Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Здорова їжа — здорові родини». Як біопрепарати від БТУ-ЦЕНТР безпечно позбавлять овочі від шкідників

РЕКЛАМНИЙ МАТЕРІАЛ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У місті Ладижин, що на Вінниччині, українські мікробіологи з компанії БТУ-ЦЕНТР створюють унікальні біопрепарати. Їх під торговою маркою «Жива Земля», як альтернативу хімії, купують і фермери для свого городу, і великі агропідприємства. Серед продукції — біодобрива, оздоровлювачі ґрунту, натуральні стимулятори росту тощо. Головна мікробіологиня компанії Ольга Нагорна розповіла, чому не всі мікроби є шкідливими для людини, як на їхній основі створюють біопрепарати, чим вони відрізняються між собою та чому дозволяють більше не спалювати листя й рятувати екологію.

Ольга Нагорна,
Ольга Нагорна,

Головна мікробіологиня компанії БТУ-ЦЕНТР, лауреатка Державної премії в галузі науки і техніки

Мікроби не завжди шкідливі для людини

У суспільстві досі існує міф, що всі мікроби — це погано, треба постійно мити руки, щоб їх знешкодити. Насправді ж не всі вони для нас шкідливі, серед них є й наші друзі. Ми народжуємося без мікрофлори, й отримуємо її в нагороду від матері через грудне молоко. В нашому роті, кишківнику, на слизових багато молочнокислих бактерій, дріжджів, на шкірі живуть стафілококи та стрептококи. Вони забезпечують нам імунітет, і поки ми не поранимось чи опечемось, вони нам не страшні. Іноді, коли з’їмо холодне морозиво, починає боліти горло. Це також через те, що в нас на слизових існують мікроби, яким ми дали змогу розвинутися. Але здорова загартована людина, яка споживає корисну їжу, мирно співіснує з цими мікробами. А от, людина, в якій немає необхідної мікрофлори, приречена на загибель.

Це стосується всього живого. У природі взагалі всюди є мікроби — в повітрі, ґрунті, воді та навіть у приміщеннях, де ми мешкаємо чи працюємо є мікроби, які потрапляють туди з нашого волосся, шкіри, одягу, з вулиці тощо. Коли ми почали вивчати фізіологію рослин та склад ґрунту, то зрозуміли, що між ними існує дуже тісний зв’язок. Ґрунт — це результат життєдіяльності мікроорганізмів, тобто саме вони його створюють. Наприклад, мікроби, що потрапили на скелю з пилом чи водою, поступово формують на ній живий ґрунт разом з опадами й сонячним світлом і іншими природними факторами.

Хімічна обробка вбиває ґрунт

Якщо в ґрунт вносити багато хімії, особливо гербіцидів і мінеральних добрив, то земля поступово перестає бути живою і перетворюється на твердий глинистий субстрат або сипкий як пісок. Тобто, ґрунт втрачає біологічну активність через те, що там все живе вмирає. А там, де людина не втручалася, у лісах чи степах, там ґрунт дуже родючий, немає хвороб і шкідників, і все там добре росте і розвивається. Це завдяки балансу всіх живих організмів, зокрема балансу різних мікробів. Є дані, які підтверджують, що на 1 гектарі незайманого степу накопичується до 25 тонн мікробної маси. Натомість в агросистемах, за кращих умов, – тільки від п’яти до семи тонн мікроорганізмів на гектар. Зменшення їх кількості відбувається через те, що аграрії вимушені для збереження врожаю проводити велику кількість обробок від бур’яну, хвороб та шкідників. Це приводить до загибелі всього живого у навколишньому середовищі. Проте, деякі аграрії діють розумно, дбають про збереження природи та родючості ґрунту.

Ми вперше зіткнулися з проблемою забруднених ґрунтів під час роботи з «Укрнафтою». Адже у результаті техногенних аварій нафти та пластових вод – ґрунт втрачає свою родючість. Але також ми помітили, що мікроорганізми можуть допомогти ґрунту відновитися. Фахівці компанії постійно вивчають останні наукові розробки, які підтверджують корисні  властивості різних мікроорганізмів для відновлення родючості ґрунту, активну участь їх у живленні та захисті рослин від хвороб і шкідників, у регуляції процесів росту і розвитку. Саме ці знання та власний досвід стали основою для створення наших біопрепаратів.

Бактерії тренуємо як олімпійську команду

У мене більш як 35 років досвіду роботи у розробці та виготовленні мікробних препаратів. З 1986 року я працюю з засновницею компанії БТУ-ЦЕНТР Валентиною Болоховською. Спочатку ми займалися технологією виготовлення та використання біополімерів, отримали за свою роботу Державну премію в галузі науки та техніки. Потім вже сфокусувалися на медицині та екології. Виробляємо препарати, що відновлюють родючість ґрунту, захищають рослини від хвороб і шкідників, дають можливість отримати якісну нешкідливу продукцію.

Взагалі всі  мікроорганізми, які є основою наших біологічних препаратів, ми беремо з природи. Багато штамів нам передають інститути. Для створення препаратів ми їх ретельно вивчаємо, відбираємо найкращі, «тренуємо», щоб мати найкращу дію. Це як тренувати олімпійську команду. Наші бактерії більш потужні, активніші ніж ті, які знаходяться в ґрунті, тому з легкістю борються зі шкідниками та хворобами.

Фахівці з відділу контролю якості БТУ-ЦЕНТР перевіряють всі препарати на різних стадіях їхнього виробництва. Мікробіологи ведуть селекцію і підтримують мікроорганізми в активному стані у власних високотехнологічних лабораторіях, відбираючи для препаратів лише найкращі й найбільш конкурентні варіанти. Потім передають їх на виробництво. Усі виробничі лінії містять багатоступеневу систему очищення води й повітря, чіткий контроль температур в підготовці поживного середовища, посуд і тара стерилізується, а приміщення обробляють антисептиками. Також у нас є сучасний і великий склад, спеціально для зберігання біологічних препаратів як для дачників, так і агропідприємств, які можуть замовляти великі партії товару.

З органікою рослини менше хворіють та піддаються стресам

Продукція БТУ-ЦЕНТР оздоровлює природу. Вона може бути цікавою і корисною як фермерам, які традиційним чином вирощують продукцію, використовуючи хімію, так і тим, хто хоче отримати абсолютно органічну продукцію. У першому випадку біологічний препарат дають додаткове живлення і захищають рослину від токсичної дії хімії, знімаючи додаткове навантаження з рослини. Господарі ж, які відмовилися від пестицидів, вже на 4-5 рік бачать, що в їх полях живлення відновлюється, рослина з ґрунтом нормально співіснує, земля покращується, а хвороб поступово стає менше.

Препарати БТУ-ЦЕНТР проти різних хвороб: ФІТОЦИД, ФІТОХЕЛП, МІКОХЕЛП, у нас вже більш як 10 років, клієнти залюбки беруть їх. Ми рекомендуємо наносити їх на насіння, заселяючи їх корисними бактеріями ще перед посівом. А коріння розсади бажано занурювати у розчин з біопрепаратами — це захистить її від хвороб і покращить розвиток. В окрему групу ми виділили біодобрива. Вони допомагають у живленні рослини, регуляції її метаболізму, ґрунтоутворенні, захисті від хвороб. Наші мікроорганізми дають рослинам природні фітогормони, амінокислоти, вітаміни, які покращують ріст і розвиток рослини, бережуть її енергію на синтез цих речовин. Особливо це важливо у періоди, коли рослина потерпає від стресу.

Читайте також: “Наша мета – здорова земля”. Як працює найбільша в Україні компанія з виробництва біопрепаратів

Ми також пропонуємо біостимулятори, які відновлюють рослину, повертають їй життя. Наші клієнти не можуть повірити, що після дуже сильного пошкодження рослин, коли немає ніякої надії, рослина швидко відроджується, кажуть, що це якийсь фокус. Насправді це не чаклунство, не вигадка, а природна властивість. Ми просто позичаємо це у природи, і переносимо в агросистеми.

Біопрепарати — ваш порятунок від шкідників

Завжди залишається небезпека від шкідників, які є основними переносниками збудників хвороб. Тут на допомогу приходять наші біоінсектициди: БІТОКСИБАЦИЛІН, ЛЕПІДОЦИД, МЕТАВАЙТ, які завдяки бактеріям і грибам, які входять до їх складу, діють адресно, лише на шкідливих комах, не заподіюючи шкоди корисним комахам-опилювачам та природі. Наприклад, бактеріальні препарати Бітоксибацилін та Лепідоцид діють проти листогризучих комах, які разом з листям з’їдають спори та токсини цих бактерій і гинуть. 

Метавайт є грибним препаратом контактної дії. Він особливо актуальний для фермерів, які розводять ягоди. Перед тим, як закладати грядочки з суниць чи полуниць, варто вносити ці препарати в ґрунт. Дуже важливою для грибних препаратів є вологість землі й повітря: чим вологіше, тим краще вони спрацьовують. У нас є форми, які вносяться в сухому або в рідкому виді.

Пропонуємо альтернативу спалюванню трави

Такі препарати як біодеструктори допомагають повернути в землю органіку з рослинних решток, які залишаються після збору врожаю. Зараз екологи, навіть на державному рівні, забороняють спалювати те, що залишається на полях та присадибних ділянках. Бо це злочин проти природи. Це руйнує ґрунт і вбиває всі живі істоти, які там мешкають. Також під час спалювання йдуть випаровування в атмосферу, змінюється клімат.

Люди спалюють, бо хочуть знищити хвороби й шкідники. Але якщо ми обробимо рештки рослин біодеструкторами, як от ЕКОСТЕРН або ОРГАНІК-БАЛАНС, ми заселяємо ґрунт мікроорганізмами, які стримують розвиток хвороботворних мікроорганізмів, перетравлюючи стебла і листя – сховища шкідників, виділяють речовини, запах яких не подобається шкідникам, ферменти, які руйнують покриви шкідників, і ті гинуть під їхньою дією.

Біопрепарати не шкодять здоров’ю людини

Ми любимо і поважаємо аграріїв, які думають не тільки про прибутки, а ще й про своїх дітей, онуків і взагалі про те, як буде далі розвиватись і жити наша планета. Вона вже в такому стані, що потрібно використовувати біопрепарати, бо вони — не вигадка. Це просто частина живої природи, нами покращена. Ми ведемо просвітницьку роботу, підтримуємо та консультуємо тих, хто вирішив використовувати біопрепарати нашого виробництва. У нас є агрономи-консультанти, науковці, які можуть приїхати до фермерів, пояснити, підставити плече. Аграріям ми пропонуємо разом робити досліди, дивитися, як працює той чи інший біопрепарат.

Препарати БТУ-ЦЕНТР не шкідливі для людини. Мікроби, які ми використовуємо, так само ростуть і живуть у звичайному ґрунті, вітром чи дощем наносяться на яблука, помідори, огірки, потрапляють у наші оселі. Такі мікроорганізми вирощують і виготовляють з них пробіотики для людей і тварин. Крім того, ми всю нашу продукцію добре вивчаємо на нетоксичність, проводимо купу досліджень. Плоди яблук та ягід після обробки біологічними препаратами можна помити від бруду і спокійно їсти. Гарантуємо, що жодної шкоди для людини від наших бактерій точно не буде.

Суспільство

«Заптурили птуристів»: ЗСУ під Бахмутом знищили протитанковий розрахунок ворога (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Бійці 30-ї бригади ЗСУ на Донеччині знищили протитанковий розрахунок ворога.

Відео опублікували на ютуб-каналі 30 OMBr.

«Під Бахмутом протитанкісти 30-ї окремої механізованої бригади імені князя Костянтина Острозького ефектно знищили своїх ворожих “колег”», — написали наші захисники.

Читайте також: «Це ніби детектив, але з кількома сюжетами». Як дослідити історію своєї родини? Розповідає генеалог Ігор Розкладай

Про 30 ОМБр

30-та окрема механізована бригада імені князя Костянтина Острозького — формування механізованих військ у складі Сухопутних військ ЗСУ. Під час війни на сході України бригада у 2014 році вела важкі бої. З 2018 року бригаді присвоїли назву князя Костянтина Острозького — полководця Великого князівства Литовського середніх віків.

Нагадаємо, прикордонники збили 8 безпілотників російських окупантів за три дні. Один із дронів був зі сльозогінною гранатою К-51.

Окрім того, бійці 92 ОМБр знищили ворожу станцію постановки перешкод «Житель».

Фото: скриншот із відео.

Читати далі

Суспільство

Підприємець із Донеччини відновив бізнес у Яремчому та організовує благодійні обіди

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Підприємець із Донеччини Олександр Гудков переїхав до Івано-Франківської області і відновив свій бізнес. Тепер організовує у соціальному кафе благодійні обіди для переселенців.

Історію переселенця розповіли на фейсбук-сторінці Проєкту USAID «Економічна підтримка України».

Олександр Гудков за фахом — маркетолог та спеціаліст із оперативного дослідження ринку. Із 2014 року жив у Мирнограді, був приватним підприємцем, мав власне гумористичне шоу та свою івент-агенцію, працював ведучим та керівником дитячої студії Limon kids.

«Завдяки багаторічному досвіду у торгівлі та продажах я дійшов до того, що потрібно розвивати свою справу, тому і створив креативну агенцію – влаштовував свята для дітей. Креатив – то моє друге життя, це потрібно мені як повітря», − говорить підприємець. 

Дивіться відео: Хореографиня створює музичні відео і допомагає ЗСУ, поки чоловік на фронті 

Після переїзду на Франківщину звернувся на проєкт USAID «Професійна орієнтація. Кар’єра. Підприємництво». Хотів відновити свій бізнес та навчитися нових компетенцій, зокрема, відчував потребу в консультаціях для відкриття нового напрямку − соціального кафе для переселенців. 

Під час онлайн-курсу Олександр отримав консультації з відновлення підприємницької діяльності в нових умовах. Крім того, зараз чоловік є координатором центру психосоціальної підтримки дітей та молоді «Генерація UA» у місті Яремче.

Олександр долучився до команди, що проводить різноманітні благодійні заходи для психологічної та соціальної реабілітації дітей. 

Разом із командою Олександр розпочав реалізацію  ідеї соціального кафе-кондитерської для переселенців.

Ідею втілили на території шелтера для переселенців у Яремчому. Там проживають до 80 переселенців із різних регіонів України.

Читайте такожЗа що ви ненавидите чоловіків? А квіти вам можна дарувати? 15 наївних запитань українській феміністці – про 8 березня і не тільки

«Нещодавно у нас був благодійний обід, на нього прийшли 40 людей – це переселенці, мами з дітьми, які тимчасово проживають у Яремчому. Такі заходи дають нам можливість підтримати переселенців, заявити про себе та залучити відвідувачів соціального кафе, пропонуючи їм гарячі обіди, каву та кондитерські вироби», — ділиться Олександр.

Нагадаємо, у громаді на Кіровоградщині вперше за 30 років почала працювати хлібопекарня.

Також ми розповідали, що громада на Київщині благодійними майстер-класами збирає гроші на відновлення місцевого історико-краєзнавчого музею.

Фото: facebook.com/ERAUkraine.

Читати далі

Суспільство

Прикордонники збили 8 дронів ворога: один був із сльозогінною гранатою

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українські прикордонники збили вісім безпілотників російських окупантів за три дні. Один із дронів був зі сльозогінною гранатою К-51.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці Державної прикордонної служби.

Зазначається, що наші бійці знешкодили ворожі безпілотники, які вели розвідку позицій Сил оборони чи намагалися скинути туди боєприпаси.

Один із БПЛА мав систему скиду з аерозольною сльозогінною гранатою К-51. Прикордонники Луганського прикордонного загону виявили це після того, як «приземлили» дрон.

Читайте такожЖінкам від жінок. Хто шукає берці 35-го розміру для наших захисниць? Проєкт «Землячки» та його засновниця Ксенія Драганюк

Відзначимо, що Державна прикордонна служба України — правоохоронний орган спеціального призначення, на який покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону України та охорони суверенних прав України в її винятковій (морській) економічній зоні.

Нагадаємо, бійці 92 ОМБр знищили ворожу станцію постановки перешкод «Житель».

Також ми повідомляли, як артилеристи 44 бригади розгромили пункт управління та склад БК окупантів.

Фото: facebook.com/DPSUkraine.

Читати далі