Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Які цінні папери продає держава і як можна на них заробити

Опубліковано

Можливостей для інвестування в Україні небагато. Підприємці та фізичні особи можуть вкладати свої заощадження в облігації внутрішньої позики (ОВДП) – цінні папери, які випускає Міністерство фінансів. Чи вигідно їх купувати і які існують ризики?

Куди вкласти $ 10 тис. чи $ 50 тис., які за рік може відкласти власник невеликого бізнесу або топ-менеджер великої компанії? Відкрити рахунок у банку ризиковано – фізичній особі Фонд гарантування вкладів поверне тільки 200 тис. грн, в які входять і відсотки. Купити квартиру і здавати її в оренду? Шукати клієнтів, контролювати сплату комунальних послуг та стан житла хочуть не всі. Вклади в золоті – досить ризикова справа для тих, хто не розбирається в торгівлі на біржі. Цінний метал може не тільки дорожчати, але й дешевшати. Одним з можливих варіантів для пасивних інвесторів є покупка державних цінних паперів – облігацій внутрішньої позики. Скільки можна заробити і які існують ризики при покупці цих паперів?

ШоТам про це розповів фінансовий аналітик Олександр Подолянко

 
Олександр Подолянко
Олександр Подолянко

Екс-голова правління Інвестиційно-трастового банку. На фінансовому ринку працює більше 10 років, експерт з питання покупки та продажу ОВДП

Що таке облігації внутрішньої позики (ОВДП)?

Облігації внутрішньої державної позики – цінні папери, які випускає Міністерство фінансів. Іншими словами, держава бере гроші в борг у інвесторів – юридичних та фізичних осіб, які можуть перебувати і працювати в Україні і за її межами. Куди витрачати гроші вирішує уряд. Засоби можуть направлятися на погашення дефіциту бюджету – виплату заробітних плат бюджетникам, пенсій або на погашення державних боргів. Особливість ОВДП полягає в тому, що держава гарантує покупцю повернення всієї суми з відсотками. Наприклад, це може бути $ 100 тис. Або навіть $ 10 млн.

Як купити ОВДП?

Облігації випускаються тільки в електронному вигляді. Самостійно купити їх фізична особа не може – треба скористатися послугами посередника. Це можуть бути банки, інвестиційні компанії або дилери.

Перед покупкою цінних паперів необхідно відкрити два рахунки (поточний і в цінних паперах), укласти договір на обслуговування, зробити заявку на покупку цінних паперів і перерахувати банку необхідну суму. Всі покупці проходять перевірку. Фінансова установа цікавиться джерелом походження коштів. Документи можна надавати різні. Наприклад, довідку про дохід підприємця або документи про продаж комерційного приміщення. Як правило, процес перевірки займає один-два тижні.

Скільки можна заробити?

Зараз дохід за ОВДП становить 11% річних у гривні і 3,5% – у валюті. Ще в минулому році він був вище. Але ставки по депозитах теж знижуються. Для покупців цінних паперів передбачили кілька пільг. Вони звільняються від сплати податку на прибуток (18% від суми прибутку), але повинні заплатити військовий збір (1,5% від суми прибутку).

У кожного цінного паперу є свій термін погашення – термін, коли покупець повинен отримати свої кошти назад. Це може бути три місяці, рік чи півтора з моменту покупки. Але в разі необхідності цінні папери можна продати і раніше на вторинному ринку за мінімальних втрат. Купувати ОВДП можна в будь-якій валюті. Їх номінальна вартість становить 1 тис. грн або $ 1 тис.

Читайте також: Запустили першу в Україну онлайн-платформу для торгівлі облігаціями

Цінні папери купує банк і переводить їх на рахунок клієнта. Найчастіше ця процедура займає один день. Інформація про торги цінними паперами, як правило, розміщується на сайті Міністерства фінансів. При необхідності її надає банк, з яким у підприємця укладений договір.

Які додаткові витрати несе покупець ОВДП?

При купівлі цінних паперів потрібно сплатити послуги комісії. Наприклад, відкриття рахунку в цінних паперах коштує 500 грн. За покупку ОВДП потрібно буде заплатити комісію в розмірі від 0,05% до 0,2% в залежності від суми угоди. Зарахування ОВДП на рахунок обійдеться ще в 300 грн. Зберігання цінних паперів коштує в середньому 100-200 грн на місяць. За виплату доходу теж доведеться заплатити – 1% від суми, але не більше 500 грн.

Умови виплати відсотків прописані при випуску кожної окремої серії цінних паперів. Наприклад, якщо ОВДП випускаються терміном на три місяці, то відсотки виплачуються в кінці строку їх дії. Якщо ж цінні папери купуються терміном на три роки, то премії клієнт може отримувати раз в квартал.

Продати цінні папери можна і раніше терміну погашення на вторинному ринку. Для цього необхідно надати всі свої дані (паспорт, ідентифікаційний код), згоду чоловіка або дружини на проведення угоди і укласти договір на продаж цінних паперів. В цьому випадку вартість ОВДП залежить від котирувань, але втрати продавця будуть не дуже великими.

Які можуть бути ризики при купівлі ОВДП?

Покупець цінних паперів може віддати свої кошти шахраям. Тому краще користуватися послугами великої компанії, з якою необхідно укласти договір. Можна попросити надати ліцензію на право працювати з цінними паперами, а також попередньо відвідати офіс. Викликати підозру повинен фахівець, який знімає невелику кімнату в підвальному приміщенні спального району і просить передати кошти за покупку ОВДП готівкою. Мовляв, він сам має покласти їх на рахунок.

Читайте також: Скільки можна заробити на оренді житла в Києві?

Високий рівень інфляції і девальвації гривні може «з’їсти» весь прибуток інвестора. Це в першу чергу стосується гривневих ОВДП. Якщо ціни за рік виростуть сильніше, ніж доходи по ОВДП, то покупець може не тільки не заробити, але й втратити. Тому перед тим, як вибирати, в які цінні папери інвестувати, варто почитати валютні огляди аналітиків або проконсультуватися з експертом банку. Можливо, варто погодитися на менший відсоток, але викупити ОВДП у валюті. Якщо гривня подешевшає, то інвестор виграє подвійно: отримає дохід в доларах і додатково виграє на курсовій різниці.

Суспільство

В Україні запустили навчальну програму для стартаперів

Опубліковано

Український фонд стартапів спільно зі спільнотою креативних організацій CASES запустив безкоштовний курс для стартапів, які планують взяти участь у програмі фінансування УФС – «Гранти Українського Фонду Стартапів».

Про це пише AIN.UA.

Курс стане доступним з 5 липня 2021 року.

 

Про що курс

Мета курсу – розповісти стартапам про можливості, які надає Фонд, а також допомогти краще підготуватися до Пітч. Подібна підготовка допоможе командам максимально підвищити свої шанси на отримання фінансування, вважають в УФС.

Курс складається з чотирьох модулів:

  • отримання грантів;
  • процес взаємодія стартапу з Фондом;
  • підготовка пітчу;
  • особливості підписання грантової угоди та звітності за грантом.

Навчальна програма безкоштовна, уроки проходитимуть онлайн на платформі CASES.

Програма містить 8 етапів, 8 відеолекцій, 10 статей, а також інструкції зі самонавчання. Лекторами виступають провідні фахівці Фонду.

Читайте також«Виводимо Україну на нову орбіту». Як супутник від MySatUA популяризує космічну галузь в Україні

Крім цього, курс включає перелік стартап-літератури, приклади успішних Пітч і рекомендації з підготовки презентації для інвесторів. За фактом проходження курсу отримають відповідний сертифікат.

«До цього курсу ми зуміли підійти з розумінням обох сторін – стартапа і Фонду. І така унікальна позиція, сподіваюся, дозволить українським стартапам більш ефективно і осмислено готуватися до пітчинг своєї ідеї », – прокоментував Анатолій Попель, засновник і керівник платформи CASES.

Курс стане доступним для проходження з 5 липня 2021 року. Попередня реєстрація доступна по посиланню.

Нагадаємо, українська компанія SETS отримала патент США на унікальну технологію космічних двигунів.

Як ми повідомляли раніше, американсько-українська компанія Firefly Aerospace провела репетицію першого запуску ракети Alpha.

Головне фото: miro.medium.com.

Читати далі

Суспільство

Оголосили гранти для розвитку туризму Генічеського і Каховського районів Херсонщини

Опубліковано

Проєкт USAID «Економічна підтримка Східної України» (Проєкт USAID) розпочинає Конкурс заявок на отримання грантів для розвитку та підтримки туризму Генічеського та Каховського районів Херсонської області.

Про це йдеться на фейсбук-стооінці проєкту.

Заявки можуть подавати органи місцевої влади, громадські організації, включаючи бізнес-асоціації, які планують розпочати діяльність у сфері туризму, а також приватні підприємці, малого та середнього бізнесу, які вже мають досвід ведення туристичного бізнесу.

 

Усі заявники повинні бути юридично зареєстрованими в Україні та мати свої приміщення та активи в Генічеському та Каховському районах Херсонської області.

Усі проєктні заходи заявників за фінансуванням Проєкту USAID повинні здійснюватися в цих районах.

Заявки необхідно надіслати на електронну адресу grants_era@dai.com не пізніше 6 серпня 2021 року, 23:59.

Читайте такожВтратила свій дім і почала шити піжами. Як переселенка заснувала бізнес у чужому міст

Інструкція з подання грантової заявки, інформація про особливі вимоги гранту, процес та критерії відбору – за посиланням.

Нагадаємо, на Прикарпатті стартував літній ґрантовий сезон від Urban Space 100.

Як ми повідомляли раніше, підприємці-початківці з Вінниччини можуть отримати гранти до 100 тис. грн.

Головне фото: namori.com.ua.

Читати далі

Суспільство

У Києві пляж «Чорторий» здобув міжнародну відзнаку «Блакитний прапор»

Опубліковано

Столичний пляж «Чорторий» після капремонту отримав міжнародну екологічну відзнаку «Блакитний прапор».

Про це повідомили у пресслужбі КМДА.

Зазначається, що в Києві стартує купальний сезон. Для відпочинку киян та гостей міста підготували 14 пляжів. Зокрема, капітально відремонтували пляж «Чорторий» у Деснянському районі міста.

 

Цей пляж площею понад 5 гектарів відвідують мешканці Троєщини та Оболоні. Тут вирівняли площу, завезли пісок, встановили вбиральні й душові, облаштували медпункт та рятувальний пост, де працюють лайфгарди».

Міжнародну екологічну відзнаку «Блакитний прапор» цього року отримали дев’ять міських пляжів: «Дитячий», «Золотий», «Пуща-Водиця», «Веселка», «Венеція», «Молодіжний», «Галерна», «Чорторий» і «Троєщина».

Усього таку відзнаку в Україні мають загалом 18 морських та річкових пляжів. Три з них – в Одесі та Одеській області.

Відзнака «Блакитний прапор» дається щороку. Пляжі, які її отримали, відповідають міжнародним стандартам пляжного відпочинку за 33 критеріями, зокрема, щодо якості води, екологічного менеджменту та освіти, безпеки і послуг.

Загалом на пляжах столиці облаштували 26 рятувальних постів. Оперативні чергові та рятувальні підрозділи перебувають на постійному чергуванні та готові до реагування.

Читайте такожУ Затоці на пляжі солодощі продає арабський шейх (ВІДЕО)

Безпосередньо на рятувальних постах у межах пляжів чергують близько 150 лайфгардів «Пляжного Патруля». Лайфгарди здійснюють постійне спостереження за водою, а також спільно із поліцією стежать за громадським порядком та безпекою.

У Дніпровському районі для киян працюють 9 пляжів: «Молодіжний», «Венеція», «Передмістна Слобідка», «Золотий», «Дитячий», «Райдуга», «Тельбін», «Центральний», «Веселка». В Оболонському районі – 2 пляжі: «Вербний» та «Пуща-Водиця». У Деснянському районі – 2 пляжі: «Чорторий» і «Троєщина». У Голосіївському районі – пляж «Галерна».

Нагадаємо, у Миколаєві запускають всеукраїнський проєкт «Чисті пляжі разом!».

Як ми повідомляли раніше, французькі експерти допоможуть реконструювати пляжі Маріуполя.

Усі фото: kyivcity.gov.ua.

Читати далі