Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

«Мати міст руських» і «колиска народів»: 4 міфи про Київ, історію якого росіяни приписують собі

Опубліковано

Як міфи про Київ стали основою російської ідеології? Розібратися в цьому ШоТам допоміг історик, автор курсів Всеукраїнської школи онлайн, ведучий вебінарів для учнів на Ilearn та історичної рубрики на 1+1 Артур Бабенко. Матеріал створений у співпраці з Національним проєктом з медіаграмотності «Фільтр» Міністерства культури та стратегічних комунікацій України.

Артур Бабенко

Історик

Чому Київ став магнітом російських міфів

Одна з причин російської військової агресії проти України бажання знищити українську національну ідентичність. Саме існування українців ставить під сумнів численні міфи, які століттями створювали для обґрунтування «історичного шляху» росії. 

Наприклад, своєю абсурдністю вражає факт, що російські школярі, вивчаючи історію зародження російської державності, читають не про Москву чи Петербург, а про Київ, Чернігів та інші українські міста.

Саме тому російським пропагандистам було досить легко переконати співвітчизників, що загарбницька війна, яку вони почали, є «звільненням» територій. 

На жаль, ці міфологеми ще з совєтських часів поширювали й серед українців, через що досі залишається мінімальний відсоток тих, хто вірить у «братні народи».

Магнітом для багатьох російських міфів став Київ, тож погляньмо на найпоширеніші з них і їхнє спростування.

Міф 1: «Київ — мати міст руських» у значенні «російських»

Ще у 2014 році президент росії володимир путін заявляв, що «ми не просто близькі сусіди — ми один народ», а «Київ мати міст руських». Це не тільки поширює міфи, що існували століттями, але й передає всю суть російського імперіалізму. Показово, що московити обґрунтовували свої загарбницькі плани, послуговуючись ідіомою про Київ ще століття тому. Наприклад, у серпні 1919 року білогвардійський генерал-лейтенант Ніколай Брєдов сказав: «Киев мать русских городов — никогда не был украинским и не будет». 

Але звідки взявся цей вислів і чи дійсно він має той сенс, який у нього вкладають росіяни?

Він зустрічається в «Повісті времʼяних літ» — його начебто сказав Олег, коли починав княжити в Києві. Важливо, що в той час вислів «мати міст» не мав ідеологічного чи політичного забарвлення — за однією з версій, у перекладі з грецької він позначав метрополію. Однак зазначу, що за сотні років зʼявилося багато різних інтерпретацій, деякі з яких узагалі не мали стосунку до первісного значення. Докладніше про це можна почитати тут

«Повість времʼяних літ». Фото: Вікіпедія

Найважливіше те, що коли російська влада використовує цей вислів, вона намагається підмінити поняття, бо навіть якщо взяти до уваги, що князь Олег дійсно це сказав, то вислів стосувався земель навколо Києва, тобто політичного центру — про московські землі він тоді й гадки не мав. Те саме стосується й слова «руський», що позначає населення Русі до росіян воно ніякого стосунку не має.

Міф 2: Київ заснували в 482 році

Травень 1982 року. У різних куточках Києва відбуваються урочисті заходи. Місто прикрашене яскравими плакатами й ілюмінацією, чиновники виступають з промовами на новозбудованих об’єктах культури та спорту, на Хрещатику — перший карнавал. Фіналом урочистостей стає грандіозне шоу на Республіканському стадіоні (нині «Олімпійський»), у якому беруть участь 25 тисяч учасників. 

Це все було присвячене святкуванню 1500-річчя міста Київ. Але є одне «але» — рік заснування Києва, на який спиралися під час святкування, лише частково має історичне обґрунтування. Переважно він був результатом домовленостей у кабінетах чиновників.

Шоу на Республіканському стадіоні (нині «Олімпійський»), 1982 рік. Фото: Станіслав Цалик

Відсвяткувати гучний ювілей міста ще в 1970-х запропонував партійний діяч і заступник голови Ради Міністрів УРСР Петро Тронько. Достовірних фактів, чому партії знадобилося відзначати саме ювілей, немає — існують припущення, що це святкування дозволило б відволікти людей від 50-х роковин Голодомору чи отримати фінансування для побудови різних культурних об’єктів під свято. Важливим було те, що партійні функціонери беззаперечно збиралися використати урочистості для поширення міфологеми про «братні народи», у якій Київ відігравав центральну роль. 

Оскільки партія сказала: «Треба», то почали реалізацію ідеї, під яку спочатку необхідно було підвести хоча б якесь історичне обґрунтування. Цим займався археолог Петро Толочко, який згодом у своїх інтерв’ю розповідав, що археологічних матеріалів для встановлення точного року заснування міста було досить мало.

Наприклад, на Старокиївській горі знайшли монети часів візантійського імператора Юстиніана І. Також був знайдений оборонний рів і залишки жител. Це дало археологам можливість припустити, що Київ виник приблизно в 6 столітті. І хоч серед артефактів заперечень не викликало лише датування житла, версію про 6 століття підтримав авторитетний радянський академік Рибаков, на думку якого в партії зважали.

Зрештою, після дискусій чиновники підтримали ідею відсвяткувати саме 1500-річчя Києва та саме під цей «ювілей» узгодили рік заснування міста — 482. Ну а якщо враховувати, що під час святкування активно поширювали тези на кшталт «Разом на віки» та схожі, можна припустити, що свою ідеологічну мету ювілей виконав.

Напис «Разом на віки». Фото: Big Kyiv 

Коли ж насправді виник Київ як місто, невідомо й досі. Життя тут існувало тисячі років тому, і переконливими доказами цього є Кирилівська стоянка та залишки Трипільської культури. Але самого міста тоді ще не існувало. Наразі різні теорії дають Києву як 1200, так і 2500 років.

Читайте також: Пращури українців та засновники землеробства: 5 міфів про трипільців

Очевидним є те, що в датуванні Києва залишається ще багато питань, відповіді на які, можливо, знайдуть нові покоління науковців. А поки ми не маємо іншої версії, офіційним вважається саме 482 рік. 

Міф 3: Київ — «спільна колиска» трьох народів

Під час того гучного святкування «ювілею» Києва однією з поширених міфологем була теза про «єдиний народ» чи «братні народи», й українська столиця відігравала в цій системі координат сакральну роль. Мовляв, усе почалося з Києва, що був центром середньовічної держави Русь, яка й стала «спільною колискою» трьох народів. Цей міф сформувався ще за часів російської імперії, його поширювали совєти й підхопила сучасна російська влада.

Теза про «спільну колиску» — це спроба видати бажане за дійсне, оскільки землі, навколо яких сформувалося Московське князівство, були на периферії Русі й у ті часи називалися Заліссям. Вони не мали якогось впливу та не брали політичної участі в існуванні Русі.

Теза про «єдиний народ» також не витримує критики щонайменше через те, що після роздробленості Русі траєкторії історичного розвитку українців та росіян були кардинально різними. Це проявилось у формуванні різної мови, менталітету й культури.

Міф 4: «Київська Русь» — назва середньовічної держави на землях східних словʼян

Коли вже в наш час ми вивчали в школі середньовічну історію України, ми зустрічалися з назвою держави «Київська Русь». Лише за останнє десятиліття, зокрема, в шкільній програмі таку назву вже не використовують, і ось чому.

Цей термін виник ще у ХІХ столітті, коли російська імперія обґрунтовувала свою спадковість і виправдовувала захоплення українських і білоруських земель. Суть російської ідеологеми полягає в тому, що спочатку була «Київська Русь», потім, після монгольської навали, постала «Московська Русь» і «Петербурзька Русь». 

Аналіз літописів свідчить, що термін «Русь» застосовували до земель, що належать сучасній Україні, а не росії. Це пояснюється тим, що в сприйнятті жителів князівської Русі це була територія сучасних Київської, Житомирської, Чернігівської та Черкаської областей. Звісно, згодом володіння руських князів поширились і на території, які нині є росією, але ті землі були радше периферією, ніж політичним центром. Так і на різних мапах уже доби Нового часу російські землі продовжували позначати як Московію у той час, як наші називали Україною.

Мапа 1648 року. Фото: Вікіпедія

Найкращий засіб від російської псевдоісторії

Міфи, перелічені в статті, є лише верхівкою айсберга російської дезінформації. Але вже на прикладі цих міфологем видно, як вони нашаровуються одна на іншу, переплітаються та вводять в оману велику кількість людей. Для спростування багатьох з них потрібні цілі томи пояснень, які б розплутували століттями створювану брехню. Саме тому найкращим засобом від російської псевдоісторичної нісенітниці є зацікавленість власною історією та критичне мислення, що дозволить виокремити факти від московських інтерпретацій.

Культура

Британський музикант випустив трек про звільненого з полону Максима Буткевича (ВІДЕО)

Опубліковано

Британський музикант Лемез Ловас випустив пісню Call Me Maks («Називай мене Макс») про звільненого з полону журналіста та правозахисника Максима Буткевича. Композицію створили в межах кампанії The Stronger We Become, спрямованої на звільнення українських військових та цивільних, які перебувають у російській неволі

Про це повідомили в ініціативі.

Історія створення пісні

Максим Буткевич став до лав ЗСУ після початку повномасштабного вторгнення. Через кілька місяців він потрапив у полон. Чоловіка утримували на окупованій Луганщині та засудили до 13 років позбавлення волі за сфабрикованою справою.

Лемез та Максим уперше зустрілися в 2003 році в Лондоні, коли останній працював журналістом у BBC World Service Radio в українському відділі. Тоді музикант керував гуртом Oi Va Voi. Коли Макс у 2006 році поїхав з Лондона, друзі продовжили стежити за роботою одне одного в інтернеті.

«Одного дня я побачив, що його акаунти в соціальних мережах зникли і зв’язався з нашою подругою Світланою, щоб запитати, чи не знає вона, що відбувається. Через кілька днів вона мені розповіла: Макса схопили. В шоці я запитав її, що ми можемо зробити. Вона відповіла: “Робіть те, що вмієте”. Ми познайомилися завдяки музиці, тож я спробував написати щось на основі його особистості, його мужності, його улюблених гуртів. Це була найважча річ, яку я коли-небудь намагався написати. Минали місяці, а новини про Макса ставали дедалі гіршими, і той факт, що я не міг закінчити цю пісню, сильно тиснув на мене. Перші два куплети вийшли за день: останній, що описує його життя у в’язниці, зайняв понад 6 місяців», — розповів Лемез.

Співавторами треку стали такі музиканти:

  • Юрій Гуржи (RotFront, Жадан/Гуржи);
  • продюсер SneakyBeats (Jem);
  • гітарист Тома Велхема (Thirteen Senses);
  • вокалістка Майї Джеймс (Kyoto Jazz Massive, Mark De Clive Lowe).

Завдяки співпраці пісню вдалося завершити у жовтні 2024 року. Того ж місяця у межах обміну полоненими Максима Буткевича звільнили після двох років і чотирьох місяців у неволі.

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

«Тепер я збираюся всім серцем і всіма силами долучитися до боротьби за тих, хто досі перебуває в полоні, за моїх побратимів і посестер, яких я змушений був залишити. Вони не покинуті, ми визволимо їх якнайшвидше, їм це дуже потрібно, і їхнім родинам це потрібно. Тому третя частина пісні також дуже, дуже доречна. Дуже багато людей в Україні, сім’ї та друзі наших військовополонених і цивільних, які потрапили в полон, чекають цього».

Що відомо про кампанію

The Stronger We Become — медіаарт кампанія, яку проводять у співпраці з українськими правозахисними організаціями ZMINA та «Медійна ініціатива за права людини». Кампанію запустили на підтримку родин військовополонених та цивільних осіб, яких утримують у російських в’язницях всупереч нормам міжнародного гуманітарного права.

Нагадаємо, що розробники гри Machinarium передадуть увесь тижневий прибуток на підтримку України.

Фото: «Медійна ініціатива за права людини»

Читати далі

Культура

Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

Опубліковано

Ukraїner та громадська організація PR Army випустили відеопроєкт «Позбутись непокірних. Як росіяни витісняли кримських татар». Документальний фільм розкриває історію передумов та наслідків окупації Криму та депортацію кримських татар.

Про це повідомили у команді проєкту.

Творці фільму використали унікальні кадри Криму та кримських татар, які збирали з різних архівів. Завдяки цим фото у стрічці можна побачити маловідомий образ справжнього Криму до депортації.

У роботі передусім звертають увагу на етнокультурний аспект:

  • як знищували ідентичність кримськотатарського народу;
  • як трансформували Крим;
  • як руйнували культуру півострова;
  • як експлуатували його ресурси тощо.

Читайте також: «Крим — це Україна»: берлінський дизайнер Франк Вільде створив новий образ

«Візуальну частину доповнюють голоси очевидців — цитати тих, хто пережив депортацію, які звучать у ключових моментах проєкту. Завершальним акцентом стали вірші, що надають матеріалу особливого емоційного забарвлення»‚ — написали автори стрічки.

Наприкінці фільму вперше звучить кримськотатарською мовою перекладений відомий вірш Лілі Буджурової «Коли ми повернемося».

Відео: ютуб-канал Ukraїner

Генеральна Асамблея ООН 27 березня 2014 року підтримала територіальну цілісність України, визнавши Крим і Севастополь її невіддільними частинами. Тоді за цю резолюцію проголосували 100 країн-членів ООН зі 194. Ukraїner та PR Army випустили свій проєкт до річниці цієї події.

Довідка

PR Army — незалежна українська неприбуткова організація, яка займається підвищенням обізнаності про російсько-українську війну та зміцненням іміджу України у світі. Її створили після повномасштабного вторгнення росії у 2022 році. Головна місія PR Army — допомогти Україні перемогти в інформаційній війни проти рф.

Ukraїner — це спільнота та організація, яка діє з 2016 року та досліджує Україну. Команда проєкту розповідає історії про Україну самим українцям, а також транслює їх у світ завдяки перекладам десятками мов.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал Ukraїner

Читати далі

Культура

У Львові відкриють рік Молодіжної столиці Європи: програма події

Опубліковано

5 квітня у Львові на !FESTrepublic відбудеться відкриття року Молодіжної столиці Європи 2025. Під час події виступатимуть Василь Байдак, Тарас Чмут, NAZVA, OTOY та O.TORVALD та інші.

Про це повідомили організатори з мережі «ТВОРИ!».

Виступи спікерів

На відкритті відбудуться публічні виступи українців із різних сфер. Вони поділяться своїми думками та баченням щодо ролі молоді у формуванні державної політики, розвитку інституту репутації, силу громадянського суспільства тощо.

До відкриття долучаться такі спікери:

  • Василь Байдак;
  • Тарас Чмут;
  • Богдан Кротевич;
  • Роман Кравець;
  • Меланія Подоляк;
  • Олександр Нотевський та інші.

Наприкінці заходу організатори запланували вечірній концерт за участі NAZVA, OTOY та O.TORVALD.

Детальніше про події під час відкриття можна дізнатися за посиланням.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Спеціальні формати на відкритті

Упродовж дня відвідувачі зможуть долучитися до спеціальних форматів, зокрема:

  • «Сходинка» від «Креативної Практики» — доповіді про натхнення, дизайн і креатив;
  • спеціальний випуск шоу «Хто з нас?» ютуб-проєкту «Жаба Гадюка» з Володимиром Андрєєвим та Женею Галичем;
  • «Інтерестінг Інгліш» — ютуб-проєкт про англійську мову з ведучим Дімкою Носовим та запрошеними гостями;
  • спідфрендинг — формат коротких знайомств між учасниками з різних міст і країн;
  • воркшоп «Подача та реалізація грантових проєктів» у межах ініціативи EU4Youth IV.

Також під час події працюватиме маркет українських брендів SundayBazzar. 20% з кожної покупки перекажуть на підтримку «МолоФонду» Львова для втілення молодіжних ініціатив.

Як долучитися

Участь у відкритті безплатна, однак необхідно заповнити форму для попередньої реєстрації за посиланням. Захід відбудеться 5 квітня з 11:00 у Львові на !FESTrepublic.

Довідка

Львів отримав статус Молодіжної столиці Європи у 2022 році. Зараз він прийматиме гостей з різних країн Європи як 17-й переможець цього конкурсу. Титул надає місту міжнародне визнання, нові партнерства та можливості для молоді.

«Рік Молодіжної столиці Європи — це унікальна можливість показати світові нашу круту молодь, яка сьогодні надихає хоробрістю, креативністю і жагою до життя! Це шанс знайти нових друзів і партнерів для спільних справ у бізнесі, науці та волонтерстві. А ще — можливість навчитися тому, чого ми не знаємо, у наших колег з країн ЄС та поділитись нашим досвідом. Сьогодні бути українцем — це круто!» — зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.

 У 2018 році Львів здобув статус Молодіжної столиці України, після чого в місті відкрили нові молодіжні центри, створили мережу «ТВОРИ!» і провели всеукраїнські фестивалі та конференції, зокрема «Молодвіж» та «Дизаріум».

Організатори події

Відкриття організовує мережа «ТВОРИ!» Львівської міської ради за підтримки ЮНІСЕФ, фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через державний банк розвитку KfW, проєкту «EU4Youth IV: залучення та розширення можливостей молоді», що співфінансує Євросоюз та BMZ і виконує GIZ, та фінансової підтримки KredoBank.

Нагадаємо, що Київ подав заявку на приєднання до Мережі креативних міст ЮНЕСКО.

Раніше ми писали, що Львів пройшов у фінал конкурсу «Європейська столиця культури 2030».

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі