Суспільство
16-річний футболіст з Маріуполя став на протез і знову мріє підкинути м’яч (ВІДЕО)
На 16-річного Артема з Маріуполя та його друзів росіяни прицільно скинули снаряд із дрона, прямо на стадіоні в місті.
“Летить міна прямо на мене. У цю мить за дві секунди я дуже-дуже швидко побіг, у мене було стільки думок: що буде? Що буде зараз? Одна мить — прилітає, і все, я вже на підлозі”, – Артем Свергун, вчиться ходити на протезі.
Артем пережив втрату ноги, загибель друга, тиск російських пропагандистів. Але не здався. Той день 2 березня був першим від початку великого вторгнення, коли в середмісті зранку не було обстрілів.
Артем вирішив зустрітися з друзями на стадіоні — вони були футболістами, грали в юнацькій збірній Маріуполя. Аж раптом прямо над собою хлопці побачили дрон. Але навіть не думали, що дрон буде стріляти.
“Ми думали, що це знімають Маріуполь, і все, так пролітає він. І тут він зупиняється, мій друг бачить це і говорить: «Треба бігти, хлопці»”, – Артем Свергун, вчиться ходити на протезі.
Окупанти бачили, що на стадіоні стоять беззбройні діти, і випустили снаряд прямо на них.
“Мене трохи оглушило. Бачу, що ліва нога зовсім уся в уламках, та права нога також. І бачу, що живіт у мене теж в осколках. Бачу, що багато крові витікає”, – Артем Свергун, вчиться ходити на протезі.
Найкращий друг Артема 15-річний Ілля отримав ще важчі поранення…
“Бачу, що мій друг лежить, і в нього відірвало дві ноги. Він кричав, і я не розумів, що робити. Я беру його за руку, намагаюсь щось робити, але розумію, що це дуже-дуже важка травма”, – Артем Свергун, вчиться ходити на протезі.
Читайте також: «Хочемо об’єднати активістів, бізнес та владу». У Кам’янці-Подільському запустили соціально-освітній хаб для ГО. Що це і як працює
Друга Артема намагався врятувати медик швидкої Сергій Чорнобривець. Це той самий медик, який через півтора року стане героєм документальної стрічки “20 днів у Маріуполі”.
“Мені було дуже шкода, що мій друг загинув ні за що. Просто загинув, і все. Йому 15 років, і він помер футболістом. Це для мене було дуже-дуже боляче”, – Артем Свергун, вчиться ходити на протезі.
Артем вижив, але йому довелося ампутувати ногу. Це означало — з футболом покінчено…
“Я плакав дуже сильно. Тому що я присвячував цьому все життя, весь свій час. І тут в одну мить цього немає — все, я більше не зможу ніколи цього зробити”, – Артем Свергун, вчиться ходити на протезі.
Майже три тижні Артем пробув у лікарні Маріуполя, доки росіяни не вивезли їх із мамою в Донецьк. Це був єдиний шлях з окупованого Маріуполя, звідки на той час виїхали майже всі лікарі.
У Донецьку за Артема взялися російські журналісти.
“Хоча я нічого не говорив, вони так з лікарем поспілкувалися, лікар їм щось розказав. Розповів щось не так, і вони так записували. І підписували на своєму каналі у новинах, що це українці скинули на мене [міну]. І що це українці винні в усьому”, – Артем Свергун, вчиться ходити на протезі.
На щастя, про Артема дізналася британська волонтерка та вивезла його з мамою до Німеччини. А потім завдяки фонду Protez Foundation хлопець поїхав на протезування до Америки.
“Мені зробили протезування лівої ноги та артезування правої ноги зараз роблять. Коли я встав перший раз на ноги, я відчув себе вільніше. Що я такий мужній, великий такий”, – Артем Свергун, вчиться ходити на протезі.
Зараз Артем старанно вчиться ходити на протезі. До нього повернулася надія знову підкинути м’яча.
“Я розумію, що насправді наші герої незламні. І те, що Україна переможе. Насправді переможе. І я вірю в це і я дуже люблю Україну”, – Артем Свергун, вчиться ходити на протезі.
Нагадаємо, український військовий станцював балет на протезах у Каліфорнії.
Також у центрі Незламні захисник після поранення мріє зіграти у баскетбол протезованою рукою.
Дивіться відео від ШоТам: 19-річна Незламна Руся з Одеси мотивує поранених
Суспільство
Сучасну техніку для розмінування передали у рамках співпраці з платформою UNITED24. Це допоможе фахівцям ДСНС ефективніше виконувати завдання з розмінування територій. Три автомобілі підвищеної прохідності «Козак ПМ-Л» передали Державній службі України з надзвичайних ситуацій за фінансової підтримки уряду Словенії.
Про це повідомляє ДСНС.
Призначення техніки
Автомобілі розроблені для перевезення обладнання, транспортування вибухонебезпечних предметів і розмінування. Новітня техніка підвищує мобільність і безпеку піротехніків у складних умовах.
Читати також: Рятують не тільки свою громаду, а й сусідні: на Одещині зібрали добровольців, аби швидко гасити пожежі
Голова ДСНС Андрій Даник висловив вдячність уряду Словенії та платформі UNITED24 за надану допомогу:
«Сучасні автомобілі «Козак ПМ-Л» забезпечать фахівцям мобільність і підвищать рівень безпеки під час виконання завдань із розмінування».
Нагадаємо, що КПІ запускає курс «Гуманітарне розмінування» для ветеранів і ветеранок.
Фото: ДСНС.
Суспільство
Договір, який передбачав будівництво житлових будинків та офісів на території Національного ботанічного саду імені М. М. Гришка, буде розірвано. Таке рішення ухвалили після хвилі обурення серед киян.
Про це повідомив начальник Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко.
«У відповідь на мій лист-рекомендацію, Національний ботанічний сад імені Гришка підтвердив: інвестиційний договір, який викликав стільки обурення серед містян, буде розірвано», — зазначив Ткаченко.
Він додав, що питання забудови ботанічного саду стало резонансним для громади, адже йдеться про унікальну природну зону, яка є не лише окрасою Києва, а й об’єктом національного значення.
Нагадаємо, як може виглядати Палац Щеньовських після реновації: активісти показали візуалізації (ФОТО).
Фото: facebook.com/nbg.kiev.ua, Дмитро Перов.
Суспільство
Український письменник, журналіст і правозахисник Станіслав Асєєв та очільниця Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник стали лауреатами престижної премії Freedom Award 2024 від данського фонду Poul Lauritzen Foundation.
Про це Асєєв повідомив на своїй сторінці у фейсбуці.
«Мав честь отримати Freedom Award 2024 данського фонду Poul Lauritzen Foundation у Копенгагені. Цього року вирішено було нагородити двох українців: мене та Ольгу Скрипник», — написав письменник.
Церемонія в Музеї данського спротиву
Нагородження відбулося 16 січня 2025 року в Копенгагені, у Музеї данського спротиву. У своєму виступі Ольга Скрипник присвятила премію українцям, які стали жертвами російської агресії, — військовополоненим, цивільним заручникам і мешканцям окупованих територій.
Читати також: З перших вуст про війну: 7 книжок від українських військових і воєнних журналістів
Скрипник розпочала свій виступ віршем Максима «Далі» Кривцова, поета й фотографа, який загинув на фронті:
Коли мене запитають, що таке війна
я без роздуму відповім: імена.
«Війна в Україні — це імена. Героїчних військових, полонених, вбитих дітей, тих, хто чинить опір у найскладніших умовах. Ця нагорода — знак поваги до незламності українського народу», — підкреслила Скрипник.
Що відомо про премію Freedom Award
Премію Freedom Award вручають щорічно за видатний внесок у захист прав людини в умовах ризику. Її заснував фонд Poul Lauritzen Foundation, заснований данським бізнесменом і учасником опору нацистській окупації Поулом Лаурітценом.
Нагадаємо, що Вікторію Амеліну посмертно відзначили за внесок у боротьбу за свободу слова.
Фото: фейсбук Станіслава Асєєва.