

Суспільство
Збираємося в гори. Шість українських виробників туристичного спорядження
Сезон морських курортів добігає кінця, й багато туристів вже планують мандрівки на гори та скелі. Готуватися до такої поїздки точно варто заздалегідь, щоб нічого не забути. Намети, спальники, рюкзаки, а також теплий одяг – все це можна знайти й в українських виробників. Сьогодні на ринку чимало брендів, якості яких позаздрять конкуренти в будь-якому куточку світу. Пропонуємо вам шість компаній, які допоможуть вам зібратись у гірську подорож.
За наметом – до Terra Incognita
У колі туристів важко знайти людину, яка б не чула про Terra Incognita. Однак мало хто знає, що це український бренд. Компанія зуміла стати найбільшим виробником туристичного спорядження в Україні з більш як сотнею дилерів, власною мережею фірмових магазинів та дистрибуцією в Молдові. Спеціалізується бренд на виробництві туристичного спорядження, зокрема наметів, рюкзаків, спальних мішків, термобілизні та навіть «килимках-самонадувайках». Їхні намети покупці брали в базові табори Евересту на висоту в 7300 метрів, а в «спальниках» перебували й на висотах у 8000 м. Продукція компанії орієнтована на людей, які ведуть активний спосіб життя: туристів, лижників і велосипедистів.

Офіційно Terra Incognita почала працювати у 2005 році, в Києві. Її засновники раніше керували швейним виробництвом фірми Adventure – не менш славетної серед українських туристів 90-х років, у першу чергу, завдяки своїм рюкзакам.
Намети вартують від 2500 гривень і до 12 тисяч, рюкзаки – від 600 до 3800 гривень. Спальні мішки вам обійдуться у щонайменше 1000 гривень, а можна підібрати й за майже 3 тисячі.
Зі спальником VsimGir ви точно не замерзнете
Якщо плануєте похід осінніми та зимними вечорами, варто подбати про теплий одяг та спальне спорядження. Таке ви точно знайдете в асортименті українського бренду VsimGir. Компанія, яку створили понад шість років тому, розташована у Волочиську Хмельницької області. Там конструюють та шиють туристичний одяг та виготовляють спорядження на замовлення. Для своїх виробів бренд використовує матеріали та фурнітуру зі США.

Родзинка бренду – пухові вироби – саме те, що потрібно у холодну пору. У своїй продукції використовують український пух з показником FillPower 750 – він характеризується високою якістю теплоізоляції. Ціни на куртки коливаються від тисячі й до 2500 гривень. Пухові чуни (щось схоже на «уги») можна придбати за 650 грн. За «спальник» доведеться віддати приблизно 5000 гривень. Продукцію цього бренду вже випробували туристи, які підіймалися на найвищі вершини – так звані восьмитисячники.
Де придбати: соцмережі
Легкість шукайте в Fram Equipment
Якщо ж ви навпаки у пошуках легкого і зручного туристичного одягу та спорядження, але водночас надійного – придивіться до Fram Equipment. Ця українська компанія розробляє і створює туристичне спорядження для альпінізму, трекінгу та пішого туризму. Наголос якраз роблять на легкості, що є досить важливим для туриста. У компанії запевняють, що їхнє туристичне спорядження мандрівники вже протестували скрізь: від Антарктиди до Евересту.

Бренд працює на ринку вже понад сім років, виробництво зосереджене у столиці. Fram у назві бренду в перекладі з норвезької означає «Вперед». Крім того, так названий легендарний корабель, на якому мандрівник-дослідник Руаль Амундсен побачив береги Антарктиди й першим у світі досягнув Південного полюса. У компанії обіцяють, що їхні зручні й легкі рюкзаки та одяг стануть вам гарною підмогою в подорожі. Придбати рюкзак можна щонайменше за 785 гривень, мембранну куртку або штормівку – за 2295, а штани-самоскиди – за 2298 грн.
Читайте також: Відомі й не дуже: 10 українських вершин, які варто підкорити цього літа в Карпатах
Дизайнерські намети чекають на вас у Red Point
Ще один український виробник професійного спорядження для альпінізму та туризму – компанія Red Point. У них ви можете пригледіти для себе рюкзаки, намети та спальні мішки. Компанія багато уваги приділяє сучасним тенденціям дизайну спорядження. Але не забуває і про якість: у розробці асортименту Red Point беруть участь спеціалісти у галузі туризму та альпінізму, зокрема Сергій Бублик та Борис Шульман. Разом вони обирають та тестують матеріали й фурнітуру, продумуючи кожну деталь.

Бренд, місце розташування якого у Києві, з’явився на українському ринку у 2012 році. У виробництві товарів Red Point використовує фірмову фурнітуру та блискавки найбільшого світового виробника YKK. Намети виготовляють з алюмінієвими каркасами, а всі «спальники» пройшли тестування за європейським стандартом EN 13537 (перевірка температурним режимом у спеціальній лабораторії). Вартість намету стартує від 3500 гривень і до 11 тисяч, залежно від розміру та наповнення. Туристичний рюкзак можна придбати за 1500 грн і вище, приблизно стільки ж вартують і найдешевші «спальники».
Де придбати: список магазинів
First Ascent підготує вас до зустрічі зі скелями
Запланували підійматися на скелю? Вам точно знадобляться страхувальні системи, шолом та карабіни. З цим може допомогти асортимент української компанії First Ascent. Виробник пропонує різноманітні товари для скелелазіння, альпінізму спелеології (дослідження печер), гірського туризму, а також робіт на висоті. В каталозі ви також знайдете петлі, відтяжки, блок-ролики, каски тощо.

Компанія гарантує надійність своїх товарів, адже має досвід у виробництві страхувального спорядження з 1995 року. Також при виготовленні беруть до уваги досвід та поради відомих альпіністів, скелелазів та спелеологів. Вироби цього бренду повністю відповідають сучасним стандартам безпеки та новітнім технологіям. Стосовно цін, страхувальна система вам обійдеться від 490 до 1300 гривень, карабін у 30 – 560 гривень, а шолом можна купити за 950 – 1900 грн.
Де придбати: сайт
З Тurbat відчуйте карпатське тепло навіть взимку
Львівська фірма Тurbat пропонує різноманітні туристичні речі для зимових мандрівок. Це невеличка крафтова майстерня, де виготовляють тепле спорядження з гусячого пуху, зібраного в центрі країни та на центральному заході. Пух беруть від птиці, яка живе у максимально природних умовах. Потім його додатково обробляють хімічним репелентом, аби він був гідрофобним (тобто, відштовхував воду).

Бренд назвали на честь карпатської річки, яка протікає у межах Тячівського району Закарпатської області. Продукцію позиціюють як ту, що «зроблена мандрівниками», її вже відправляли у різні куточки світу. Придбати пухову куртку тут можна від 3655 гривень, спальник – від 1895 грн, намет – від 3495. А ще можна обрати для себе термобілизну, кожен елемент якої по вартості не перевищує тисячу гривень.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»
Суспільство

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.
Про це повідомили в «Культурних силах».
Що обговорили на заході
Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.
На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:
«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” — це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».
Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.
«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.
Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:
«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих — герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим».
Презентація кліпу «Місто наречених»
На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).
«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.
Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:
«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс».
Довідка
«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:
- «Культурний десант»;
- «Книга на фронт»;
- «Фронтова студія»;
- «Оркестр 59» тощо.
«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.
Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.
Фото: «Культурні сили»
Суспільство

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.
Про це повідомили у команді простору.
Що буде в MLYN design hub
Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.
Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.
«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.
Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція
Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.
«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.
MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.



Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.
Фото: MLYN design hub