомпонентними приводними валами Dana та зберігає стандартні подовжені листові ресори (але також пропонується ліфт-пакет на 10 см).

Спочатку Armormax розробила шестиколісний Land Cruiser з механічною коробкою передач, але рік тому відклала проєкт і вирішила перейти на автоматичну коробку передач. Це не звичайна автоматична коробка передач, вона розроблена та омологована компанією ZF спеціально для TAC-6.

«Автомат» призначений для роботи в найважчих умовах. Спеціально для АКП створили окрему систему охолодження для того, щоб коробка не перегрівалася в спеку і при русі по піску з великим навантаженням.

Клієнти можуть замовити бронювання Land Cruiser до рівня B6, що забезпечить захист від пострілів зі штурмової гвинтівки. Також позашляховик може бути обладнаний баками для води, системою пожежогасіння, двома запасними колесами.

Armormax розробила для TAC-6 два паливні баки об’ємом 210 літрів та 90 літрів, що забезпечує запас ходу понад 2 тисячі км. А для версії з одинарною кабіною розроблено бак ємністю 610 літрів і, відповідно, вдвічі більшим запасом ходу.

TAC-6 спроєктований так, щоб зберігати надійність у складних умовах, а повна маса автомобіля сягає семи тонн.

Автомобіль TAC-6 був підданий значним випробуванням, що включали понад 250 тисяч кілометрів пробігу за різними ландшафтами Африки та Європи, щоб оцінити його мобільність і стійкість. Цей процес оцінки був розроблений для порівняння характеристик TAC-6 з існуючими повнорозмірними 4-тонними вантажівками.

Протокол включав серію суворих випробувань за участю французьких спецпризначенців, спрямованих на те, щоб довести машину до її експлуатаційних можливостей. Під час цих випробувань TAC-6 виявив лише дві несправності, обидві з яких були пов’язані з помилкою водія, через перенавантаження та згоряння зчеплення.

TAC-6 був спроєктований з урахуванням військового застосування, включаючи можливість транспортування у стандартному 20-футовому транспортному контейнері ISO. Таке конструктивне рішення дозволяє TAC-6 пропонувати широкий спектр варіантів.

Сюди входять різні системи озброєння, включаючи калібри 12,7 мм, 14,5 мм, 20 мм та 30 мм, мінометні системи калібру 60 мм та 81 мм, а також конфігурації, адаптовані для таких функцій, як бронетранспортер, підвіз боєприпасів, польова механічна майстерня, транспортування невеликих автомобілів, логістична підтримка, радіолокаційні платформи та доправлення та запуск  безпілотних літальних апаратів, а також застосування як пускова платформа для протитанкових керованих ракет.

Нагадаємо, у Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини.

Фото: Armormax Defence

Читати далі