Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Жінкам від жінок. Хто шукає берці 35-го розміру для наших захисниць? Проєкт «Землячки» та його засновниця Ксенія Драганюк

Опубліковано

Хто допомагає українським жінкам на передовій? Українські жінки в тилу! Громадська організація «Землячки» забезпечує наших захисниць усім необхідним: від базових засобів особистої гігієни до полегшених бронеплит, одягу та взуття. І все це – за донати небайдужих українців та кошти благодійників.

За рік роботи «Землячкам» вдалося забезпечити жіночою формою понад шість тисяч бійчинь та згуртувати довкола себе десятки надійних друзів та партнерів. Щодня волонтерки надсилають на передову пів сотні посилок і приймають ще стільки ж запитів від захисниць. Про рік системної допомоги, потреби на передовій та розвиток культури жінки-військової ШоТам розповіла співзасновниця громадської організації Ксенія Драганюк.

Ксенія Драганюк

Співзасновниця громадської організації «Землячки», волонтерка

Журналістка і телеведуча

 На війні гендер не має жодного значення

До повномасштабної війни я працювала журналісткою, була ведучою та мала свою програму «Землячки», де розповідала про українських жінок з нетиповими для соціуму професіями. Наприклад, ми звикли, що ковалі – це чоловіки, а мені вдалося познайомитися з жінкою, яка власноруч створювала металеві паркани. Так само ми звикли бачити на борту літака пілотів-чоловіків, а я розповідала про пілотесу, яка просто обожнювала свою роботу. Мені завжди було цікаво показувати жінок у «неординарних» для суспільних стереотипів професіях. Адже важливо, щоб людина обирала професію за внутрішнім бажанням, а не за гендером. 

Взагалі гендер в професійній діяльності не має жодного значення. Я завжди демонструвала це в цивільному житті, і сьогодні ми з командою продовжуємо це доводити. Ми розвиваємо культуру жінки-військової і показуємо, що стать не вирішує абсолютно нічого, якщо людина є класним солдатом. Знаю безліч прикладів, коли кремезні чоловіки потрапляли на фронт і не могли опанувати емоції, а поряд стояла тендітна дівчинка без крихти страху в очах. І це нормально, адже кожна людина по-різному реагує на критичні обставини. Не можна засуджувати чоловіків, які бояться, чи жінок, які вирішили туди поїхати. Ніхто не має права нікого засуджувати.

Засновниця громадської організації Землячки

Усе почалося із засобів гігієни та жіночої білизни

У перший день вторгнення рідна сестра мого чоловіка приєдналась до армії. Її звати Настя, а тепер вона має позивний «Кара» та працює зв’язківцем на Бахмутському напрямку. Зранку 24 лютого, поки ми всі були налякані та боялися вибухів, вона пішла до ТЦК. Тобто коли я думала, як забрати кота і зібрати всіх разом, вона миттєво зрозуміла, що саме слід робити. Тому ми з рідними почали допомагати спочатку їй, а згодом – і її посестрам.

 Спершу це були базові речі для гігієни, наприклад, крем для рук, адже на морозі дуже тріскала шкіра. Також дівчатам видавали чоловічі труси, тому ми забезпечували їх жіночою білизною. Збирали коробки, залишали на них мотиваційні написи – «Настю, ти класна, ї*аш р*сню», або «Все буде добре». Сьогодні ці написи можна зустріти на всіх коробках, які «Землячки» надсилають на фронт. 

Власне, наші перші 30-40 посилок для захисниць – це засоби та предмети гігієни, які ми збирали поштучно: бальзами для губ та рук, резинки для волосся тощо. Інколи нам доводилося шукати один і той самий товар у різних магазинах, аби зрештою купити його дешевше.

«Землячки» закрили нішу, на яку практично не звертали уваги

Спочатку ми все робили разом з чоловіком вдвох, нам допомагали родичі, а наступною людиною, яка приєдналась до команди, стала Айгюль – наша дизайнерка. Тоді ми створили сторінку в інстаграмі й почали розміщувати перші дописи. Паралельно я спілкувалась із захисницями і поширювала ці інтерв’ю у нашому профілі, а також регулярно висвітлювали роботу команди й оприлюднювала звіти про витрачені кошти. Завдяки цьому нам вдалося зібрати класну аудиторію, яку ми дуже любимо. Ми радіємо кожній новій людині, яка підписується на наш акаунт. І так само радіємо кожному донату. 

Вийшло так, що ланка підтримки жінок на фронті була вільною, а ми її заповнили. «Землячки» стали пазликом, який опинився там, де треба. За перший місяць ми закрили 40 запитів від жінок, сьогодні ж це наша щоденна цифра. А на початку літа ми офіційно стали громадською організацією. 

Дівчина серед коробок

«Землячки» підтримують індивідуальний контакт із кожною захисницею, і це найефективніший спосіб роботи. Так, іноді дуже складно працювати в такому форматі, але ми продовжуємо, бо розуміємо, що на війні немає вихідних. Можна поскиглити, але не надто довго, адже у наших захисників та захисниць такої можливості немає.

Буває, що надходять запити для семи захисниць, а вже наступного дня нам повідомляють, що половини із них вже немає. Це дуже боляче. Або ж коли ми збираємо посилку, складаємо туди все необхідне й смаколики, пишемо слова підтримки, відправляємо, а воно повертається назад – отримувач загинув. Це найгостріші й найгірші моменти нашої роботи. На фронті кожна хвилина – на вагу золота. Іноді думаю, що якби я відправила бронежилет на день раніше, то саме він вберіг би життя захисниці. Тому стараємося працювати в шаленому темпі. 

Фронт і тил – взаємопов’язані речі

Принцип нашої роботи доволі простий. Захисниці пишуть в інстаграм чи телеграм, ми знайомимось, спілкуємось, перевіряємо інформацію, вносимо всі дані в табличку – це найбільший шмат роботи. Після цього ми все збираємо, формуємо та надсилаємо за актом приймання-передачі. Усі посилки передаємо через «Нову пошту», яка доставляє їх безкоштовно. Якби цього не було, то лише за останній місяць логістика обійшлася б нам у 300 тисяч гривень. А за цю суму можна купити автівку, кілька дронів чи пошити десяток форм. 

Фронт і тил – пов’язані між собою речі. Якщо в тилу всі житимуть своїм цивільним життям, то хлопці та дівчата на фронті не розумітимуть, за що воюють. Їм важливо знати, що їх цінують. Навіть якась дрібниця може нагадати, що їх люблять і чекають. Наприклад, кожну коробку ми підписуємо від руки. Наша волонтерка Люба завжди вигадує круті мотиваційні фрази, наприклад, «русня як чай – буває розсипний, а буває – в пакетиках». Часом захисниці навіть вирізають ці «послання» з коробок та клеять на стіни у бліндажах.

допомога військовим

Наші друзі – це маленькі бізнеси, відомі бренди та благодійні фонди

Є дуже багато людей, які нам допомагають. Наприклад, друзі ГО проводять акції, аби зібрати гроші та передати на закриття запитів. Чи, скажімо, заклади додають до меню благодійні коктейлі, кошти з яких теж надходять на наші рахунки. Також у нас був збір з жіночою командою NAVI: вони організували благодійний матч, до якого долучились Лачен, Зінченко та інші знаменитості. Завдяки цій ініціативі вдалось зібрати більше мільйона гривень.

Маємо і постійних партнерів. Серед них – Фонд Олексія Ставніцера, який допоміг нам масштабуватись та ефективніше підтримувати захисниць. Завдяки цій співпраці ми систематично отримуємо велику кількість полегшених плит для військових. Попри четвертий рівень захисту вага однієї такої плити складає всього 3 кг. Для розуміння – держава видає плити вагою 7 кг, тому це відчутна різниця для жінок-військових. Крім того, разом із фондом ми запустили проєкт «Приміряй її берці», в межах якого збирали кошти на амуніцію.

Читайте також: Хто створює робочі місця для ВІЛ-позитивних та колишніх ув’язнених? Кейс майстерні «Оверсайз», що шиє форму для ЗСУ

Коли «Землячки» шили форму для захисниць, нам вдалося зібрати понад 12,5 мільйонів гривень. Половину цієї суми зібрала мережа магазинів «Аврора», решту – інші наші партнери та друзі. 

Крім того, нас підтримують різні бренди. Ми безмежно вдячні за допомогу мережі ЕVA, а також іншим, поки що менш відомим, бізнесам. Якось ми запустили б’юті-збір, об’єднавши одразу кілька компаній: вони продавали косметику, а всі отримані кошти надсилали на наш рахунок. Чи, скажімо, одна з компаній запустила «підвішені» набори косметики для захисниць. Креативна благодійність в Україні процвітає, а тому доводиться докласти чимало зусиль, аби люди долучалися саме до наших зборів.

засновниця ГО Землячки
Фото: divoche.media.

Донатити на форму – марна справа? Ви помиляєтесь

Часто люди думають, що немає сенсу донатити на форму, мовляв, краще ці кошти передати на рації, «Байрактар» чи зброю. Важко пояснити, що існує піраміда потреб, і якщо людина почуватиметься дискомфортно, то не може ефективно керувати тим самим «Байрактаром». Захиснику чи захисниці має бути насамперед зручно в своєму одязі. 

А оскільки чоловіча форма не підходить жінкам, «Землячки» почали власноруч шити жіночу. Ми розуміємо, що держава сьогодні має більш глобальні цілі, і ключовий пріоритет – зброя. Тому деякі ніші наразі заповнюються волонтерами. Ось чому важливо не бути «диванним військом», а робити все, що в наших силах.

Нашу форму вже протестували понад дві тисячі жінок. І ледь не всі вони дивувались, що таке можливо: готова форма, яку не потрібно вшивати. Крім того, ми розпаровуємо комплекти залежно від фізіологічних потреб захисниць, наприклад, коли потрібні штани і куртка різних розмірів. 

Для створення форми ми співпрацюємо з декількома швейними фабриками, але головна, з якою ми розробили перші лекала та постійно вдосконалюємо форму, розташована в Харкові. Вона бере на себе найбільший об’єм роботи. Ще дві фабрики – під Києвом та у Кропивницькому – допомагають нам, коли є багато замовлень. 

Маємо підготуватися до повернення та адаптації наших захисниць

Нещодавно ми запустили гарячу лінію психологічної підтримки для захисниць, де кожна жінка може отримати 8-10 безкоштовних консультацій. Також збільшуємо кількість фахових психологів в команді. Є питання, наприклад зґвалтування, з якими мають працювати виключно фахівці, що спеціалізуються на цих проблемах. Думаю, після перемоги психологічна підтримка та реабілітація будуть основним напрямом нашої діяльності. 

Також хочу записувати спокійні інтерв’ю, бо зараз потрібно враховувати багато моментів, аби не нашкодити захисницям. Проте і такої інформації вистачає, щоб показати нашому суспільству, що в Україні є сильні військовослужбовиці, які не лише фотографуються в формі, а й щодня воюють, ризикуючи життям. Більшість із тих, хто приєднався після 24 лютого до армії, не планували служити у війську. Вони приєднались до армії не тому, що люблять стріляти та обожнюють копати окопи, їхня мета – захистити свій дім. А після перемоги вони повернуться до цивільного життя, і ми мусимо їм допомогти. Без людей, які зараз в тилу, нічого не вийде.

Читайте також: «Години крові, болю та єднання». Як це – рятувати людей зі зруйнованого ракетним ударом будинку. Історія Антона Зіміна з Дніпра

Я регулярно записую інтерв’ю з військовими, бо це цікаво нашій аудиторії та важливо для популяризації культури жінки-захисниці. Чим більше дописів про жінок ми публікуємо, тим більше люди розуміють, як багато жінок в армії. Такими історіями ми повертаємо людей в реальність, нагадуючи, що втома – не на часі. Також це важливо для фінансової підтримки зборів, які ми влаштовуємо. Адже завжди хочеться підтримати конкретну, а не абстрактну людину.

волонтерки ГО Землячки
Фото: divoche.media.

Чого найбільше бракує нашим захисницям? Зброї

Якщо запитати захисниць про найбільшу проблему на фронті, 99% скажуть, що це зброя. І це логічно: коли жінка має бойову посаду, в пріоритеті стоїть озброєння, для медикинь – ліки й медикаменти. Далі ми говоримо про базову піраміду потреб – форму й полегшену амуніцію. 

Не менш важливо дбати про комфортне жіноче взуття, адже у мілітарних магазинах немає берців 36-38 розмірів. Тому ми закуповуємо їх у Туреччині: там доступна ціна і хороша якість, яку перевірили вже понад шість тисяч бійчинь.

Наступна проблема – білизна, адже жінкам у війську видають чоловічі труси. Дівчатам іноді просто образливо: вони теж воюють, але про білизну ніхто не подбав. І це вже просто психологічний фактор. Адже якби ця білизна була, хай навіть не ідеальна , її наявність засвідчувала б, що із жіночі права і фізіологічні особливості – враховані. Звісно, зараз не на часі порушувати ці питання на законодавчому рівні, але після перемоги ми обов’язково будемо над цим працювати.

«Землячки» – це не одна людина, а ціла команда

Коли в 2014 році жінка приходила в армію, на неї дивились очима «по п’ять копійок». Зараз я спілкуюсь із дівчатами і розумію, що ситуація змінилася. У нас розвинулась культура жінки-військової. Безумовно, на це вплинула саме повномасштабна війна, адже до війська приєдналось багато жінок, мовою цифр це майже 15% від загальної кількості особового складу. На жаль, і досі є люди, які вважають, що жінка має стояти біля плити та готувати, але тішить, що таких думок все менше. На війні взагалі стирається питання гендеру.

команда ГО Землячки

Я пишаюся своєю командою, бо без цих людей у нас б нічого не вийшло. Ми з чоловіком об‘єднали наших друзів в команді «Землячки», де всі заряджені, стресостійкі та виконують багато роботи. Якось одна з військових сказала, що «Землячки» – як швейцарські ножі, адже кожен і кожна в команді можуть робити абсолютно все. Без цих людей не було б нашої громадської організації й тієї кількості закритих запитів, партнерів та ефективності роботи.

Суспільство

Хто може отримати грошову допомогу від ACTED: перелік категорій та областей

Опубліковано

Французька гуманітарна організація ACTED продовжує виділяти українцям фінансову допомогу. Один українець може отримати 6 600 гривень.

Про це повідомляється на сторінці ACTED.

Хто може отримати допомогу?

Зареєструватися у програмі можуть люди, які проживають у територіальних громадах, де відбувається реалізація програми надання грошової гуманітарної допомоги від ACTED, та належать до однієї з перерахованих категорій вразливості:

  • самотні матері чи татусі, які самостійно виховують дітей;
  • люди похилого віку – від 60 років і старші; родини, в складі яких є особи з інвалідністю, та з малорухливими людьми, які потребують стороннього піклування;
  • багатодітні сім’ї та сім’ї з дітьми до одного року;
  • родини з вагітними та жінками, які годують;
  • родини, в яких через бойові дії повністю або частково пошкоджене житло.

Крім того, взяти участь у програмі грошової допомоги можуть українці, які проживають у таких областях:

  • Донецька область 
    Краматорський район: для жителів, які мають часткові або повні руйнування житла, завдані внаслідок активних бойових дій, та лишаються проживати в таких громадах, як Дружківська, Лиманська, Миколаївська та Святогірська.
  • Запорізька область
    Запорізький район: Новоолександрівська ОТГ (лише чотири населених пункти – Веселянка, Запорожець, Річне, Юльївка).
  • Миколаївська область
    Для жителів, які мають часткові або повні руйнування житла та лишаються проживати в наступних громадах:
    Миколаївський район: Куцурубська, Очаківська ОТГ.
  • Сумська область
    Для жителів, які мають часткові або повні руйнування житла та лишаються проживати в наступних громадах:
    Охтирський район: Великописарівська, Охтирська, Чернеччинська ОТГ.
  • Харківська область:
    Ізюмський район: Балаклійська ОТГ (тільки пʼять населених пунктів: Асіївка, Гусарівка, Лозовенька, Чепіль, Шевелівка), Ізюмська ОТГ.
    Куп’янський район: Великобурлуцька та Вільхуватська ОТГ.
  • Херсонська область – для жителів, які мають часткові або повні руйнування житла та лишаються проживати в наступних громадах:
    Бериславський район: Високопілська ОТГ, Новоолександрівська ОТГ – лише за списками від органів місцевої влади.
    Херсонський район: Білозерська ОТГ, Чорнобаївська ОТГ.

Читати також: Як отримати гроші на відновлення громад: відкрився конкурс грантів

Як податися на допомогу

Насамперед для того, щоб отримати допомогу, потрібно подати заявку для реєстрації за номером телефону 063 453 5710.

Зверніть увагу, що ви можете телефонувати лише у робочий час – з 9 по 16 у робочі дні.

З документів варто підготувати:

  • паспорт громадянина України;
  • ідентифікаційний код;
  • свідоцтво про народження дітей;
  • реквізити банківської картки банку (IBAN, якщо бажаєте отримати грошову допомогу на картку);
  • акт або фото пошкоджень житла, у разі наявності пошкоджень.

Читати також: “Укрпошта” показала тестування нового транспорту для листонош.

Фото: iStock

Читати далі

Суспільство

Як мами змінюють шкільне харчування у Локачинській громаді

Опубліковано

7 уроків на день сини Ірини залишалися в школі голодними. Бо на старій плиті можна було приготувати лише бутерброди та сосиски. А тепер школярі Локачинської громади обідають пастою з болоньєзе та гречкою з чебрецем.

Історія родини

Ірина Загірська – мама девʼятикласника Олексія та пʼятикласника Романа. Її сини проводили в школі по 8 годин на день, але в їдальні майже не харчувалися. Адже там подавали тільки бутерброди й нашвидкоруч зварені сосиски. Бо готувати гарячу їжу для 150 школярів Старозагорівського ліцею на Волині не було де. Щоб зробити їжу смачною та корисною, Ірина запропонувала батькам організувати зібрання

“Виносилося питання про харчування дітей – для покращення, для урізноманітнення. То там нічого такого особливого не зготуєш”, – відзначає Ірина Загірська.

Врешті батьки вирішили, що продовжувати харчуватися снеками діти не можуть. Тому й почали шукати можливості де узяти нове кухонне обладнання.

Початок змін

Після огляду старезної їдальні в селищній раді вирішили оновити кухню. І дійшли висновку, що модернізацію слід починати з нового кухонного обладнання. Тому й вирішили податися на грант до Проєкту USAID “ГОВЕРЛА”.

“Нічого кращого для реформи шкільного харчування й для функціонування харчоблоку, ніж пароконвектомати, станом на сьогодні, як на мою думку, немає”, – каже заступник селищного голови, Тарас Хомʼяк.

Ця сучасна піч обʼєднала в собі приготування їжі на пару й обдування її гарячим повітрям.

“Це сучасний агрегат, який є дружнім до навколишнього середовища,який в автоматичному режимі готує їжу, який в автоматичному режимісам себе миє, прибирає без втручання ззовні”, – розповідає заступник.

Читати також: Українські волонтери створюють з супутникових тарілок реалістичні муляжі мінометів

Ремонт їдальні

Але хоч нові печі їдальня отримала, там досі залишалися обшарпані стіни й подерті столи. Щоб вирішити проблему, селищна рада ще й профінансувала капремонт.

“Щоб новий, сучасний апарат не поміщати в старі умови, був здійснений за кошти селищного бюджету капремонт даного харчоблоку їдальні”, – розповідає Тарас Хомʼяк.

Крім того, ініціативу з пароконвектоматами поширили ще на два ліцеї громади. Тепер 900 дітей Локачинської громади обідають корисними та смачними стравами. А Олексій і Роман щодня ходять до новенької шкільної їдальні. І смакують куркою по-італійськи та свіжими апельсинами.

Нагадаємо, що в столиці проведуть фестиваль української писанки.

Також ми повідомляли, що в Київській області побудували баскетбольний майданчик на честь загиблого військового.

Читати далі

Суспільство

В Київській області побудували баскетбольний майданчик на честь загиблого військового

Опубліковано

У Бородянці, що на Київщині, відбулося урочисте відкриття нового баскетбольного майданчика, спорудженого завдяки Благодійного фонду імені Іллі Грабара. Ілля Грабар був відомим музикантом та звукорежисером, котрий пішов захищати Україну під час повномасштабної війни та загинув під Бахмутом.

Про це повідомляє Федерація баскетболу України.

фото: Федерація баскетболу України

Втілювання мрії в знак памʼяті

Ілля Грабар завжди прагнув допомагати дітям та молодим талантам у втіленні їхніх мрій, тому його сім’я вирішила реалізувати цю ідею. Його мати Людмила Голуб, дружина Марія Грабар і брат Назар Грабар заснували фонд, щоб робити добрі справи від ім’я Іллі.

фото: Федерація баскетболу України

Першим кроком в цьому напрямку став проведений у травні перший дитячий баскетбольний турнір пам’яті Іллі Грабара. Змагання відбулися у Бучанській Академії спорту.

Під час цього турніру виникла ідея побудувати сучасний баскетбольний майданчик. Спочатку планувалося його збудувати в Бучі, де проживав Ілля, проте доля звела матір Іллі з дітьми Бородянського академічного ліцею.

фото: Федерація баскетболу України

Читати також: ЄС готується продовжити “транспортний безвіз” з Україною на ще 12 місяців

Майбутні плани родини

Фонд Іллі Грабара не має наміру зупинятися на досягнутому. У родини загиблого героя є багато планів, серед яких є і баскетбольні ініціативи.

фото: Федерація баскетболу України

Наприклад, 25 травня запланований другий дитячий баскетбольний турнір пам’яті Іллі Грабара у Бучі. Крім того, у планах є будівництво волейбольно-баскетбольного майданчика саме у цьому місті.

Нагадаємо, що добро завжди повертається: історія пекарні, яка врятувала Чернігів від голоду.

Фото: Федерація баскетболу України

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення