Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як заощаджувати та інвестувати? П’ять корисних блогів про власні фінанси

Опубліковано

«Якщо ти витрачаєш гроші на те, що тобі не потрібно, то ризикуєш почати продавати те, що тобі необхідно» — застерігає нас американський підприємець та інвестор Уоррен Баффет у книзі «Правила багатства». Щоби такого не сталося краще одразу відкладати частину з отриманого доходу, вести фінанси та заощаджувати.

Ми зібрали українських блогерів, які розповідають про фінансову грамотність, дають корисні поради та лайфхаки, щоби поліпшити фінансове становище й не спокушатися на імпульсивні витрати.

Любомир Остапів — плануємо сімейний бюджет

Відомий фінансист, засновник соціального проєкту фінансової грамотності «Сімейний бюджет», фінансовий радник в iPlan та автор книг Home Finances for Couples, «Любов та бюджет». Любомир веде власний блог про фінанси в Instagram, Facebook та в Youtube. У своїх проєктах він доступно розповідає про заробіток, бюджет, фінанси в Україні. Зокрема, його соціальне медіа «Сімейний Бюджет» допомагає українцям приймати розумні фінансові рішення. Як пишуть на порталі, цього можна досягти, якщо:

  • підвищувати фінансову обізнаність інвесторів;
  • розвивати культуру заощадження та інвестування замість бездумних трат та кредитів;
  • популяризувати здоровий спосіб життя в контексті матеріальних цінностей;
  • показати, що і в Україні можна чесно заробляти хороші гроші, платити податки, планувати освіту дітей та забезпечену старість.

На сайті можна знайти у відкритому доступі корисні фінансові шаблони, наприклад, таблиця ведення доходів та витрат, розрахунок капіталу, калькулятор приватної пенсії.

Порада: якщо маєте заощадження до 200 000 гривень, покладіть на депозит. Так захистите гроші від інфляції. Зараз можна обирати державні банки. 4-5% у доларах, 16‑17% у гривнях — прекрасні ставки.

Назарій Рибінський — відкриваємо інвестиції

Незалежний фінансовий радник, який консультує топменеджерів, фрілансерів, підприємців та людей, які хочуть розібратися у власному бюджеті. Назарій допомагає з плануванням коштів, відкриває інвестиційні плани та брокерські рахунки для створення капіталу.

Хлопець консультує також онлайн, бере участь у бізнес-заходах, зокрема, у бізнес-сніданках «Магія ранку», які проводять у різних містах країни. На них він розповідає про фінансову та інвестиційну грамотність та як управляти грошима в період невизначеності. Розробив курс «Як управляти фінансами так, щоби постійно вистачало на життя, подорожі, цілі, інвестиції».

«За останні 6 років, я бачу, що основне завдання — побудувати клієнтське портфоліо, та обслуговувати клієнтів усе життя. — каже Назарій. — Зробивши достатньо помилок за цей час, я пригадую, як важко бути самостійним консультантом на фрілансі, який намагається перетворити хобі на основну професію, і знайти перших клієнтів.

⠀Читайте також: Які цінні папери продає держава і як можна на них заробити

Я завжди прагнув дивитися на цю сферу не тільки з позиції експертності, а й великої команди експертів. Побудувати компанію твердих спеціалістів, які сформують наш ринок. Ось так і прийшла ідея «перекваліфікуватись» у голові, та збудувати систему, де кожний має свої найважливіші показники».

Порада: якщо дохід 5000 грн, немає сенсу відкладати 10 % і сподіватися на фінансову свободу. Потрібно відкладати в навички збільшення доходів, щоби через шість місяців заробляти 20 000, і з них відкладати вже 10 000 грн.

Олександра Хмельовська — розбираємося в накопичувальному страхуванні

Фінансова та страхова консультантка, підприємиця Олександра Хмельовська до того, як розпочати власну справу, працювала у сфері IT. Майже п’ять років дівчина займається бізнесом у сфері фінансового консалтингу та накопичувального страхування. Автор трьох курсів із фінансової грамотності. Один із них — «Фінансовий інтелект». Учасниця спільноти саморозвитку «Пошуршимо?», на якій проводить відеоуроки, онлайн-трансляції щодо теми заощаджень, оптимізації бюджету та фінансових цілей.

«Я знаю, як кинути перспективну роботу, піти в декрет, почати свій бізнес, коли сину 3 місяці та ні на хвилинку не пошкодувати про це. Бачу свою місію в передаванні знань іншим. І в збагаченні нашої нації через зміну мислення людей. Хочу зробити багатими мільйон людей», — розповідає дівчина.

На сторінці в Instagram вона ділиться, як працювати з блоками, негативним мисленням щодо грошей, для чого потрібен резервний капітал та які книги прочитати в цій сфері.

Шукайте корисну інформацію від Олександри за хештегом #прогроші_melnyk, а рекомендовану літературу за #раджупрочитати_melnyk.

Порада: записувати витрати потрібно тоді, коли ваша фінансова ситуація змінюється (ви стали заробляти більше, чи менше, ніж зазвичай). В такі моменти просто потрібно більше уважності.

Віра Фостяк — ставимо фінансові цілі

Кандидат економічних наук, доцент, фінансовий консультант. Має ступінь PhD та експертність у малому бізнесі. Віра допомагає клієнтам змінити фінансове становище, подумати про майбутнє й розібратися зі своїм бюджетом. А також поставити фінансові цілі та вибрати варіанти інвестування.

На своїй сторінці тренерка час від часу проводить марафони як от «Рахую свої гроші» зі щоденними завданнями для учасників, досвідом Віри та її клієнтів. 

«За 2 роки тренерської діяльності та консультацій я побачила, що людям не вистачає фінансових знань. До того ж частина живе так і каже, що мені вистачить 5000 грн.

Фінансова грамотність полягає в умінні раціонально витрачати свої гроші. Саме раціональні витрати, а не великі заробітки визначають грамотну людину. Можна отримувати хорошу зарплату, але водночас наприкінці місяця стабільно залишатися позичати гроші», — ділиться Віра.

Порада: заробляйте відсотки замість того, щоб їх платити. Проблема боргу чи кредиту полягає в тому, що ви марно витрачаєте гроші, сплачуючи відсотки. Це з’їдає ваші фінанси. Натомість змусьте свої гроші працювати на вас, вкладаючи їх.

Олександра Грудзевич — робимо перші кроки в психології фінансів

Тренерка фінансового успіху. Засновник порталу GоTraining.ua. Фінансовий радник в iPlan. Займається освітніми проєктами з фінансової грамотності. Один із них — «10 запитань фінансовому коучу». Це серіал на порталі «Дія», у якому пояснюють як обирати банк, визначити найкращий вид кредиту та що потрібно знати про депозити.

Читайте також: Антикризовий бюджет родини. Топ-8 порад як оптимізувати фінанси в кризу

У своїх марафонах, курсах, вебінарах та на консультаціях Олександра ділиться інструменти інвестування в Україні. Розповідає в блозі про фінансові пастки та негативні твердження, які заважають заробляти і зважено витрачати кошти. Пояснює, скажімо, що таке психологія фінансів та де знайти гроші, щоби закрити мікропозики. А ще радить, як боротися з обмежувальними стереотипи щодо грошей та багатства.

Порада: слід навчитися жити відповідно до своїх доходів. Так ви матимете 50% для підвищення рівня життя та 50% для досягнення фінансової незалежності.

Суспільство

В Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину

Опубліковано

Четвертого травня в столиці буде представлена фотовиставка, на якій буде представлено фотографії, зроблені 65 журналістами, які зафіксували воєнні злочини РФ щодо культурної спадщини України.

Про це повідомляє Інститут масової інформацію.

Про акцію

Інститут масової інформації (ІМІ) та UNESCO звернулися до українських журналістів, репортерів і фотографів з проханням задокументувати наслідки шкоди, яку російська агресія завдала церквам, театрам, бібліотекам та культурним діячам.

Виставка об’єднала роботи 65 фотожурналістів. Через об’єктиви їхніх камер ми бачимо пошкоджені фасади церков, розбите скло культурних центрів, обвалені стелі театрів та попелом засипані бібліотеки. Саме вони зафіксували роботу художників, перформерів, культурних діячів і волонтерів, які продовжують працювати в умовах війни.

Читати також: В Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження

Як потрапити на виставку?

Виставка працюватиме в Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків з 4 травня до 19 травня включно.

Адреса: вулиця Терещенківська, 15. 

Час роботи: з 10:30 до 17:00, четвер з 12:00 до 19:30 (понеділок, вівторок – вихідні).

Вхід вільний.

Проєкт реалізує Інститут масової інформації за фінансової підтримки UNESCO Heritage Emergency Fund та народу Японії.

Нагадаємо, що в Харкові стартував кінофестиваль, присвячений музиці та культурі.

Також ми повідомляли, що в Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження.

Фото: Валентин Кузан

Читати далі

Суспільство

Які мінімальні бали з предметів НМТ потрібні для вступу до вишів

Опубліковано

Абітурієнти, які прагнуть вступити до закладів вищої освіти, повинні набрати мінімально необхідну кількість тестових балів з кожного предмета національного мовного тесту.

Ці мінімальні, або порогові бали, щорічно визначає Міністерство освіти і науки, повідомляє Освіта.Ua.

У 2024 році для кваліфікації у конкурсному відборі учасникам НМТ достатньо набрати 15% правильних відповідей з кожного предмета. У порівнянні, у 2023 році вступникам вистачало надати лише 10% правильних відповідей, і порогові бали були нижчими.

Читати також: В Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження

Тобто, аби отримати по 100 рейтингових балів за кожен предметний блок, цьогоріч достатньо отримати:

  • 5 балів з математики, іноземної мови, фізики;
  • 6 балів – з хімії;
  • 7 балів – з української мови, української літератури, географії та біології;
  • 8 балів – з історії України.

Набравши хоча б такий мінімум, учасник зможе отримати оцінку в шкалі 100–200 балів і матиме можливість вступати до закладів вищої освіти.

Якщо учасник НМТ отримає тестовий бал, менший за встановлений пороговий бал, хоча б з одного предмета НМТ з чотирьох, він не матиме права брати участь у вступній кампанії цьогоріч.

Нагадаємо, що в Україні значно зросла кількість україномовного контенту за 2023 рік: дослідження соціологів.

Також ми повідомляли, що в Києві висадять 6 млн квітів за 2024 рік.

Фото: Освіторія

Читати далі

Суспільство

В Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження

Опубліковано

Україна зробила значний крок вперед за останній рік у Індексі свободи слова від “Репортерів без кордонів” (RSF), піднявшись на 18 позицій. У цьому контексті країна покращила свої показники у політичній сфері та збільшила коефіцієнт безпеки.

Про це повідомляє RSF.

Результати RSF

Навіть при повномасштабній війні, Україна отримала оцінку, яка покращилася на 3,81 бала, що було несподіваним для RFS. Організація пояснює це поліпшенням політичного фактора (36) та підвищенням коефіцієнта безпеки (142).

Читати також: Google запускає другий етап Фонду підтримки для українських технологічних стартапів на 10 млн дол

Коефіцієнт безпеки також покращився через зменшення кількості журналістів, які загинули внаслідок атак Росії у 2023 році (2), порівняно з 2022 роком (9), як пише організація.

RSF наголошує, що ситуація для журналістів, що працюють у вільній Україні, залишається дуже складною через щоденні російські бомбардування. Україна посіла передостаннє місце у рейтингу безпеки у 2023 році, а зараз займає 142-е місце серед 180 країн у 2024 році, що свідчить про те, що ситуація залишається дуже серйозною.

Нагадаємо, що в Україні значно зросла кількість україномовного контенту за 2023 рік: дослідження соціологів.

Також ми повідомляли, що українські військові показали свого робота-сапера.

Фото: RSF.

Читати далі