Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Можливості

Зробили будинок енергоефективним: 5 рішень ОСББ, що допомогли зменшити витрати на опалення

Опубліковано

Ще задовго до початку повномасштабної війни Україна взяла курс на європейську енергоефективність. Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків завдяки грантам не лише роблять свої житла теплішими та комфортнішими, але й економлять кошти.

ШоТам зібрали 5 крутих рішень ОСББ з різних куточків України, з яких варто брати приклад.

Утеплили стіни, замінили вікна та встановили регулятори температури на Волині

У Луцьку ОСББ «Синій дім-43» на 144 сім’ї модернізувало свою багатоповерхівку, якій майже 40 років. За Програмою «Енергодім» Фонду енергоефективності там встановили клапани для регулювання тепла, утеплили стіни, дахи та горища, замінили вікна, двері та труби, а також поставили регулятори температури на батареї. Цієї зими мешканці заощадять близько 50% енергоресурсів.

ОСББ «Синій дім-43» до та після енергомодернізації. Фото: сайт Фонду енергоефективності

«До модернізації наш будинок мав усі типові проблеми старих «панельок»: холод, сирість, пліснява в квартирах, протяги через міжпанельні шви. Тепловтрати були надзвичайно великі, і за все це ми сплачували шалено високі суми», — розповіла голова правління ОСББ Олена Завєдєєва.  

Спочатку мешканці не хотіли брати участь у програмі. Зокрема, проти були ті, хто вже сам утеплив своє житло, хоча саме в їхніх квартирах через неправильне утеплення з’явилася пліснява. Зрештою активісти ОСББ все ж зібрали потрібну кількість голосів. 

«Якщо комусь жарко взимку й доводиться відчиняти вікна, людина виставляє собі температуру, наприклад, на 16 градусів тепла. Пристрій зчитує температуру, передає на сервер, і людина платить лише за те, що використовує. Ми краще вдягнемо светрик, але заплатимо менше за опалення взимку»

Загальна вартість робіт — понад 23 мільйони гривень, з яких 16 мільйонів покрив грант, а 7 мільйонів — самі жителі (це приблизно 46 тисяч гривень з родини). 

Взяли «теплі кредити» на Харківщині

Дім ОСББ «Ельдорадо-126» став найекономнішим будинком у Чугуєві, що на Харківщині. Його побудували в 80-х роках, тому системи освітлення й опалення вже були зношені. Аби покращити житлові умови, мешканці створили ОСББ, а потім долучилися до програми «теплих кредитів». З 2016 року на роботи вони витратили приблизно 1,5 мільйона гривень, але завдяки програмам підтримки їм вдалося отримати значні компенсації.

Будинок у Чугуєві після енергомодернізації. Фото: сайт Платформи з енергоефективності

Приблизно 200 тисяч гривень з цієї суми пішли на заміну вікон у під’їздах та на даху. Також у тамбурах і на даху встановили нові двері. Понад 80% коштів мешканці змогли компенсувати за допомогою «теплих кредитів».

Наступного року в будинку утеплили горище, а також замінили двері й вікна в загальних приміщеннях. І знову більшу частину витрат покрили за програмою кредитів — мешканці сплатили тільки вартість робіт. 

У 2019 році ОСББ одним з перших в області отримало кредит на заміну вікон у квартирах — 70% вартості покрили держава й область.

Програма «теплі кредити» діє так:

  • ОСББ або ЖБК подає заявку на кредит;
  • банк надає кредит на необхідні енергоефективні заходи;
  • після проведення робіт або купівлі матеріалів держава покриває до 70% їхньої вартості. Окремі місцеві програми можуть додатково компенсувати частину кредиту.

Відмовились від централізованого опалення на Прикарпатті

Долина на Івано-Франківщині стала одним з перших міст в Україні, яке повністю відмовилося від централізованого опалення — це сталося ще у 2007 році. Тоді вже 40% жителів користувалися індивідуальним опаленням, а з коштів бюджету міста й області міська влада змогла закупити та встановити котли решті.

Пізніше людям допомогли утеплити будинки. Частину фінансування на це виділили програми міжнародної підтримки енергоефективності Європейського Союзу, але умовами утеплень було повне погашення заборгованості та співфінансування мешканцями 20% витрат. 

Утеплені будинки в Долині. Фото: Ольга Романська

Зараз місто активно залучає партнерів з Фінляндії для розвитку проєктів. Зокрема, тут хочуть використовувати старі законсервовані нафтові свердловини як джерела теплової енергії. Цей підхід популярний у Скандинавії, і в Долині планують задіяти шість свердловин, що розташовані прямо в місті поруч зі школами та іншими закладами. 

Встановили теплові пункти в Одесі 

ЖБК «Моряк» в Одесі складається з пʼяти будинків, на чотирьох з яких встановили теплові пункти — це спеціальні системи, які регулюють, як тепло від міської мережі опалення подається в квартири. Вони допомагають підтримувати правильну температуру й тиск гарячої води, щоб нею було комфортно користуватися взимку й не було перепадів температури — наприклад, якщо на вулиці стає тепліше, тепловий пункт може знизити температуру в батареях, а якщо холодно — підвищити.

В одеських пятиповерхівках встановили індивідуальні теплові пункти. Фото: ШоТам

«Ми закупили обладнання — чотири елеваторні вузли (складові теплових пунктів — прим. ред.). Це частина системи опалення, яка знижує температуру гарячої води перед тим, як подати її в будинок. Вона змішує гарячу воду з холодною, щоб у батареях була оптимальна температура — ми виставили на 21 градус», — розповіла ШоТам голова ЖБК «Моряк» Лідія Макарова.

Один елеваторний вузол коштував 350 тисяч гривень, однак мешканці платили за нього лише 75 тисяч — залишок покрив проєкт з підвищення енергоефективності громад ComAct.

В одеських пятиповерхівках встановили індивідуальні теплові пункти. Фото: ШоТам

Модернізували теплові мережі в Києві

Ще один приклад успішної енергомодернізації — будинок на вулиці Котельникова у Святошинському районі Києва. Мешканці ОСББ скористалися міською програмою співфінансування «70/30%» — так за один сезон вони зекономили на опаленні понад 600 тисяч гривень, а загалом — більше 2 мільйонів гривень. Завдяки програмі ОСББ замінило вікна та двері в місцях загального користування, утеплило фасад, модернізувало теплові мережі та встановило прилади для обліку теплової енергії. 

Котельня будинку на вулиці Котельникова в Києві. Фото: сайт КМДА

ОСББ вже чотири рази долучалося до міської програми співфінансування, де місто покриває 70% витрат на енергоефективні заходи, а решту 30% оплачують самі мешканці.

Читайте також: На даху ліцею в Гостомелі встановлюють потужні сонячні панелі

Коментарі

Можливості

Близько сотні ветеранів на Львівщині отримали гранти на власний бізнес: більше про можливість

Опубліковано

92 захисники та їхні родичі цьогоріч перемогли у державній грантовій програмі на Львівщині. Вони отримали кошти на суму від 250 тисяч до одного мільйона гривень.

Про це повідомили у Львівській ОВА.

За умовами гранту ветерани або члени їх родин створили або створять 176 робочих місць. Ці гранти були залучили в таких сферах:

  • надання послуг зі швидкого харчування;
  • вантажні перевезення;
  • торгівля та ремонт автомобілів.

Більше про проєкт та подачу заявки на грант можна дізнатися на сайті Державної служби зайнятості.

Читайте також: «РЕБнемо ворога»: в Україні оголосили збір на захист ППО від російських дронів

Додаткове навчання для ветеранів

«Для підвищення рівня конкурентоспроможності 96 учасників бойових дій у січні-серпні цього року отримали ваучер на навчання, вартість якого — 30280 гривень. З них 58% вирішили завдяки ваучеру опанувати фах водія автотранспортних засобів. А загалом навчання організовується за 124 професіями або спеціальностями», — написали у пресслужбі Львівської ОВА.

Там зазначають, що учасники бойових дій також можуть отримати ваучер на навчання за посиланням.

Нагадаємо, що на Закарпатті збудували десять модульних будинків для внутрішньо переміщених осіб.

Фото: Unsplash

Коментарі

Читати далі

Можливості

Навчання стало першим кроком до мрії: підприємиця відкрила вегетаріанське арт-кафе в Луцьку

Опубліковано

Ашока, вона ж Анна Боброва — засновниця вегетаріанського арт-кафе «Твоя мантра», розташованого в центрі Луцька. Жінка відкрила цей заклад уже під час повномасштабної війни, адже вирішила більше не відкладати свої мрії на потім. 

«Тут ви відчуєте атмосферу затишку, любові, побачите глибоку східну культуру та навіть зможете відчути “дзен”», — каже Анна про свій бізнес. 

Розібратися з тим, що потрібно для розвитку власної справи, допомогло навчання у новому сезоні візійного жіночого акселератора «Відважна 2. Масштабування та диджиталізація» за підтримки глобальної ініціативи She’s Next Empowered by Visa. 

Для ШоТам підприємиця розповіла, як змогла створити заклад, який не лише пропонує гостям смачну їжу, але й відображає життєву філософію власниці.

Наважилася на бізнес під час війни

Перш ніж відкрити свій заклад я готувала вдома вегетаріанські пиріжки та доставляла їх у кав’ярні Луцька. Також від початку повномасштабної війни готувала для військових і переселенців, бо хотіла підтримати людей та подарувати їм радість у складні часи.

За освітою я дизайнерка. Уже давно мріяла про красивий арт-простір у місті, але ніколи не мала досвіду ведення бізнесу. Та коли почалася повномасштабна війна, я вирішила розвиватися, попри все, бо ніхто не знає, що на нас чекає завтра. Я зрозуміла, що людям потрібна фізична та психологічна підтримка, тому хотіла бути корисною та створити простір, який у цьому допомагатиме.

Анна Боброва біля власного вегетаріанського арт-кафе «Твоя мантра» в Луцьку. Фото: ШоТам

У мене немає економічної освіти, тому я вирішила пройти навчання, щоб зрозуміти, як працює бізнес. У соцмережах побачила оголошення про старт другого сезону жіночого акселератора «Відважна». Мені стало цікаво повчитися та спробувати позмагатися за грант. Я подала заявку на участь, написала про ідею вегетаріанського арт-кафе й за два тижні отримала електронний лист про те, що мене прийняли на навчання.

Дізналися про досвід успішних підприємців з Луцька

У межах жіночого акселератора ми вивчали теми фінансового обліку, управління командою, масштабування свого бізнесу та робота з ризиками. А ще — як розповідати про свою справу так, щоб зацікавити інших людей. Завдяки цьому навчанню я зрозуміла, що зможу втілити свій проєкт.

Нашими лекторами та спікерами були відомі підприємці, які вже досягли успіхів у власному бізнесі та розповідали про свій досвід. Мені було дуже цінно дізнаватися про шлях цих людей, а також про їхні практичні рішення щодо будь-яких питань у бізнесі. Їхня енергетика зарядила мене на подолання власних труднощів.

Водночас ми слухали лекції на Дія.Бізнес, аби більше дізнатися про  підприємництво. А ще мені дуже подобалися наші творчі домашні завдання — ми мали придумати місію та візію проєкту, способи залучити нових людей у команду та вдосконалити всі процеси в роботі. Крім знань, це навчання дало мені багато нових корисних знайомств і можливостей для крутих колаборацій з іншими підприємицями з Луцька.

Я дуже вдячна організаторам та партнерам нового сезону акселератора «Відважна», бо саме навчання стало для мене першим кроком до здійснення мрії. Я ще раз переконалася: те, що буде далі — це мій особистий досвід, тому треба бути готовою до різних обставин і не боятися попросити про допомогу в більш компетентних людей.

Індійська кухня на український лад

У нашому закладі можна скуштувати різноманітні вегетаріанські страви, зокрема самоси — традиційні індійські пиріжки. Але ми дещо змінили їх для українців — не смажимо, а випікаємо в духовці, аби зберегти натуральний смак і користь. Ними можна швидко й ситно перекусити, але це про здорове харчування.

Самоси, якими пригощають у «Твоїй мантрі». Фото: ШоТам

Перші самоси я готувала разом з чоловіком ще до відкриття кафе, і саме на ньому випробовувала всі рецепти. Вони були популярні в інших центрах ведичної культури в Україні, особливо в курортних містах, де їх готували зі свіжими фруктами. Згодом ми вдосконалили рецепти, змінивши склад тіста та врахувавши побажання гостей. 

Спершу ми готували самоси з яблуком, корицею та кокосом, а ще — з капустою та спеціями. Зараз пропонуємо як солодкі, так і солоні самоси, наприклад, наразі є сезонні з томатом, сиром і базиліком, які найбільше смакують гостям. Я ж найбільше люблю їх з начинкою з кисломолочного сиру й апельсина.

Анна Боброва показує улюблені самоси. Фото: ШоТам

Наші напої готуємо з повністю натуральних інгредієнтів, спецій і трав, які поєднуємо так, що більше таких смаків не можна зустріти в Луцьку. Ще в нас можна скуштувати крем-супи та солодощі, які не містять білого цукру, веганські та для тих, хто не вживає лактозного молока. Ми використовуємо багато натуральних фруктів, ягід і злаків. 

Не тільки їжа, але й сенси

Початково ми створювали простір не лише для того, аби допомогти людям познайомитися з вегетаріанськими стравами, але й щоб пояснити нашу філософію. Ми турбуємося про збереження екосистеми, бачимо друга в кожній тваринці та пропагуємо здоровий спосіб життя. Ми віримо в творчість і те, що люди можуть об’єднуватися за інтересами, обмінюватися досвідом і навичками.

Атмосфера вегетаріанського арт-кафе «Твоя мантра». Фото: ШоТам

Окрім готової їжі, в нашому закладі також можна придбати доглядові засоби, косметику, зубні пасти без фтору, аромамасла, підставки під аромапалички, метафоричні карти, а також, листочки норі та рисового паперу й багато різних спецій. Окрім цього, в нас є альтернативи ковбасам — вегетаріанські сосиски, ковбаски та сир тофу. Ми хочемо показати, що заклад харчування може виглядати зовсім інакше, ніж усі звикли.

Засновниця кафе показує, що ще тут можна придбати. Фото: ШоТам

За рік вийшла в нуль і почала заробляти

Ми проводимо багато різноманітних заходів: вечори мантра-йоги, поетичні вечори, чайні церемонії та індійське свято, щоб показати людям частинку ведичної культури.

Хочемо, щоб цей простір став майданчиком для всіх, хто хоче поділитися своєю творчістю, тому запрошуємо до себе талановитих людей.

Саме завдяки навчанню я побачила більше можливостей, адже прописувала доходи та витрати. За минулий рік мені вдалося вийти в нуль і навіть почати заробляти. Я взяла на роботу кількох людей, а ще ми вже почали розширювати наш бізнес — зокрема, готуємо пиріжки в окремому цеху та доставляємо їх в інші кав’ярні й магазини Луцька. 

Анна Боброва у власному закладі «Твоя мантра». Фото: ШоТам

Згодом я планую організовувати кулінарні майстер-класи та навчати людей, які бажають змінити своє харчування на більш здорове.

Я завжди за те, щоб ми були сміливими, не боялися реалізовувати свої плани та не чекали допомоги від когось іншого. Поки не спробуємо зробити щось самі, то не дізнаємося, яким буде результат.

Новий сезон візійного жіночого акселератора «Відважна 2. Масштабування та діджиталізація» впроваджує мережа центрів підтримки підприємців Дія.Бізнес за сприяння Міністерства цифрової трансформації України, Офісу з розвитку підприємництва та експорту й за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку USAID «Зміцнення громадської довіри (UCBI)», глобальної ініціативи She’s Next Empowered by Visa.

Коментарі

Читати далі

Можливості

Netpeak Talent надасть українським рекрутерам 30 безплатних консультацій: деталі

Опубліковано

Агенція Netpeak Talent проведе 30 безплатних консультацій з наймання працівників для українського бізнесу в жовтні.

Про це повідомили в агенції.

Ця ініціатива спрямована на те, щоб допомогти бізнесам в умовах повномасштабного вторгнення знайти необхідних фахівців і підвищити ефективність процесів найму.

Що буде на консультаціях

  • Допомога у розв’язанні найпоширеніших проблем наймання (зокрема відсутність кандидатів та відмови на фінальних етапах);
  • рекомендації для оптимізації процесів наймання та оцінки кандидатів;
  • індивідуальний підхід до проблематики кожної вакансії.

Учасники також отримають доступ до уроку з курсу засновника Netpeak Group Артема Бородатюка.

Читайте також: Українську мову представили на святкуванні Дні європейських мов в Абу-Дабі (ФОТО)

Фото: Netpeak Talent

«Кадровий потенціал бізнесу — це одна з важливих складових стабільної економіки країни. У цей непростий час багато компаній потребують додаткової допомоги в наймі кваліфікованих фахівців, і Netpeak Talent готові поділитися своїм 18-річним досвідом у сфері рекрутингу», — зазначила керівниця команди рекрутменту Юлія Комарницька.

Хто може взяти участь

  • Власники бізнесу,
  • CEO,
  • COO,
  • HR-менеджери,
  • рекрутери та інші спеціалісти, відповідальні за наймання у компаніях будь-якого розміру (від стартапів до корпорацій).

Етапи ініціативи

1-10 жовтня — реєстрація на консультацію.
10-15 жовтня — опрацювання заявок.
11-31 жовтня — проведення консультацій.

Заповнити заявку можна за посиланням.

Нагадаємо, що платформа Lobby X презентувала результати власного опитування. Найголовніші питання про ставлення українців до мобілізації та військової служби.

Фото обкладинки: Unsplash

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

«Підйомні» для киян та пекельна БЗВП: досвід рекрутингу до війська головреда ШоТам Сергія Колеснікова

27 червня Сергій завершив робочі справи, зідзвонився через відеозв’язок з усіма друзями, зібрав речі та...

Суспільство1 місяць тому

Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

Суспільство1 місяць тому

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

Суспільство2 місяці тому

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...