Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Які цінні папери продає держава і як можна на них заробити

Опубліковано

Можливостей для інвестування в Україні небагато. Підприємці та фізичні особи можуть вкладати свої заощадження в облігації внутрішньої позики (ОВДП) – цінні папери, які випускає Міністерство фінансів. Чи вигідно їх купувати і які існують ризики?

Куди вкласти $ 10 тис. чи $ 50 тис., які за рік може відкласти власник невеликого бізнесу або топ-менеджер великої компанії? Відкрити рахунок у банку ризиковано – фізичній особі Фонд гарантування вкладів поверне тільки 200 тис. грн, в які входять і відсотки. Купити квартиру і здавати її в оренду? Шукати клієнтів, контролювати сплату комунальних послуг та стан житла хочуть не всі. Вклади в золоті – досить ризикова справа для тих, хто не розбирається в торгівлі на біржі. Цінний метал може не тільки дорожчати, але й дешевшати. Одним з можливих варіантів для пасивних інвесторів є покупка державних цінних паперів – облігацій внутрішньої позики. Скільки можна заробити і які існують ризики при покупці цих паперів?

ШоТам про це розповів фінансовий аналітик Олександр Подолянко

Олександр Подолянко
Олександр Подолянко

Екс-голова правління Інвестиційно-трастового банку. На фінансовому ринку працює більше 10 років, експерт з питання покупки та продажу ОВДП

Що таке облігації внутрішньої позики (ОВДП)?

Облігації внутрішньої державної позики – цінні папери, які випускає Міністерство фінансів. Іншими словами, держава бере гроші в борг у інвесторів – юридичних та фізичних осіб, які можуть перебувати і працювати в Україні і за її межами. Куди витрачати гроші вирішує уряд. Засоби можуть направлятися на погашення дефіциту бюджету – виплату заробітних плат бюджетникам, пенсій або на погашення державних боргів. Особливість ОВДП полягає в тому, що держава гарантує покупцю повернення всієї суми з відсотками. Наприклад, це може бути $ 100 тис. Або навіть $ 10 млн.

Як купити ОВДП?

Облігації випускаються тільки в електронному вигляді. Самостійно купити їх фізична особа не може – треба скористатися послугами посередника. Це можуть бути банки, інвестиційні компанії або дилери.

Перед покупкою цінних паперів необхідно відкрити два рахунки (поточний і в цінних паперах), укласти договір на обслуговування, зробити заявку на покупку цінних паперів і перерахувати банку необхідну суму. Всі покупці проходять перевірку. Фінансова установа цікавиться джерелом походження коштів. Документи можна надавати різні. Наприклад, довідку про дохід підприємця або документи про продаж комерційного приміщення. Як правило, процес перевірки займає один-два тижні.

Скільки можна заробити?

Зараз дохід за ОВДП становить 11% річних у гривні і 3,5% – у валюті. Ще в минулому році він був вище. Але ставки по депозитах теж знижуються. Для покупців цінних паперів передбачили кілька пільг. Вони звільняються від сплати податку на прибуток (18% від суми прибутку), але повинні заплатити військовий збір (1,5% від суми прибутку).

У кожного цінного паперу є свій термін погашення – термін, коли покупець повинен отримати свої кошти назад. Це може бути три місяці, рік чи півтора з моменту покупки. Але в разі необхідності цінні папери можна продати і раніше на вторинному ринку за мінімальних втрат. Купувати ОВДП можна в будь-якій валюті. Їх номінальна вартість становить 1 тис. грн або $ 1 тис.

Читайте також: Запустили першу в Україну онлайн-платформу для торгівлі облігаціями

Цінні папери купує банк і переводить їх на рахунок клієнта. Найчастіше ця процедура займає один день. Інформація про торги цінними паперами, як правило, розміщується на сайті Міністерства фінансів. При необхідності її надає банк, з яким у підприємця укладений договір.

Які додаткові витрати несе покупець ОВДП?

При купівлі цінних паперів потрібно сплатити послуги комісії. Наприклад, відкриття рахунку в цінних паперах коштує 500 грн. За покупку ОВДП потрібно буде заплатити комісію в розмірі від 0,05% до 0,2% в залежності від суми угоди. Зарахування ОВДП на рахунок обійдеться ще в 300 грн. Зберігання цінних паперів коштує в середньому 100-200 грн на місяць. За виплату доходу теж доведеться заплатити – 1% від суми, але не більше 500 грн.

Умови виплати відсотків прописані при випуску кожної окремої серії цінних паперів. Наприклад, якщо ОВДП випускаються терміном на три місяці, то відсотки виплачуються в кінці строку їх дії. Якщо ж цінні папери купуються терміном на три роки, то премії клієнт може отримувати раз в квартал.

Продати цінні папери можна і раніше терміну погашення на вторинному ринку. Для цього необхідно надати всі свої дані (паспорт, ідентифікаційний код), згоду чоловіка або дружини на проведення угоди і укласти договір на продаж цінних паперів. В цьому випадку вартість ОВДП залежить від котирувань, але втрати продавця будуть не дуже великими.

Які можуть бути ризики при купівлі ОВДП?

Покупець цінних паперів може віддати свої кошти шахраям. Тому краще користуватися послугами великої компанії, з якою необхідно укласти договір. Можна попросити надати ліцензію на право працювати з цінними паперами, а також попередньо відвідати офіс. Викликати підозру повинен фахівець, який знімає невелику кімнату в підвальному приміщенні спального району і просить передати кошти за покупку ОВДП готівкою. Мовляв, він сам має покласти їх на рахунок.

Читайте також: Скільки можна заробити на оренді житла в Києві?

Високий рівень інфляції і девальвації гривні може «з’їсти» весь прибуток інвестора. Це в першу чергу стосується гривневих ОВДП. Якщо ціни за рік виростуть сильніше, ніж доходи по ОВДП, то покупець може не тільки не заробити, але й втратити. Тому перед тим, як вибирати, в які цінні папери інвестувати, варто почитати валютні огляди аналітиків або проконсультуватися з експертом банку. Можливо, варто погодитися на менший відсоток, але викупити ОВДП у валюті. Якщо гривня подешевшає, то інвестор виграє подвійно: отримає дохід в доларах і додатково виграє на курсовій різниці.

Суспільство

Фільм «Культурний квест: Україна» здобув денну премію «Еммі»

Опубліковано

Проєкт «Культурний квест: Україна» (Culture Quest: Ukraine) отримав нагороду денної премії «Еммі» у категорії «Видатна спеціальна програма». Творці проєкту відзначили, що перемога приносить як гіркі, так і солодкі емоції, особливо в умовах війни, що триває в Україні.

Про це творці повідомили в Facebook.

Вони підкреслили, що не вистачає слів, аби передати бажання українських друзів особисто отримати цю нагороду, проте реальність не завжди відповідає побажанням.

Про стрічку

У рамках проєкту «Культурний квест: Україна» показано, як люди з культурного сектору України зберігають культурну спадщину під час війни, надихають своїх співгромадян та нагадують решті світу, чому Україна варта боротьби.

Фільм знятий режисером Яном Грантом, який разом з оператором Яном Левассером подорожував Україною у вересні 2022 року. Фінансову підтримку для зйомок надав коледж Густава Адольфа в Сент-Пітері у штаті Міннесота.

Читати також: Памʼяті Артура Сніткуса: у Києві покажуть фільм «Зсув» про альтернативну культуру міста

Українська співачка Ната Жижченко (Onuka) виступила креативною продюсеркою проєкту та взяла участь у зйомках. Вона розповіла, що зйомки проводилися у Чернігові, в будинку її дідуся, майстра музичних інструментів Олександра Шльончика. Крім того, у роботі над проєктом брали участь Олеся Островська-Люта та команда з «Мистецького Арсеналу».

Варто відзначити, що премію «Еммі» вручають за найкращі програми на американському телебаченні. Переможців визначають Нью-Йоркська національна академія телевізійних мистецтв і наук та Лос-Анджелеська академія.

Нагадаємо, що Антоніо Лукіч працює над новим комедійним мультфільмом.

Також ми повідомляли, що в Дії запустили нову послугу «е-Підприємець».

Фото: «Культурний квест: Україна»

Читати далі

Суспільство

Памʼяті Артура Сніткуса: у Києві покажуть фільм «Зсув» про альтернативну культуру міста

Опубліковано

У суботу, 15 червня, у студії PERERVA в Києві відбудеться показ короткометражного документального фільму «Зсув» режисера Олексія Радинського. Це важлива подія, присвячена герою стрічки – Артуру Сніткусу, який загинув під час виконання бойового завдання на Донеччині.

Про це студія повідомила 12 червня на своїй сторінці в Instagram.

Про фільм

Фільм «Зсув» знятий у 2016 році і представляє собою «подорож за гаражі альтернативної культури Києва». Режисер Олексій Радинський розповів про стрічку: “«Зсув» – це фільм про спробу побудувати «суспільство, яке докорінно відрізняється від усього, що нас оточує» (за словами героїв фільму). Ця спроба відбувається в самому центрі Києва, на території, відвойованій у міста природною стихією”.

Проте фільм став нагадуванням про Артура Сніткуса та його жертву. Артур належав до спільноти «Джерело» у Києві і був активним учасником міського культурного життя. Він також створював електронну музику, його твори надихали багатьох. Прощання з Артуром Сніткусом відбудеться 12 червня у Тернополі.

Читати також: Картина Івана Марчука стала найдорожчим твором сучасного українського мистецтва

Артур загинув на позиціях біля Новоолександрівки на Покровському напрямку від влучання з міномета. Він служив стрільцем в піхоті. Пам’ять про нього живе у серцях тих, хто знав його та був поруч у цей важкий час.

Цей фільм не лише дозволяє нам краще зрозуміти альтернативну культуру Києва, але й віддати належне пам’яті про героїв, які віддали своє життя за мир і свободу.

Нагадаємо, що «Наша файта»: Антоніо Лукіч працює над новим комедійним мультфільмом.

Також ми повідомляли, що на Netflix зʼявився український фільм «Я і Фелікс».

Фото: взято з Facebook-сторінки Sasha Kurmaz

Читати далі

Суспільство

Картина Івана Марчука стала найдорожчим твором сучасного українського мистецтва

Опубліковано

Пейзаж Івана Марчука «Зійшов місяць над Дніпром» був проданий за $300 000 на київському аукціоні Goldens, встановивши новий рекорд для робіт сучасних українських художників.

Про це повідомляють на фейсбук-сторінці аукціонного дому.

фото: «Зійшов місяць над Дніпром»

Пейзаж продали 8 червня за найвищою ціною, яку будь-коли отримували за роботу Марчука на українських та світових аукціонах. На старті торгів картину оцінили в $150 000 – 200 000. Це рекордна сума для сучасного українського художника.

Твір продали з приватної колекції, і особу нового власника не розкривають. Сам художник зазначив, що новим власником став громадянин США, який подякував йому за придбану картину. Було представлено 42 рідкісні лоти, включаючи роботи Адальберта Ерделі, Миколи Глущенка, Романа Сельського та Йосипа Бокшая. Було продано майже 40% лотів.

Читати також: На Netflix зʼявився український фільм «Я і Фелікс»

Деталі

  За час повномасштабного вторгнення іноземці почали активно купувати українське мистецтво, спочатку з благодійною метою, а згодом для створення колекцій. У вересні 2023 року співвласник аукціонного дому Goldens, Михайло Василенко, зазначав, що американець зібрав кілька десятків картин Марчука та Анатолія Криволапа вартістю від $30 000 до $100 000.

  У червні 2022 року картина Марчука «Сад спокуси» була продана за $120 000. Ціни на роботи цього художника зросли на 30-50%. У квітні 2022 року на благодійному аукціоні продали картину Марії Примаченко «Моя хата, моя правда» за €110 000, а в травні іншу картину художниці, «Квіти виросли коло четвертого енергоблоку», придбали за $500 000.

   Мистецтвознавець Едуард Димшиц зазначає, що інтерес до Марії Примаченко зріс феноменально: вартість її великих аркушів піднялася з $10 000 до $25 000–30 000.

   Нагадаємо, що підприємці тепер можуть продавати товари у розстрочку через Telegram-бота від ПриватБанку.

   Фото: «Зійшов місяць над Дніпром»

   Читати далі

    РЕКЛАМА:

   Шопочитати

   Суспільство4 дні тому

   Щоденні обійми, заробіток і козяче щастя: як невістка зі свекрухою вдвох розвивають маленьку ферму на Черкащині

   «У нас є сир, налітайте», — з цього повідомлення в соцмережах минулого року почалася історія...

   Суспільство6 днів тому

   Той, хто створив дизайн ЗСУ. Тарас Іщик про творчу карʼєру в армії

   Сотні чоловіків ішли добровольцями, не знаючи, яку роботу будуть виконувати в ЗСУ. Сотні бояться потрапити...

   Суспільство1 тиждень тому

   Квітучий папір: як бізнес із Київщини змінює правила та вчить інші компанії екологічності

   Питаннями екології Артем та Ганна почали цікавитися кілька років тому, поступово дійшли до сортування сміття....

   Суспільство1 тиждень тому

   Як заробити мільйон на полуниці: досвід фермера з села Маяки на Одещині

   Олег Вітрук, фермер із села Маяки Одеської області, вже 12 років успішно вирощує полуницю на...

   РЕКЛАМА: