Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Літо закінчилося, а ви не встигли відпочити? Ось 9 місць, куди можна поїхати в Україні восени

Опубліковано

Пізнати підземний світ, опинитися на вершині гори, пірнути в кришталево чисту водойму чи насолодитися Закарпатським морем, оповитим лісами? ШоТам зібрав місця для активного відпочинку восени, щоб ви могли відкрити Україну по-новому.

Велич карпатських гір і гуцульська бринза

Якщо вам до вподоби активний відпочинок з мальовничими краєвидами, то для цього підійде одноденний похід на гору Хом’як. Маршрут починається від села Татарів, звідки до вершини веде звивиста стежка. Серпантином ви пройдете через хвойний ліс, а тоді ще 500 метрів по камінню. З вершини видно гори Синяк і Довбушанка, а за ясної погоди відкриваються панорами на Чорногірський масив з Петросом і Говерлою. Загалом шлях на вершину займає 3-4 години пішки. Висота гори Хом’як становить 1542 метри.

Також перед вершиною є полонина Хом’яків, а поряд з нею — полонина Бараня, де гуцули випасають худобу та варять сир за старовинними рецептами. За бажанням ви можете скуштувати бринзу та придбати її додому. 

Гора Хомʼяк. Фото: Роман Гаркуша 

Доїхати до гори Хом’як можна громадським транспортом, автомобілем або потягом до села Татарів. 

У Татарові ви можете прогулятися до старовинної залізничної станції та церкви святого Дмитрія, якій уже понад 150 років. А поблизу села є ще декілька цікавих місць, які можете відвідати:

  • Буковель — за 15 км;
  • Ворохта — за 8 км;
  • Говерла — 34 км.

Локація на мапі

Кришталево чиста вода та високі скелі за 200 км від Києва 

Дружбівський кар’єр нерудних копалин «Кварц» — це поєднання бірюзової води, скелястих берегів і білих пісків. Завдяки глині, яка встелила дно озера, вода в ньому кришталево чиста. Ця місцевість, що справді схожа на екзотичний курорт, розташована за 200 кілометрів від Києва.

Оскільки кар’єр «Кварц» наразі не використовують у промислових цілях, він відкритий для загального доступу й ідеально підходить для плавання. 

Дружбівський карʼєр. Фото: Oleksandr Malyon

Неподалік — Дібровський гранітний кар’єр, Новоозерянський кар’єр з прозорою водою, а також геологічна пам’ятка природи «Камінне Село» віком понад два мільярди років.

Туди можна дістатися приміським залізничним сполученням з Коростеня до села Діброва — до водойми звідти близько пʼяти кілометрів. Найкращий же спосіб туди дістатися — на особистому транспорті по шосе Е373/М07.

Локація на мапі

Мандрівка печерами та прогулянка Кременецькими горами

Хочете небанально провести час? Тоді ознайомтеся з підземним світом печер Тернопільщини. Зокрема, Оптимістична занесена до Книги рекордів Гіннеса як найдовша у світі гіпсова печера. Її площа — близько 2 га, а сумарна довжина ходів складає понад 250 км. Це лабіринт, утворений системою горизонтальних ходів, що залягають на глибині близько 20 м під землею. У печері є невеликі озерця, нагромаджені обвальні та водні уламкові відклади, а також численні гіпсові кристали. 

Локація на мапі

Печера Оптимістична. Фото з офіційного сайту

Печера Млинки не є таким гігантом, як Оптимістична, проте вона не менш цікава. У її 28-кілометровому лабіринті теж можна ознайомитися з підземним світом: стіни вкриті білими, жовтими, чорними та навіть червоними кристалами, також є зали зі сталактитами.

Локація на мапі

Якщо ви вже на Тернопільщині, то завітайте в Національний парк «Кременецькі гори» — це єдине місце зростання унікальної берези Клокова в Україні. Також після анексії Криму сонцецвіт сивий можна зустріти лише на Дівочих скелях Кременецьких гір. Багато рослин і тварин парку занесені до Червоної книги України. 

Серед активностей тут є 9 еколого-туристичних маршрутів, екскурсії в Кременецькі каменоломні, 4 велосипедні маршрути довжиною в понад 200 км, спуски на санкороликах і польоти на параплані.

Локація на мапі

Бакотська затока — одне з семи природних чудес України 

Бакота — це затоплене село, розташоване в Кам’янець-Подільському районі Хмельницької області. Бакотська затока входить до Національного природного парку «Подільські Товтри», який визнано одним із семи природних чудес України. У Бакотській затоці можна поплавати, покататися на катері та насолодитися неймовірним заходом сонця. 

Бакотські схили. Фото: Serhii Zysko  

Поряд є Бакотський скельний монастир — єдиний стародавній об’єкт, який залишився цілим після затоплення села. У 12-13 столітті в товщі 120-метрової Білої гори тут заснували печерний монастир. Нині він складається з трьох печер і ніші, які можна оглянути самостійно. Над монастирем ви знайдете найкращий оглядовий майданчик «Біла гора».

Локація на мапі

Чи є море на Закарпатті? Є!

Відпочинок у Карпатах — це не тільки походи через ліси та сходження на гори, а й можливість помилуватися та скупатися в карпатських озерах і річках.

Вільшанське водосховище або ж Карпатське море — одне з тих, які варто відвідати. Це водосховище має річкове походження й лежить у долині річки Теребля Хустського району Закарпатської області.

Воно простягається на більш ніж 10 кілометрів, його площа становить 80 гектарів, глибина — 8 метрів. Незабутній вигляд має водне плесо на тлі лісистих гір.

Вільшанське водосховище. Фото з офіційного сайту Колочави

Дістатись до водосховища можна громадським транспортом. Насамперед потрібно доїхати до міста Хуст або Тячів. Звідти місцевими рейсовими автобусами дістанетесь до Вільшан.

Також поблизу є ще декілька цікавих місць: 

  • Музей архітектури й побуту «Старе село» в селі Колочава Хустського району; 
  • Карстовий міст у села Мала Уголька Тячівського району — це велетенська арка у вапняковій скелі Чур, яка утворилася тисячі років тому, коли Карпати ще були морським дном;
  • Центр реабілітації бурого ведмедя в селі Синевир — спеціалізований центр для бурих ведмедів, які постраждали внаслідок жорстокого поводження чи погодних умов.

Локація на мапі

Символ вічного кохання на Черкащині

Кам’яні масиви, фонтани, ставки, підземні тунелі й печери — це все можна побачити в національному дендрологічному парку «Софіївка». 

«Софіївка» є одним з найбільших центрів з вирощування й акліматизації рослин Правобережного лісостепу, має статус науково-дослідного інституту Академії наук України, а ще його заслужено називають одним із семи чудес України. Парк є шедевром світового садово-паркового мистецтва кінця 18 — початку 19 століть. Магнат Станіслав Щенсний Потоцький заснував дендропарк для своєї дружини Софії та подарував їй на іменини, як символ вічного кохання.

Дендропарк «Софіївка». Фото з офіційного сайту

Парк розташований у північній частині міста Умань Черкаської області та площею сягає майже 180 гектарів.

Локація на мапі

Відчуйте себе князем і княгинею на Львівщині

Якщо бажаєте зануритися в середньовічну естетику, оповиту містичними легендами, то завітайте до Олеського замку. Він є найстарішим серед замків Львівщини, адже його збудували ще в ті часи, коли галицькими землями правили князі. Історія памʼятки налічує майже сімсот років. 

Олеський замок. Фото з інстаграму Львівської галереї мистецтв

Архітектура Олеського замку не є звичною для забудов Західної України. Зокрема, крила замку мають овальну форму. Їх з’єднує триповерхова вежа та житловий комплекс. На в’їзних воротах можна роздивитися герби власників замку.

Замок розташований у містечку Олесько на Львівщині. Зі Львова туди можна доїхати автомобілем (дорогою М06) або автобусом з автостанції №2, який курсує кілька разів на день.

Локація на мапі

Читайте також: «За раз вивезли 10 тонн сміття». Як дружина загиблого розвідника об’єднала сотні людей та рятує Закарпатське море

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура7 години тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура2 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство4 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...