Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

10 українських науковців, які змінили світ своїми винаходами

Опубліковано

У кожній країні сховані невідомі історії великих винахідників, які своїм розумом і талантом прославили свою державу. Україна – не виключення. Щорічно наші вчені створюють чимало винаходів; однак вони змінювали світ і в минулому. Тому перед вами – 10 фахівців, чиї розробки вплинули на розвиток науки не лише в Україні, але й в усьому світі.

Редакція ШоТам присвячує цю добірку Дня науки, який цьогоріч відзначається в Україні 18 травня.

Ігор Сікорський

Перший проєкт гвинтокрила був розроблений українцем Ігорем Сікорським.

Цей київський авіаконструктор, який емігрував до США, запатентував свій винахід у 1931 році. Випробування гелікоптера розпочалися у 1939 році, а вже через рік Сікорський підняв свою машину у вільний політ. Перше замовлення він отримав від армії США. Згодом Сікорський став власником потужного концерну. Його компанія, Sikorsky Aircraft, створила 17 базових літаків та 18 гелікоптерів.

Крім того, Ігор Сікорський є автором легендарного літака “Ілля Муромець”, а також Sikorsky S-29-A (США). Він також розробив перший в США літак-амфібію.

Марина Вʼязовська

Нещодавно світ був вражений досягненням молодої української вченої Марини В’язовської. Вона розв’язала одну з найскладніших математичних задач сучасності, над якою вчені билися протягом кількох століть.

Її прорив має величезне значення для покращення корекції помилок у мобільних телефонах, інтернеті та космічних дослідженнях.

Федір Піротський

Федір Аполлонович Піроцький, український вчений, винайшов трамвай, який сьогодні є звичним транспортом у більшості міст Європи. Народився в родині військових лікарів і нащадків козаків. Закінчив Костянтинівський кадетський корпус і Михайлівську військову артилерійську академію, після чого служив у Києві.

У 1874 році він розробив проєкт машини змінного струму та систему передачі електроенергії через залізний дріт на телеграфних ізоляторах. В 1875 році на ділянці Сестрорецької залізниці Піроцький запустив вагони на електричній тязі, проклавши першу електрифіковану лінію. Через рік у Берліні з’явився перший трамвай за його схемою. Піроцький також розробив проєкт централізованої підземної електромережі та нові конструкції печей для різних потреб.

Ніна Мороженко

Сонце, найближча до нас зірка, приховує безліч цікавих загадок.

Українська астрономка і геліофізикиня, докторка фізико-математичних наук Ніна Мороженко присвятила своє життя вивченню його будови та процесів, які на ньому відбуваються. Її внесок неоціненний, адже все, що відбувається на Сонці, впливає на багато сфер людського життя. Вивчення Сонця дозволяє зрозуміти не лише майбутнє нашої цивілізації, а й те, що відбувається у космосі – на далеких зірках, до яких людство прагне дістатися.

Ніна Мороженко, авторка 56 наукових праць, першою у світі дослідила природу сонячних протуберанців, що дало старт численним науковим дослідженням геліофізиків з різних країн. Її робота проклала шлях до нових відкриттів у геліофізиці, впливаючи на глобальне розуміння Сонця і космосу.

Анатолій Малихін

Харківський вчений Анатолій Малихін розробив унікальний прилад “Біопромінь” для аналізу крові, присвятивши свою кар’єру його впровадженню в діагностику за новітніми методиками.

З 1972 року Малихін працює в Інституті неврології, психіатрії і наркології НАМН України, пройшовши шлях від нейрохірурга до завідувача нейрохірургічного відділення, яке очолював протягом 13 років.

З 1991 року він опублікував понад 100 наукових праць, монографій, методичних рекомендацій та отримав низку патентів. У період з 2000 по 2005 рік захистив кандидатську і докторську дисертації.

Аліна Романенко

Вона заснувала українську наукову школу онкопатології в уропатології та вперше розробила методи класифікації, ранньої діагностики і прогнозування передракових станів та ранніх форм раку сечостатевих органів.

Романенко запровадила в Україні сучасні методи діагностики нефрологічних захворювань і чоловічого безпліддя на основі пункційної біопсії. Вона також вивчила патогенез і терапевтичні підходи до лікування гострого гломерулонефриту та трансплантації донорської нирки.

Сергій Корольов

Відомий конструктор ракетно-космічної техніки, Сергій Корольов, став одним із ключових осіб, завдяки яким людство вийшло у космос. Незважаючи на складну долю та репресії, він зберіг свої напрацювання і з 1958 року очолив ракетну програму радянського союзу.

Під його керівництвом були здійснені революційні досягнення: запуск першої міжконтинентальної балістичної ракети, першого штучного супутника Землі, перший політ людини в космос і вихід людини у відкритий космос. На честь Корольова названо астероїд 1855 Корольов.

Валентина Радзимовська

Валентина Радзимовська, видатна професорка і докторка медичних і фізіологічних наук, відома як засновниця української школи фізіологів і біохіміків, а також активна громадська діячка.

Репресії радянської влади в 1930-х роках не завадили їй стати авторкою понад 60 наукових праць у різних галузях медицини, включаючи біохімію, патофізіологію, педіатрію, психоневрологію, фізіологію та фтизіатрію. Попри труднощі, у 1945 році вона емігрувала з України, спочатку до Німеччини, а потім – до США. Величезний внесок Радзимовської у вивчення туберкульозу та його лікування у дітей відомий всьому світові.

Йосип Тимченко

На початку кінематографа стояв український механік Йосип Тимченко разом з фізиком Миколою Любимовим, які ще за два роки до відкриття братів Люм’єр розробили “равлик” – скачковий механізм, що став основою для кінескопа.

У 1893 році в Одесі вже показували фільми, зняті за допомогою кінескопа, випередивши тим самим Люм’єрів. Але Тимченкові не вдалося запатентувати свій пристрій. Його кінескоп досі зберігається в запасниках політехнічного музею в москві.

Тимченко також був автором автоматичних метеорологічних, фізичних і астрономічних приладів, за які отримував нагороди на світових виставках. Він брав участь у створенні першої моделі автоматичної телефонної станції Фрейденберга.

Нана Войтенко

Нана Войтенко, професорка, докторка біологічних наук і нейробіологиня, керівниця відділу сенсорної сигналізації Інституту фізіології ім. А. А. Богомольця НАН України, присвятила більше 20 років дослідженню природи болю. Її робота спрямована на розуміння того, як виникає та поширюється біль в нервових системах людини.

Завдяки її роботі в лабораторії розроблено експериментальне лікування, спрямоване лише на клітини, що викликають больові синдроми. Крім того, Нана Войтенко активно популяризує науку через лекції на різноманітних заходах, таких як “Дні науки”, TED-x Kyiv 2013, та організацію “Тижня знань про мозок”.

Суспільство

Блискуча робота: прикордонники збили два «ланцети» на Сході

Опубліковано

Два ворожих БПЛА «Ланцет» були знищені прикордонниками бригад Гвардії наступу.

Про це 8 липня повідомила Державна прикордонна служба України.

Перший ударний безпілотник противника був збитий бійцями «Сталевого кордону» на Харківщині. Це врятувало принаймні одне життя та зберегло військову техніку.

Другу ціль ліквідували воїни бригади «Гарт» на Вовчанському напрямку. БпЛА намагався проникнути вглиб бойових порядків українських захисників.

Читайте також: Як допомогти дитячій лікарні «Охматдит»: перевірені збори та ініціативи

Швидка реакція та точний вогонь прикордонників не дозволили цьому статися.

Ворог зазвичай використовує «Ланцети» для ударів по нашій артилерії, танках та інших важливих цілях.

Нагадаємо, Сили оборони знищили рідкісну ворожу РЛС «Противник-ГЕ».

Фото: ДПСУ

Читати далі

Суспільство

У Міносвіти ухвалили остаточне рішення щодо початку навчального року у серпні

Опубліковано

В Міносвіти визначилися з початком наступного навчального року у школах України. Була думка, що його потрібно починати раніше, у серпні. Однак тепер у профільному міністерстві від цієї ідеї відмовилися. Новий 2024/2025 навчальний рік у школах України розпочнеться як зазвичай із вересня.

Про це заявив міністр освіти Оксен Лісовий в етері телемарафону «Єдині новини».

Він розповів, що ще кілька місяців тому Міносвіти розіслало рекомендації вишам і закладам профтехосвіти розпочати навчальний рік раніше, у серпні.

При цьому на зиму, коли ситуація зі світлом та опаленням буде найважча, студентам планують тривалі канікули. Але потім, очевидно, доведеться прихопити для навчання один місяць літа.

Читайте також: «Дія.Освіта» випустила серіали для дітей про бізнес: як подивитися

Приблизно за таким самим графіком мали намір організувати і шкільне навчання.

Тож у школах вирішено було не переносити навчальний рік, а розпочати його як зазвичай – 1 вересня. Але при цьому зміни все ж, імовірно, будуть і в шкільних графіках.

Нагадаємо, основна сесія Національного мультипредметного тесту (НМТ) завершилася, і 2 липня учасники, які складали тест у період з 14 травня до 25 червня, отримали остаточні результати.

Фото: freepik

Читати далі

Суспільство

Для левенят із зооцентру на Київщині пропонують обрати імена: оголосили аукціон

Опубліковано

Центр порятунку диких тварин на Київщині оголосив аукціон, на якому можна виграти можливість дати імена двом левенятам із притулку. 

Про це повідомили на сторінці Центру. 

Левенятам приблизно 2 місяці, це дві самки, яких евакуювали з Харківської області на початку липня. Їхні попередні власники виїхали через постійні обстріли і залишили тварин напризволяще. 

Вони швидко адаптувалися до нового середовища, добре їдять і вчаться нового, стан здоров’я задовільний. 

Центр хоче надати можливість назвати левенят — для цього вирішили провести аукціон.

Як взяти участь

Читайте також: Як захистити домашніх тварин від спеки: поради від поліції

Той, хто запропонує найвищу суму зможе дати левицям ім’я та стати опікуном на тиждень. Можливість назвати левенят надається після переведення коштів та надання скриншоту чи виписки оплати.

Нагадаємо, у столиці запрацював сервіс пошуку притулку для тварин.

Фото: freepik

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство3 дні тому

Як почати бізнес у місці, яке сховане від світу? Досвід засновниці «Твого райка»

Альона Лагно родом з Канева, за освітою програмістка, живе та працює за фахом у Києві....

Суспільство4 дні тому

Історичний зміст у кожній прикрасі: як ювелірний бренд з Дніпра популяризує українську культуру

«Двозуб Святослава», Трипільські Мадонни й олійні каганці — це все про український бренд ювелірних прикрас...

Суспільство1 тиждень тому

10 000 горнят на мрію. Гончар з Хмельниччини повернувся з війни та будує майстерню, щоб допомагати військовим

Після повернення з фронту гончар Микола Величко в той же день подався до своєї майстерні...

Суспільство1 тиждень тому

«Не бійтеся бути тим, ким ви є»: 10 питань ЛГБТ-військовим про службу в армії, ставлення колег, війну та мрії

Українська армія завжди стояла на варті незалежності та суверенітету нашої країни, захищаючи її кордони і...

РЕКЛАМА: