Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Відомі й не дуже: 10 українських вершин, які варто підкорити цього літа в Карпатах

Опубліковано

Повсякчас люди прагнуть досягти максимуму своїх можливостей, перевершити самих себе і зробити неймовірне. Для чого? Аби підкорювати нові вершини: і в переносному, і в буквальному сенсі! Одного разу захопившись альпінізмом і взявши першу вершину, складно встояти перед бажанням піднятися на інші. А з досвідом можна підкорити навіть Еверест. 

Надихнувшись цією ідеєю, ми склали список кращих українських вершин, які точно варті уваги. Багато з них цілком доступні навіть звичайній, в міру підготовленій людині, що палко прагне помилуватись вітчизняним мальовничими просторами. Або ж  хоче кинути собі неабиякий виклик.

Чивчинський хребет та панорами Чорногори

Маршрут походу охопить гірський масив у південно-східній частині Карпат. Найвища вершина масиву — базальтова гора Чивчин (1769 м). Це чудовий варіант для навіть для дебютного походу в гори. Не дивлячись на те, що підйом доволі стрімкий, можна насолодитись лісовими краєвидами довкола.

Сходження на гору продемонструє красу вершини г. Піп-Іван, третю за висотою вершину Чорногорського хребта після Говерли і Бребенескула. Альпінізм в Чивчинах навчить тонкощам похідного життя та допоможе відчути усі переваги гірської природи. Чисте повітря, смачна джерельна вода й вечірні посиденьки біля багаття обов’язково запам’ятаються на все життя. Маршрут допоможе зрозуміти, хто готовий до більш тривалого походу в гори, щоб поринути з головою у гірський кемпінг, сповнений  пригод і відкриттів.

Гора Великий Лостун — легенди та штольні

Поціновувачі гірських походів з непідробним захопленням відгукуються про гору Великий Лостун (1653 м). Місце, овіяне легендами та історіями: тут є давно забуті штольні та траншеї, окопи часів Другої Світової війни. Підніжжя гори має доволі лісисту місцевість. На північ розташоване “Висяче болото” — ще одна гідрологічна знахідка карпатського регіону. Водойма розташована на гірських схилах на висоті 1457 м. над рівнем моря і живиться переважно дощовою водою. Великий Лостун — саме те туристичне місце, де можна відчути усі переваги карпатського альпінізму та насолодитись мальовничими українськими пейзажами.  

Говерла — классика, яку підкорили ще далеко не всі

Маршрут походу охопить частину Чорногірського хребта і унікальне озеро Несамовите, що овіяне легендами і оточене мальовничими горами. Похід на Говерлу (2061 м) — чудовий варіант для першого знайомства з Карпатами і дебютного походу в гори. 

Сходження на гору познайомить з найвищою точкою України, продемонструє красу Карпат і навчить тонкощам похідного життя. Чисте гірське повітря, смачна джерельна вода й вечірні посиденьки біля багаття обов’язково запам’ятаються на все життя. Маршрут допоможе зрозуміти, хто готовий до більш тривалого походу в гори, щоб поринути з головою у гірський кемпінг, сповнений  пригод і відкриттів.

Бребенескул

Поціновувачі гірських походів з непідробним захопленням відгукуються про Карпатські озера. Тим паче про ті, що знаходяться на запаморичливій висоті. Одним із таких місць є озеро Бребенескул (1801 м) — найвище в Україні й одне з найвідоміших. Протяжність озера складає 134 метра, ширина — 44 метри. Водойма знаходиться на Чорногорському масиві, який входить в найбільший Карпатський біосферний заповідник. Озеро є найтеплішим на хребті, однак температура води не сягає вище 15 градусів.

Майже дві тисячі метрів над рівнем моря перехоплює подих з перших секунд. Водойма розташована в ущелині між горами, тому дуже часто клімат не є занадто комфортним — біля озера може бути дуже холодно. Бребенескул — саме те туристичне місце, де можна відчути усі переваги карпатського альпінізму та насолодитись мальовничими українськими пейзажами.  

Гора Пір‘є

Ще однією маловідомою частинкою українських Карпат є гора Пір‘є. Заввишки 1574 м, вона розташована на захід від гори Ротундул. У підніжжя гори є руїни колиби, що можуть послугувати притулком від дощу під час гірського походу. на самій полонині знаходиться відносно цілий вкритий шифером будиночок. Місцевість загалом доволі дика та абсолютно відлюднена, оскільки мала кількість туристів чули про цю гору. Частими гостями Пір’є є хіба що прикордонники, оскільки вона знаходиться поблизу українсько-румунського кордону. Тому всім охочим відчути справжні переваги життя “як на безлюдному острові” горить зелене світло!  Дістатись на вершину не так вже й складно, тим паче для недосвідченого альпініста. 

Піп-Іван

Піп-Іван Чорногірський (Чорна Гора) — третя за висотою вершина Чорногорського хребта після Говерли і Бребенескула. Гора знаходиться на південно-східному кінці хребта, на кордоні Івано-Франківської та Закарпатської областей. Висота гори становить 2020,5 м. Піп-Іван Чорногірський відома також «конструкцією» «Білий слон», що знаходиться на вершині. Щозими верхівка гори настільки сильно обростає снігом та льодовими брилами, що її обриси стають схожими на великого екзотичного звіра. Загалом вершина гори є скелястою, з кам’янистими розсипами.

Піднятись на вершину можна за допомогою декількох маршрутів. Перший варіант — з села Дземброня через гору Смотрич або скелі Вухатий камінь, а інший — з села Шибени повз озеро Марічейка. Влітку можна обрати складніший маршрут Чорногорським хребтом. Він включає найвищі вершини Українських Карпат — Говерлу, Петрос, Брескул і, звичайно ж, сам Піп-Іван Чорногірський.

Цікаво! В українських Карпатах є й однойменна гора в масиві Мармарош — Піп-Іван Мармароський. Гора розташована на кордоні України і Румунії і сягає заввишки 1937,7 м. 

Гора Команова — найбільше плоскогір’я Карпат

Гора Команова — ще одна вершина українських Карпат, яка варта уваги. Поруч з горою, біля самого кордону України з Румунією, розташовані вертикальні кам’яні скелі з неординарною назвою “Баби”. Саме вони дуже часто приваблюють туристів, оскільки влітку звідси розгортається неабияка панорама. Гора Команова заввишки 1731 метр та дає початок гірській річці Верховинської Гуцульщини — Чорний Черемош. Північніше від вершини простягається полонина, що на сході трансформується у розлогу полонину під назвою Палениця. Саме ці полонини утворюють найвище плоскогір’я Карпат.

Петрос

Однією з найпривабливіших гір для сходження є вершина гори Петрос. Це передостанній двотисячник на Чорногірському хребті висотою 2020,2 м. Знаходиться між горами Шешул і Говерла у Рахівському районі Закарпатської області. Гора пропонує унікальні краєвиди і придатна для сходження в усі пори року. Проте зимові підйоми на Петрос можуть бути заскладними для альпіністів-новачків. Тому краще спланувати гірську пригоду вже цього літа! Маршрут не є найбільш виснажливим, однак вимагає відповідного спорядження, практичного досвіду і кваліфікованого інструктора. Без цього вершина може здатись непосильною для підкорення.

Гора Гнатася

Однією з найпривабливіших гір для сходження є вершина гори  Гнатася заввишки 1766 м. Вона знаходиться в південно-східній частині Чивчинських гір Мармароського гірського масиву. Схили гори Гнатасі є доволі стрімкими, в деяких місцях навіть зі скелястими виступами. Західна частина гори крутіша, знаходиться на румунській стороні, східна частина Гнатасі, більш полога — на українській. Маршрут не є найбільш виснажливим, однак вимагає відповідного спорядження, практичного досвіду і кваліфікованого інструктора. Без цього вершина може здатись непосильною для підкорення. До слова, сама вершина та її привершинна область  є не залісненими. Гнатася вважається найпівденнішою частиною українських Карпат.

Менчул

Гора Менчул — це одна з найвищих гір в Україні. Однак, аби досягти титулу «двотисячник», їй не вистачає всього два метри — висота вершини становить 1998 метрів. Цікаво, що у 2009 році група активістів намагалась штучно зробити насип, щоб збільшити гірську категорію Менчула. Гора знаходиться в мальовничому місці, а її схили є досить пологими. Тому дістатись на вершину не так вже й складно, а тим паче для недосвідченого альпініста. З вершини Менчула відкривається захоплююча панорама на хребет Пішконя, Боржавський і Чорногорський масиви.

Підкорення кожної з вершин подарує відчуття свободи. Лише тут гірські хребти обривисті, вершини скелясті, а велика частина маршруту проходить по межі України і Румунії. Мармароський масив не дарма називають Гуцульськими Альпами, вони разюче відрізняються від звичних карпатських вершин і не перестають дивувати своїми мальовничими краєвидами, а прикордонний статус довгий час робив цю частину Карпат закритою для відвідування. Дійсно, це унікальна можливість насолодитися тишею, зрозуміти, як п’янить гірське повітря і яким солодким може бути сон після активного гірського дня.  Похід в Карпати — це найкращий відпочинок від цивілізації!

Суспільство

На що найбільше витрачаються українці під час війни: дослідження

Опубліковано

В Україні під час війни спостерігається певний зсув у споживчих настроях населення, що відображено у дослідженні Deloitte. Особливо це стосується витрат на різні категорії товарів і послуг.

Про це повідомляє deloitte.

Результати дослідження

Згідно з дослідженням:

 1. Основні витрати українців включають комунальні послуги, оренду житла, погашення боргів і кредитів. Ці витрати займають близько 28% доходу.
 2. Продукти (харчування і необхідні товари) забирають близько 38% витрат.
 3. Сфери з найменшими витратами включають електроніку, побутову техніку, послуги освіти, спорту, краси і дозвілля. На освіту витрачається лише 2% від загальних витрат.
 4. Інтерес до освіти: за ідеальних умов українці бажають збільшити інвестиції в освіту до 3% від доходу. Особливий інтерес до освіти проявляють молоді віком від 18 до 27 років.

Читати також: Школярі з Чернігова розробили FPV-дрон на основі штучного інтелекту

Яка освіта популярна

Щодо найпопулярніших спеціальностей, які згадуються в контексті заяв до вишів на магістратуру, переважають такі напрямки:

 • Управління та адміністрування (27,500 заяв);
 • Педагогіка та психологія (20,391 заяв);
 • Інформаційні технології (17,246 заяв);
 • Право та міжнародне право (13,858 заяв);
 • Психологія та соціологія (9,747 заяв);
 • Економіка та міжнародна економіка (9,448 заяв);
 • Облік і фінанси (8,770 заяв);
 • Політологія та міжнародні відносини (2,994 заяв).

Нагадаємо, що МОН оновили програму предмета «Захист України»: що змінилося.

Фото: з вільних мереж

Читати далі

Суспільство

10 локацій з лавандою під Києвом, де можна прогулятися та зробити ефектні фото

Опубліковано

Лавандові поля, які щороку приваблюють тисячі відвідувачів. Ці квітучі простори стають справжнім місцем відпочинку для душі і тіла, де можна насолодитися спокоєм, гармонією природи та неймовірними ароматами лаванди. Крім того, популярними є і фотосесії в лаванді.

Редакція ШоТам підготувала добірку парків, які знаходяться на Київщині і пропонують як прогулянку, так в фотосесію!

Квітковий парк «Добропарк»

Парк знаходиться у селі Мотижин під Києвом (Макарівський район).

Сезон розпочиняється 15 червня та продовжується до 28 липня. Години роботи: 10:00-20:00.

Ціни:

 • дорослий квиток поштує 350 гривень;
 • дитячий та пільговий (пенсіонери, інваліди першої та другої групи, учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії, військовослужбоці УБД) – 250 гривень;
 • безкоштовно для дітей до 4 років, дітей з інвалідністю та дітей-сиріт.

Сайт парку: https://dobropark.com/

Lava Lavanda

Знаходиться в селі Небрат (Бородянський район). Години роботи: з 12:00 до 18:00.

Ціни на фотосесії:

 • Ранковий час з 6:30 до 11:30 – 600 грн за 1 годину;
 • Вечірній час з 18:30 до 22:30 – 750 грн за 1 годину.

Ціни на відвідування:

 • з 12:00 до 18:00 – 250 грн. з людини.

Сайт парку: https://lavalavanda.com.ua/poslugi

Лавандовий парк «Порадів»

Знаходиться в селі Порадіка (Васильківський район). Сезон розпочиняється 15 червня та продовжується до 28 липня.

Ціна: 400 гривень. Майстер-класи та експрес фотосесії сплачуються додатково.

Безкоштовно для:

 • Дітей до 13 років включно у супроводі дорослих та за наявності документа;
 • Дійсних військослужбовців ЗСУ за наявності посвідчення;
 • Учасників бойових дій за наявності посвідчення;

Сайт парку: https://poradiv.com/

Полунично-лавандова ферма oLawander

Вона знаходиться в селі Димер (Вишгородський район).

