Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Здорова їжа — здорові родини». Як біопрепарати від БТУ-ЦЕНТР безпечно позбавлять овочі від шкідників

У місті Ладижин, що на Вінниччині, українські мікробіологи з компанії БТУ-ЦЕНТР створюють унікальні біопрепарати.

РЕКЛАМНИЙ МАТЕРІАЛ

Опубліковано

У місті Ладижин, що на Вінниччині, українські мікробіологи з компанії БТУ-ЦЕНТР створюють унікальні біопрепарати. Їх під торговою маркою «Жива Земля», як альтернативу хімії, купують і фермери для свого городу, і великі агропідприємства. Серед продукції — біодобрива, оздоровлювачі ґрунту, натуральні стимулятори росту тощо. Головна мікробіологиня компанії Ольга Нагорна розповіла, чому не всі мікроби є шкідливими для людини, як на їхній основі створюють біопрепарати, чим вони відрізняються між собою та чому дозволяють більше не спалювати листя й рятувати екологію.

Ольга Нагорна,
Ольга Нагорна,

Головна мікробіологиня компанії БТУ-ЦЕНТР, лауреатка Державної премії в галузі науки і техніки

Мікроби не завжди шкідливі для людини

У суспільстві досі існує міф, що всі мікроби — це погано, треба постійно мити руки, щоб їх знешкодити. Насправді ж не всі вони для нас шкідливі, серед них є й наші друзі. Ми народжуємося без мікрофлори, й отримуємо її в нагороду від матері через грудне молоко. В нашому роті, кишківнику, на слизових багато молочнокислих бактерій, дріжджів, на шкірі живуть стафілококи та стрептококи. Вони забезпечують нам імунітет, і поки ми не поранимось чи опечемось, вони нам не страшні. Іноді, коли з’їмо холодне морозиво, починає боліти горло. Це також через те, що в нас на слизових існують мікроби, яким ми дали змогу розвинутися. Але здорова загартована людина, яка споживає корисну їжу, мирно співіснує з цими мікробами. А от, людина, в якій немає необхідної мікрофлори, приречена на загибель.

Це стосується всього живого. У природі взагалі всюди є мікроби — в повітрі, ґрунті, воді та навіть у приміщеннях, де ми мешкаємо чи працюємо є мікроби, які потрапляють туди з нашого волосся, шкіри, одягу, з вулиці тощо. Коли ми почали вивчати фізіологію рослин та склад ґрунту, то зрозуміли, що між ними існує дуже тісний зв’язок. Ґрунт — це результат життєдіяльності мікроорганізмів, тобто саме вони його створюють. Наприклад, мікроби, що потрапили на скелю з пилом чи водою, поступово формують на ній живий ґрунт разом з опадами й сонячним світлом і іншими природними факторами.

Хімічна обробка вбиває ґрунт

Якщо в ґрунт вносити багато хімії, особливо гербіцидів і мінеральних добрив, то земля поступово перестає бути живою і перетворюється на твердий глинистий субстрат або сипкий як пісок. Тобто, ґрунт втрачає біологічну активність через те, що там все живе вмирає. А там, де людина не втручалася, у лісах чи степах, там ґрунт дуже родючий, немає хвороб і шкідників, і все там добре росте і розвивається. Це завдяки балансу всіх живих організмів, зокрема балансу різних мікробів. Є дані, які підтверджують, що на 1 гектарі незайманого степу накопичується до 25 тонн мікробної маси. Натомість в агросистемах, за кращих умов, – тільки від п’яти до семи тонн мікроорганізмів на гектар. Зменшення їх кількості відбувається через те, що аграрії вимушені для збереження врожаю проводити велику кількість обробок від бур’яну, хвороб та шкідників. Це приводить до загибелі всього живого у навколишньому середовищі. Проте, деякі аграрії діють розумно, дбають про збереження природи та родючості ґрунту.

Ми вперше зіткнулися з проблемою забруднених ґрунтів під час роботи з «Укрнафтою». Адже у результаті техногенних аварій нафти та пластових вод – ґрунт втрачає свою родючість. Але також ми помітили, що мікроорганізми можуть допомогти ґрунту відновитися. Фахівці компанії постійно вивчають останні наукові розробки, які підтверджують корисні  властивості різних мікроорганізмів для відновлення родючості ґрунту, активну участь їх у живленні та захисті рослин від хвороб і шкідників, у регуляції процесів росту і розвитку. Саме ці знання та власний досвід стали основою для створення наших біопрепаратів.

Бактерії тренуємо як олімпійську команду

У мене більш як 35 років досвіду роботи у розробці та виготовленні мікробних препаратів. З 1986 року я працюю з засновницею компанії БТУ-ЦЕНТР Валентиною Болоховською. Спочатку ми займалися технологією виготовлення та використання біополімерів, отримали за свою роботу Державну премію в галузі науки та техніки. Потім вже сфокусувалися на медицині та екології. Виробляємо препарати, що відновлюють родючість ґрунту, захищають рослини від хвороб і шкідників, дають можливість отримати якісну нешкідливу продукцію.

Взагалі всі  мікроорганізми, які є основою наших біологічних препаратів, ми беремо з природи. Багато штамів нам передають інститути. Для створення препаратів ми їх ретельно вивчаємо, відбираємо найкращі, «тренуємо», щоб мати найкращу дію. Це як тренувати олімпійську команду. Наші бактерії більш потужні, активніші ніж ті, які знаходяться в ґрунті, тому з легкістю борються зі шкідниками та хворобами.

Фахівці з відділу контролю якості БТУ-ЦЕНТР перевіряють всі препарати на різних стадіях їхнього виробництва. Мікробіологи ведуть селекцію і підтримують мікроорганізми в активному стані у власних високотехнологічних лабораторіях, відбираючи для препаратів лише найкращі й найбільш конкурентні варіанти. Потім передають їх на виробництво. Усі виробничі лінії містять багатоступеневу систему очищення води й повітря, чіткий контроль температур в підготовці поживного середовища, посуд і тара стерилізується, а приміщення обробляють антисептиками. Також у нас є сучасний і великий склад, спеціально для зберігання біологічних препаратів як для дачників, так і агропідприємств, які можуть замовляти великі партії товару.

З органікою рослини менше хворіють та піддаються стресам

Продукція БТУ-ЦЕНТР оздоровлює природу. Вона може бути цікавою і корисною як фермерам, які традиційним чином вирощують продукцію, використовуючи хімію, так і тим, хто хоче отримати абсолютно органічну продукцію. У першому випадку біологічний препарат дають додаткове живлення і захищають рослину від токсичної дії хімії, знімаючи додаткове навантаження з рослини. Господарі ж, які відмовилися від пестицидів, вже на 4-5 рік бачать, що в їх полях живлення відновлюється, рослина з ґрунтом нормально співіснує, земля покращується, а хвороб поступово стає менше.

Препарати БТУ-ЦЕНТР проти різних хвороб: ФІТОЦИД, ФІТОХЕЛП, МІКОХЕЛП, у нас вже більш як 10 років, клієнти залюбки беруть їх. Ми рекомендуємо наносити їх на насіння, заселяючи їх корисними бактеріями ще перед посівом. А коріння розсади бажано занурювати у розчин з біопрепаратами — це захистить її від хвороб і покращить розвиток. В окрему групу ми виділили біодобрива. Вони допомагають у живленні рослини, регуляції її метаболізму, ґрунтоутворенні, захисті від хвороб. Наші мікроорганізми дають рослинам природні фітогормони, амінокислоти, вітаміни, які покращують ріст і розвиток рослини, бережуть її енергію на синтез цих речовин. Особливо це важливо у періоди, коли рослина потерпає від стресу.

Читайте також: “Наша мета – здорова земля”. Як працює найбільша в Україні компанія з виробництва біопрепаратів

Ми також пропонуємо біостимулятори, які відновлюють рослину, повертають їй життя. Наші клієнти не можуть повірити, що після дуже сильного пошкодження рослин, коли немає ніякої надії, рослина швидко відроджується, кажуть, що це якийсь фокус. Насправді це не чаклунство, не вигадка, а природна властивість. Ми просто позичаємо це у природи, і переносимо в агросистеми.

Біопрепарати — ваш порятунок від шкідників

Завжди залишається небезпека від шкідників, які є основними переносниками збудників хвороб. Тут на допомогу приходять наші біоінсектициди: БІТОКСИБАЦИЛІН, ЛЕПІДОЦИД, МЕТАВАЙТ, які завдяки бактеріям і грибам, які входять до їх складу, діють адресно, лише на шкідливих комах, не заподіюючи шкоди корисним комахам-опилювачам та природі. Наприклад, бактеріальні препарати Бітоксибацилін та Лепідоцид діють проти листогризучих комах, які разом з листям з’їдають спори та токсини цих бактерій і гинуть. 

Метавайт є грибним препаратом контактної дії. Він особливо актуальний для фермерів, які розводять ягоди. Перед тим, як закладати грядочки з суниць чи полуниць, варто вносити ці препарати в ґрунт. Дуже важливою для грибних препаратів є вологість землі й повітря: чим вологіше, тим краще вони спрацьовують. У нас є форми, які вносяться в сухому або в рідкому виді.

Пропонуємо альтернативу спалюванню трави

Такі препарати як біодеструктори допомагають повернути в землю органіку з рослинних решток, які залишаються після збору врожаю. Зараз екологи, навіть на державному рівні, забороняють спалювати те, що залишається на полях та присадибних ділянках. Бо це злочин проти природи. Це руйнує ґрунт і вбиває всі живі істоти, які там мешкають. Також під час спалювання йдуть випаровування в атмосферу, змінюється клімат.

Люди спалюють, бо хочуть знищити хвороби й шкідники. Але якщо ми обробимо рештки рослин біодеструкторами, як от ЕКОСТЕРН або ОРГАНІК-БАЛАНС, ми заселяємо ґрунт мікроорганізмами, які стримують розвиток хвороботворних мікроорганізмів, перетравлюючи стебла і листя – сховища шкідників, виділяють речовини, запах яких не подобається шкідникам, ферменти, які руйнують покриви шкідників, і ті гинуть під їхньою дією.

Біопрепарати не шкодять здоров’ю людини

Ми любимо і поважаємо аграріїв, які думають не тільки про прибутки, а ще й про своїх дітей, онуків і взагалі про те, як буде далі розвиватись і жити наша планета. Вона вже в такому стані, що потрібно використовувати біопрепарати, бо вони — не вигадка. Це просто частина живої природи, нами покращена. Ми ведемо просвітницьку роботу, підтримуємо та консультуємо тих, хто вирішив використовувати біопрепарати нашого виробництва. У нас є агрономи-консультанти, науковці, які можуть приїхати до фермерів, пояснити, підставити плече. Аграріям ми пропонуємо разом робити досліди, дивитися, як працює той чи інший біопрепарат.

Препарати БТУ-ЦЕНТР не шкідливі для людини. Мікроби, які ми використовуємо, так само ростуть і живуть у звичайному ґрунті, вітром чи дощем наносяться на яблука, помідори, огірки, потрапляють у наші оселі. Такі мікроорганізми вирощують і виготовляють з них пробіотики для людей і тварин. Крім того, ми всю нашу продукцію добре вивчаємо на нетоксичність, проводимо купу досліджень. Плоди яблук та ягід після обробки біологічними препаратами можна помити від бруду і спокійно їсти. Гарантуємо, що жодної шкоди для людини від наших бактерій точно не буде.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі