Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

10 фактів про «сонячного кларнета» української поезії: Павло Тичина

Опубліковано

Павло Тичина — постать складної епохи, людина, чия творчість віддзеркалювала непрості часи, у які він жив і творив. Його любов до природи була такою сильною, що отриману в подарунок рушницю він ніколи не використав. Він володів сорока мовами, але не афішував цього. Його фанатична любов до української мови врешті-решт призвела до звільнення з посади міністра. Проте, це не зламало його духу. Молодий Тичина подарував Україні яскраву поезію, наповнену символізмом, музикою та світлом.

Саме тому редакція ШоТам хоче поділитися з вами фактами з життя митця, якого знищила радянська влада.

Дитинство та перший старт

Павло Тичина був талановитим українським поетом і музикантом, який народився в бідній багатодітній сім’ї. Його батько був суворим, а мати — лагідною. Велика роль у житті Павла належить його першій вчительці, Серафимі Морачевській, яка помітила його таланти і допомогла йому вступити до архієрейського хору, що дозволило отримати освіту в духовному училищі.

Мистецькі таланти

В училищі Тичина відзначався успіхами у співі, малюванні та літературі, але не розумів, чому навчання велося незнайомою мовою, а не рідною українською. Його талант до малювання відкрився завдяки місцевому священику, який подарував йому кольорові олівці після того, як хлопчик намалював на побіленій стіні.

З чого брав натхнення?

Павло Тичина захоплювався творчістю індійського поета Рабіндраната Тагора, якому присвятив вірш «До кого говорить?»‎ у 1925 році. Природа була головним натхненням для Тичини, і він завжди ставився з трепетом до живих істот.

Друзі та оточення

Тичина був знайомий з багатьма відомими людьми, зокрема з поетом і диригентом Григорієм Верьовкою, з яким він дружив усе життя. Також він мав дружні стосунки з художниками Василем Касіяном та Олексою Шовкуненком.

У 1921-1923 роках Павло разом з Верьовкою очолювали самодіяльний хор, де познайомилися з молодим Анатолієм Павлюком, який зберігав особистий архів Тичини під час окупації Києва.

Музичні таланти

Павло Тичина мав чудовий голос і грав на шести музичних інструментах, зокрема на гобої та кларнеті. Він познайомився з композитором Миколою Леонтовичем у 1920 році.

Особисте життя

Дружиною Тичини була Лідія Петрівна Папарук, з якою він пережив багато труднощів і випробувань. Вона захоплювалася його грою на музичних інструментах.

Тиск радянської влади

Тичина не хотів вступати до компартії, але був змушений подати заяву. Він був міністром освіти, працюючи над розвитком шкільної системи в повоєнні роки. Тичина також активно сприяв відкриттю Музею Тараса Шевченка.

Будучи міністром освіти, Тичина обстоював не тільки розбудову шкіл з українською мовою навчання, а і введення її в усі сфери діяльності. Фанатична любов Тичини до української стала причиною відставки поета з цієї посади.

Вдруге Тичина добровільно відмовився від портфеля, коли пішов у відставку з посади Голови Верховної Ради України. Він не волів підписати постанову, згідно з якою батьки могли відмовитися від вивчення їхніми дітьми української мови в школах.

Приватна бібліотека

Павло Тичина був відомий своєю скромністю і любов’ю до книг. Він мав одну з найбільших приватних бібліотек в Україні, що налічувала 21 тисячу книг.

Кожну свою книгу він обов’язково позначав підписом, тому що власного екслібрису (книжковий знак) у поета не було.

Знання мов та листування

Він володів приблизно 40 мовами, що дозволяло йому читати літературу в оригіналі. Однією з мов, якою він володів досконало, була вірменська, яку він вивчав з носіями – вірменськими торговцями Харкова. Для роботи з іншими мовами Тичина використовував словник, не зупиняючись перед труднощами у пошуку нових знань.

У молоді роки Павло Тичина переписувався зі всесвітньовідомим норвезьким письменником, нобелівським лауреатом Кнутом Гамсуном. До речі, Тичину також двічі номінували на Нобелівську премію.

Яким його запамʼятали друзі?

Він був уважним і добрим до людей, часто допомагав молодим талантам і викладачам. Його дружина Ліда та теща Катерина Кузьмівна Папарук-Тичина відігравали важливу роль у його житті та підтримували його творчість. Тичина був дуже відповідальним і добрим до своїх колег і підлеглих, залишаючись вірним своїм принципам до кінця життя.

Суспільство

52 000 сухпайків для ЗСУ від луцьких волонтерів

Опубліковано

52 000 сухпайків передали на фронт волонтери з Луцька. Проєкт «Волинський сухпайок» розпочав роботу у 2014 році. У 2022 справу продовжили.

«Тоді ми склали десь 7 000 пайочків. Ці пайки — одноденний раціон харчування бійця на передовій», — розповідає Милослава Козань, координаторка проєкту «Волинський сухпайок».

Поживну та легку їжу надсилають усім, хто до них звертається. Особливу прихильність військових завоювали крафтові енергетичні батончики. Пан Віктор готує їх власноруч і називає «енергетичними бомбочками».

«Усе це необхідно для укріплення імунної системи військових, для відновлення сил, для боротьби з втомою», — розповідає Віктор Ружевич.

Туди обовʼязково додають сушені горіхи та фрукти — їх приносять небайдужі люди.

«Сушка сприяє доброму травленню в кишечнику, і воно легеньке. Хлопці собі в кишеню взяли й жують, смакують, перемагають», — каже Дарина Нагорнюк, волонтерка.

Крім їжі, в сухпайки кладуть таблетки для знезараження води, сухий спирт, сірники. Доставити воду на передову буває дуже складно, а ця таблетка може врятувати від спраги.

«Можна взяти будь-яку воду — навіть такого сумнівного походження — й кинути туди таблетку для знезараження води. На літр цієї таблетки вистачає. Ії (воду) потім можна пити», — каже Павло Савчук, волонтер.

Над складанням пайків щодня працюють по 4-8 людей. Серед них і переселенці. Та запаси продуктів вичерпуються. Волонтери намагаються закрити потреби всіх бійців, які до них звертаються.

«Шукаємо кошти, шукаємо людей, які можуть пожертвувати своїми ручками, коштами, й шукаємо так само фірми, які можуть щось проплатити», — каже Мирослава Козань.

Один набір вартує близько 250 гривень. На місяць волонтери надсилають на передову до 1 000. У кожній коробці на військового чекає дитяча листівка чи малюнок. Та обовʼязкова вдячність і любов волонтерів!

Читати далі

Суспільство

Головний редактор та СЕО медіа Шо Там долучився до ЗСУ

Опубліковано

Сергій Колесников, головний редактор нашого медіа «ШоТам», обрав військову службу за контрактом.

Про це він розповів у Facebook.

«Прийшла моя черга», – написав минулого тижня наш Сергій, офіційно повідомивши про старт свого шляху у лавах ЗСУ.

Наша комнда пишається цим рішенням, хоч ми і дуже хвилюємося і вже встигли за ним скучити.

Відтепер нашою командою повністю опікується та керує співзасновник «ШоТам» Артем Іпатов. Хоча Сергій теж обіцяв, за можливості, «вставляти своїх пʼять копійок» та надсилати фото зі служби.

Сьогодні отримали перше:

фото: Facebook – Serhii Kolesnikov.

«Обрав службу за контрактом. На Lobby Х знайшов підрозділ, пройшов співбесіду і отримав відношення. Тепер маю нагоду перевірити, як в реальності працює система рекомендаційних листів і зарахування в обрані частини. Побажайте мені успіхів. А ще задонатьте за моє здоровʼя будь-яку суму на той збір, який вважаєте потрібним», – написав у соцмережах Сергій.

Нагадаємо, що український стартап EFarm PRO розробив вже ДРУГУ технологію для розмінування. 

Також ми повідомляли, що в цьому році Україна запустить 1 гігават додаткової електрогенерації.

Фото: Facebook – Serhii Kolesnikov.

Читати далі

Суспільство

Як правильно поводити себе під час спеки: поради МОЗ

Опубліковано

Цього тижня Україна опинилася серед найспекотніших країн Європи, що збільшило ризики отримання теплового удару.

Міністерство охорони здоров’я України надало кілька порад щодо того, як уникнути перегрівання та що робити, якщо тепловий удар все ж стався.

Як уникнути теплового удару

  • Уникайте надмірної спеки: Найспекотніші години (з 10:00 до 16:00) проводьте у тіні або в приміщенні.
  • Охолоджуйте приміщення: Відкривайте вікна на ніч, а вдень зачиняйте їх. Використовуйте світловідбивну плівку або штори “блекаут”.
  • Охолоджуйте тіло: Приймайте прохолодний душ або обтирайтеся прохолодною водою.
  • Пийте багато рідини: Регулярно пийте воду або інші напої без цукру та кофеїну.
  • Носіть легкий одяг: Обирайте світлий, просторий одяг з натуральних тканин.
  • Обмежуйте фізичні навантаження: У найбільш спекотні години дня зменшуйте фізичну активність.
  • Слідкуйте за самопочуттям: Звертайте увагу на своє самопочуття та самопочуття близьких, особливо самотніх людей.
  • Не залишайте дітей і тварин у закритих автомобілях: Це може бути небезпечним для їхнього життя.

Читати також: Український стартап EFarm PRO розробив вже ДРУГУ технологію для розмінування 

Ознаки теплового удару

  • Сплутаність свідомості, дезорієнтація
  • Нудота і блювання
  • Сильний головний біль
  • Прискорене серцебиття
  • Утруднене дихання
  • Почервоніння шкіри, суха і гаряча на дотик шкіра
  • Короткочасна втрата свідомості
  • Підвищення температури тіла
  • Втома

Що робити при тепловому ударі

  1. Телефонуйте за номером 103 для медичної допомоги.
  2. Перенесіть постраждалого у затінене прохолодне місце.
  3. Охолодіть постраждалого прохолодним вологим рушником або пакетами з льодом (прикладайте на шию, пахвові западини, пах).
  4. Якщо постраждалий у свідомості, давайте йому пити воду невеликими порціями.
  5. У разі блювання — покладіть постраждалого на бік.
  6. Стежте за станом постраждалого: диханням, пульсом і свідомістю до прибуття медичної допомоги.

Тепловий удар є небезпечним станом, який може призвести до серйозних наслідків. Важливо вміти розпізнавати його симптоми та знати, як надати першу допомогу.

Нагадаємо, що Укрзалізниця запустила сервіс спецзамовлень для військових: як скористатися.

Фото: МОЗ.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство8 години тому

Історичний зміст у кожній прикрасі: як ювелірний бренд з Дніпра популяризує українську культуру

«Двозуб Святослава», Трипільські Мадонни й олійні каганці — це все про український бренд ювелірних прикрас...

Суспільство3 дні тому

10 000 горнят на мрію. Гончар з Хмельниччини повернувся з війни та будує майстерню, щоб допомагати військовим

Після повернення з фронту гончар Микола Величко в той же день подався до своєї майстерні...

Суспільство5 днів тому

«Не бійтеся бути тим, ким ви є»: 10 питань ЛГБТ-військовим про службу в армії, ставлення колег, війну та мрії

Українська армія завжди стояла на варті незалежності та суверенітету нашої країни, захищаючи її кордони і...

Суспільство7 днів тому

Робить тільки те, що приносить задоволення: як викладачка стала блогеркою після понад 20 років роботи в університеті

Під час розмови з цією жінкою мені захотілося дістати з полиці художню книгу та скоріше...

РЕКЛАМА:

Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення