Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Жінки та ветерани опановують нові професії завдякі онлайн-навчанню в Кійсервіс

Опубліковано

За останні майже три роки, війна докорінно змінила ринок праці. Тисячі оголошень майорять на сайтах пошуку роботи, а справжніх фахівців з кожним днем бракує все більше. Чимало чоловіків пішли на фронт захищати країну,  велика кількість людей евакуювалися за кордон, ще залишається частина пенсіонерів та дітей. Тож і не дивно, що провідні сфери найбільше страждають. 

Згідно статистичних даних work.ua торік дефіцит кадрів не зазнали лише 3% українських компаній. Найзатребуваніші нині професії водій, сантехнік, електрик, слюсар. Знайти хорошого фахівця цих професій було складно і до війни, адже більшість їхало на заробітки за кордон, так як пропозиції були вище оплачувані, ніж в Україні. А сьогодні – годі говорити.  

Втім, стереотипи щодо «чоловічої» роботи в Україні почали змінюватись. Російське вторгнення змусило українських жінок спустись в шахти, сісти за кермо потягів та ремонтувати побутову техніку. Нині середньостатистичний кандидат на ринку праці – це жінка віком до 35 років із досвідом роботи понад 5 років. Втім, все ще залишаються винятково «чоловічі» професії. Але і це не заважає жінкам здобувати нові знання, перекваліфіковуватися та іти шукати нову роботу. 

В Україні вже є успішні кейси навчання та працевлаштування жінок на посади, притаманні для чоловіків. Аби жінкам було легше опанувати певні професії, було створено чимало різних курсів. Серед них є і безкоштовні. Зокрема, онлайн школа з ремонту побутової техніки від kievservice.school. Ідея такого навчання і виникла саме через брак персоналу. У першу чергу освітні програми передабачені для жінок, військових, ветеранів, осіб з особливими можливостями. Ба більше, отримати знання та опанувати нову професію можна абсолютно безкоштовно! 

Читати також: Резиденція молоді проводить конкурс на найкращий ТікТок до Дня молоді: як взяти участь

«По-перше, ми хочемо допомогти ветеранам, які повернулися з фронту і не можуть реалізувати себе в цивільному житті, освоїти нову професію або покращити свої знання. Жінкам – допомогти отримати потрібні навички, щоб вони могли використовувати їх на практиці і отримувати хороший дохід», – зазначає Юрій Лінник, засновник КІЙСЕРВІС

Навчання відбувається в форматі онлайн, тож долучатись можна із будь-якої точки країни. Кожного дня приходять десятки заявок на запис курсів. До слова, є програми з навчання дрібної побутової техніки та великої, наприклад, пральні, посудомийні машини, кавові автомати. Можна обирати пакет з кількох курсів, аби бути висококваліфікованим фахівцем. 

Незважаючи, що більшість студентів – це жінки, до навчання вже встигли долучитись і чоловіки, які повернулись з передової та шукають своє місце під сонцем у цивільному житті. Олексію 40, в минулому році він звільнився в запас. Він один із перших, хто вже встиг опанувати навчання та тепер має можливість працювати. 

«Моє життя після повернення з війни змінилась на 180 градусів. Коли я повернувся з фронту, мені потрібно було думати: що робити далі, куди рухатись і робити себе знову. Випадково потрапив на безкоштовний курс з ремонту побутової техніки. Я раніше ніколи цього не робив, швидко  навчився ремонтувати техніку і тепер маю нову професію та можливість працювати в будь-якому українському місті», – зазначив Олексій, студент КІЙСЕРВІС, військовослужбовець. 

Тривалість кожного курсу складає 5-8 уроків. Цього достатньо для того, аби отримати базові знання.  Весь час ви залишаєтесь на звʼязку із викладачами, а ремонт першої техніки проходиться  під пильним контролем майстра. Слід зазначити, що після опанування вже в перші кілька місяців можна вийти на дохід понад 20 тисяч гривень, а вже за півроку сума може досягати 50 тисяч гривень. До того ж ремонт побутової техніки можна поєднувати із вашою основою роботою і мати можливість хорошого підробітку. А також це хороша можливість мати завжди можливість дати друге дихання для своєї побутової техніку і не відправляти її на кладовище непотрібних речей. 

«Якщо ми бачимо, що наш студент старанно навчається і йде до своєї цілі, ми надаємо йому вживаний прилад, на якому він може попрактикуватись і отримати додатковий досвід», – говорить Олександра Сторожук, Head of Project Development КІЙСЕРВІС.

У школі немає гендерного розподілу. Жінки так само ремонтують великогабаритну техніку, приймають замовлення на пральні чи кавові машини і не пасуть задніх у навчанні. Найзатребуваніший курс – пральні та посудомийні машини, кажуть організатори ініціативи. 

«Ми розуміємо, що наша місія – підтримати ветеранів, військовослужбовців та жінок, які в пошуку роботи. Після проходження курсів видаємо сертифікати з навчання, рекомендаційний лист, в якому ми розповідаємо, що людина навчалась. І це дасть багатьом людям можливість знайти нову роботу», – запевняє Віталій Матвєєв, співзасновник КІЙСЕРВІС

Ініціатори безоплатного курсу прогнозують, що саме за допомогою курсів можливо, бодай частково, подолати дефіцит кадрів в сфері ремонту побутових приладів, а також скоротити гендерний розрив в оплаті праці хоча б до рівня країн ЄС. 

Тож, КІЙСЕРВІС – це унікальна можливість перекваліфікуватися, отримати нові знання та мати можливість працювати вже у перший місяць безкоштовно, без будь-яких вкладень. 

Нагадаємо, що в Переяславі на базі університету відкрили екопростір для ветеранів та ветеранок.

Фото: kiyservice.

Суспільство

З окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.

Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.

«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця

Читати далі

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі

Суспільство

79% жінок обрали залишатися в Україні під час війни: результати дослідження

Опубліковано

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.

ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.

Про опитування

З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.

Як війна вплинула на переселення жінок 

  • 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
  • 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
  • Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Фото: Центр економічної стратегії

Мотивація залишатися в Україні

Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.

Що повпливало на таке рішення:

  • вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
  • фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
  • власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
  • мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
Фото: Центр економічної стратегії

На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду. 

«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.

Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:

  • жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
  • відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
  • для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.

Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу

Основні причини залишатися

Фото: Центр економічної стратегії

«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.

Які ризики бачать в Україні та за кордоном 

Фото: Центр економічної стратегії

Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.

Перспективи життя за три роки

Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації. 

Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%. 

Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.

Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи

Про дослідників

Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.

American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.

Фото обкладинки: UAExperts.

Читати далі