Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Захисники носять іграшку з собою, бо вона їх береже. Історія ветеранки, яка стала майстринею

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Юлія Білоусова – волонтерка та ветеранка, яка стала майстринею з виготовлення іграшок. Жінка мобілізувалася після Революції Гідності. Її вибір пав на батальйон «Айдар», якому часто привозила гуманітарну допомогу. На фронті Юлія знайшла не тільки своє покликання, а й кохання.

Після демобілізації ветеранка взялася за плетіння іграшок. Зараз її вироби не затримуються надовго вдома, а Валерія «Нава» замовляє у майстрині лисичок, які потім продають і збирають кошти для військових. Як вироби стали оберегами для захисників та популярними серед цивільних, Юлія розповіла ШоТам.

Юлія Білоусова

ветеранка та майстриня, яка шиє іграшки.

Переселенці? Ні, роботи для вас немає

Я мобілізувалася у 2014-му році. Тоді, коли росія вперше атакувала нашу країну. Це не трапилося миттєво чи за один день. Цьому передувала низка подій, таких як Революція Гідності, вороже вторгнення і скрутне становище у житті. 

Під час Майдану я волонтерила й спілкувалася з багатьма військовими, які одразу ринулися захищати кордони України. У мене було троє дітей, які з моєю мамою залишалися у Луганську до моменту, поки там перестало бути безпечно. Спершу мама не погоджувалася виїжджати, думала, що нічого не буде, але згодом мені таки вдалося вмовити її, й вони вже тікали з-під обстрілів.  

Скажу відверто, у той час ставлення до переселенців було не дуже позитивним. М’яко кажучи. Ми жили у пансіонаті у Пущі-Водиці, що на Київщині. І якщо з житлом ще пощастило, то от з роботою – ні. Влаштуватися бодай кудись здавалося просто неможливим. 

Служба накладає сильний відбиток

Увесь цей час я продовжувала допомагати з гуманітарною допомогою батальйону «Айдару». Одного разу, коли ми до них приїхали, я побачила – роботи багато, її потрібно комусь робити. Тоді й запропонувала свою поміч, але виключно за умови офіційного влаштування, бо ж маю дітей. Варто одразу сказати, що всі, хто були раніше, й ті, хто є зараз у батальйоні, – це велика родина. 

Я приїхала й буквально за кілька днів мобілізувалася. Як і під час Революції Гідності, так і на службі у батальйоні, я опікувалася забезпеченням бійців. Тобто все, що стосувалося волонтерки, амуніції, гуманітарної допомоги, лягло на мої плечі, але вже в новому амплуа. Я стала військовослужбовицею. 

Вже зараз я можу сказати, що цей досвід не зрівняти ні з чим. Служба накладає свій сильний відбиток. Моє коло спілкування звузилося до волонтерів, військових і тих, хто бодай якось дотичний до армії. Цивільним людям важче пояснити, їм складніше зрозуміти, що відбувається на фронті. 

Юлія опікувалася забезпеченням бійців. Фото надала героїня.

На той момент жінок серед військових було не так багато, як от вже у 2023-му році. Тоді дівчата робили все, аби їх сприймали на тому ж рівні, що і чоловіків. Ніхто не хотів «поблажок». Думаю, що через це хлопці сприймали мене, хто як подругу або сестру, а хто мав намір симпатизувати. Втім, для мене це не було проблемою, адже я собі встановила конкретні умови свого перебування у батальйоні. 

Рік служби й демобілізація 

Не спрацювали ці «умови» лише для мого майбутнього чоловіка. Під час служби він доволі довго намагався отримати хоча б трохи моєї уваги і врешті йому це вдалося. Бували дні, коли він просто сидів поруч, поки я працювала. Врешті мої «стіни» рухнули і нині, на щастя, ми досі разом. Разом демобілізувалися, разом пережили усі негаразди, які спіткали нас на шляху, разом ухвалили рішення про його подальшу службу з 24-го лютого 2022-го року. 

Я відслужила рік – до літа 2015-го року. Після чого вирішила, що настав час демобілізуватися. Зізнаюся, що мені було важко перебувати у батальйоні, спершу знайомитися з хлопцями, потім ставати друзями, а згодом втрачати декого з них. Тоді, коли «Айдар» лише формувався та й українська армія загалом, про загиблих ми повинні були повідомляти самостійно. Зараз цим займаються люди з військкоматів.

Як повідомити про загиблого сина матері, чоловіка дружині, а брата сестрі? А якщо ви ще й знайомі? Бо я була знайома з багатьма. Такі звістки приносити не просто складно, це надзадача. І щоразу я проживала ці моменти разом з тими, кому мені доводилося повідомляти про загибель близької людини. Я не могла та не можу досі взяти й «відпустити» такі ситуації.

Читайте також: «Повернулась, бо тут мій дім, кіт та рідний підрозділ» – єдина командирка взводу в Службі судової охорони Донецької області

«Нормально» завжди відрізняється за інтонацією

Попри те, що я не була безпосередньо на бойових завданнях, я достатньо близько відчула, що таке війна у тому ж Щасті. Тому зараз я достатньо чітко розумію, що відбувається, коли мій чоловік говорить, що все «нормально» на фронті. 

«Нормально» завжди відрізняється за інтонацією. Інколи це і справді нормально, але частіше – це далеко не те, про що говорять на телебаченні й пишуть у соцмережах. Мій досвід дає про себе знати у такі моменти, і з цим вже нічого не вдіяти. 

Коли почалося повномасштабне вторгнення, ми з чоловіком, так би мовити, сіли за стіл переговорів. Він ветеран, я – також. Я знала, що мушу його відпустити, попри цілковите розуміння, що таке війна та які наслідки можуть бути. Адже в той самий час я усвідомлювала, що він не зможе бути спокійно вдома, знаючи, що коїться у його країні. Ми вирішили, що він знову бере до рук зброю, а я залишаюся з дітьми. 

«Можна замовити?». А чого не можна? Звісно, можна!

Єдине, що мене рятує від нервів – це монотонна робота руками. На щастя, колись я побачила в інтернеті відеоролик в якому показували, як плести іграшки. Тоді у мене якраз не було роботи, а у кума народилася дитина. Малечі обов’язково потрібно було щось подарувати, а ситуація була дійсно скрутною, і така іграшка могла б стати гарним подарунком. До того ж мені завжди подобалося щось створювати.

Першу іграшку Юлія зробила у подарунок. Фото надала героїня.

Пригадую, як тоді ще подумала: «У мене ж руки ростуть з правильного місця, хіба я не зможу зробити таку іграшку?». Знайшла все, що було потрібно для першого виробу й спробувала. У мене все вийшло! Іграшка усім сподобалася.

Тоді я опублікувала фотографію іграшки на своїй сторінці у соцмережах, а мені одразу написали: «Можна замовити?». А чого не можна? Звісно, можна! До сьогодні у мене немає ані магазину, ані окремої сторінки для продажу, але мої іграшки довго вдома не живуть. Як і тоді, мені достатньо закинути фото готового виробу на свою сторінку – його вже замовляють. 

Військові кажуть, що це обереги

Тоді, коли роботи не було, моє маленьке хобі почало приносити такий необхідний прибуток. Вже зараз, коли ситуація налагодилася, окрема частина іграшок – це подарунки та, як кажуть військові, маленькі обереги. Я маю чималу колекцію історій від наших захисників, які отримали іграшку та носять її з собою, бо кажуть: «Береже». 

Одного разу військовий потрапив у «непросту ситуацію», але вибрався увесь цілий, а от іграшка його обгоріла. Тоді він сказав, що це вона його вберегла. І таких ситуацій багато. Мені надзвичайно приємно отримувати фотографії з фронту, де хлопці та дівчата з моїми іграшками. Вони носять їх під бронежилетами чи над ними. Я теж вірю, що вони їх бережуть. 

Іграшки стали оберегами для наших військових. Фото надала героїня.

Пригадую, коли тільки-но почалася повномасштабна війна, ніхто не міг спати, новини дивилися цілодобово, я плела іграшки. Дивилися і плела. Руки вже боліли, але це було тим, що бодай якось відволікало і не давало нервам з’їсти мене зсередини. До речі я й досі плету тоді, коли хвилююся. Найближчі знають, що якщо з’явилося багато іграшок, то я точно нервувала.

«Нава» і «Лисичка»

Так от, тоді наплела стільки іграшок, що вже не знала, що з ними робити. Настав час, коли деокупували Бучу. Я зв’язалася з дівчатами з «Жіночого ветеранського руху», дізналася, що вони почали туди їздити. Я надіслала їм ящик іграшок, попросила їх роздати діткам. 

Згодом у мене замовили іграшку, щоб розіграти на аукціоні та зібрати кошти для військових. А потім Маріуполь, «Азовсталь» і моя знайома Валерія «Нава». Ми тримали зв’язок увесь час, поки вона була на «Азовсталі». Списувалися кілька разів на день і, уявіть, вона мене заспокоювала та підтримувала, поки біля неї мало не щосекунди лунали вибухи. 

«Нава» попросила мене сплести іграшку-лисичку тому, що у них загинула дівчинка у якої був позивний «Лисичка». Ми домовились, що раз на кілька місяців я буду надсилати «лисичок» її знайомому волонтеру. Ця домовленість досі в силі. Я надсилаю, вони продають і збирають кошти для поранених військових. 

«Нава» попросила Юлію сплести іграшку-лисичку. Фото надала героїня.

Я не розповідала про те, що я військовослужбовця

Історія іграшок, які я створюю, вже живе власним життям. Мої іграшки впізнають люди, як і мене, хоча я цих людей не знаю й ми не спілкувалися навіть у соцмережах. Інколи одній людині мені доводиться плести і надсилати іграшку повторно, бо першу у неї відібрали. Сподобалася. 

Для мене це найбільший комплімент. Тому що я в собі можу сумніватися, якщо спитаю у чоловіка, то він обов’язково відповість, що іграшка чудесна. Вірити не можна. Друзі купляють, бо вони друзі, а от коли іграшки замовляють люди, які мене не знають, – це вже точно чогось вартує. 

Це не може не тішити. Як і те, що у людей змінилося ставлення до військових та переселенців. З самого початку нашої розмови я говорила, що застала відчуття того, що мені не раді. Зараз, мені здається, ставлення змінилося. Принаймні, до військових точно. 

Юлія впевнена – ставлення до жінок на фронті з 2014 року змінилося. Фото надала героїня.

Раніше я часто не розповідала про те, що я військовослужбовця і маю «УБД». Бо далі завжди лунали питання про те, що я там забула, нащо пішла і як жінка може бути корисною у війську. Мені було неприємно. Після того, як кілька разів опеклася, більше намагалася про це не розповідати. 

Але нещодавно у громадському транспорті, коли чоловік показав посвідчення, я теж показала і кондукторка нам подякувала. Такого раніше не було. 

Цей матеріал створено у співпраці з Фондом імені Гайнріха Бьолля, бюро Київ – Україна.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі