Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Закінчив університет і одразу став керівником. Як Антон Синицький став менеджером-керівником в компанії “АШАН”

Якщо студент хоче влаштуватись на роботу, то зазвичай розглядає два варіанти, куди можуть взяти без досвіду – офіціант і касир в супермаркеті.

Партнерський матеріал

Опубліковано

Якщо студент хоче влаштуватись на роботу, то зазвичай розглядає два варіанти, куди можуть взяти без досвіду – офіціант і касир в супермаркеті. Але студенти можуть  також стати менеджерами-керівниками та мати понад 100 підлеглих. Саме так зробив Антон Синицький, який отримав диплом і одразу влаштувався керівником у ТОВ “АШАН Україна Гіпермаркет“. Компанія заснувала проєкт “Комерсант майбутнього”, який допомагає молоді після університету відразу влаштуватись на керівні посади, навчатися та зростати в компанії, просуваючись кар’єрними сходами. Це реальний приклад того, що починати кар’єру можна не тільки з посади касира.

Антон Синицький

Антон Синицький

Навчався в Київському національному торгово-економічному університеті, спеціальність “товарознавство та торговельне підприємство”. Прийшов у компанію АШАН як молодий спеціаліст на посаду керівника відділу “Напої”. Пройшов 3-місячне навчання на посаду. З метою розвитку професіоналізму обіймав керівні посади різних відділів (прод. та непрод. товарів). Зараз – керівник сектору продовольчих товарів (у підпорядкуванні керівники відділів).

Довідка.
Український Пакт заради молоді-2020 – це ініціатива, що об’єднує зусилля компаній, держави та освіти заради працевлаштування молоді. Ініціативу заснували Центр «Розвиток КСВ», Міністерство молоді та спорту України та Фонд ООН у галузі народонаселення у 2016 році в рамках Європейського пакту заради молоді. За 4 роки роботи Пакту до нього приєдналось 146 компаній з 20 міст України, такі як lifecell, Укрсиббанк, АШАН, Coca-Cola, Reikartz. Роботодавці спільно зобов’язались до 2020 року сприяти створенню мінімум 700 партнерств між бізнесом та освітнім сектором, забезпечити 50 000 місць для стажування та першої роботи молоді, а також створити умови для забезпечення 1000 молодих людей менторською підтримкою з питань побудови кар’єри. За чотири роки роботи Пакту було забезпечено 42282 місць для стажування та першої роботи молоді, 2783 молодих людей заручились менторською підтримкою та створено 667 партнерств між бізнесом та освітнім сектором.

Отримав диплом і влаштувався за спеціальністю

Після закінчення університету я бачив себе саме у напрямку рітейла. У мене було багато знайомих, які працювали в АШАН в торговій залі і часто розповідали мені про роботу в компанії. Тоді зрозумів — це мені підходить. На одному з сайтів пошуку роботи побачив інформацію про проєкт “Комерсант майбутнього”, який давав можливість молодим спеціалістам одразу прийти на керівну посаду і побачити сам рітейл зсередини. І це просто величезний плюс. Бо без цього проєкту на такі посади доводилось би набирати чималий досвід роботи.

Я подав резюме і десь за тиждень мені зателефонували і запросили на співбесіду. Спочатку спілкувались по телефону, а далі вже я проходив тестування в офісі для виявлення моїх здібностей і компетенцій. За правилами компанії, спеціаліст повинен пройти співбесіду з трьома менеджерами магазину, а потім з директором, який вже приймає рішення. У процесі розмови, ми обігрували різні ситуації, які можуть трапитись в магазині і як я можу знайти вихід з них. Після проходження всіх співбесід, мені зателефонували і запросили на роботу. Все сталось дуже швидко.

Ми зіштовхнулись з проблемою, що молоді спеціалісти дуже далекі від роботи і навіть уявлення не мають про специфіку роботи комерсанта. Для них працювати в торговій залі – нонсенс. Тому ми поставили перед собою завдання – профорієнтація студентів. Ми вибрали університети, де спілкувались з керівництвом і пропонували студентам реальну практику в нашій компанії. І ця практика оплачувана – не менше мінімальної зарплати в Україні.

