Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
Гроші та оптимізація бюджету в кризу Гроші та оптимізація бюджету в кризу

Економіка

Антикризовий бюджет родини. Топ-8 порад як оптимізувати фінанси в кризу

Опубліковано

Світ входить в період глибокої економічної кризи через коронавірус. Вона вже відчувається і в Україні та негативно впливає як на бізнес загалом, так і на кожного українця окремо. Тож коли, як не зараз, думати про гроші, свою фінансову грамотність і оптимізацію бюджету. 

Любомир Остапів про гроші та бюджет в кризу

Любомир Остапів, 

фінансовий радник

У якій валюті варто зберігати заощадження зараз та чому?

—  Резервний фонд може складатися на 100% з іноземної валюти. Хоча я рекомендую не тримати 100% заощаджень в одній валюті, а урізноманітнювати сімейний кошик валют. Найкраще співвідношення для фінансового резерву сім’ї — 70% іноземної валюти на 30% національної. Гривня все ж знадобиться для безготівкових платежів, а на обміні валют можна втрачати 2-3% протягом місяця. 

Матрац, банк чи депозит — що краще? 

— Українці віддають перевагу матрацу і зберігають заощадження в готівці. Мовляв, так спокійніше та гроші завжди під рукою. Проте з-під матраца заощадження легко поцупити, а через інфляцію щороку зникає близько 2% заощаджень. 

Банки в Україні бувають різні: з приватним українським капіталом — менш надійні, державні українські — достатньо надійні, банки з західним капіталом — дуже надійні. Зараз відбувається велика економічна криза, проте банківська система України з близько 70 банків — в хорошому стані. Тому я раджу більшу частку заощаджень все ж тримати не вдома, а в банку.

Читайте також: Сімейна справа: ТОП-7 ідей для бізнесу вдома

Що стосується депозитів, то вони не завжди зручні для зберігання та примножування резервного фонду. Єдиний варіант — це короткотермінові або депозити до запитання. Решта ж зазвичай не дають права дострокового зняття коштів. 

Для понадрезервного фонду є краща альтернатива — облігації внутрішньої державної позики. Наприклад, у мене є 200 тис гривень. Якщо я покладу їх на депозит у державний банк, то отримаю приблизно 8% річних (10% річних мінус податки — ред). Якщо на ці заощадження я придбаю не менш надійні державні облігації, то буду мати 11%. Власники ОВГЗ легально звільнені від сплати податку, що вигідніше. Проте у випадку з облігаціями, їх вигідніше купувати на суму від 100 тис гривень, що компенсує складну процедуру. 

Куди ще можна вигідно інвестувати зараз?

— Є декілька варіантів, які залежать від готовності ризикувати. Завжди вигідно інвестувати в нерухомість. Тут вихід починається з кількох десятків тисяч доларів. Проте не варто вкладати гроші в однокімнатні квартири біля метро, як зараз роблять більшість. Таких пропозицій на ринку достатньо, а охочих здати квартиру більше, ніж охочих її зняти.

Також зараз подешевшали американські акції, наприклад Amazon та Facebook. Сюди вигідніше інвестувати від 10 тисяч доларів. Така сума допоможе виправдати комісії та час на оформлення. 

Якщо є бажання зайнятися бізнесом, то можна придбати франшизу в середньому за 10 тисяч доларів.

Також є варіант — вкласти кошти в бізнес-кредити. Відправні суми — 10 тисяч доларів, рідше — 5 тисяч доларів.

Декілька підходів для розподілу грошей

— Варто визнати, що ми не роботи й тому частина бюджету повинна забезпечувати хобі, відпочинок та час з друзями. Це нормально! Допомогти у розподілі коштів може відомий підхід “50-30-20”, де 50% — це основні витрати, наприклад, одяг, продукти, медицина, 30% — емоційні витрати: відпустки, подарунки, розваги, книги, курси, а 20% — заощадження.

А на що зараз краще не витрачати та чи варто економити?

— Я не прихильник економії. Вона часто призводить до того, що люди починають замість м’яса купувати паперову ковбасу. Мова про розумне управління грошима. Не варто заощаджувати на здоров’ї, часі з близькими і на продуктах, які також є частиною нашого здоров’я. 

Згідно зі статистикою близько 7% витрат українців складає тютюн та алкоголь. Тому краще заощаджувати на шкідливих звичках: відмовитися від паління та надмірного споживання алкоголю. Сюди ж варто віднести й індивідуальні погані звички. Наприклад, 5-6 горняток кави по 30 гривень кожна протягом дня — це також погана для гаманця й здоров’я звичка. 

Напередодні сезону відпусток актуально також згадати про оптимізацію коштів під час подорожей. В цьому році українці відпочиватимуть переважно в Україні, але це також розумний метод заощадження для досягнення фінансових цілей. В Україні також є куточки, де можна відпочити дешевше, ніж в Європі чи Туреччині.

А що робити, якщо гроші закінчуються?

— Якщо резервного фонду немає або він закінчується, то слід звернутися за допомогою. Швидкі кредити біля метро — це безкінечне болото з якого дуже складно вибратися. Тому краще оформити державну допомогу або недержавну благодійну, наприклад гранти. Україна — одна з небагатьох країн, яка пропонує громадянам допомогу по безробіттю. А другий квартал року обіцяє бути ще складнішим для економіки країни.  

Які корисні фінансові звички мають бути у кожного?

— По-перше, раджу користуватися послугою “кешбек” на різноманітних сайтах чи за допомогою деяких банківських карт. Так, можна повертати 1-2% від витрат протягом місяця.

Читайте також: Як українець запустив бізнес в кризу та став проривом року за версією Payoneer — кейс

По-друге, варто автоматизувати заощадження. Наприклад, за допомогою додатків “Скарбничка” у ПриватБанку або “Банка” у monobank можна налаштувати автоматичні заощадження. Це допоможе досягати маленьких фінансових цілей та уникнути кредитів, які потім крадуть час та гроші під час їх повернення. 

По-третє, заощадження на комунальних послугах і досі недооцінюється українцями. Деякі побутові звички здатні суттєво зменшувати рахунки. Наприклад, можна використовувати бойлер в екорежимі або замість повного чайника кип’ятити ту кількість води, яка знадобиться саме зараз. Або ж індивідуальні лічильники допоможуть споживати менше енергоресурсів. 

Самоосвіта в персональних фінансах: що читати 

— Якщо говоримо про книги, то раджу фінансовий довідник — “Найбагатша людина у Вавилоні” від автора Джорджа Семюеля Клейсона. Що стосується сайтів, то зверніть увагу на проєкт соціальної грамотності українців “Сімейний бюджет”, де можна знайти реальні історії та рекомендації експертів. 

Економіка

Данія купуватиме зброю для ЗСУ в українських виробників

Опубліковано

Данський уряд затвердив виділення 200 мільйонів данських крон на придбання української зброї та військової техніки для Збройних сил України безпосередньо у виробників на території України.

Про це повідомив міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін.

“Це перше подібне рішення – я вірю, що перше з багатьох. І це те, про що ми невпинно просили партнерів протягом останніх місяців”, – розповідає Олександр Камишін.

Також міністр відзначив, що українська оборонна промисловість вже настільки розігналась і розрослась, що український бюджет не може завантажити виробників замовленнями на повну.

Читати також: В окупованому Криму ліквідували воєнний обʼєкт: що саме знищили

“Спроможність українського ОПК становить майже $20 мільярдів. При цьому Україна має лише $6 мільярдів на закупівлю озброєння. Грубо кажучи, у нас працює лише третина всіх верстатів, які наявні в країні, бо грошей не вистачає, щоб забезпечити замовленнями решту”, — відзначив Камишін.

Наголошується, що вихід з цієї ситуації — переконати партнерів, які готові купувати зброю для України, робити це в українських зброярів і дати їм замовлення.

Нагадаємо, що розробники створили гру для зборів донатів.

Читати далі

Економіка

В Україні на гранти бізнесу держава спрямувала вже 3,7 млрд грн

Опубліковано

За державною програмою “Власна справа” 15,600 українців отримали мікрогранти на суму 3.7 млрд грн для розвитку бізнесу. Це понад 3 тисячі нових малих та мікропідприємств у різних галузях, які створять понад 34 тисячі нових робочих місць по всій країні.

Про це повідомляє Мінекономіки.

Серед отримувачів 53% – жінки, 34% – чоловіки, і 13% – юридичні особи. Більшість планують витратити кошти на придбання обладнання для бізнесу.

Читайте також: Міністерство оборони та ЗСУ анонсували створення Корпусу демінерів

Найбільше грантів отримали жителі Львівської області, Рівненської області, Івано-Франківської області, Вінницької області та міста Києва.

Найпопулярнішими сферами для нових бізнесів стали оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів, тимчасове розміщення й організація харчування, та переробна промисловість.

Нагадаємо, фільм “20 днів у Маріуполі” зʼявиться на Netflix.

Читати далі

Економіка

Литва допоможе Україні з обладнанням для реконструкції енергоінфраструктури

Опубліковано

Міністр енергетики Литви Дайнюс Крейвіс оголосив про готовність своєї країни допомогти Україні відновити її енергетичну інфраструктуру, передаючи обладнання з тимчасово непрацюючої Вільнюської ТЕС, а також частину обладнання з Ігналінської АЕС та складів енергетичних компаній.

Про це повідомляє LRT.

Деталі допомоги

Повідомляється, що до України також буде відправлено великий трансформатор.

Читати також: Швейцарія виділить на відновлення України $5,5 млрд до 2036 року

Згідно з інформацією видання, Вільнюська ТЕЦ не функціонує з 2016 року, але, незважаючи на це, на станції проводиться профілактичне обслуговування та планові випробування. За словами міністра, частину обладнання буде розібрано на запчастини, а частину можна буде використовувати безпосередньо.

“Ми дамо їм все необхідне. У Харкові зруйновано 80% всієї мережі – як теплової, так і електричної – у Харкові. Якщо ми не допоможемо, українці не зможуть відновити мережу та сектор опалення до зими, що буде дуже і дуже складно”, – відзначив Міністр енергетики.

Нагадаємо, що міноборони розповіло про український БПЛА UJ-26 “Бобер”.

Також ми повідомляли, що в Києві відкрили “Трініті ХАБ” для людей із порушеннями зору.

Фото: з вільних мереж

Читати далі