Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Літо закінчилося, а ви не встигли відпочити? Ось 9 місць, куди можна поїхати в Україні восени

Опубліковано

Пізнати підземний світ, опинитися на вершині гори, пірнути в кришталево чисту водойму чи насолодитися Закарпатським морем, оповитим лісами? ШоТам зібрав місця для активного відпочинку восени, щоб ви могли відкрити Україну по-новому.

Велич карпатських гір і гуцульська бринза

Якщо вам до вподоби активний відпочинок з мальовничими краєвидами, то для цього підійде одноденний похід на гору Хом’як. Маршрут починається від села Татарів, звідки до вершини веде звивиста стежка. Серпантином ви пройдете через хвойний ліс, а тоді ще 500 метрів по камінню. З вершини видно гори Синяк і Довбушанка, а за ясної погоди відкриваються панорами на Чорногірський масив з Петросом і Говерлою. Загалом шлях на вершину займає 3-4 години пішки. Висота гори Хом’як становить 1542 метри.

Також перед вершиною є полонина Хом’яків, а поряд з нею — полонина Бараня, де гуцули випасають худобу та варять сир за старовинними рецептами. За бажанням ви можете скуштувати бринзу та придбати її додому. 

Гора Хомʼяк. Фото: Роман Гаркуша 

Доїхати до гори Хом’як можна громадським транспортом, автомобілем або потягом до села Татарів. 

У Татарові ви можете прогулятися до старовинної залізничної станції та церкви святого Дмитрія, якій уже понад 150 років. А поблизу села є ще декілька цікавих місць, які можете відвідати:

  • Буковель — за 15 км;
  • Ворохта — за 8 км;
  • Говерла — 34 км.

Локація на мапі

Кришталево чиста вода та високі скелі за 200 км від Києва 

Дружбівський кар’єр нерудних копалин «Кварц» — це поєднання бірюзової води, скелястих берегів і білих пісків. Завдяки глині, яка встелила дно озера, вода в ньому кришталево чиста. Ця місцевість, що справді схожа на екзотичний курорт, розташована за 200 кілометрів від Києва.

Оскільки кар’єр «Кварц» наразі не використовують у промислових цілях, він відкритий для загального доступу й ідеально підходить для плавання. 

Дружбівський карʼєр. Фото: Oleksandr Malyon

Неподалік — Дібровський гранітний кар’єр, Новоозерянський кар’єр з прозорою водою, а також геологічна пам’ятка природи «Камінне Село» віком понад два мільярди років.

Туди можна дістатися приміським залізничним сполученням з Коростеня до села Діброва — до водойми звідти близько пʼяти кілометрів. Найкращий же спосіб туди дістатися — на особистому транспорті по шосе Е373/М07.

Локація на мапі

Мандрівка печерами та прогулянка Кременецькими горами

Хочете небанально провести час? Тоді ознайомтеся з підземним світом печер Тернопільщини. Зокрема, Оптимістична занесена до Книги рекордів Гіннеса як найдовша у світі гіпсова печера. Її площа — близько 2 га, а сумарна довжина ходів складає понад 250 км. Це лабіринт, утворений системою горизонтальних ходів, що залягають на глибині близько 20 м під землею. У печері є невеликі озерця, нагромаджені обвальні та водні уламкові відклади, а також численні гіпсові кристали. 

Локація на мапі

Печера Оптимістична. Фото з офіційного сайту

Печера Млинки не є таким гігантом, як Оптимістична, проте вона не менш цікава. У її 28-кілометровому лабіринті теж можна ознайомитися з підземним світом: стіни вкриті білими, жовтими, чорними та навіть червоними кристалами, також є зали зі сталактитами.

Локація на мапі

Якщо ви вже на Тернопільщині, то завітайте в Національний парк «Кременецькі гори» — це єдине місце зростання унікальної берези Клокова в Україні. Також після анексії Криму сонцецвіт сивий можна зустріти лише на Дівочих скелях Кременецьких гір. Багато рослин і тварин парку занесені до Червоної книги України. 

Серед активностей тут є 9 еколого-туристичних маршрутів, екскурсії в Кременецькі каменоломні, 4 велосипедні маршрути довжиною в понад 200 км, спуски на санкороликах і польоти на параплані.

Локація на мапі

Бакотська затока — одне з семи природних чудес України 

Бакота — це затоплене село, розташоване в Кам’янець-Подільському районі Хмельницької області. Бакотська затока входить до Національного природного парку «Подільські Товтри», який визнано одним із семи природних чудес України. У Бакотській затоці можна поплавати, покататися на катері та насолодитися неймовірним заходом сонця. 

Бакотські схили. Фото: Serhii Zysko  

Поряд є Бакотський скельний монастир — єдиний стародавній об’єкт, який залишився цілим після затоплення села. У 12-13 столітті в товщі 120-метрової Білої гори тут заснували печерний монастир. Нині він складається з трьох печер і ніші, які можна оглянути самостійно. Над монастирем ви знайдете найкращий оглядовий майданчик «Біла гора».

Локація на мапі

Чи є море на Закарпатті? Є!

Відпочинок у Карпатах — це не тільки походи через ліси та сходження на гори, а й можливість помилуватися та скупатися в карпатських озерах і річках.

Вільшанське водосховище або ж Карпатське море — одне з тих, які варто відвідати. Це водосховище має річкове походження й лежить у долині річки Теребля Хустського району Закарпатської області.

Воно простягається на більш ніж 10 кілометрів, його площа становить 80 гектарів, глибина — 8 метрів. Незабутній вигляд має водне плесо на тлі лісистих гір.

Вільшанське водосховище. Фото з офіційного сайту Колочави

Дістатись до водосховища можна громадським транспортом. Насамперед потрібно доїхати до міста Хуст або Тячів. Звідти місцевими рейсовими автобусами дістанетесь до Вільшан.

Також поблизу є ще декілька цікавих місць: 

  • Музей архітектури й побуту «Старе село» в селі Колочава Хустського району; 
  • Карстовий міст у села Мала Уголька Тячівського району — це велетенська арка у вапняковій скелі Чур, яка утворилася тисячі років тому, коли Карпати ще були морським дном;
  • Центр реабілітації бурого ведмедя в селі Синевир — спеціалізований центр для бурих ведмедів, які постраждали внаслідок жорстокого поводження чи погодних умов.

Локація на мапі

Символ вічного кохання на Черкащині

Кам’яні масиви, фонтани, ставки, підземні тунелі й печери — це все можна побачити в національному дендрологічному парку «Софіївка». 

«Софіївка» є одним з найбільших центрів з вирощування й акліматизації рослин Правобережного лісостепу, має статус науково-дослідного інституту Академії наук України, а ще його заслужено називають одним із семи чудес України. Парк є шедевром світового садово-паркового мистецтва кінця 18 — початку 19 століть. Магнат Станіслав Щенсний Потоцький заснував дендропарк для своєї дружини Софії та подарував їй на іменини, як символ вічного кохання.

Дендропарк «Софіївка». Фото з офіційного сайту

Парк розташований у північній частині міста Умань Черкаської області та площею сягає майже 180 гектарів.

Локація на мапі

Відчуйте себе князем і княгинею на Львівщині

Якщо бажаєте зануритися в середньовічну естетику, оповиту містичними легендами, то завітайте до Олеського замку. Він є найстарішим серед замків Львівщини, адже його збудували ще в ті часи, коли галицькими землями правили князі. Історія памʼятки налічує майже сімсот років. 

Олеський замок. Фото з інстаграму Львівської галереї мистецтв

Архітектура Олеського замку не є звичною для забудов Західної України. Зокрема, крила замку мають овальну форму. Їх з’єднує триповерхова вежа та житловий комплекс. На в’їзних воротах можна роздивитися герби власників замку.

Замок розташований у містечку Олесько на Львівщині. Зі Львова туди можна доїхати автомобілем (дорогою М06) або автобусом з автостанції №2, який курсує кілька разів на день.

Локація на мапі

Читайте також: «За раз вивезли 10 тонн сміття». Як дружина загиблого розвідника об’єднала сотні людей та рятує Закарпатське море

Суспільство

11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Опубліковано

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.

Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.

Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:

«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко

Читати далі

Суспільство

Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Опубліковано

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.

Про це повідомили в UNITED24.

Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.

Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.

Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.

Фото обкладинки: Harald Krichel

Читати далі

Суспільство

«Нова пошта» нагородила українських волонтерів відзнакою «Варті»

Опубліковано

«Нова пошта» 26 березня нагородила українських волонтерів, благодійні фонди та громадські організації відзнакою «Варті». Її отримали 12 переможців голосування серед українців. Також компанія визначила 21 організацію, що найбільше доклалися до підтримки українців через гуманітарні відправлення.

Про це повідомили в «Новій пошті».

Хто здобув відзнаку «Варті»

До голосування за переможців долучилися понад 55 тисяч українців. Загалом відзнаку отримали 12 людей та організацій, які працюють у різних сферах.

77-річний Григорій Янченко переміг у номінації «Найстарший волонтер», також відомий як Дядя Гриша. Під час окупації Херсона він вирушав у людні місця з прапором України на кріслі колісному та з увімкненим гімном. Зараз він живе у Запоріжжі, але рідко буває вдома — подорожує містами України, збираючи кошти для військових. Відзнаку Дяді Гриші вручили у Кропивницькому під час чергового збору.

Наймолодшими волонтерками стали 6-річна Олександра та 4-річна Кіра з Харкова. Саша вже отримувала нагороду «Варті» рік тому. Тоді організатори підготували для неї сюрприз — вона побачила батька-військового, якого ненадовго відпустили зі служби. Через місяць чоловік загинув на фронті. Попри втрату, дівчинка разом із подругою продовжує допомагати ЗСУ, вона збирає кошти на маскувальні сітки, турнікети та автівки. Вона отримала відзнаку у річницю загибелі батька.

Олександра та Кіра

За технологічність у волонтерстві відзнаку отримав Сергій Стерненко — автор безперервного збору «Русоріз». Стерненко також регулярно демонструє, як FPV-дрони працюють на передовій.

За креативний підхід нагородили блогера з Миколаєва Юрія Степанця, який нині мешкає в Одесі. Він є найвідомішим в Україні коміком на кріслі колісному та ініціатором «неходових зборів» для військових. Волонтер часто наголошує: не всі можуть воювати в ЗСУ, але кожен, попри втому й втрати, здатен бути для ЗСУ на своєму місці.

Читайте також: Волонтеру Фумінорі Цучіко зареєстрували місце проживання в Харкові

Юрій Степанець

За евакуацію нагородили Катерину Андреєву, яка разом із військовими рятує поранених захисників із прикордоння Сумщини та Курщини. Вона також вивозить мирних жителів і покинутих тварин з-під обстрілів. Свою відзнаку Катерина присвятила батькові, який віддав життя за Україну. За медичну допомогу військовим українці висловили вдячність парамедикам з «Госпітальєрів», які врятували тисячі життів, а за підтримку жінок — руху VETERANKA.

Разом із цим відзнаку отримали:

  • всеукраїнська благодійна організація Ukrainian Food Foundation за підтримку ВПО;
  • Олександр Мізерій за культурний розвиток. Він є лідером гурту «Смерека» з Вінниччини та волонтером, який вже відіграв понад 350 благодійних концертів і зібрав понад 4 мільйони гривень для ЗСУ;
  • Андрій Бурахович за допомогу армії своїми руками. Андрій — механік, який майже цілодобово ремонтує автівки для фронту і вже відремонтував понад дві тисячі машин;
  • благодійний фонд «Діти героїв» за психологічну допомогу понад 12 тисячам дітей, які через війну втратили одного або обох батьків;
  • Анастасія Слюсар — лідерка фонду, який допомагає дітям, зокрема на прифронтових територіях.

«Попри втому, труднощі й втрати, волонтери продовжують рухатися далі — підтримують тих, хто цього потребує, і знаходять нові способи допомагати. Це про людяність, небайдужість і неймовірну силу. Вони працюють не заради відзнак, а просто тому, що не можуть інакше. Ми дякуємо кожному й кожній та завжди будемо поруч», — розповіла співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк.

Переможці за обсягами гуманітарних вантажів

Організатори відзначили 21 організацію та фонд, що найактивніше користувалися послугами «Гуманітарної Нової пошти». Переможців обирали за найбільшими показниками кількості та ваги відправлень, категорії допомоги та її системність. «Нова пошта» відзначила:

  • благодійні фонди «На Хвилі» та «Рій» («Допомога армії»);
  • благодійні фонди «Медицина Херсонщини» та «Лелека-Україна» («Медична допомога»);
  • благодійні організації «Українські сестри та кідфрендлі» та «Співдружність України» («Допомога дітям»);
  • громадську організацію «Покликані жити» та благодійний фонд «Летс Хелп» («Допомога людям старшого віку»);
  • благодійні організації «З теплом у серці» та «Європейські традиції доброчинності» («Допомога людям з інвалідністю»);
  • «Бахмутське товариство захисту тварин “ЛАДА”» та благодійний фонд «Разом добра сила» («Допомога тваринам»);
  • громадські організації «Добробат» та «Б50» («Відновлення житла та добробуту»).
  • благодійна організація «Громадянин» та громадська організація «Джуніорс» («Спорт та реабілітація»);
  • благодійний фонд «Щаслива лапа» («Лідер серед вантажних перевезень);
  • міжнародний благодійний фонд «Небайдужі» та громадська організація «Свідомі кияни» («Найбільша кількість відправлень гуманітарного вантажу»).

Разом із цим у номінації «Навігатор допомоги» перемогли Юлія Кудрик й Оксана Миколюк за активне консультування й онлайн-супровід щодо перевезення гуманітарних вантажів.

Як вручали нагороди

Відзнаку вручали місцеві активісти, блогери, лідери думок, представники «Нової пошти», а також люди, які раніше отримували допомогу від волонтерів-переможців.

Андрій Бурахович та Аміл і Раміл Насірови

Про відзнаку «Варті»

«Варті» — це щорічна відзнака для волонтерів від «Нової пошти», яку заснували у 2022 році. Її започаткували для того, щоби підкреслити внесок українських волонтерів і благодійників.

Нагадаємо, «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.

Раніше ми писали, що UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії.

Фото: «Нова пошта»

Читати далі