Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

“Наша мета – здорова земля”. Як працює найбільша в Україні компанія з виробництва біопрепаратів

Вже більше 20-ти років у місті Ладижин, що на Вінниччині, українці створюють унікальні біологічні продукти для сільського господарства.

Коментарі

РЕКЛАМНИЙ МАТЕРІАЛ

Опубліковано

Вже більше 20-ти років у місті Ладижин, що на Вінниччині, українці створюють унікальні біологічні продукти для сільського господарства. БТУ-ЦЕНТР під торговою маркою “Жива Земля” випускає лінійки біопрепаратів для живлення рослин та оздоровлення ґрунтів. Це і активатори росту, і біостимулятори, і біоінокулянти, і мікроелементи, і біоінсектициди, і ґрунтові добрива, і біоклей для склеювання стручків тощо. Саме у БТУ-ЦЕНТР навчились першими відновлювати вбитий пестицидами ґрунт! Родюча земля, здоровий та якісний урожай – головна мета компанії. Продукція БТУ-ЦЕНТР дозволена до використання в органічному землеробстві, що підтверджується сертифікатом Organic Standard. Фермери з усієї країни замовляють їхні біопрепарати, а продукцію експортують у більш як 15 країн світу. Та і європейські компанії часто приїжджають на Вінниччину, щоб набратися досвіду в українських спеціалістів. 

Одна із засновниць БТУ-ЦЕНТР Валентина Болоховська розповіла про перші кроки становлення компанії, а також про те як разом із чоловіком Віктором Васильовичем покинули збанкрутіле підприємство і створили величезну компанію, яка тепер рятує українські ґрунти від загибелі.

Валентина Болоховська

Валентина Болоховська

Українська науковиця в галузі біотехнологій, лауреатка Державної премії України в галузі науки та техніки, засновниця БТУ-ЦЕНТР.

Компанія, яка рятує українські ґрунти

Овочі та фрукти з городу – це не завжди корисно. Більшість проблем зі здоров’ям людини виникають через погану якість продукції, яку вона споживає. І в Україні, і у світі є величезна проблема – рослини ростуть у токсичному ґрунті. І у результаті ми отримуємо продукцію, у якій купа пестицидів. Від цього страждаємо ми, наші діти, особливо це небезпечно для людей з алергією. Якщо раніше від гастриту чи діабету страждало старше покоління, то зараз хвороби турбують і молодь. На це варто звернути увагу. До того ж аграрії економлять на землі й не отримують хорошого врожаю. А все через те, що люди використовують багато хімії й ґрунт стає токсичним.

Саме тому в БТУ-ЦЕНТР ще 20 років тому почали працювати над тим, щоб наша земля була здоровою та родючою. Дуже багато часу компанія відновлювала землю від проливів нафти та засолення, що сформувалися після нафтовидобутку, а згодом створила препарат, який відновлює ґрунт та підвищує родючість. Зараз БТУ-ЦЕНТР створює продукцію для живлення та захисту рослин від шкідників і хвороб, а також для оздоровлення землі та довкілля. Ці біопрепарати можна використовувати як в інтегрованому землеробстві, поєднуючи їх із хімічними засобами захисту рослин, так і в органічному, що підтверджують відповідні міжнародні сертифікати Organic Standard. 

Серед відомих кожному фермеру, агроному та дачнику ЛИПОСАМ. Це біологічний прилипач, який, крім того, що закріплює добрива та засоби захисту на рослинах, ще й має властивість покращувати структуру ґрунту. Або препарат для підвищення стійкості рослин до стресів та хвороб ОРГАНІК-БАЛАНС. Ми перші в Україні почали виготовляти інноваційні комплексні висококонцентровані продукти. На базі нашого підприємства є власне виробництво та сучасні атестовані лабораторії. Більше 20-ти років ми накопичуємо знання у сфері агровиробництва і кожен рік удосконалюємо якість біопрепаратів. Адже, як я вже казала, здорова земля – наш основний пріоритет.

З біопрепаратами працюємо вже понад 30 років

Зараз я є біотехнологом, проте ще з дитинства мріяла стати журналісткою, бо любила писати вірші та твори. Але ще 50 років тому мій майбутній чоловік сказав: “Ти що, будеш працювати десь у районі журналістом? Поїхали зі мною, будеш хіміком”. Це була моя перша і єдина любов, я його послухала і поїхала з ним опановувати нову професію. Разом ми закінчили Нафтовий інститут і отримали спеціальність інженера-хіміка-технолога.

Наше перше підприємство – Український завод ферментних препаратів. Я працювала хіміком, а чоловік – спеціалістом  на виробництві. Саме тоді у мене народилися двоє діток. У 1974 році – чинний директор нашого представництва за кордоном, Тамара Вікторівна, а у 1976 році – вже теперішній генеральний директор БТУ-ЦЕНТРу, Владислав Вікторович. Я так кажу, бо зараз вся наша родина працює на підприємстві, діти та онуки продовжують нашу справу. 

На фото зліва направо: Віктор Болоховський, співзасновник компанії БТУ-ЦЕНТР, Валентина Болоховська, Владислав Болоховський, генеральний директор БТУ-ЦЕНТР

Я починала працювати на заводі в центральній лабораторії (ЦЗЛ) над впровадженням ферментів. Але у 1982 мені запропонували новий напрямок – мікробні біополімери для підвищення нафтовидобутку. І тоді це стало відправною точкою, яка змінила моє життя та життя моїх колег. Ми відклали усі справи та почали вивчати біотехнології. Проводили дослідження з вивчення різних штамів мікроорганізмів та розпочали співпрацювати з науковими інститутами. Але крім цього, для нас важливо було навчитись масштабувати. І ми це зробили! 

Сьогодні, ми можемо створювати якісні біопрепарати в промислових масштабах, які мають стабільні штами. Наш принцип і тоді, і зараз полягав у  тому, що всі дані та вся інформація підтверджені наукою на практиці дають стабільні ефективні результати.

Залишили збанкрутіле підприємство і створили успішну компанію

У 1998 році на нас чекали величезні зміни – підприємство, на якому ми працювали, повністю збанкрутіло, але ж потрібно було якось виживати й годувати свою родину і сім’ї наших однодумців, які пішли за нами. У нас залишились знання, досвід та величезне бажання працювати. Тоді ми зібрали колектив, знайшли невеличке підприємство на Черкащині, орендували його й почали створювати біополімери для підвищення нафтовидобутку та біопрепарати для оздоровлення ґрунтів.

За роки роботи підприємством напрацьовано авторитет, який дозволяв робити моніторинг земель, які мають важкі метали. Я вивчала багато інформації про мікробні полімери та їх властивості як доброго сорбенту, стабілізатора водних розчинів, структуроутворювачів. Також захистила дисертацію на цю тему.  

Далі був створений препарат на основі Азотобактеру (Azotobacter), адже саме ця бактерія слугує одним із індикаторів родючості ґрунту. І ми отримали перші результати нашої роботи! Відродили землю, яка сім років була мертвою – містила в собі велику кількість патогенів, і в ній нічого не росло. Отримали перший урожай із ґрунту після технічних аварій, коли навколо все було мертве. Така гордість була за те, що ми зробили!

Читайте також: Мікрозелень у руках «сонячних діток»: історія соціального проєкту у Харкові

Довгий час ми працювали на орендованих потужностях. У 1999 році створили власне підприємство, на якому зараз працює вся родина. Ми вклали всю душу в нашу компанію і розробки. І наші препарати справді творять чудеса. Наприклад, АЗОТОФІТ стимулює ріст рослин та підвищує врожайність, а один із лідерів серед препаратів ОРГАНІК-БАЛАНС збалансовує живлення та відновлює вегетацію рослин. Завдяки йому ми врятували не одне поле соняшників, сої та плодових садів, які гинули через технологічні помилки та токсичний вплив гербіцидів. 

Продукція компанії “Жива Земля”, яка підвищує врожайність та оздоровлює ґрунти

Та найцікавіше почалось у 2008 році. Ми створили продукт, який допомагає оздоровлювати ґрунти – біодеструктор ЕКОСТЕРН. Він розкладає рослинні рештки, пригнічує  патогени, активує сапрофіти, тобто корисні бактерії. Коли ми починали це вивчати, то навіть самі до кінця не розуміли, який ефективний продукт ми зробили! З кожним роком, завдяки дослідженням, ми відкриваємо все нові та нові позитивні властивості даного препарату.

Головне для нас – оздоровити українську землю. І нам це вдається. Для мене це вже як стиль життя, я йду на роботу як на свято і пишаюсь тим, що роблю і що вдалось зібрати команду однодумців, які розділяють нашу філософію. 

Власний музей штамів та Інститут біотехнологій

Головною особливістю нашої продукції є те, що вона повністю безпечна для людей,  бджіл, тварин та навколишнього середовища. Сьогодні під брендом “Жива Земля” реалізується понад 50 препаратів, які пройшли державну сертифікацію. Серед  продукції є біодобрива,  біоприлипачі, біоінокулянти, та біопрепарати для захисту від хвороб та шкідників. Виробничі потужності заводу становлять понад 10 тисяч тонн продукції на рік. Ми є компанією повного циклу і займаємося розробкою комплексних біологічних рішень для аграріїв. Тобто, ми відбираємо найактивніші штами мікроорганізмів, створюємо готовий продукт, а також надаємо індивідуальні консультації з біологізації технологій землеробства.

БТУ-ЦЕНТР має власний музей штамів мікроорганізмів, де cтворюють біопрепарати
Виробництво біопрепаратів складається з кількох етапів. Перше і найголовніше – використати непатогенні та ефективні мікроорганізми. Для цього ми створили власний музей штамів мікроорганізмів.

Наступний етап – обрати найефективніші поєднання та передати на випробування в дослідницькі інститути. За останні п’ять років ми дослідили понад 200 мікробіологічних взірців по всій території України. З нами працюють найкращі мікробіологи та біохіміки, з 30-ти річним досвідом роботи. Якщо перевірка пройшла успішно, препарат відправляється на польові досліди. Вже там ми вивчаємо ефективні норми внесення, аналізуємо біометричні показники, а також стан рослин і урожайність. У 2019 році  на базі підприємства був створений власний ІНСТИТУТ ПРИКЛАДНОЇ БІОТЕХНОЛОГІЇ. Завданням інституту є аналіз агрохімічних показників проб ґрунту та розробка унікальних форм препаратів. Саме тут був розроблений біофунгіцид проти білої гнилі – СКЛЕРОЦИД та біоінсектицид проти личинок травневого хруща МЕТАВАЙТ.

Вся наша продукція зберігається на складах, де ретельно контролюється температура. До того ж у нас великі вимоги до чистоти, як з харчовими препаратами. Є навіть власний автопарк з холодильними камерами, щоб все швидко доставити до споживача у кожний куточок України та за її межі. Щодня працюємо для того, кожен мав змогу виростити у себе урожай без хімії та дати своїй дитині здорову їжу з городу.

Серед клієнтів – фермери з усього світу

Біопрепарати “Жива Земля” активно застосовуються в агровиробництві. Серед клієнтів є як великі холдинги, так і маленькі фермерські господарства. До нас звертаються фермери з усіх куточків України. Але на цьому географія не обмежується. У країнах Східної та Західної Європи ретельно дбають про те, щоб агрономія не чинила шкоду для довкілля. Тому і за кордоном ми знайшли своїх клієнтів – продукцію експортуємо у 15 країн світу – Німеччина, Білорусь, Сербія, Молдова, Литва тощо. А ще 10 країн випробовують препарати. Ми цінуємо кожного клієнта і пояснюємо їм, що вони зможуть отримати, проводимо аналіз ґрунту і насіння на наявність патогенів, даємо рекомендації, пояснюємо дію біопрепаратів. Кожного консультуємо та надаємо допомогу.

Читайте також: Шість освітніх курсів для фермерів від провідних агро-спеціалістів

Наші біопрепарати дозволені до використання в органічному землеробстві, що підтверджує сертифікат Organic Standart. Також компанія БТУ-ЦЕНТР є членом Міжнародної асоціації виробників біоконтролю (IBMA).
У нас ще багато планів та завдань! Хочемо вдосконалюватись, знаходити нові форми мікроорганізмів та розширювати свій асортимент біопрепаратів. Наша команда професіоналів точно з цим впорається! Головне – результат. А у нашому випадку – це екологічні препарати, здорова земля та хороший урожай. 

Коментарі

Суспільство

На Takflix вийшов документальний фільм «Рік тигра»

Опубліковано

На Takflix вийшов документальний фільм «Рік тигра», де розповідається про Харків під час початку повномасштабної війни. Події розвиваються у 2022 році, який є роком тигра.

Про це повідомляє SKVOT.

Відео: Takflix

Про фільм

Олександр, головний герой, мешкає на Північній Салтівці та вирішує залишитися там після початку повномасштабної війни. З 700 жителів його будинку на місці залишилося тільки шестеро сусідів і їхні домашні улюбленці.

Читайте також: Тімоті Снайдер написав книгу про розмови з Володимиром Зеленським: презентація роботи

Російські обстріли двічі зруйнували квартиру Олександра, але він зберігає лише одну річ — свою камеру, за допомогою якої документує життя на Північній Салтівці та свої будні.

Переглянути документальну стрічку можна за посиланням.

Нагадаємо, раніше ми писали, як українці зупиняють показ російської пропаганди за кордоном.

Фото: Скриншот/Фрагмент з фільму «Рік тигра»

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Вінниччині відкрили дві відремонтовані школи: там навчатимуться 700 учнів

Опубліковано

У селах Стрижавка та Мізяківські Хутори у Вінницькій області відкрилися дві відновлені школи, в яких навчатимуться понад 700 учнів.

Про це повідомляє Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури.

Міністерство відновлення повідомило, що в селах Стрижавка та Мізяківські Хутори завершено проєкти з ремонту шкіл вартістю 380 тис. і 205 тис. євро. Ці проєкти реалізовані в межах «Програми з відновлення України», ініційованої Європейським Союзом та Європейським інвестиційним банком, і спрямовані на відбудову соціальної інфраструктури.

Ремонт включав покращення ізоляції стін і дахів, заміну старих вікон та дверей на енергоефективні. Завдяки модернізації школи зменшать викиди CO2 до 30% та скоротять споживання тепла на 15% щорічно.

Читайте також: В Україні можна поставити гуманітарні авто на державний облік: як це зробити

У регіоні наразі реалізують 7 проєктів, серед яких 4 школи, 2 об’єкти критичної інфраструктури та адміністративна будівля. Два проєкти вже завершено, інші ще будуються.

Незабаром буде оголошено «Програму відновлення України ІІІ», в межах якої громади зможуть подавати заявки на реконструкцію у сферах освіти, охорони здоров’я, теплопостачання та водопостачання.

Нагадаємо, на Миколаївщині відновлять школу, зруйновану російським авіаударом.

Фото: Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві перейменували вулицю на честь Героя України, який обороняв Азовсталь

Опубліковано

У Києві перейменували вулицю Генерала Наумова, що знаходиться у Святошинському районі столиці. Відтепер вулиця називатиметься Олега Мудрака.

Про це йдеться на сайті Київської міської ради.

Олег Мудрак із позивним «Сухарь» народився і виріс у Києві. Війна почалася для Олега у 2014 році: з початку АТО він став добровольцем та пішов на фронт.

З роками Олег Мудрак був командиром взводу, роти, згодом — командиром 1-го батальйону окремого загону спеціального призначення НГУ «Азов». Герой України боронив Маріуполь та Азовсталь, був учасником Широкинської операції, боїв на Світлодарській дузі, боїв за Дебальцеве та багатьох інших операцій.

Читайте також: На честь героїв та видатних українців: у Чернівцях планують перейменувати понад 60 вулиць

«У травні 2022 року за наказом разом з побратимами вийшов у «почесний полон» до росіян, пережив полон в Оленівці та численні катування. Повернувся під час великого обміну у вересні 2022 року дуже виснаженим та схудлим на понад 40 кг. Від отриманих поранень і тортур серце Олега зупинилось на 36-му році життя вранці 21 лютого 2023 року. Його прах був розвіяний побратимами над Дніпром», — повідомили у міськраді.

Фото: Олег Богачук

Нагадаємо, у Києві на честь героїв-захисників перейменують ще 7 вулиць та провулків.

Фото: Depositphotos

Коментарі

Читати далі