Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Знову граєте в «Мафію»? Час відкрити для себе світ настілок. 10 найкрутіших ігор з українською локалізацією

Опубліковано

Досі вважаєте, що настільні ігри обмежуються «Крокодилом» та «Мафією»? Відкривайте нотатник на телефоні та складайте вішлист на найближчі свята: разом із фанатом настілок Максимом Залізницьким підготували для вас топ-10 найцікавіших ігор з українською локалізацією. Обережно: вони можуть викрасти весь вільний час, але це точно того варте.

Максим Залізницький

блогер, фанат та оглядач настільних ігор

розповідає про найцікавіші настілки на своїх сторінках у тік-тоці та інстаграмі

10. Крила

гра Крила
  • Видавництво: Ігромаг (Україна), Stonemaier Games (США)
  • Кількість гравців: від 1 до 5
  • Вік: від 10 років
  • Час гри: 40-70 хвилин

Короткий опис: «Крила» – це українська локалізація всесвітньо відомого хіта Wingspan, який побачив світ у 2019 році. Тоді ж гра стала переможцем Spiel des Jahres у номінації «Гра року для експертів», а згодом увійшла до рейтингу кращих ігор на порталі BoardGameGeek.

Це нескладна економічна стратегія, завдяки якій гравці стають орнітологами, колекціонерами та простими любителями птахів, займаючись заселенням і розведенням пернатих у заповідниках.

Що каже Макс: «Просто розкішна сімейна гра з дуже якісними компонентами та цікавим ігроладом про пташечок. Цю гру можна рекомендувати людям, які хочуть хорошу настільну гру, але не знають яку. Вона точно підійде як перша комплексна гра в колекцію».

Де купити: сайт видавця.

9. Острів котів

настільні ігри
  • Видавництво: Geekach Games (Україна), The City of Games (Велика Британія)
  • Кількість гравців: 1 і більше
  • Вік: від 7-8 років
  • Час гри: 60-90 хвилин

Короткий опис: The Isle of Cats розробив англійський геймдизайнер Френк Вест – творець The City of Kings та карткової гри Vadoran Gardens. Це сімейна стратегія, у якій гравці будуть досліджувати острів, шукати стародавні скарби, підбирати муркотиків і думати над тим, як розмістити вусатих-смугастих біженців і знайдені скарби на борту. Наприкінці гри учасники отримують очки за врятовані котячі родини, здобуті скарби та виконані завдання. Утім очки можна й втратити: за щурів на борту й незаповнені каюти на кораблі.

Читайте також: Кам’яні джунглі Троєщини і застигла в часі Петрівка. 10 фільмів, де Київ – у головній ролі

Що каже Макс: «Гра з тетрісоподібною механікою, де нам потрібно рятувати котів з острова та розміщувати їх у себе на кораблях якомога раціональніше. Особисто мене вислів “тетрісоподібна механіка” довгий час відлякував від цієї гри. Дарма. Розкішна гра, що водночас розслабляє і змушує думати. Не багато настільних ігор мають такий баланс».

Де купити: сайт видавця.

8. Стежки Тукани

Стежки Тукани
  • Видавництво: Geekach Games (Україна), Aporta Games (Норвегія)
  • Кiлькiсть гравцiв: від 1 до 8.
  • Вiк: від 8 років
  • Час гри: 15-30 хвилин

Короткий опис: Trails of Tucana вийшла в 2019 році, а вже у 2020 році гра стала номінантом конкурсу Cardboard Republic Laurel. Кожен гравець отримує мапу тропічного острова, на якій позначені села, пам’ятки й різні типи місцевості. Щоходу мер відкриває дві випадкові карти місцевості. Кожен гравець шукає на своїй мапі відповідні клітинки й малює між ними стежку. Якщо ця стежка з’єднує села та пам’ятки, гравець здобуває очки. Гра триває кілька раундів, перемагає гравець із найбільшою кількістю балів.

Що каже Макс: «Гра у жанрі flip and write. Перевернули карти- і з’єднали дві клітинки стружки на острові Тукана. При цьому прокладаючи шляхи до різних пам’яток та з’єднуючи поселення».

Де купити: сайт видавця.

7. Війна персня

Війна персня
  • Видавництво: Geekach Games (Україна), White Games, Ares Games (Італія)
  • Кількість гравцiв: від 2 до 4
  • Вiк: від 13 років
  • Час гри: 2,5-3 години

Короткий опис: оригінальна гра створена в 2012 році командою італійських розробників, відомих за проєктами The Battle of Five Armies і Hunt for the Ring. Учасникам пропонується очолити ворожі сторони – Вільні Народи й війська Тіні. Поки триває війна за панування в Середзем’ї, Фродо та Братство Персня прямують до Мордору, щоб знищити перстень у полум’ї та перетворити війська Саурона на порох.

Що каже Макс: «Найепічніше, у що мені довелося грати серед настільних ігор. Та ще й по улюбленій франшизі. І процес повністю відповідає оригінальній трилогії».

Де купити: сайт видавця.

6. Жах Аркгема: Карткова гра

настільні ігри: топ-10
  • Видавництво: Ігромаг (Україна), Fantasy Flight Games (США)
  • Кількість гравців: від 1 до 2
  • Вік: від 14 років
  • Час гри: 60-90 хвилин

Короткий опис: «Жах Аркгема. Карткова гра» продовжує успішну лінійку карткових пригодницьких ігор від всесвітньо відомої компанії Fantasy Flight Games. Отже, багатостраждальне містечко Аркгем. Кожен гравець бере на себе роль певного персонажа. Їх в базовій версії гри – п’ятеро. Тут і колишній бандит, і федерал, і бібліотекар. Загалом звичайні люди, які волею долі зіткнулися з неймовірним жахом.

Читайте також: Шукаєте, що почитати? Ось 10 найцікавіших українських книг 2022 року

Ігровий процес простий по суті. Але дуже різноманітний і цікавий. Гравцям належить подорожувати по локаціях, шукати докази, битися з монстрами. Грати можна як учотирьох, так і соло. 

Що каже Макс: «Жива карткова гра. Ви від партії до партії будуєте та перескладаєте свою колоду, роблячи її більш ефективною. А так ж проходите послідовну сюжетну кампанію у світі Г. Ф. Лавкрафта».

Де купити: сайт видавця.

5. Тенета слів

Тенета слів
  • Видавництво: Kilogames (Україна), Czech Games Edition (Чехія)
  • Кiлькiсть гравцiв: від 4 до 8
  • Вік: від 8 років
  • Час гри: 30-45 хвилин

Короткий опис: «Тенета слів» – весела гра для великої компанії, дуже схожа на класичні ігри у слова (наприклад, Alias). У цій грі ви також будете описувати слова так, щоб ваша команда їх вгадала. Та водночас важливо не назвати слова-пастки, які підготувала команда супротивника. 

Правила гри прості, але сам процес дуже захоплюючий, якщо не знати, яких слів не можна вимовляти. А ті логічні шляхи, якими йдуть гравці, іноді просто вражають. І чим далі ви просуваєтеся – тим більшою стає напруга! 

Що каже Макс: «Гра на пояснення світу для компанії. Найкраща серед усіх, що я грав. Хоча є ще “Кодові імена”, і це теж розкішна гра. Напевно, вона була б на 11 місці цього топу».

Де купити: сайт видавця.

4. Виноробство

настільні ігри економічні
  • Видавництво: Kilogames (Україна), Stonemaier Games (США)
  • Кiлькiсть гравців: від 1 до 6
  • Вік: від 13 років
  • Час гри: 90-120 хвилин

Короткий опис: Вам доведеться пройти шлях від першої виноградної лози у сільській частині італійської Тоскани до виходу на полиці крамниць. Як в справжнісінькому фермерстві ви будете продумувати все наперед. На початку у вас буде лише кілька земельних ділянок, крихітний льох, 3 робітники… і мрія володіти найкращим виноробним заводом.

Що каже Макс: «У цій грі кожен всі змагаються за звання найкращого винороба. Це прекрасне євро з механікою виставлення робочих та нескладними правилами. Чудово підходить для спокійного вечора».

Де купити: сайт видавця.

3. Тераформування Марса

Тераформування Марса
  • Видавництво: Kilogames (Україна), FryxGames (Швеція)
  • Кiлькiсть гравцiв: від 1 до 5
  • Вiк: від 12 років
  • Час гри: від 90 до 120 хвилин

Короткий опис: Тerraforming Mars, створена шведським розробником Якубом Фрюкселіусом, стала найбільш обговорюваною новинкою 2016 року, номінантом, лауреатом і переможцем багатьох низки конкурсів. Успіх гри обумовлено багатьма факторами, серед них – чудова механіка, стильні ілюстрації та актуальна тематика.

Декілька мегакорпорацій почали розробку нових технологій, які дозволять повністю змінити вигляд Марса. На початку партії гравці (тобто керівники корпорацій) отримують карти проєктів, ігрові планшети і стартові ресурси. За допомогою цього вам доведеться вирощувати рослини, створювати океани і збільшувати температуру на поверхні планети.

Що каже Макс: «Одна з найкращих настільних ігор за версією сайте Board Game Geek. Кожен із гравців представляє корпорацію, яка робить все для того, аби зробити Марс придатним для життя. Ціль спільна, але переможець – лише один».

Де купити: сайт видавця.

2. Каркасон

настільні ігри: Каркасон
  • Видавництво: Feelindigo (Україна), Hans im Glück (Німеччина)
  • Кiлькiсть гравцiв: від 2 до 5 гравців
  • Вiк: від 7 років
  • Час гри: 30-45 хвилин

Короткий опис: Carcassonne – вічна класика настільних ігор, створена у 2000 році німецьким розробником, викладачем музики й теології Клаусом-Юргеном Вреде. Майже чверть століття тому гра викликала справжній фурор та сформувала уявлення про те, якими мають бути сучасні настільні ігри.

Каркасон, натхненний однойменною фортецею на півдні Франції, – гра, у якій учасники заповнюють сільську місцевість навколо укріпленого міста. Гравці вибирають із плиток, які зображують міста, дороги, монастирі та поля. Кожна нова плитка розширює місцевість та дозволяє гравцю додати нових послідовників, а отже – заробити необхідні для перемоги бали.

Що каже Макс: «Найуніверсальніша гра. Нестаріюча класика, яка нещодавно отримала перевидання та оновлений дизайн».

Де купити: сайт видавця.

1. Коса

настільні ігри: Коса
  • Видавництво: Stonemaier Games (США), Geekach Games (Україна), Планета Ігор (Україна)
  • Вiк: від 14 років
  • Кiлькiсть гравцiв: від 1 до 5 
  • Час гри: 90-115 хвилин

Короткий опис: Scythe була розроблена в 2016 році гейм-дизайнером Джеймі Стеґмаєром, автором «Виноробства», «Чартерстоуна» і «Ейфорії». На Golden Geek-2016 гра тріумфально здобула перемоги в номінаціях «Найкраща гра року», «Найкраща стратегічна гра», «Найкраща тематична гра», «Найкраща соло-гра» та «Найкраще оформлення». 

Це суператмосферна гра, яка перенесе вас до альтернативного світу постапокаліптичної Європи початку ХХ століття. Після Першої світової сформувалось декілька потужних держав. Нові конфлікти близько, тож вам доведеться накопичувати силу та розвивати одну з держав. 

Читайте також: «У наші стратегії грають бійці на передку». Це український виробник настолок, який витіснив з ринку російську продукцію

Словом, ви маєте чудову можливість власноруч оцінити, чому про «Косу» так багато говорили протягом останніх років, за що вона отримала ряд престижних премій і звання «Гри року», і чому її обожнюють і новачки, і досвідчені гравці.

Що каже Макс: «Тяжко обирати найкращу гру. Але я зупинюсь саме на цій. У ній є і елементи євро, коли вам потрібно зробити якомога ефективніший хід, використавши власні ресурси, і можливість добряче повоювати. А ще у цій грі розкішні мініатюри».

Де купити: сайт видавця.

Ще більше настільних ігор українською шукайте на сторінках Макса у тік-тоці та інстаграмі

Суспільство

11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Опубліковано

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.

Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.

Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:

«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко

Читати далі

Суспільство

Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Опубліковано

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.

Про це повідомили в UNITED24.

Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.

Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.

Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.

Фото обкладинки: Harald Krichel

Читати далі

Суспільство

«Нова пошта» нагородила українських волонтерів відзнакою «Варті»

Опубліковано

«Нова пошта» 26 березня нагородила українських волонтерів, благодійні фонди та громадські організації відзнакою «Варті». Її отримали 12 переможців голосування серед українців. Також компанія визначила 21 організацію, що найбільше доклалися до підтримки українців через гуманітарні відправлення.

Про це повідомили в «Новій пошті».

Хто здобув відзнаку «Варті»

До голосування за переможців долучилися понад 55 тисяч українців. Загалом відзнаку отримали 12 людей та організацій, які працюють у різних сферах.

77-річний Григорій Янченко переміг у номінації «Найстарший волонтер», також відомий як Дядя Гриша. Під час окупації Херсона він вирушав у людні місця з прапором України на кріслі колісному та з увімкненим гімном. Зараз він живе у Запоріжжі, але рідко буває вдома — подорожує містами України, збираючи кошти для військових. Відзнаку Дяді Гриші вручили у Кропивницькому під час чергового збору.

Наймолодшими волонтерками стали 6-річна Олександра та 4-річна Кіра з Харкова. Саша вже отримувала нагороду «Варті» рік тому. Тоді організатори підготували для неї сюрприз — вона побачила батька-військового, якого ненадовго відпустили зі служби. Через місяць чоловік загинув на фронті. Попри втрату, дівчинка разом із подругою продовжує допомагати ЗСУ, вона збирає кошти на маскувальні сітки, турнікети та автівки. Вона отримала відзнаку у річницю загибелі батька.

Олександра та Кіра

За технологічність у волонтерстві відзнаку отримав Сергій Стерненко — автор безперервного збору «Русоріз». Стерненко також регулярно демонструє, як FPV-дрони працюють на передовій.

За креативний підхід нагородили блогера з Миколаєва Юрія Степанця, який нині мешкає в Одесі. Він є найвідомішим в Україні коміком на кріслі колісному та ініціатором «неходових зборів» для військових. Волонтер часто наголошує: не всі можуть воювати в ЗСУ, але кожен, попри втому й втрати, здатен бути для ЗСУ на своєму місці.

Читайте також: Волонтеру Фумінорі Цучіко зареєстрували місце проживання в Харкові

Юрій Степанець

За евакуацію нагородили Катерину Андреєву, яка разом із військовими рятує поранених захисників із прикордоння Сумщини та Курщини. Вона також вивозить мирних жителів і покинутих тварин з-під обстрілів. Свою відзнаку Катерина присвятила батькові, який віддав життя за Україну. За медичну допомогу військовим українці висловили вдячність парамедикам з «Госпітальєрів», які врятували тисячі життів, а за підтримку жінок — руху VETERANKA.

Разом із цим відзнаку отримали:

  • всеукраїнська благодійна організація Ukrainian Food Foundation за підтримку ВПО;
  • Олександр Мізерій за культурний розвиток. Він є лідером гурту «Смерека» з Вінниччини та волонтером, який вже відіграв понад 350 благодійних концертів і зібрав понад 4 мільйони гривень для ЗСУ;
  • Андрій Бурахович за допомогу армії своїми руками. Андрій — механік, який майже цілодобово ремонтує автівки для фронту і вже відремонтував понад дві тисячі машин;
  • благодійний фонд «Діти героїв» за психологічну допомогу понад 12 тисячам дітей, які через війну втратили одного або обох батьків;
  • Анастасія Слюсар — лідерка фонду, який допомагає дітям, зокрема на прифронтових територіях.

«Попри втому, труднощі й втрати, волонтери продовжують рухатися далі — підтримують тих, хто цього потребує, і знаходять нові способи допомагати. Це про людяність, небайдужість і неймовірну силу. Вони працюють не заради відзнак, а просто тому, що не можуть інакше. Ми дякуємо кожному й кожній та завжди будемо поруч», — розповіла співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк.

Переможці за обсягами гуманітарних вантажів

Організатори відзначили 21 організацію та фонд, що найактивніше користувалися послугами «Гуманітарної Нової пошти». Переможців обирали за найбільшими показниками кількості та ваги відправлень, категорії допомоги та її системність. «Нова пошта» відзначила:

  • благодійні фонди «На Хвилі» та «Рій» («Допомога армії»);
  • благодійні фонди «Медицина Херсонщини» та «Лелека-Україна» («Медична допомога»);
  • благодійні організації «Українські сестри та кідфрендлі» та «Співдружність України» («Допомога дітям»);
  • громадську організацію «Покликані жити» та благодійний фонд «Летс Хелп» («Допомога людям старшого віку»);
  • благодійні організації «З теплом у серці» та «Європейські традиції доброчинності» («Допомога людям з інвалідністю»);
  • «Бахмутське товариство захисту тварин “ЛАДА”» та благодійний фонд «Разом добра сила» («Допомога тваринам»);
  • громадські організації «Добробат» та «Б50» («Відновлення житла та добробуту»).
  • благодійна організація «Громадянин» та громадська організація «Джуніорс» («Спорт та реабілітація»);
  • благодійний фонд «Щаслива лапа» («Лідер серед вантажних перевезень);
  • міжнародний благодійний фонд «Небайдужі» та громадська організація «Свідомі кияни» («Найбільша кількість відправлень гуманітарного вантажу»).

Разом із цим у номінації «Навігатор допомоги» перемогли Юлія Кудрик й Оксана Миколюк за активне консультування й онлайн-супровід щодо перевезення гуманітарних вантажів.

Як вручали нагороди

Відзнаку вручали місцеві активісти, блогери, лідери думок, представники «Нової пошти», а також люди, які раніше отримували допомогу від волонтерів-переможців.

Андрій Бурахович та Аміл і Раміл Насірови

Про відзнаку «Варті»

«Варті» — це щорічна відзнака для волонтерів від «Нової пошти», яку заснували у 2022 році. Її започаткували для того, щоби підкреслити внесок українських волонтерів і благодійників.

Нагадаємо, «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.

Раніше ми писали, що UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії.

Фото: «Нова пошта»

Читати далі