Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Перший день у школі ми тренувались бігати в укриття». Як Іванівська громада на Чернігівщині відбудовується після російського терору та повертає жителів додому

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Росіяни так і не дізнались, де місцева влада – односельці щоразу вигадували нову версію і не викрили сільську голову Іванівки на Чернігівщині. 39 людей вбито і десятки жителів загинули через жахливі умови. Половина домогосподарств пошкоджені, зруйнована соціальна інфраструктура, заміновані поля та багато людей виїхали після пережитої окупації – це те, з чим зіткнулася громада. 

Нині Іванівка оживає: понад 30 донорів підписали меморандуми для відбудови житла, оновлено шкільне сховище і фактично весь минулий навчальний рік відбувся офлайн. Про незламність та досвід повернення до життя після окупації – у матеріалі ШоТам.

Олена Швидка

голова Іванівської громади у Чернігівській області.

Ніхто і ніщо не залишились такими, як були до окупації

Ми з сімʼєю якимсь дивом пережили окупацію. Спочатку були у своєму будинку, поки його не зруйнували. Потім перейшли до сусідів. А коли рашисти нас вигнали з дому (бо для них це була підходяща локація для розміщення техніки), наша родина розділилась: брат з сімʼєю пішли жити у школу, а ми вирішили йти далі. Це зробили з безпекових питань, адже окупанти у всіх постійно запитувати: «Где ваша власть?»

Аби мене захистити, багато місцевих людей казали, що влади тут немає, що вона поїхала чи то в іншу область, чи то взагалі з України. Боляче уявляти, що б з нами було, якби не переховування.

Лише вбитих людей в громаді 39. Навіть одна насильницька смерть – це велика трагедія. А така кількість для нашої малої громади – це дуже і дуже боляче. На превеликий жаль, цими жертвами не обмежується горе нашої громади. Багато людей померли, бо не мали можливості ні на лікування, ні на евакуацію. Зокрема, у підвалі Ягіднянської школи – від нестатку їжі, води, ліків і кисню… Чи можна їх назвати вбитими, якщо у них не стріляли? Та якби не прийшли рашисти, ці люди були б живі.

Коли окупанти покинули нашу територію у кінці березня, наступного ранку я зібрала людей в приміщенні школи в Іванівці. Тоді ми ухвалили рішення створити гуманітарний штаб. Це потім ми його так назвали, а в той момент ми просто зібрали людей. Визначили старшого, розібрали обовʼязки і поділили село на локації. Найперше і найправильніше рішення тоді – це зробити перепис населення. Наші люди пройшлись по кожному будинку в селі, аби перевірити, хто залишився і кому чим можна допомогти. За такою ж схемою як в Іванівці, ми створювали такі гуманітарні штаби та перепис населення у всіх селах громади, що надалі звільнялись.

Окрім страшних людських жертв, ми зіткнулись зі значними руйнуваннями наших сіл. У нашій громаді серед 4 тисяч домогосподарств половина (а саме 2015) було пошкоджено, з них 226 – знищені вщент.

В Іванівці 2015 домогосподарств з 4000 було пошкоджено. Фото: ШоТам.

Також зазнали руйнувань комунальна власність – жодна будівля не залишилась такою, якою була до війни. Громада повністю втратила три ФАПи, три будинки культури. Були пошкоджені всі інші комунальні будинки – адміністративні, будівлі шкіл, садочків та інші.

Немає людей – немає громади

1 квітня я була у Куликівці (ред. – сусідня громада, яка стала евакуаційним хабом Чернігівщини). Там зловила мобільний звʼязок, тож набирала всіх, хто був у моїй телефонній книзі. Чесно, я не знала, що мені просити у той момент, а просто розповідала те, що з нами трапилось. 

Вже протягом тижня ми відчули зворотний звʼязок. Першими приїхали волонтери з продуктами, гігієною та ліками. Були і такі, хто приїжджав автобусами і вивозили жителів громади. Адже люди втратили дім та загалом після всього пережитого не вірили, що тут можна залишатись. Спостерігаючи, як люди покидають громаду, єдине про що я думала – як потім повернути їх назад. Зараз це залишається найбільшим викликом і найголовнішим пріоритетом громади – повернути людей додому. Немає людей – немає громади. Але щоб повернути людей, треба відбудувати житло. 

Ті телефонні обдзвони наче сарафанне радіо рознесли інформацію про нашу біду. Ми не відмовлятись від жодної допомоги й приймали все: будівельні матеріали, робочу силу, техніку чи програмне забезпечення. Використовували все, не було нічого, що лежало без діла. І це дало результат – близько 800 з 2015 постраждалих будинків вже відремонтовано.

Допомогло те, що у квітні 2022 ми розпочали з обстеження та фотофіксації руйнувань на власні телефони. З цього зробили власний реєстр зруйнованого та пошкодженого майна, доступ якого надали всім донорським організаціям, які до нас заходили. Ми вдячні всім за їхню допомогу та небайдужість, називаючи всіх боюсь забути якусь організацію. Адже лише меморандумів про співпрацю з громадою укладено понад 30. Тут працювали NewWay, Acted, БФ «Рокада», «Людина в біді», МОМ, Червоний Хрест, «Медейер», Repair Together і ще багато інших допомагали й допомагають нам відбудовувати житловий фонд громади. 

У кожної організації були свої критерії. Хтось обирав багатодітні сімʼї, хтось – осіб з інвалідністю, одні були спроможні робити невеликі ремонти, інші – брались за великі проєкти чи будівництво. Однак руйнування настільки значні, що і після майже півтора року від звільнення, багато будинків залишаються не відремонтованими, тому є над чим працювати далі. 

Із соціальних закладів найпершою ми відремонтували і відновили роботу амбулаторії. Адже медичні послуги – це критично важлива сфера для жителів. Далі перейшли до відновлення шкіл, адже дуже хотілось з вересня запустити навчальний процес і ми це зробили! Завдяки донорам, волонтерам, батькам і небайдужим мешканцям громади наші дітки навчаються за шкільними партами офлайн.

Із соціальних закладів найпершою відремонтували амбулаторію. Фото: ШоТам.

І звісно про роботу. Оскільки наша громада сільськогосподарська, потрібне було розмінування полів. Така праця досі триває, адже через нестачу ресурсів і загалом кропіткий процес повне розмінування займе не один місяць, а то й рік. Та наші незламні підприємці змогли відновити роботу: засіяли хоч і не 100% земель, але цього року збирають врожай.

Очевидно, 2022 рік наші бюджетні витрати переважали над доходами. Протягом усього часу від деокупації ми пишемо різні проєкти, подаємось на усілякі гранти та залучаємо всі можливі кошти. І я з гордістю можу сказати, що на цей час у громаді вже є три локальні громадські організації, які реалізують суспільно корисні грантові проєкти. Тож в цьому році ми поки маємо перевиконання плану і тримаємось цього ж курсу. 

Ігор Черевко

директор Іванівського ліцею.

У 200 кв.м. сховища спали до 200 осіб

Під час окупації Іванівки я знаходився у сусідній громаді у селищі Олишівка. Але зі слів колективу вчителів та техперсоналу, в різні періоди в укритті Іванівської школи знаходилось від 80 до 200 осіб. Тоді це було суто технічне приміщення без комунікацій. За кілька тижнів до окупації ми хотіли в декількох класах застелити підлогу. Але ці деревʼяні плити знадобились для іншого. Поверх плит люди облаштовували спальні місця з підручних матеріалів: хтось з дому приносив ковдри та матраци, хтось збивав з дерева ще ліжко, аби хоч трошки відділитись від холодного бетону. 

Тут і ночували, і харчувались в приміщенні їдальні, і приймали душ та загалом облаштували побут, наскільки це було можливо. А це було не так легко, адже у школі не було ні світла, ні води. І якщо останню якось добували у криницях, то з підігрівом було важче. Аби приготувати їсти та навіть помитись, воду гріли на вогнищах, попередньо залишаючи її у більш теплих приміщеннях школи.

Харчувались тим, що було. Звісно, у людей були якісь закрутки та запаси круп, борошна і всього різного. Безпосереднього у їдальні школи пекли для всіх хліб та готували страви. У періоди затишшя від обстрілів, люди ходили додому, аби не тільки перевірити обстановку, а й принести ще якісь залишки своїх запасів для громади.

Близько 50 дітей знаходились у шкільному укритті. Аби відволіктись від жахливої реальності, використовували все шкільне приладдя, мʼякі іграшки з молодших класів та звісно літературу. 

Три-чотири-пʼять разів на тиждень у школу приходили рашистські патрулі. Забирали мобільні телефони, перевіряли наявність нових людей – шукали на тілах татуювання, які на їхню думку відносили б їх до якихось збройних формувань.

Майже весь навчальний рік діти знаходились у школі

30 березня російські війська вийшли з Іванівки і вже 10 квітня я дістався до ліцею. Що може бути після окупації? Розбиті вікна та паркани, уламки, ящики з боєприпасів та кацапське сміття. Була зруйнована шкільна їдальня від прильоту снаряда: впала стіна, вибито вікна, потрощено меблі та техніка. 

Ми розпочали з того, що могли – прибирання. Та вже скоро до нас приїхали міжнародні організації з допомогою і пріоритетом стало саме облаштування шкільного сховища. 

Наразі ми маємо сучасне укриття школи, відновлене за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), а підрядною організацією була ТОВ «Моноліт-Київ». Тепер тут є все: сучасна вентиляційна система, замінені всі двері та проводка, зроблені вбиральні, вирівняно підлогу, стіни та загалом проведенні ремонтно-дизайнерські роботи. Виправлені навіть такі здавалося б дрібниці як східці у сховище, які раніше чомусь були під нахилом, та збільшені вхідні двері, які теж за незрозумілих причин були висотою всього 160 см. 

Ще одна проблема: наша їдальня була розбита, тож ми цілий рік не могли надавати гаряче харчування дітям. Завдяки фінським донорам, вже зараз біля школи будується модульна їдальня, яка з вересня цього року має запрацювати. 

Модульна їдальня запрацює вже з вересня цього року. Фото: ШоТам.

Та школа працює вже давно: хоча 1 вересня 2022 року умови в укритті ще не дозволяли нам відкритися, ми розпочали навчання у дистанційному форматі. Однак вже 17 вересня прийняли наших дітей у школі. Звичайно, це супроводжувалось переживанням батьків та вчителів, адже повітряні тривоги продовжувались. Перший день ми тренувались класами по дзвінках бігати в укриття. Хоча система трьох дзвінків виявилась не зовсім потрібною, адже у всіх є мобільні телефони зі сповіщеннями про повітряну тривогу. У самому укритті є розмітка, де має знаходитись кожен клас. Ми провели інструктаж, як діяти і що робити під час тривоги у сховищі. Тиждень за тижнем діти звикли, зник страх. 

Цілий навчальний рік ми перебували переважно у приміщенні школи. Лише на деякі дати за рекомендаціями Міносвіти переводили уроки в онлайн, як от на річницю повномасштабного вторгнення. Були й інші перепони офлайн-навчанню, але вже з більш приємним приводом. Наприклад, благодійна організація у січні приїхала перекривати дах. Тому близько тижня діти також знаходились вдома. 

В Іванівці готові до нового навчального року. Фото: ШоТам.

Зараз ми майже готові до нового навчального року: завершуємо незначні доопрацювання та фарбуємо коридори. Усі класи та вчителі в очікуванні зустрічі з нашими учнями та ученицями.

Суспільство

З підземелля до аптеки: аудит безпеки в Луцьку (ВІДЕО)

Опубліковано

Людмила Висоцька все життя досліджує рідний Луцьк і для цього навіть стала історикинею та гідесою. А коли в місті почали проводити гендерний аудит безпеки, вирішила подивитися ще й з цього боку. Про те, як у Луцьку Український Жіночий Фонд за підтримки Уряду Канади реалізовує програму Коаліції 1325, що треба зробити, щоб власники аптеки прибрали небезпечну арматуру та до чого тут підземелля, дивіться в новому випуску ШоТам!

Вчителька історії з Луцька досліджувала підземелля із смолоскипом. А тепер збирає фото старого міста та досліджує бруківку та пандуси. Аби молоді мами безперешкодно могли користуватися аптеками та бібліотеками. Дитинство Людмили минуло на відомій вулиці у Луцьку Братковського.

Читайте також: Джонсонюк, шампанське з чорнобривців, хата з Pinterest та TikTok. Українські блогерки показують чим можна займатися переїхавши у село

Разом з друзями вони часто пробиралися у підземелля замку Любарта. Де знайомилися із старим містом та його історією. Уже дорослою Людмила зрозуміла, що досліджувати Луцьк може не лише із старих світлин. Тож без вагань стала однією із 36 осіб Коаліції 1325.

“Коаліція для мене – це вир жінок, які є дуже активними. Які піклуються про оточуючих та про своє місто. І тому я розуміла, що йду в те середовище, яке не залишається байдужими”, – розповідає Людмила.

Революцію 1325 Рада ООН ухвалила у 2000 році. А з 2022 року Український Фонд Жінок підтримав її реалізацію у Волинській області. Одним із інструментів роботи став гендерний аудит безпеки.

Людмила разом із однодумцями пройшлися знайомими із дитинства вулицями. Під час таких “рейдів” зрозуміла, що часто таких речей не помічала.

“Коли ми побачили на дорозі коріння дерев, які вросли в асфальт і відповідно, проривали його. Здавалося б нічого, але я зараз дуже часто їду автомобілем, і часто не помічаю таких речей, бо вони мене не торкаються. А коли спілкуєшся і проходиш тими вулицями з людьми, то які щодня долають ту чи іншу вилучку, то розумієш, наскільки актуальна кожна деталь”, – ділиться Людмила.

Зараз аудит провели лише в одному районі міста. Але міські депутатки розширили аудит програми. Такі аудити можливі завдяки Коаліції “Волинь 1325”. Людмила переконана – щоб вирішити проблему про неї варто говорити!

Нагадаємо, анонсували створення навчальної програми по розмінуванню для жінок.

Фото: ШоТам

Читати далі

Суспільство

Хто такий Ґео Шкурупій? 10 цікавих фактів про українського короля футуризму

Опубліковано

Ґео Шкурупій – український письменник, який відчинив свою дорогу в літературне життя у 20-х роках. Він виступав як поет-футурист, талановитий прозаїк та неординарний репортер. Його друзі звали Жоржем, а критики визнавали вундеркіндом. Шкурупій був максималістом у творчості: він прагнув спробувати все, і в його випадку це завжди було досить успішним.

Артист промовляє повість “Штаб смерти”, яка відкриває нові шляхи та перспективи для української прози, стаючи маніфестом в культурній революції. Автор, Шкурупій, знаходиться в залі. Йому всього двадцять років, а він вже називає себе королем футуропрерій.

Редакція ШоТам зібрала 10 фактів з життя митця, які можуть бути вам цікавими.

Дитинство та перший важливий вибір

20 квітня 1903 року народився майбутній король. Справжнє ім’я – Георгій Данилович Шкурупій. Батько, Данило Омелянович Шкурупій, працював на залізниці, а мати, Ольга Владиславівна, була вчителем. Хлопчика назвали Георгієм; вдома його кликали Жорою, а друзі – Жоржем.

У Києві десятирічний Жора вступив до чоловічої гімназії. У школі товаришував із Олексієм Шимковим, якому потім присвятить поему. Коли у Петрограді цар зрікся престолу, а в Києві проголосили УНР, п’ятикласники опинилися у вирі революції. Георгій зробив свій перший важливий вибір. Вибір на користь українства.

***

Відвага  пригод
нас  у  море  жене,
відвага  пригод
нас  турбує,  пече
вогнем…
Крізь  ніч  і  туман
іде  наш  флагман,
крізь  ніч  і  туман.

Нема,  нема  нам  спокою  в  шинках,
парує  кров  на  ножах.

Літературне угруповання “Ґроно”

У редакції “Більшовика” Шкурупій познайомився з письменниками Валер’яном Поліщуком і Сергієм Пилипенком. Поліщук заснував угруповання “Ґроно”, до якого приєднався і сімнадцятирічний Георгій.

Вони видавали літературно-мистецький збірник “Ґроно”, де Шкурупій опублікував свої твори. “Ґроністи” прагнули створити новий стиль у літературі, відповідний соціальним змінам. Хоча Шкурупій був наймолодшим, він відігравав важливу роль у групі. Участь у вечорі пролетарської поезії підтвердила його позицію. “Ґроністи” швидко видавали другий збірник, який висвітлював революційні події.

***

Під  сліпим  ліхтарем…
Зламано  невинности  шкиви,
вогнем  не  спалахує  горн.

Тихше,  тихше,  місто!
Зупинись,  анархії  хода!
Довіку  здивована  свистом
на  розі  стоїть  свята…

Журнал “Семафор у майбутнє”

Уосени 1921 року Михайло Семенко прибув до Києва, і літературне життя розцвіло. Редакція “Більшовика” стала центром українського футуризму. Шкурупій і його друг Шимков працювали в “Більшовику”, але також спробували створити власну футуристську групу “Комкосмос”.

Згодом до Києва приїхав Семенко і заснував Асоціацію панфутуристів, яка об’єднала тих, хто виступав за революцію у літературі. Вони зібралися у редакції “Більшовика”, де обговорювали свою творчість і виступали перед аудиторією. У травні 1922 року з’явився журнал “Семафор у майбутнє”, що став викликом для української літератури та мистецтва.

“Семафор у майбутнє” — це виклик. Не тільки для української літератури, а й для театру, образотворчого мистецтва. Режисер Марко Терещенко обґрунтовував “мистецтво дійства”. Метамаляр Оле Шимков обіцяв засобами джіуфарбджитсу покласти на лопатки всіх художників світу.

Полювання на російську поезію

У той самий час Гео Шкурупій оголошував небачене полювання на російських поетів. Він заявляв:

“Я дуже спритний команч у преріях футуризму і в мене безкінечне ласó дотепности, яким я виловлю вас, як буйволів”.

Він мріяв зробити смичок зі скальпа Маяковського, флейту з хребта Камєнського, а шкуру Єсєніна натягнути на барабан у звукестрі свого кінематографу.

***

У  бій,
у  бій,
іде  наш
іде  наш  флагман,

Е-гей!
Вітер  співає  в  щоглах,
посвист
у  линвах  застряг,
хвилює,
розпалює  погляд
чорний  корсарський  стяг.
Крізь  ніч  і  туман
іде  наш  флагман,
крізь  ніч  і  туман.
Кров’ю  заллято  палубу  вщерть,
борт  продірявив  таран,
очима  лякає  смерть
зарізаний  капітан.

Жаль,  жаль  нам  високих  рей…
Е-гей!

Збірка “Психетози”

У 1922 році вийшла його перша збірка “Психетози” з підзаголовком “Вітрина третя” і авторським визначенням “Король футуропрерій”. Між віршами були вставлені фотографії різних механізмів з гаслами “Двигунами, двигунами розуму знищимо упередження серця” або з підписом “Ось такими двигунами двигати по голові міщан”.

Шкурупій – поет міста. Він поет заводів і семафорів, індустріального й робітничого міста, де панують “натовпи пацанів і трампів”.

Плідні 20-ті

З його 19 років почали виходили його збірки віршів: “Барабан” (1923), “Жарини слів” (1925). Театр Гната Михайличенка ставить свою другу прем’єру – “Небо горить” – на вірші Семенка, Шкурупія і Слісаренка, везе її на гастролі до столиці, Харкова.

Редакція “Більшовика” випускає двотижневий ілюстрований універсальний журнал “Глобус”. Його майже повністю віддано в руки футуристів. Вони розсилають запрошення до співпраці київським літераторам, зокрема своїм ворогам неокласикам, за підписами Семенка й Шкурупія.

Виходить “Жовтневий збірник панфутуристів” (1923). Семенко написав гасла, а Гео Шкурупій і Нік Бажан зробили колаж – вони, міняючи й компонуючи шрифти, розташували ці гасла на сторінках та обрамили ними тексти інших авторів.

***

Він  барабанить  про  світову  печаль,
за  ясність  твоїх  очей…
Ти  не  можеш  збагнуть  барабанщика,
ти  здивуєшся,
коли  він  не  візьме  тебе.

Бий,
бий,
одбивай  похоронні  такти,
барабане  печалі!
Стукай,  серце,
про  скорий  кінець!
Оплесків  не  буде
засміяному  барабанщику,
велетенському  барабанові
всіх  сердець.

Промови та перше визнання

Повість “Штаб смерти” звучить на літературному вечорі в Харкові, спровокувавши полеміку: це щось нове, свіже і абсолютно відмінне від стилю Хвильового.

У Києві, на вечорі в театрі Шевченка, Шкурупій виступає з вступною промовою про нову українську прозу. Нарешті, у 1925 році виходять дві його збірки прози, і професор Олександр Білецький визнає його “вундеркіндом української літератури”. Королю футуропрерій всього 22 роки.

Військові табори та маніфест

Улітку 1927 року Гео Шкурупій провів місяць у військових таборах. На полігоні під Києвом хлопці проходили муштру і слухали лекції. Шкурупій із тих навчань зробив репортажне оповідання “Місяць з рушницею”.

“Місяць…” — це, мовляв, творчий маніфест Гео Шкурупія, короля, який очолив революцію в літературі. Шкурупій узагалі не боявся і сміливо ламав звичні рамки й усталені правила. Він експериментував, і експерименти йому вдавалися. “Місяць з рушницею” — суміш белетристики і документа — нова фішка панфутуристів. Вони писали репортажні оповідання, повісті й романи — і хто добере, де там вигадка, а де факти.

“Коли вулицями проходить з музикою або з піснями загін червоноармійців, я несамохіть починаю йти в ногу. Тоді я сам собі нагадую циркового коня, що при перших звуках вальса починає танцювати”, – так починається повість.

ВУФКУ та ВАПЛІТЕ

Восени 1924 року Семенко покинув київських панфутуристів і перебрався до Харкова, щоб працювати у Всеукраїнському фотокіноуправлінні (ВУФКУ).

За собою він потягнув Шкурупія, Бажана, Яновського й інших. Шкурупій став редактором недовговічного “Журналу для всіх”, з якого вийшло тільки одне число. Пізніше Шкурупій працював у харківській газеті, але через фінансові труднощі змушений був повернутися до Києва. Він продовжував працювати в ВУФКУ і до кінця 1930 року був редактором на Київській кінофабриці. У 1926 році були представлені на екрани два фільми за його сценаріями — “Синій пакет” і “Спартак”, але жоден з них не зберігся.

У Харкові Шкурупій і Бажан приєдналися до Всеукраїнської асоціації пролетарських літераторів і мистецтв (ВАПЛІТЕ), яка мала дуже авторитарні засади. Коли в 1927 році в Києві з’явився журнал памфлетів “Бумеранг”, зібраний і виданий Семенком, від Шкурупія і Бажана вимагали пояснень: чому вони публікуються у футуристичних виданнях? Після цього вийшла “Зустріч на перехресній станції” (1927), де знову були представлені твори Семенка, Шкурупія і Бажана.

Кінець футуропрерій

3 грудня 1934 року, на третій день після вбивства в Ленінграді Сергія Кірова, Гео Шкурупія був заарештований.

Це спричинило початок так званих “кіровських” арештів — першу масову хвилю терору. 27 квітня 1935 року Гео був засуджений до десяти років позбавлення волі у виправно-трудових таборах і відправлений на Соловки. 25 листопада 1937 року “особлива трійка” переглянула його справу і винесла засудження до смертної кари.

Гео Шкурупія було розстріляно 8 грудня біля Ленінграда, але місце його загибелі досі залишається невідомим. На той час королю футуропрерій було 34 роки.

Читати далі

Суспільство

У Києві презентували цифровий учнівський квиток: як замовити

Опубліковано

У столичних школярів з’явилась можливість замовити електронний учнівський квиток для безкоштовного проїзду. Якщо поки немає смартфона, можна замовити пластиковий учнівський проїзний на додачу до цифрового.

Про це повідомляють на сторінці застосунку “Київ Цифровий”. 

У Києві презентували цифровий учнівський квиток: як замовити

Як замовити електронний учнівський квиток

Читайте також: У виші Києва відкриють школу для підготовки ШІ-спеціалістів

  • Оновіть застосунок “Київ Цифровий”.
  • Виберіть сервіс “Замовлення учнівського”, заповніть дані учня та замовте цифровий квиток.
  • Отримайте номер і пін-код учнівського, щойно навчальний заклад підтвердить дані.
  • Додайте учнівський за номером і пін-кодом в акаунт учня в сервісі “Транспортна карта”.

Якщо ви вже додали пластиковий учнівський у застосунок, переходьте в його налаштування та перетворюйте на цифровий. 

Наявні пластикові проїзні продовжують діяти.

Нагадаємо, українським технологічним стартапам пропонують грант на 50 000 дол.

Фото: Київ Цифровий

Читати далі