Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Які цінні папери продає держава і як можна на них заробити

Опубліковано

Можливостей для інвестування в Україні небагато. Підприємці та фізичні особи можуть вкладати свої заощадження в облігації внутрішньої позики (ОВДП) – цінні папери, які випускає Міністерство фінансів. Чи вигідно їх купувати і які існують ризики?

Куди вкласти $ 10 тис. чи $ 50 тис., які за рік може відкласти власник невеликого бізнесу або топ-менеджер великої компанії? Відкрити рахунок у банку ризиковано – фізичній особі Фонд гарантування вкладів поверне тільки 200 тис. грн, в які входять і відсотки. Купити квартиру і здавати її в оренду? Шукати клієнтів, контролювати сплату комунальних послуг та стан житла хочуть не всі. Вклади в золоті – досить ризикова справа для тих, хто не розбирається в торгівлі на біржі. Цінний метал може не тільки дорожчати, але й дешевшати. Одним з можливих варіантів для пасивних інвесторів є покупка державних цінних паперів – облігацій внутрішньої позики. Скільки можна заробити і які існують ризики при покупці цих паперів?

ШоТам про це розповів фінансовий аналітик Олександр Подолянко

Олександр Подолянко
Олександр Подолянко

Екс-голова правління Інвестиційно-трастового банку. На фінансовому ринку працює більше 10 років, експерт з питання покупки та продажу ОВДП

Що таке облігації внутрішньої позики (ОВДП)?

Облігації внутрішньої державної позики – цінні папери, які випускає Міністерство фінансів. Іншими словами, держава бере гроші в борг у інвесторів – юридичних та фізичних осіб, які можуть перебувати і працювати в Україні і за її межами. Куди витрачати гроші вирішує уряд. Засоби можуть направлятися на погашення дефіциту бюджету – виплату заробітних плат бюджетникам, пенсій або на погашення державних боргів. Особливість ОВДП полягає в тому, що держава гарантує покупцю повернення всієї суми з відсотками. Наприклад, це може бути $ 100 тис. Або навіть $ 10 млн.

Як купити ОВДП?

Облігації випускаються тільки в електронному вигляді. Самостійно купити їх фізична особа не може – треба скористатися послугами посередника. Це можуть бути банки, інвестиційні компанії або дилери.

Перед покупкою цінних паперів необхідно відкрити два рахунки (поточний і в цінних паперах), укласти договір на обслуговування, зробити заявку на покупку цінних паперів і перерахувати банку необхідну суму. Всі покупці проходять перевірку. Фінансова установа цікавиться джерелом походження коштів. Документи можна надавати різні. Наприклад, довідку про дохід підприємця або документи про продаж комерційного приміщення. Як правило, процес перевірки займає один-два тижні.

Скільки можна заробити?

Зараз дохід за ОВДП становить 11% річних у гривні і 3,5% – у валюті. Ще в минулому році він був вище. Але ставки по депозитах теж знижуються. Для покупців цінних паперів передбачили кілька пільг. Вони звільняються від сплати податку на прибуток (18% від суми прибутку), але повинні заплатити військовий збір (1,5% від суми прибутку).

У кожного цінного паперу є свій термін погашення – термін, коли покупець повинен отримати свої кошти назад. Це може бути три місяці, рік чи півтора з моменту покупки. Але в разі необхідності цінні папери можна продати і раніше на вторинному ринку за мінімальних втрат. Купувати ОВДП можна в будь-якій валюті. Їх номінальна вартість становить 1 тис. грн або $ 1 тис.

Читайте також: Запустили першу в Україну онлайн-платформу для торгівлі облігаціями

Цінні папери купує банк і переводить їх на рахунок клієнта. Найчастіше ця процедура займає один день. Інформація про торги цінними паперами, як правило, розміщується на сайті Міністерства фінансів. При необхідності її надає банк, з яким у підприємця укладений договір.

Які додаткові витрати несе покупець ОВДП?

При купівлі цінних паперів потрібно сплатити послуги комісії. Наприклад, відкриття рахунку в цінних паперах коштує 500 грн. За покупку ОВДП потрібно буде заплатити комісію в розмірі від 0,05% до 0,2% в залежності від суми угоди. Зарахування ОВДП на рахунок обійдеться ще в 300 грн. Зберігання цінних паперів коштує в середньому 100-200 грн на місяць. За виплату доходу теж доведеться заплатити – 1% від суми, але не більше 500 грн.

Умови виплати відсотків прописані при випуску кожної окремої серії цінних паперів. Наприклад, якщо ОВДП випускаються терміном на три місяці, то відсотки виплачуються в кінці строку їх дії. Якщо ж цінні папери купуються терміном на три роки, то премії клієнт може отримувати раз в квартал.

Продати цінні папери можна і раніше терміну погашення на вторинному ринку. Для цього необхідно надати всі свої дані (паспорт, ідентифікаційний код), згоду чоловіка або дружини на проведення угоди і укласти договір на продаж цінних паперів. В цьому випадку вартість ОВДП залежить від котирувань, але втрати продавця будуть не дуже великими.

Які можуть бути ризики при купівлі ОВДП?

Покупець цінних паперів може віддати свої кошти шахраям. Тому краще користуватися послугами великої компанії, з якою необхідно укласти договір. Можна попросити надати ліцензію на право працювати з цінними паперами, а також попередньо відвідати офіс. Викликати підозру повинен фахівець, який знімає невелику кімнату в підвальному приміщенні спального району і просить передати кошти за покупку ОВДП готівкою. Мовляв, він сам має покласти їх на рахунок.

Читайте також: Скільки можна заробити на оренді житла в Києві?

Високий рівень інфляції і девальвації гривні може «з’їсти» весь прибуток інвестора. Це в першу чергу стосується гривневих ОВДП. Якщо ціни за рік виростуть сильніше, ніж доходи по ОВДП, то покупець може не тільки не заробити, але й втратити. Тому перед тим, як вибирати, в які цінні папери інвестувати, варто почитати валютні огляди аналітиків або проконсультуватися з експертом банку. Можливо, варто погодитися на менший відсоток, але викупити ОВДП у валюті. Якщо гривня подешевшає, то інвестор виграє подвійно: отримає дохід в доларах і додатково виграє на курсовій різниці.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

«Генеалогія доступна кожному». Як дослідити історію свого роду?

Понад 13 років тому в сільській хатині своєї прабабусі Світлана переглядала старі світлини в родинному...

Технології2 тижні тому

«Більше не залежимо від центральної системи електропостачання». Як одесити зробили свої багатоповерхівки автономними

День мешканців багатоквартирного будинку на вулиці Капітана Кузнєцова в Одесі починається зі сходу сонця, яке...

Суспільство3 тижні тому

Як юнак з ДЦП вступив до університету і здійснює свої мрії

Максимові 19 років. Він щойно закінчив перший курс університету — вивчає політологію, бо любить аналізувати...

Суспільство3 тижні тому

Як почати бізнес у місці, яке сховане від світу? Досвід засновниці «Твого райка»

Альона Лагно родом з Канева, за освітою програмістка, живе та працює за фахом у Києві....

РЕКЛАМА: