Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Знову граєте в «Мафію»? Час відкрити для себе світ настілок. 10 найкрутіших ігор з українською локалізацією

Опубліковано

Досі вважаєте, що настільні ігри обмежуються «Крокодилом» та «Мафією»? Відкривайте нотатник на телефоні та складайте вішлист на найближчі свята: разом із фанатом настілок Максимом Залізницьким підготували для вас топ-10 найцікавіших ігор з українською локалізацією. Обережно: вони можуть викрасти весь вільний час, але це точно того варте.

Максим Залізницький

блогер, фанат та оглядач настільних ігор

розповідає про найцікавіші настілки на своїх сторінках у тік-тоці та інстаграмі

10. Крила

гра Крила
  • Видавництво: Ігромаг (Україна), Stonemaier Games (США)
  • Кількість гравців: від 1 до 5
  • Вік: від 10 років
  • Час гри: 40-70 хвилин

Короткий опис: «Крила» – це українська локалізація всесвітньо відомого хіта Wingspan, який побачив світ у 2019 році. Тоді ж гра стала переможцем Spiel des Jahres у номінації «Гра року для експертів», а згодом увійшла до рейтингу кращих ігор на порталі BoardGameGeek.

Це нескладна економічна стратегія, завдяки якій гравці стають орнітологами, колекціонерами та простими любителями птахів, займаючись заселенням і розведенням пернатих у заповідниках.

Що каже Макс: «Просто розкішна сімейна гра з дуже якісними компонентами та цікавим ігроладом про пташечок. Цю гру можна рекомендувати людям, які хочуть хорошу настільну гру, але не знають яку. Вона точно підійде як перша комплексна гра в колекцію».

Де купити: сайт видавця.

9. Острів котів

настільні ігри
  • Видавництво: Geekach Games (Україна), The City of Games (Велика Британія)
  • Кількість гравців: 1 і більше
  • Вік: від 7-8 років
  • Час гри: 60-90 хвилин

Короткий опис: The Isle of Cats розробив англійський геймдизайнер Френк Вест – творець The City of Kings та карткової гри Vadoran Gardens. Це сімейна стратегія, у якій гравці будуть досліджувати острів, шукати стародавні скарби, підбирати муркотиків і думати над тим, як розмістити вусатих-смугастих біженців і знайдені скарби на борту. Наприкінці гри учасники отримують очки за врятовані котячі родини, здобуті скарби та виконані завдання. Утім очки можна й втратити: за щурів на борту й незаповнені каюти на кораблі.

Читайте також: Кам’яні джунглі Троєщини і застигла в часі Петрівка. 10 фільмів, де Київ – у головній ролі

Що каже Макс: «Гра з тетрісоподібною механікою, де нам потрібно рятувати котів з острова та розміщувати їх у себе на кораблях якомога раціональніше. Особисто мене вислів “тетрісоподібна механіка” довгий час відлякував від цієї гри. Дарма. Розкішна гра, що водночас розслабляє і змушує думати. Не багато настільних ігор мають такий баланс».

Де купити: сайт видавця.

8. Стежки Тукани

Стежки Тукани
  • Видавництво: Geekach Games (Україна), Aporta Games (Норвегія)
  • Кiлькiсть гравцiв: від 1 до 8.
  • Вiк: від 8 років
  • Час гри: 15-30 хвилин

Короткий опис: Trails of Tucana вийшла в 2019 році, а вже у 2020 році гра стала номінантом конкурсу Cardboard Republic Laurel. Кожен гравець отримує мапу тропічного острова, на якій позначені села, пам’ятки й різні типи місцевості. Щоходу мер відкриває дві випадкові карти місцевості. Кожен гравець шукає на своїй мапі відповідні клітинки й малює між ними стежку. Якщо ця стежка з’єднує села та пам’ятки, гравець здобуває очки. Гра триває кілька раундів, перемагає гравець із найбільшою кількістю балів.

Що каже Макс: «Гра у жанрі flip and write. Перевернули карти- і з’єднали дві клітинки стружки на острові Тукана. При цьому прокладаючи шляхи до різних пам’яток та з’єднуючи поселення».

Де купити: сайт видавця.

7. Війна персня

Війна персня
  • Видавництво: Geekach Games (Україна), White Games, Ares Games (Італія)
  • Кількість гравцiв: від 2 до 4
  • Вiк: від 13 років
  • Час гри: 2,5-3 години

Короткий опис: оригінальна гра створена в 2012 році командою італійських розробників, відомих за проєктами The Battle of Five Armies і Hunt for the Ring. Учасникам пропонується очолити ворожі сторони – Вільні Народи й війська Тіні. Поки триває війна за панування в Середзем’ї, Фродо та Братство Персня прямують до Мордору, щоб знищити перстень у полум’ї та перетворити війська Саурона на порох.

Що каже Макс: «Найепічніше, у що мені довелося грати серед настільних ігор. Та ще й по улюбленій франшизі. І процес повністю відповідає оригінальній трилогії».

Де купити: сайт видавця.

6. Жах Аркгема: Карткова гра

настільні ігри: топ-10
  • Видавництво: Ігромаг (Україна), Fantasy Flight Games (США)
  • Кількість гравців: від 1 до 2
  • Вік: від 14 років
  • Час гри: 60-90 хвилин

Короткий опис: «Жах Аркгема. Карткова гра» продовжує успішну лінійку карткових пригодницьких ігор від всесвітньо відомої компанії Fantasy Flight Games. Отже, багатостраждальне містечко Аркгем. Кожен гравець бере на себе роль певного персонажа. Їх в базовій версії гри – п’ятеро. Тут і колишній бандит, і федерал, і бібліотекар. Загалом звичайні люди, які волею долі зіткнулися з неймовірним жахом.

Читайте також: Шукаєте, що почитати? Ось 10 найцікавіших українських книг 2022 року

Ігровий процес простий по суті. Але дуже різноманітний і цікавий. Гравцям належить подорожувати по локаціях, шукати докази, битися з монстрами. Грати можна як учотирьох, так і соло. 

Що каже Макс: «Жива карткова гра. Ви від партії до партії будуєте та перескладаєте свою колоду, роблячи її більш ефективною. А так ж проходите послідовну сюжетну кампанію у світі Г. Ф. Лавкрафта».

Де купити: сайт видавця.

5. Тенета слів

Тенета слів
  • Видавництво: Kilogames (Україна), Czech Games Edition (Чехія)
  • Кiлькiсть гравцiв: від 4 до 8
  • Вік: від 8 років
  • Час гри: 30-45 хвилин

Короткий опис: «Тенета слів» – весела гра для великої компанії, дуже схожа на класичні ігри у слова (наприклад, Alias). У цій грі ви також будете описувати слова так, щоб ваша команда їх вгадала. Та водночас важливо не назвати слова-пастки, які підготувала команда супротивника. 

Правила гри прості, але сам процес дуже захоплюючий, якщо не знати, яких слів не можна вимовляти. А ті логічні шляхи, якими йдуть гравці, іноді просто вражають. І чим далі ви просуваєтеся – тим більшою стає напруга! 

Що каже Макс: «Гра на пояснення світу для компанії. Найкраща серед усіх, що я грав. Хоча є ще “Кодові імена”, і це теж розкішна гра. Напевно, вона була б на 11 місці цього топу».

Де купити: сайт видавця.

4. Виноробство

настільні ігри економічні
  • Видавництво: Kilogames (Україна), Stonemaier Games (США)
  • Кiлькiсть гравців: від 1 до 6
  • Вік: від 13 років
  • Час гри: 90-120 хвилин

Короткий опис: Вам доведеться пройти шлях від першої виноградної лози у сільській частині італійської Тоскани до виходу на полиці крамниць. Як в справжнісінькому фермерстві ви будете продумувати все наперед. На початку у вас буде лише кілька земельних ділянок, крихітний льох, 3 робітники… і мрія володіти найкращим виноробним заводом.

Що каже Макс: «У цій грі кожен всі змагаються за звання найкращого винороба. Це прекрасне євро з механікою виставлення робочих та нескладними правилами. Чудово підходить для спокійного вечора».

Де купити: сайт видавця.

3. Тераформування Марса

Тераформування Марса
  • Видавництво: Kilogames (Україна), FryxGames (Швеція)
  • Кiлькiсть гравцiв: від 1 до 5
  • Вiк: від 12 років
  • Час гри: від 90 до 120 хвилин

Короткий опис: Тerraforming Mars, створена шведським розробником Якубом Фрюкселіусом, стала найбільш обговорюваною новинкою 2016 року, номінантом, лауреатом і переможцем багатьох низки конкурсів. Успіх гри обумовлено багатьма факторами, серед них – чудова механіка, стильні ілюстрації та актуальна тематика.

Декілька мегакорпорацій почали розробку нових технологій, які дозволять повністю змінити вигляд Марса. На початку партії гравці (тобто керівники корпорацій) отримують карти проєктів, ігрові планшети і стартові ресурси. За допомогою цього вам доведеться вирощувати рослини, створювати океани і збільшувати температуру на поверхні планети.

Що каже Макс: «Одна з найкращих настільних ігор за версією сайте Board Game Geek. Кожен із гравців представляє корпорацію, яка робить все для того, аби зробити Марс придатним для життя. Ціль спільна, але переможець – лише один».

Де купити: сайт видавця.

2. Каркасон

настільні ігри: Каркасон
  • Видавництво: Feelindigo (Україна), Hans im Glück (Німеччина)
  • Кiлькiсть гравцiв: від 2 до 5 гравців
  • Вiк: від 7 років
  • Час гри: 30-45 хвилин

Короткий опис: Carcassonne – вічна класика настільних ігор, створена у 2000 році німецьким розробником, викладачем музики й теології Клаусом-Юргеном Вреде. Майже чверть століття тому гра викликала справжній фурор та сформувала уявлення про те, якими мають бути сучасні настільні ігри.

Каркасон, натхненний однойменною фортецею на півдні Франції, – гра, у якій учасники заповнюють сільську місцевість навколо укріпленого міста. Гравці вибирають із плиток, які зображують міста, дороги, монастирі та поля. Кожна нова плитка розширює місцевість та дозволяє гравцю додати нових послідовників, а отже – заробити необхідні для перемоги бали.

Що каже Макс: «Найуніверсальніша гра. Нестаріюча класика, яка нещодавно отримала перевидання та оновлений дизайн».

Де купити: сайт видавця.

1. Коса

настільні ігри: Коса
  • Видавництво: Stonemaier Games (США), Geekach Games (Україна), Планета Ігор (Україна)
  • Вiк: від 14 років
  • Кiлькiсть гравцiв: від 1 до 5 
  • Час гри: 90-115 хвилин

Короткий опис: Scythe була розроблена в 2016 році гейм-дизайнером Джеймі Стеґмаєром, автором «Виноробства», «Чартерстоуна» і «Ейфорії». На Golden Geek-2016 гра тріумфально здобула перемоги в номінаціях «Найкраща гра року», «Найкраща стратегічна гра», «Найкраща тематична гра», «Найкраща соло-гра» та «Найкраще оформлення». 

Це суператмосферна гра, яка перенесе вас до альтернативного світу постапокаліптичної Європи початку ХХ століття. Після Першої світової сформувалось декілька потужних держав. Нові конфлікти близько, тож вам доведеться накопичувати силу та розвивати одну з держав. 

Читайте також: «У наші стратегії грають бійці на передку». Це український виробник настолок, який витіснив з ринку російську продукцію

Словом, ви маєте чудову можливість власноруч оцінити, чому про «Косу» так багато говорили протягом останніх років, за що вона отримала ряд престижних премій і звання «Гри року», і чому її обожнюють і новачки, і досвідчені гравці.

Що каже Макс: «Тяжко обирати найкращу гру. Але я зупинюсь саме на цій. У ній є і елементи євро, коли вам потрібно зробити якомога ефективніший хід, використавши власні ресурси, і можливість добряче повоювати. А ще у цій грі розкішні мініатюри».

Де купити: сайт видавця.

Ще більше настільних ігор українською шукайте на сторінках Макса у тік-тоці та інстаграмі

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі