Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Можливості

Зробили будинок енергоефективним: 5 рішень ОСББ, що допомогли зменшити витрати на опалення

Опубліковано

Ще задовго до початку повномасштабної війни Україна взяла курс на європейську енергоефективність. Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків завдяки грантам не лише роблять свої житла теплішими та комфортнішими, але й економлять кошти.

ШоТам зібрали 5 крутих рішень ОСББ з різних куточків України, з яких варто брати приклад.

Утеплили стіни, замінили вікна та встановили регулятори температури на Волині

У Луцьку ОСББ «Синій дім-43» на 144 сім’ї модернізувало свою багатоповерхівку, якій майже 40 років. За Програмою «Енергодім» Фонду енергоефективності там встановили клапани для регулювання тепла, утеплили стіни, дахи та горища, замінили вікна, двері та труби, а також поставили регулятори температури на батареї. Цієї зими мешканці заощадять близько 50% енергоресурсів.

ОСББ «Синій дім-43» до та після енергомодернізації. Фото: сайт Фонду енергоефективності

«До модернізації наш будинок мав усі типові проблеми старих «панельок»: холод, сирість, пліснява в квартирах, протяги через міжпанельні шви. Тепловтрати були надзвичайно великі, і за все це ми сплачували шалено високі суми», — розповіла голова правління ОСББ Олена Завєдєєва.  

Спочатку мешканці не хотіли брати участь у програмі. Зокрема, проти були ті, хто вже сам утеплив своє житло, хоча саме в їхніх квартирах через неправильне утеплення з’явилася пліснява. Зрештою активісти ОСББ все ж зібрали потрібну кількість голосів. 

«Якщо комусь жарко взимку й доводиться відчиняти вікна, людина виставляє собі температуру, наприклад, на 16 градусів тепла. Пристрій зчитує температуру, передає на сервер, і людина платить лише за те, що використовує. Ми краще вдягнемо светрик, але заплатимо менше за опалення взимку»

Загальна вартість робіт — понад 23 мільйони гривень, з яких 16 мільйонів покрив грант, а 7 мільйонів — самі жителі (це приблизно 46 тисяч гривень з родини). 

Взяли «теплі кредити» на Харківщині

Дім ОСББ «Ельдорадо-126» став найекономнішим будинком у Чугуєві, що на Харківщині. Його побудували в 80-х роках, тому системи освітлення й опалення вже були зношені. Аби покращити житлові умови, мешканці створили ОСББ, а потім долучилися до програми «теплих кредитів». З 2016 року на роботи вони витратили приблизно 1,5 мільйона гривень, але завдяки програмам підтримки їм вдалося отримати значні компенсації.

Будинок у Чугуєві після енергомодернізації. Фото: сайт Платформи з енергоефективності

Приблизно 200 тисяч гривень з цієї суми пішли на заміну вікон у під’їздах та на даху. Також у тамбурах і на даху встановили нові двері. Понад 80% коштів мешканці змогли компенсувати за допомогою «теплих кредитів».

Наступного року в будинку утеплили горище, а також замінили двері й вікна в загальних приміщеннях. І знову більшу частину витрат покрили за програмою кредитів — мешканці сплатили тільки вартість робіт. 

У 2019 році ОСББ одним з перших в області отримало кредит на заміну вікон у квартирах — 70% вартості покрили держава й область.

Програма «теплі кредити» діє так:

  • ОСББ або ЖБК подає заявку на кредит;
  • банк надає кредит на необхідні енергоефективні заходи;
  • після проведення робіт або купівлі матеріалів держава покриває до 70% їхньої вартості. Окремі місцеві програми можуть додатково компенсувати частину кредиту.

Відмовились від централізованого опалення на Прикарпатті

Долина на Івано-Франківщині стала одним з перших міст в Україні, яке повністю відмовилося від централізованого опалення — це сталося ще у 2007 році. Тоді вже 40% жителів користувалися індивідуальним опаленням, а з коштів бюджету міста й області міська влада змогла закупити та встановити котли решті.

Пізніше людям допомогли утеплити будинки. Частину фінансування на це виділили програми міжнародної підтримки енергоефективності Європейського Союзу, але умовами утеплень було повне погашення заборгованості та співфінансування мешканцями 20% витрат. 

Утеплені будинки в Долині. Фото: Ольга Романська

Зараз місто активно залучає партнерів з Фінляндії для розвитку проєктів. Зокрема, тут хочуть використовувати старі законсервовані нафтові свердловини як джерела теплової енергії. Цей підхід популярний у Скандинавії, і в Долині планують задіяти шість свердловин, що розташовані прямо в місті поруч зі школами та іншими закладами. 

Встановили теплові пункти в Одесі 

ЖБК «Моряк» в Одесі складається з пʼяти будинків, на чотирьох з яких встановили теплові пункти — це спеціальні системи, які регулюють, як тепло від міської мережі опалення подається в квартири. Вони допомагають підтримувати правильну температуру й тиск гарячої води, щоб нею було комфортно користуватися взимку й не було перепадів температури — наприклад, якщо на вулиці стає тепліше, тепловий пункт може знизити температуру в батареях, а якщо холодно — підвищити.

В одеських пятиповерхівках встановили індивідуальні теплові пункти. Фото: ШоТам

«Ми закупили обладнання — чотири елеваторні вузли (складові теплових пунктів — прим. ред.). Це частина системи опалення, яка знижує температуру гарячої води перед тим, як подати її в будинок. Вона змішує гарячу воду з холодною, щоб у батареях була оптимальна температура — ми виставили на 21 градус», — розповіла ШоТам голова ЖБК «Моряк» Лідія Макарова.

Один елеваторний вузол коштував 350 тисяч гривень, однак мешканці платили за нього лише 75 тисяч — залишок покрив проєкт з підвищення енергоефективності громад ComAct.

В одеських пятиповерхівках встановили індивідуальні теплові пункти. Фото: ШоТам

Модернізували теплові мережі в Києві

Ще один приклад успішної енергомодернізації — будинок на вулиці Котельникова у Святошинському районі Києва. Мешканці ОСББ скористалися міською програмою співфінансування «70/30%» — так за один сезон вони зекономили на опаленні понад 600 тисяч гривень, а загалом — більше 2 мільйонів гривень. Завдяки програмі ОСББ замінило вікна та двері в місцях загального користування, утеплило фасад, модернізувало теплові мережі та встановило прилади для обліку теплової енергії. 

Котельня будинку на вулиці Котельникова в Києві. Фото: сайт КМДА

ОСББ вже чотири рази долучалося до міської програми співфінансування, де місто покриває 70% витрат на енергоефективні заходи, а решту 30% оплачують самі мешканці.

Читайте також: На даху ліцею в Гостомелі встановлюють потужні сонячні панелі

Можливості

В Україні оголосили старт програми для підтримки соціального бізнесу: як долучитися

Опубліковано

Український соціальний венчурний фонд (USVF) та SILab Ukraine оголосили про початок другої хвилі онлайн-інкубатора StartUp4Good. У межах цієї програми стартапи та підприємства, які реалізують соціальні та екологічні проєкти в Україні, пройдуть навчання та отримають комплексну підтримку.

Про це повідомили організатори програми.

Хто може подати заявку

Для участі стартапи повинні мати чітку ідею соціального підприємства, команду від двох осіб, вагомий соціальний вплив, перші продажі або тестування, бачення збуту, реалістичність втілення та 100% присутність на онлайн-заняттях.

Насамперед на програму набиратимуть учасників з таких категорій:

  • внутрішньо переміщені особи, які починають бізнес з нуля;
  • ветерани та члени їхніх сімей;
  • люди з інвалідністю та члени їхніх родин;
  • багатодітні батьки;
  • маломобільні люди та інші вразливі категорії населення.

Українські підприємства зможуть пройти навчання, отримати менторство, долучитися до спільноти однодумців та використати частково поворотну фінансову допомогу на розвиток проєкту.

Читайте також: Розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі

Для участі у програмі проєкти повинні вирішувати конкретні соціальні чи екологічні проблеми:

  • працевлаштування ветеранів та внутрішньо переміщених осіб;
  • соціальні послуги для вразливих категорій населення;
  • екологічні ініціативи, включаючи перероблення військових відходів;
  • інші важливі соціальні та екологічні проєкти.

Формат і теми навчання

Програма триватиме з 14 травня по 30 липня 2025 року. Вона складатиметься з відеокурсу з практичними завданнями, 11 онлайн-сесій (по 3 години), щотижневих індивідуальних консультацій з менторами, домашніх завдань з підготовки бізнес-планів та презентації розробленого бізнес-плану.

Теми навчання:

  • вступ до соціального підприємництва та оцінка соціального впливу;
  • lean-підхід та бізнес-моделювання, створення MVP;
  • визначення цільових груп та соціальних проблем;
  • аналіз ринку;
  • маркетинг та комунікації;
  • формування воронки продажів і каналів збуту тощо.

Як взяти участь

Для участі у програмі варто заповнити заявку до 30 квітня 2025 року 23:00. Підприємці мають зробити кілька кроків.

  1. Заповнити коротку форму за посиланням.
  2. Отримати лист із матеріалами: відкриті лекції, посилання на повну заявку та доступ до телеграм-групи підтримки.
  3. Переглянути матеріали для якісної підготовки заявки.
  4. Заповнити детальну аплікаційну форму.

Після цього експертна рада програми відбере 25 команд-учасниць, які отримають офіційне підтвердження з детальним планом навчання.

Також 17 квітня о 16:00 організатори проведуть інформаційний вебінар щодо участі у програмі.

Нагадаємо, що громадські організації можуть долучитися до програми навчання в Європі: як взяти участь.

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі

Можливості

Громадські організації можуть долучитися до програми навчання в Європі: як взяти участь

Опубліковано

Одна із найбільших австрійських фундацій ERSTE Foundation оголосила про початок реєстрації на програму для громадських організацій Civil Society Leadership Programme for Ukraine. Навчання відбуватиметься в Австрії та онлайн.

Про це повідомили організатори проєкту.

Програма навчання

Програму розробив проєкт NGO Academy, який є спільною ініціативою ERSTE Foundation та Віденського університету економіки і бізнесу (WU).

У межах навчання лідери організацій та ініціатив вдосконалюватимуть свої управлінські та лідерські навички, організаційну стійкість, а також розширюватимуть професійні зв’язки.

«Учасники ознайомляться з принципами та методами стратегічного менеджменту, фандрейзингу, комунікації зі стейкхолдерами, дізнаються про успішні кейси й перевірені інструменти, а також матимуть можливість застосувати здобуті знання у розбудові своєї організації»‚ — розповіли представники проєкту.

Спікерами та коучами для учасників стануть експерти в галузях менеджменту, лідерства, надання соціальних послуг, державної політики, фінансування та консалтингу.

Читайте також: Українські жінки можуть безплатно опанувати професію монтувальниці СЕС: умови програми

Етапи програми

З 28 по 8 жовтня 2025 року учасники проведуть 10 днів в Австрії, де проходитиме очна частина навчання. З листопада по грудень відбуватимуться індивідуальні сесії з наставниками в онлайн-форматі. Насамкінець 30 січня 2026 року відбудеться підсумкова онлайн-сесія.

Приймання заявок триває до 24 квітня 2025 року на сайті NGO Academy Ukraine за посиланням. Кількість учасників обмежена. Усі витрати, пов’язані з програмою, покриватиме стипендія.

Подати заявку можуть лідери ГО, що зареєстровані на активно діють в України. Організації повинні мати суспільно важливе значення. Лідери мають володіти англійською мовою на рівні B2 або вище. Додаткову інформацію можна отримати за посиланням.

Довідка

NGO Academy заснували у 2013 році ERSTE Foundation та Віденським університетом економіки і бізнесу задля зміцнення сектора громадянського суспільства в Центральній та Східній Європі. Проєкт надає можливості для навчання учасників суспільно важливих ініціатив та організацій.

Першу програму Civil Society Leadership Programme for Ukraine реалізували у 2024 році.

Нагадаємо, що Google запускає програму з ШІ для українських освітян: як доєднатися.

Фото обкладинки: Igor Ripak

Читати далі

Можливості

Українські жінки можуть безплатно опанувати професію монтувальниці СЕС: умови програми

Опубліковано

В Україні оголосили набір на програму навчання, завдяки якій жінки можуть здобути професію монтувальниць сонячних електростанцій. Проєкт запустили «Вімен ін Тех Україна» та «Greenpeace Україна» у співпраці з гуманітарною організацією «Людина в біді» та за фінансової підтримки чеського народу.

Про це повідомили організатори.

Що чекає на учасниць

У межах програми 30 українок зможуть навчитися нової професії, попрактикуватися у встановленні сонячних електростанцій на лікарнях, садочках та школах, а також отримав нову роботу.

Навчання відбуватиметься у форматі онлайн, але міститиме й обов’язкову тижневу практику в Києві. Організатори відшкодують учасницям вартість квитків до Києва та назад і проживання у столиці. Жінки працюватимуть з обладнанням від компанії Atmosfera.

Читайте також: Google запускає програму з ШІ для українських освітян: як доєднатися

Після проходження курсу жінки здобудуть професійні сертифікати, натомість найактивніші учасниці отримають допомогу у працевлаштуванні.

«В умовах повномасштабної війни та енергетичної кризи, спричиненої російськими атаками, попит на встановлення сонячних електростанцій в Україні зростає. Водночас під час війни загострилася проблема “кадрового голоду”. Активне залучення жінок у “зелену” технічну сферу, яка традиційно вважалася чоловічою, стає відповіддю на цю потребу. Тож ми запрошуємо українських жінок подаватися на конкурс і стати рушієм суспільних змін!» — розповіла старша кампейнерка Greenpeace Україна та лідерка проєкту «Зелене відновлення України» Поліна Колодяжна.

Як долучитися

Участь у програмі можуть узяти жінки з Івано-Франківської, Львівської, Дніпропетровської, Харківської та Миколаївської областей. Організатори вказують, що учасниці повинні мати базову технічну освіту або попередній досвід роботи у суміжній галузі.

Конкурс стартує 25 березня і триватиме до 11 квітня 2025 року (включно). Заповнити форму для реєстрації можна за посиланням. Жінки отримають відповіді протягом 14-18 квітня.

Нагадаємо, що українські айтівці створили застосунок, що дозволить водіям уникати ям і небезпечних доріг.

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі

Шопочитати

Суспільство13 години тому

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня БФ «СпівДія заради...

Технології5 днів тому

Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою

Пенсіонерка Тетяна Силенко шукала якесь заняття, яке б допомогло їй оговтатись у складний період життя,...

Технології6 днів тому

Ці роботи можуть розмінувати Україну за 10 років. Як українські розробники створили «ЗМІЙ»

Розробників з Rovertech об’єднала війна, а тікток допоміг зустрітися. Усі довкола казали, що їхній задум...

Військо6 днів тому

Бар’єри лише в голові: це ветерани з ампутаціями, які знайшли себе в спорті

Троє українських захисників — Андрій, Олександр і Михайло — втратили на війні кінцівки, але не...