Ціни:

 • будні дні – 250 грн/особи, діти до 7 років безкоштовно (при собі мати документ, що засвідчує вік дитини).
 • вихідні і святкові дні – 300грн/особи, діти до 7 років безкоштовно (при собі мати документ, що засвідчує вік дитини).
 • військовим та УБД – знижка 20%.

Сайт парку: https://olawander.com.ua/kvytky-na-lavandove-pole/

Лавандове поле Конча-Заспа

Знаходиться в пмт Козин. Сезон розпочиняється 15 червня та продовжується до 15 липня.

Ціна на відвідування: 200 гривень.

Ціна на фотосесію: одна година – 900 гривень.

Instagram парку: https://www.instagram.com/lavanda_koncha_zaspa/

«Лавандові історії»

Знаходиться в Білогородці. Відкриття планується 26 червня.

Вартість фотосесії:

 • з 06:00 по 19:00 – 500 гривень за годину;
 • з 19:00 по 22:00 – 1000 гривень за годину.

Instagram парку: https://www.instagram.com/lavender_stories_/

Лавандове поле «Лавандовий Сон»

Парк знаходиться в селі Лебедин.

Ціни за фотосесію:

 • 05:00-07:00 ціна 1000 гривень за годину;
 • 07:00-18:00 ціна 800 гривень за годину;
 • 18:00-21:00 ціна 1000 гривень за годину.

Ціни за прогулянки:

 • 05:00-07:00 ціна 1000 гривень за годину;
 • 07:00-18:00 ціна 500 гривень за годину;
 • 18:00-21:00 ціна 1000 гривень за годину.

Ціни вказані для групи до 7 осіб включно. За кожну наступну людину – доплата 200 грн/година.

Instagram парку: https://www.instagram.com/lavender_ukrdream/

Лавандове поле «Лавандовий маєток»

Знаходиться в селі Дударків. Сезон розпочиняється 6 липня та продовжується до 28 липня.

Ціни на оренду локацій:

 • з 5.00 до 7.00 – 1500 грн/година;
 • з 7.00 до 18.00 – 1000 грн/година;
 • з 18.00 до 21.00 – 1500 грн/година.

Ціни вказані для групи до 7 осіб включно. За кожну наступну людину – доплата 200 грн/година.

Instagram парку: https://www.instagram.com/lavanda_kyiv?igsh=OHB0eXNpc2R6c2tm

«Лавандова дача»

Знаходиться поруч з Білою Церквою. Сезон розпочиняється 17 червня та продовжується до 2 липня.

Ціна для фотосесії: 800 гривень за годину. Ціна вказана для групи до 5 осіб включно. За кожну наступну людину – доплата 100 грн/година.

Instagram парку: https://www.instagram.com/lavandova_dacha/

Лавандове поле «Лавандова Казка»

Знаходиться в селі Трубівщина. Локація працює з 15 червня.

Ціни:

 • дорослий квиток – 150грн;
 • школярі та пенсіонери – 100 грн;
 • військові – безкоштовно.

Також, з 6:00 до 8:00 та з 20:00 до 21:00 можливий запис на оренду всього поля: 1000 грн. за 5 осіб, включаючи фотографа, кожен наступний +100 грн.

Instagram парку: https://www.instagram.com/lavandova_kazka/

Читати далі

Суспільство

Відкрилась додаткова реєстрація на ЄВІ та ЄФВВ

Опубліковано

Вступники, які не змогли зареєструватися для участі в єдиному вступному іспиті (ЄВІ) та єдиному фаховому вступному випробуванні (ЄФВВ), отримають додаткову можливість зробити це з 17 до 21 червня 2024 року.

Про це повідомляє МОН.

Цей додатковий період реєстрації стане шансом для всіх, хто з певних причин пропустив основний термін.

Читати також: «Укрзалізниця» перевезла рекордну кількість пасажирів за день

Реєстрацію проводять приймальні комісії закладів вищої освіти. Це можна зробити як особисто, відвідавши навчальний заклад, так і дистанційно, скориставшись онлайн-сервісами. Важливо, щоб вступники мали всі необхідні документи та не зволікали й скористалися цією можливістю вчасно!

Нагадаємо, що у застосунку Резерв+ зʼявився QR-код.

Також ми повідомляли, що жителі Харківщини можуть отримати грант на власну справу: як податися.

Фото: УЦОЯО

Читати далі