Ася Савченко

Ася Савченко

фахівчиня відділу навчання компанії “АШАН”

Про стажування в компанії “АШАН”

Стажування триває 3 місяці. За кожним комерсантом закріплюється наставник, який допомагає якісно пройти навчання, побачити як працює магазин зсередини, які є внутрішні процеси, організація і т.д. Я проходив стажування в магазині на Петрівці і там дуже відповідально поставились до того, щоб виховати спеціаліста до себе в команду. І правду кажуть, можете забути все, чого вас навчали в університеті. Бо коли приходиш в компанію, то всі знання отримуєш з нуля і на практиці все працює зовсім по-іншому.

Читайте також: “В інтернаті мені забороняли вступати до вишу – і я втекла”. Як біглянці з ДНР вдалось отримати вищу освіту та престижну роботу в “Кока-Кола

Мені пощастило і я залишився працювати в магазині на Петрівці. Потрапив у відділ напоїв, де пропрацював менеджером 2,5 роки. Після цього мені запропонували підвищення – менеджер з продажів товарів широкого споживання і непродовольчих товарів у Чернівцях. Там я працював 1,5 роки. Мені дуже подобалось працювати саме у цій галузі, бо це нова сфера відповідальності, нові задачі, нові проблематики. Коли повернувся в Київ, то захотів розвивати галузь свіжих продуктів, бо у клієнтів на них завжди є попит. Керівництво прийняло рішення відправити мене в магазин на Петрівці, адже це один з найбільших гіпермаркетів АШАН по всій Україні. І зараз я керівник відділу продовольчої продукції.

Антон Синицький э керівником сектору продовольчих товарів в компанії “АШАН”

Під час проходження стажування наші менеджери у всьому підтримують молодь, навчають і знайомлять з підходами роботи. Я одразу сказала, що не буде такого, що студент приходить на стажування і цілодобово сидить в комп’ютері і байдикує. Дійсно, робота перед монітором є, але це лише 20% часу. Весь інший час комерсант працює разом з командою в магазині і робить все те, що і наші співробітники.

Ася Савченко

Ася Савченко

фахівчиня відділу навчання компанії “АШАН”

Влаштувався на роботу і одразу став керівником

Зараз моя робота поділяється на три основні напрямки: менеджмент, управління та комерція. Що стосується менеджменту, то я повинен зібрати команду, щоб разом досягати результатів. Це і мотивація та навчання команди, і рекрутинг, відстеження результатів, і проведення щоденних зборів, на яких ми аналізуємо роботу та ставимо перед собою задачі. Крім того, потрібно контролювати рентабельність, управляти витратами, слідкувати за наповненістю полиць товаром. І найголовніше – гарантія безпечності харчових продуктів у нашому магазині, закупівля цікавого товару, щоб клієнт повертався до нас знову і знову.

Так, обов’язків багато, але це цікаво і допомагає кожному комерсанту розвиватись. Знаєте, така робота – це твій особистий маленький бізнес, але в рамках компанії “АШАН”. Це все, як поле для гри, в якому є рамки, за які ми не виходимо , але в середині цих рамок ми робимо все для того, щоб отримати позитивний результат.

Робота в “АШАН” – це такий особистий маленький бізнес, але в рамках компанії“, – Антон Синицький

Проєкт “Комерсант майбутнього” якраз долає стереотипи про роботу в супермаркетах. Чомусь люди думають, що якщо я працюю в “АШАН”, значить сиджу на касі. А коли дізнаються, що я менеджер вищого рівня в компанії, то дуже дивуються.

Кожного року близько 10% студентів, які приходять на стажування, залишаються працювати в нашій компанії.

Ася Савченко

Ася Савченко

фахівчиня відділу навчання компанії “АШАН”

“Тепер я сам ментор для таких же студентів”

Отримавши чималий досвід роботи в компанії “АШАН”, я сам став ментором для стажерів, які проходять програму “Комерсант майбутнього”. Якщо ще на початку стажування бачимо, що людина не усвідомлює інформацію, то намагаємось структурувати навчання так, щоб комерсанту було комфортно. Бувають ситуації, коли стажер ще в процесі навчання розуміє, що не хоче розвиватись в напрямку рітейлу. Але більшість тих, хто проходить навчання, залишають працювати у нас і стають професійними менеджерами.

Читайте також: Де знайти роботу без досвіду? Історія студентки, яка стала економісткою у головному офісі UKRSIBBANK

Для працевлаштування у нашій компанії немає різниці, яку освіту ти отримав, головне – навички і компетенції. От у нас є приклади, коли люди влаштовувались робітником торговельного залу, а виростали до директора магазину. Але проєкт “Комерсант майбутнього” дає можливість зайняти керівну посаду за короткий термін. Стажери, чиїм наставником я був, вже також виросли до керівників відділів по різних магазинах.

Хочемо зробити зі студентів крутих комерсантів

У 2014 році наша компанія поставила перед собою завдання – навчити студентів та розказати про роботу комерсантів. Ми проводили і лекції, і ярмарки, і майстер-класи, щоб дати якомога більше інформації, яка зацікавить молодь. Ми укладали договори з університетами про співпрацю і давали можливість молоді проходити практику в наших магазинах.

Молодь раніше не серйозно ставилась до цих ініціатив. Бувало, що до мене приходили і просили поставити підпис на листі практики “за шоколадку”. Чи приходили на стажування і потім тижнями хворіли, а в результаті зовсім не з’являлись. Тоді ми писали довідку до університетів і залишали практику не підписаною. А сьогодні молодь розуміє, що це чудовий старт. Я знаю багато прикладів за ці роки, коли приходили молоді спеціалісти, а зараз вони, наприклад, керують продовольчою зоною товарів, тобто половина магазину знаходиться під їхнім управлінням. Є такі молоді спеціалісти, які вже розглядаються на посади директора. Компанія “АШАН” також є підписантом “Пакту заради молоді”. Бо у нас спільні цілі — ми хочемо дати можливість молоді отримати гідну роботу.

Ася Савченко

Ася Савченко

фахівчиня відділу навчання компанії “АШАН”

“Однією з основних цілей роботи UNFPA в Україні є розвиток потенціалу молодих людей. Саме тому ми працюємо над проєктами, які допомагають молоді розвивати навички 21 століття та бути конкурентоспроможними. Пакт заради молоді-2020 – це наша спільна ініціатива із “Центром Розвиток КСВ” та Міністерством молоді та спорту України, в рамках якої вже створено більше 42 тис місць для стажування та першої роботи” – Людмила Шевцова, радниця з питань молоді та ВІЛ в UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення.   

Мета Пакту — об’єднувати роботодавців та показувати молоді, що всі можливості для неї відкриті. Після підписання Пакту компанії можуть започаткувати нові та вдосконалили наявні програми з працевлаштування, знизити вимоги до молодих співробітників та долучатися до заходів у межах ініціативи. Все це допомагає молоді розпочинати кар’єру та набиратися досвіду.

Тарас Деркач

Тарас Деркач

координатор Пакту заради молоді, Центр “Розвиток КСВ

Суспільство

Це українські страви, про які ви навряд щось чули: давні рецепти кулінарної спадщини

Опубліковано

Українська кухня – невичерпне джерело кулінарних шедеврів та культурної спадщини. Її страви втілюють в собі багатовікову історію, національну самобутність і глибокі традиції.

Однак, під час тотальної русифікації та політичних турбулентностей, частина цінних страв була забута, а інші недоліком російської агітації надані чужеземними етикетками. Спроби прикріпити наші кулінарні шедеври до інших культур – це навіть не лише зазіхання на смакові перлини, але й спроба замарнути нашу ідентичність. Втрачені страви – це не просто рецепти, це кусочки нашої історії та культурного надбання, які ми повинні відновити та передати майбутнім поколінням.

Редакція ШоТам розповідає про пʼять цікавих страв української кухні.

Душенина

Душенину традиційно готували зі свинини, обвалюючи її в борошні й поєднуючи з овочами та прянощами в горщику. Потім горщик ставили в піч, де м’ясо з овочами повільно тушкувалося кілька годин, або, як казали раніше, “душилося”. Цю страву подавали з вареною картоплею або кашею, щедро поливаючи підливою.

Зараз приготувати душенину в печі може бути складно, але духовка є чудовою альтернативою, а замість глиняного горщика можна використовувати будь-яку жаростійку форму. На Заході схожу страву називають касероль, що походить від посуду, в якому готують м’ясо з овочами. Особливість цієї страви в тому, що для неї можна використовувати будь-яке м’ясо — свинину, яловичину, баранину або курятину.

Репепт:    

  • м’ясо – 500 г;
  • велика морква – 1 шт;
  • картопля – 4–5 шт;
  • борошно – 2 ст. л;
  • сіль, перець – до смаку;
  • вода або томатний сік.

М’ясо промиваємо, підсушуємо паперовими рушниками та нарізаємо великими кубиками. Обвалюємо у борошні з усіх боків.

Моркву та картоплю миємо, чистимо та нарізаємо довільними шматками. Складаємо овочі разом із м’ясом у змащену олією жаростійку форму. Додаємо сіль і перець, заливаємо водою або томатним соком так, щоб рідина покривала інгредієнти на один палець.

Накриваємо кришкою або фольгою і ставимо в розігріту до 200 градусів духовку. Одразу знижуємо температуру до 100 градусів і залишаємо тушкуватися на дві-три години. М’ясо має стати м’яким і легко розпадатися на волокна.

Гляґи

Хляки, ґляґи, флячки або ж рубці — традиційна страва, що готується з частини коров’ячого шлунка. Хляками називають найбільшу частину шлунку жуйних тварин. Після ретельного миття та очищення, хляки дрібно нарізають і довго варять зі спеціями. Готову страву щедро приправляють перцем і часником, а також заправляють відвареним пшоном або підбивають борошном. На Полтавщині до флячок зазвичай додають галушки. Крім того, хляки часто подають як рідку страву разом із бульйоном, у якому вони варилися.

Рецепт:

  • Рубець — 1 кг;
  • Молоко — 500 мл;
  • М’ясний бульйон — 3 л;
  • Селера — 100 г;
  • Ріпчаста цибуля — 2 шт.;
  • Морква — 1–2 шт.;
  • Томати у власному соку — 1 склянка;
  • Макарони — 3 жмені;
  • Часник — на смак;
  • Сіль, перець — на смак;
  • Сметана — 2 ст. л.;
  • Олія — для смаження;
  • Лавровий лист — 1 шт.;
  1. Підготовка рубця:
    • Наріжте рубець смужками і складіть у контейнер, заливши молоком. Залиште в холодильнику на ніч (12 годин).
    • Відцідіть рубець і добре промийте холодною водою, змиваючи молоко.
  2. Відварювання рубця:
    • У великій каструлі доведіть до кипіння підсолену воду. Опустіть нарізаний рубець і варіть 5 хвилин. Злийте воду, промийте рубець і каструлю.
    • Знову наповніть каструлю водою, доведіть до кипіння і трохи підсоліть. Опустіть рубець і знову варіть 5 хвилин. Злийте воду і промийте рубець.
  3. Приготування бульйону:
    • У іншій каструлі доведіть до кипіння бульйон. Додайте рубець, зменшіть вогонь до мінімуму і варіть 2–3 години, доки він не стане м’яким і легко проколюватиметься виделкою.
  4. Приготування овочів:
    • Почистіть і дрібно наріжте моркву, цибулю та селеру. Смажте овочі в невеликій кількості олії до м’якості.
    • Додайте томати у власному соку, сіль і перець. Перемішайте, накрийте кришкою і тушкуйте на середньому вогні 5–7 хвилин.
  5. Завершення страви:
    • Додайте тушковані овочі до відварених рубців.
    • Всипте макарони, додайте лавровий лист і варіть разом стільки часу, скільки вказано на упаковці макаронів.
    • Подавайте страву гарячою, за бажанням додайте сметану перед подачею.

Фальшивий заєць

“Фальшивий заєць” отримав свою назву, тому що готують його з будь-якого м’яса, крім зайця. Історія цієї страви залишається загадкою, але вважається, що колись полювання було привілеєм небагатьох, і дичина на столі була рідкістю. Тож люди вигадали спосіб приготувати “зайця” з іншого м’яса. На Західній Україні ця страва досі залишається традиційною на великі свята в деяких родинах.

Цікаво, що “фальшивий заєць” популярний не лише в Україні, а й у Європі та Америці. У Франції та інших європейських країнах аналогічну страву називають террін. Це своєрідний паштет, коли м’ясо, рибу, овочі або печінку подрібнюють і запікають у формі хлібця, а потім нарізають скибочками для подачі. В Америці цей м’ясний хлібець відомий як meatloaf, і його готують з будь-якого м’ясного фаршу.

Рецепт:

  • Свинина: 1 кг;
  • Яловичина: 0,5 кг;
  • Ріпчаста цибуля: 2 шт. (не обовʼязково);
  • Панірувальні сухарі: 100 г;
  • Сіль, перець: до смаку;
  • Духмяні трави: до смаку;
  • Олія: для смаження Кетчуп: для декору

М’ясо подрібнюємо на м’ясорубці. Дрібно нарізану цибулю пасімо в олії до м’якості.

Панірувальні сухарі розводимо молоком або водою – додаємо рідини так, щоб отримати консистенцію каші. Додаємо отриману суміш до фаршу.

Додавайте смажену цибулю, сіль, перець і улюблені духмяні трави. Ретельно перемішайте та викладіть у змащену олією прямокутну форму для кексу. Якщо немає підходящої форми, можна сформувати хлібець руками та розмістити на змащеному олією противні.

Вставте у попередньо розігріту до 200 градусів духовку та запікайте протягом 60 хвилин. У разі, якщо верхня частина підгоріла, накрийте хлібець фольгою. Через годину вийміть хлібець, зверху намажте кетчупом та поверніть у розігріту духовку на 10 хвилин, щоб кетчуп зверху став рум’яною.

Огірочник

Огірочник – це традиційна українська страва, юшка, приготована на основі солоних огірків. Вона вважається однією зі старовинних рідкісних страв України та може бути розглянута як попередниця сучасної солянки. Назва походить від основного інгредієнту – солоних огірків.

Огірочник можна приготувати як на м’ясному бульйоні, так і на воді або овочевому бульйоні, що робить його доступним як для м’ясоїдів, так і для вегетаріанців.

Рецепт:

  • Солоні огірки — 5 шт.;
  • Овочевий або м’ясний бульйон — 3 л;
  • Ріпчаста цибуля — 1 шт.;
  • Картопля — 5 шт. (середні);
  • Олія — для смаження;
  • Сіль, перець — до смаку;
  • Сметана — 5 ст. л.;
  • Свіжий кріп — для подачі.

Щоб приготувати огірочник, спочатку розігрійте бульйон. Поки він нагрівається, наріжте картоплю на кубики та додайте її до киплячого бульйону.

Солоні огірки натремо на дрібну терку і віджмемо сік. Цибулю дрібно наріжемо та обсмажимо на олії до м’якості, а потім додамо натерті огірки і смажимо разом.

Додайте цю суміш до каструлі з бульйоном та додайте огірковий сік, який віджали раніше. Варіть ще 2-3 хвилини.

У чашці змішайте сметану з кількома ложками бульйону та додайте у каструлю, ретельно змішуючи. Після цього приправте за смаком сіллю та перцем.

Подаємо гарячим, прикрашаючи свіжим нарізаним кропом та солоними огірками. Огірочник – чудовий варіант для обіду або вечері, особливо у спекотний день.

Горохляники

Горохляники, фактично, представляють собою прості оладки, зроблені з гороху. Колись ця страва була дуже популярною, оскільки вважалася дешевою і ситною. Для її приготування варили горох до м’якості, розтирали його до стану пюре, додавали борошно, добре змішували і смажили на розігрітій сковорідці зі смальцем або олією. Подаючи горохляники, їх часто приправляли шкварками, товченим часником та сметаною. У період пісту їли з олією та смаженою цибулею.

Горохляники можна готувати як із свіжого чи замороженого молодого горошку, так і із старого сушеного гороху. Тому ця страва чудово підійде для будь-якого сезону.

  • Зелений горошок (свіжий або морожений) — 2 склянки;
  • Яйце — 1 шт.;
  • Борошно або панірувальні сухарі — 2 ст. л.;
  • Листочки м’яти — жменя;
  • Сіль, перець — до смаку;
  • Олія — для смаження;
  • Сметана або йогурт — для подачі.
  1. Горошок відварюємо хвилин п’ять у киплячій підсоленій воді. Коли горошок буде готовий, подрібнюємо його блендером або перекручуємо м’ясорубкою.
  2. Додаємо яйце, дрібно посічену м’яту, борошно або панірувальні сухарі. Солимо, перчимо, добре вимішуємо.
  3. Формуємо невеличкі котлетки та смажимо їх на добре розігрітій і змащеній олією пательні.
  4. Подаємо горохляники зі сметаною або натуральним йогуртом.

Читати далі

Суспільство

Як уникнути електричного перевантаження у квартирі

Опубліковано

Внаслідок ворожих обстрілів енергетична інфраструктура України зазнала значних пошкоджень. Кожен українець може внести свій вклад у подолання цієї кризи та підтримати енергосистему.

Про це повідомляє Мінреінтеграції.

Збільшення споживання електроенергії у вашій оселі може призвести до відключень світла. Щоб уникнути цього, варто економити електрику, особливо вранці та ввечері з 7:00 до 11:00 і з 18:00 до 23:00.

Читати також: В київській поліції запустили кінологічний дитячий гурток

Корисні поради для економії електроенергії:

  1. Не вмикайте електроприлади одночасно. Наприклад, спочатку розігрійте їжу в мікрохвильовці, а потім скористайтеся праскою.
  2. Переносьте прання на денні або нічні години, коли навантаження на мережу менше.
  3. Уникайте використання кондиціонерів та бойлерів для нагріву в пікові години.

Таким чином, кожен з нас може допомогти зберегти стабільність енергосистеми України.

Нагадаємо, що в Міністерстві оборони тестують електронну чергу в ТЦК та СП.

Також ми повідомляли, що в Мінцифрі спростили оновлення даних військовозобов’язаних українців у ЦНАП: інструкція.

Фото: з вільних мереж

Читати далі

Суспільство

В київській поліції запустили кінологічний дитячий гурток

Опубліковано

У Києві стартує дитячий гурток “Юний кінолог”, який функціонуватиме на базі Кінологічного центру Головного управління Національної поліції міста Києва. Це унікальна можливість для дітей познайомитися зі світом кінології, навчитись догляду за собаками та здобути навички роботи з чотирилапими помічниками поліції.

Про це повідомили у відділі комунікації столичної поліції.

Про ініціативу

У Києві з 25 травня 2024 року стартує дитячий гурток “Юний кінолог”. Заняття проходитимуть на базі Кінологічного центру Головного управління Національної поліції щосуботи з 10:00 до 12:00 за адресою: вул. Вознесенський узвіз, 27.

Читати також: Міноборони анонсували застосунок Резерв+ для військовозабовʼязаних

Поліцейські-кінологи поділяться своїм досвідом, навчать дітей базовим командам для собак і основним правилам поведінки з чотирилапими друзями. Участь у гуртку допоможе дітям здобути цінні знання про виховання домашніх улюбленців та розвинути повагу до тварин.

Заняття у гуртку також сприятимуть засвоєнню знань про виховання домашніх улюбленців та розвитку в дітей почуття поваги до тварин.

Заняття розраховані на дітей віком від 6 років. Участь в програмі безоплатна.

Нагадаємо, що стартує показ художнього серіалу про залізничників під час війни.

Також ми повідомляли, що в Мінцифрі спростили оновлення даних військовозобов’язаних українців у ЦНАП: інструкція.

Читати далі