Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

10 фільмів про Київ, які закохають вас у столицю

Опубліковано

Від несподіваної Троєщини до дослідження унікальних міських балконів. Ці фільми настільки різноманітні, що ніколи б не опинилися в одній збірці, якби не одне “але” – усі вони про Київ. Десь місто виступає мовчазним свідком, а десь – активним учасником подій.

До Дня Києва ШоТам зібрав для вас десять фільмів, у яких столиця – одна з головних героїнь.

Приятель небіжчика (1997)

Режисер: В’ячеслав Криштофович

Головного героя фільму залишила дружина. На дворі 90-ті. У той час, як всі знайомі кинулися заробляти «легкі» гроші, Анатолій ніяк не може вписатися в епоху «дикого капіталізму». Відчуваючи себе зайвим, чоловік звертається до найманого вбивці та замовляє йому самого себе. Цей необдуманий крок призводить до цілої низки дивних співпадінь, які врешті решт зводять героя з двома зовсім не схожими жінками.

«Приятель небіжчика» – екранізація повісті Андрія Куркова «Любий друг, приятель небіжчика», що була створена в спільній україно-французькій копродукції. Разом з тим це ще й маленьке зізнання в любові Києву. Українська столиця стає повноцінним героєм фільму та показується Криштофовичем із трьох різних сторін. Тут і модернове місто з новими дорогими місцями, Старий Київ, що поволі зникає, та місто спальних районів, що буквально зводяться на наших очах.

Стрімголов (2017)

Режисерка: Марина Степанська

Антон, музикант-вундеркінд, що не впорався з покладеними на нього сподіваннями, повертається додому після двох років навчання у Швейцарії і піврічного лікування алкогольної залежності в психоневрологічному диспансері під Києвом. Його дідусь, людина суворих принципів, вивозить хлопця в село, далеко від принад великого міста.

Одного разу Антон зустрічає Катю, яка, як і він, намагається знайти своє життя в житті. Вона незабаром має поїхати до Берліна разом із своїм хлопцем Йоганном, німецьким фотожурналістом, з яким вона познайомилася під час подій на Майдані. Однак її зустріч з Антоном приносить новий імпульс у її життя і глибоко впливає на них обох.

«Одразу було так задумано, щоб зйомки проходили золотою осінню, тому що в цей період року Київ найпрекрасніший, у тому числі візуально. Тому ніяких сірих багатоповерхівок у нас у кадрі немає. […] Ми довго сперечалися з колегами, до речі – багато хто вважає, що Київ неможливо знімати, тому що він абсолютно зґвалтований євроремонтом. Але в місті ще залишилося кілька місць, які зберегли той київський дух», – розповідає режисерка фільму.

Цвях (2016)

Режисер: Філіп Сотниченко

Валентина працює юристом в одному з банків Ліхтенштейну. Вона відповідає за зв’язки зі Східною Європою. Валя ще з дитинства непогано пам’ятає українську та російську мови, адже до 13-ти років жила в Києві. У 96-му, під час важкого, перехідного для економіки України періоду, Валентина разом із матір’ю та вітчимом емігрувала до Швейцарії. Минуло 20 років.

«Я знайшов касету, за допомогою якої побачив побут київської інтелігенції середини 90-х. На ній було записано святкування дня народження першого режисера Молодого театру Олександра Заболотного. Його дружина, театрознавець Валентина Заболотна, накрила стіл, і всі гості освідчуються одне одному в коханні та згадують молодість, хоча вони ще досить молоді люди. І це одночасно ні про що, та про все. […] Я намагався зробити римейк домашньої хроніки. У фільмі грали ті актори, з чиїх слів був написаний сценарій», – згадує в одному з інтерв’ю режисер стрічки.

Вхід через балкон (2020)

Режисер: Роман Блажан

«Вхід через балкони» – це подорож через десятиліття і погляд на балкони та їх власників у містах по всій Україні. Документальний фільм досліджує дивне архітектурне явище українських саморобних балконів. Відсутність державного регулювання дозволяє українцям будувати будь-які балкони незалежно від стилю будівлі. Часом в результаті імпровізованої реновації, балкони стають більшими за саму квартиру. 

Через історію феномена балконів фільм досліджує історію пострадянської України – життя, культуру та взаємозв’язки між особистим та громадським простором міст. Це збалансований і глибокий погляд на балкони від їх власників, працівників міської влади, істориків, соціологів, урбаністів та архітекторів. Цей ліричний любовний лист до України та її жителів досліджує, як архітектура може стати цікавим шляхом до глибшого розуміння культури та простору.

Історія Зимового саду (2018)

Режисер: Семен Мозговий

На території київської ВДНГ стоїть павільйон квітникарства, що має назву Зимовий сад. Хранителька павільйону, Валентина Миколаївна, вже 45 років ретельно доглядає колекцію екзотичних рослин і оранжерею, де вони розмістилися.

Час виходу на пенсію невблаганно наближається, але прохання керівництва скласти повноваження шокує Валентину Миколаївну. Вона протестує, вважаючи, що рослини без неї загинуть – та схоже що її сад живе за власними законами.

«Якщо прибрати Валентину Миколаївну з цього місця, з нього зникає магія. Коли почалися всі ці зміни, то воно перетворилося на звичайну оранжерею. Я це помітив, поки ми знімали – магія та казковість відсиріли та пішли разом із нею», – ділиться режисер стрічки.

Читайте також: Кежуал по-українськи. Подружжя Логаїв створило бренд одягу «Спадщина» з етнічними мотивами, а з розвитком допоміг грант

Божественні (2019)

Режисер: Роман Бордун

Головні герої фільму – люди, що населяють сучасні українські міста: Київ, Одесу, Львів. Їхня реальність багатошарова та неприкрашена, позбавлена однозначних абсолютних трактувань добра і зла, гуманності і жорстокості, милосердя і байдужості. Ця історія – калейдоскоп, в окулярі якого усі ми: праведні, нещадні, смішні, наївні. Чесні.

«Божественні» – нейтральна назва. Вона не характеризує людей: там ніхто не поганий та не зразково хороший. Тут люди, може, це банально звучить, але дуже милі. Вони різні, смішні. Вони просто такі, як ми всі. Схоже, що наївне мистецтво – це щось дуже моє», – розповідає про стрічку сам режисер.

Колишні (2015)

Режисери: Олена Москальчук, Дмитро Бурко

Книжковий ринок Петрівка – місце, куди зносять старі, непотрібні книжки. Продавці цього ринку – люди «старого загартування», які досі сприймають книгу як своєрідну валюту.

В радості, і тільки в радості (2018)

Режисерка: Марина Рощина

Головна героїня стрічки – самотня молода мама – закохується в хлопця, але не наважується розповісти, що у неї є син. Стосунки стрімко розвиваються, і зізнатися стає все важче. Зрештою перед Катею постає вибір між особистим життям і відповідальністю за дитину.

Київ у цій короткометражці по-особливому контрастний. Адже безтурботна, весела та голосна Катя з Рейтарської щоразу перетворюється на Катю з Азербайджанської – мовчазну, втомлену та самотню. «В радості, і тільки в радості» вона лише в центрі столиці, а вдома на неї щоразу чекають рутинні проблеми. Здається, що це історія без гепі-енду, а може, зовсім навпаки.

Не все буде добре (2020)

Режисери: Адріан Пірву, Хелена Максьом

Адріан народився того ж року, коли сталася Чорнобильська аварія. Його матір завжди вірила – те, що він наполовину сліпий і має глаукому, пов’язано з її візитом до України на шостому місяці вагітності. Адріану майже тридцять – він самотній і не має цілі. Він вирішує поїхати до України, щоб зняти фільм про людей, що постраждали від Чорнобиля та, можливо, знайти якийсь спосіб, що допоможе йому почуватися трішки краще про самого себе.

«Стоп-Земля» (2021)

Режисерка: Катерина Горностай

16-річна Маша вчиться в звичайній київській школі в 11-А класі. Не почуватися дивно та відсторонено в колективі їй допомагають близькі друзі Яна та Сєня, по-своєму переживаючи напружену шкільну буденність. Окрім майбутніх екзаменів вийти з зони комфорту Машу змушує закоханість в однокласника Сашу. Вона розуміє, якщо не наважишся спитати – ніколи не знатимеш, чи це взаємно. 

«Ми почали розробляти фільм в кінці 2016-го року.Сценарій більшою мірою був заснований на шкільному житті зразка 2000-х, але потім адаптований до сучасності. Тому “Стоп-Земля” – це певний сплав ностальгії мого покоління і актуального життя сучасного підлітка, приправлений ідеалістичними рішеннями, як-от українська музика та мова, що лунають з усіх сторін», – ділиться історією стрічки Катерина Горностай.

Нагадаємо, у театрі Золоті Ворота покажуть “Величне століття. Веселе”.

Фото: Скріншот з фільму “Стоп Земля”

Суспільство

Вступна кампанія 2024. Які спеціальності мають особливу підтримку держави

Опубліковано

У 2024 році держава надає спеціальну підтримку окремим спеціальностям під час вступу на них. Особлива увага приділяється 13 галузям знань, які вважаються суспільно важливими.

Серед цих галузей можна виділити безпеку, освіту, будівництво та архітектуру, військові науки, аграрні та природничі дисципліни, транспорт, електричну інженерію та інші.

Держава визнає деякі спеціальності як ключові для країни та суспільства і надає їм особливу підтримку для привернення уваги абітурієнтів. Це виявляється у підвищенні їхніх конкурсних балів, що є важливим стимулом для вступу на ці спеціальності.

Для досягнення цієї мети використовуються два механізми:

  1. Галузевий коефіцієнт. При вступі на спеціальності з підтримкою, якщо ви вкажете їх у заяві як пріоритет 1 чи 2 (тобто виберете їх як найбільш бажані), ваш конкурсний бал буде помножений на 1,02 — галузевий коефіцієнт.
  2. Додаткові бали за підготовчі курси. Якщо ви відвідували підготовчі курси в університеті у рік вступу та подаєте заяву на спеціальність з державною підтримкою, то вашому конкурсному балу можуть додати ще 0−10 балів, залежно від успішності завершення таких курсів. Ця оцінка позначається у формулі конкурсного бала як ОУ.

Читайте також: В Україні стартувала реєстрація е-кабінетів для вступників після 9 класів

Які спеціальності мають особливу підтримку від держави

  • Освіта: Дошкільна освіта, Початкова освіта, Середня освіта (Математика), Середня освіта (Біологія та здоровʼя людини), Середня освіта (Хімія), Середня освіта (Географія), Середня освіта (Фізика), Середня освіта (Інформатика), Середня освіта (Трудове навчання та технології), Середня освіта (Природничі науки), Захист Вітчизни, Професійна освіта (За спеціалізаціями).
  • Природничі науки: Хімія, Науки про Землю, Фізика та астрономія, Прикладна фізика та наноматеріали.
  • Математика та статистика: Математика, Статистика.
  • Механічна інженерія: Прикладна механіка, Матеріалознавство, Галузеве машинобудування, Авіаційна та ракетно-космічна техніка, Суднобудування, Металургія.
  • Електрична інженерія: Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка, Енергетичне машинобудування, Атомна енергетика, Теплоенергетика, Відновлювальні джерела енергії та гідроенергетика.
  • Хімія та біоінженерія: Хімічні технології та інженерія.
  • Електроніка, автоматизація та електронні комунікації: Електроніка, Електронні комунікації та радіотехніка, Авіоніка, Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка, Інформаційно-вимірювальні технології, Мікро- і наносистемна техніка.
  • Виробництво та технології: Харчові технології, Технології легкої промисловості, Технології захисту навколишнього середовища, Гірництво, Нафтогазова інженерія та технології, Деревообробні та меблеві технології.
  • Архітектура та будівництво: Будівництво та цивільна інженерія, Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології.
  • Аграрні науки та продовольство: Агрономія, Захист та карантин рослин, Садівництво, плодоовочівництво та виноградарство, Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва, Лісове господарство, Садово-паркове господарство, Водні біоресурси та аквакультура, Агроінженерія.
  • Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону: Державна безпека, Безпека державного кордону, Військове управління (за видами збройних сил), Забезпечення військ (сил), Озброєння та військова техніка.
  • Цивільна безпека: Пожежна безпека, Цивільна безпека.
  • Транспорт: Морський та внутрішній водний транспорт (крім спеціалізації Навігація і управління морськими суднами), Авіаційний транспорт, Залізничний транспорт, Автомобільний транспорт, Транспортні технології (крім спеціалізації Транспортні технології (на морському та річковому транспорті), Транспортні технології на повітряному транспорті).

Нагадаємо, Україна офіційно починає перемовини про вступ до ЄС.

Фото: Освіта

Читати далі

Суспільство

У Чернівцях навчатимуть жінок, як створити власний бізнес: подробиці

Опубліковано

З 8 липня по 1 серпня, Ukrainian Women Entrepreneurs Hub (U&WE Hub) оголосив V навчальну програму з основ підприємництва для жінок МІСТ у Чернівцях.

Про це повідомляє Чернівецька ОВА.

Програма створена для тих, хто:

  • мріє про власний бізнес, але не знає, з чого почати;
  • має бізнес-ідею, але потребує підтримки та знань для її втілення;
  • бажає розвивати та масштабувати свій чинний бізнес.

Читайте також: В Україні запустили грантову програму для бізнесу на €480 тисяч

Навчання у програмі МІСТ передбачає:

  • 5 модулів про різні аспекти підприємництва, від ідеї до бізнес та фінансового плану;
  • практичні знання та підтримка від досвідчених учасниць та фасилітатора на кожному етапі програми;
  • зустріч із засновницею U&WE Hub Мариною Саприкіною та можливість супроводу нею учасниць;
  • фінальний пітчинг перед потенційними інвесторами;
  • воркшопи з психологинями для подолання страхів з розвитку бізнесу.

Місце проведення: вул. Шкільна, 3 (ліцей №14) м.Чернівці.

Зареєструватися можна за посиланням.

Фото: ЧОВА

Читати далі

Суспільство

Як виглядає історична будівля на Великій Васильківській після демонтажу рекламного банера

Опубліковано

Рекламу онлайн-казино демонтували з історичної будівлі, що стоїть на розі вулиць Велика Васильківська й Саксаганського. За «намальованим фасадом» помітили змінений вигляд фасаду й будівельні риштування. Того ж дня будівлю завісили білим полотном.

Про це повідомляє активіст Дмитро Перов.

У 2000-х роках горішній поверх будівлі пошкодила пожежа. Тоді будівлю закрили будівельним полотном, згодом почали встановлювати рекламні банери.

Читайте також: Вийшов документальний фільм про подорож містами України, які постраждали від російської агресії

Наразі будівля перебуває на балансі підприємства, підпорядкованого Міністерству молоді та спорту. Будинок пошкоджений уже понад 20 років, його не збираються відновлювати.

Нагадаємо, в Україні стартувала реєстрація е-кабінетів для вступників після 9 класів.

Фото: Дмитро Перов

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

«Ми створили європейський хаб у селі»: як сільську бібліотеку перетворили на Смарт Простір

Тепер жителі українських сіл не рвуться в міста, а навпаки — відроджують місцеву сакральну історію...

Суспільство7 днів тому

Табір, як у дитинстві, але для дорослих. Як працює перший в Україні кемпінг на деревах

Ви колись пробували спати в повітрі, коли поряд ліс, гори та зоряне небо вночі? А...

Суспільство2 тижні тому

Вклали в бізнес по 2 тисячі гривень. Як друзі заснували власну СММ-агенцію у 20 років

Друг-однодумець, жага до авантюризму та добре бойківське вино — так чотири роки тому почалася історія...

Суспільство2 тижні тому

Щоденні обійми, заробіток і козяче щастя: як невістка зі свекрухою вдвох розвивають маленьку ферму на Черкащині

«У нас є сир, налітайте», — з цього повідомлення в соцмережах минулого року почалася історія...

РЕКЛАМА: