

Суспільство
За сприяння Фонду ООН запускають проєкт профорієнтації для підлітків Cvidomi
В Україні запускають проєкт #CVIDOMI для підлітків 14–17 років, які обирають свій майбутній фах.
Про це ШоТам повідомили організатори проєкту.
Запуск проєкту відбудеться 6 червня за сприяння Малої академії наук України та Фонду ООН у галузі народонаселення за підтримки Швеції та громадської організації «ЕдКемп Україна».
Лекції будуть доступні для всіх зацікавлених, а для точкової роботи із запитами в мінігрупах організатори відкрили реєстрацію.
Чому це важливо?
Проєкт #CVIDOMI створений для підтримки підлітків, які в умовах війни опинилися на роздоріжжі та не знають, який напрям і форму особистого розвитку вибрати, щоб рухатися вперед.
Команда менторів і психологинь допоможе визначити їхні сильні сторони, знайти себе та сформулювати власні очікування від майбутнього. Після участі у проєкті підлітки матимуть достатньо знань для свідомого вибору кар’єрного шляху.
Проєкт охоплює три напрями:
#CVIDOMIнадихати — це загальнодоступні мотиваційні лекції від представників професій, які в суспільстві досі сприймають як гендерно орієнтовані. Кейси спікерів зламають ці стереотипи!
#CVIDOMIпідтримати — розмови з психологинями на навколокар’єрні теми, що хвилюють молодь:
- Профорієнтація здорової людини, або Я-/ким/-и стати, аби бути щасливими.
- Профорієнтація, або Що ми вибираємо насправді, коли говоримо про кар’єру.
- Що таке інтереси: для чого вони потрібні та які бувають?
- Навички самопрезентації: як скласти портфоліо, резюме, пройти співбесіду та бути самими собою.
- Хочу! Можу! Треба! Як вирішити рівняння з трьома невідомими?
- Синдром самозванця, або Ще одне слово про сильні сторони. Як визначитися, у чому ми талановиті, та побудувати кар’єру мрії?
- Формула успіху та як вдало вибрати професію.
- Тип темпераменту та професія. Ефективна взаємодія людей із різними типами темпераменту.
- Емоційний інтелект підлітків. Особисті кордони й управління конфліктами.
- Професії майбутнього.
- Що таке лінь і чому я в неї не вірю?
- «Ким би ви не були, будьте собою!»
Читайте також: Від орнаментів і традицій до сучасності. Що ти знаєш про українські вишиванки? (ТЕСТ)
#CVIDOMIобирати — сесії з профорієнтологами та психологинями в мінігрупах для більш сфокусованої роботи впродовж трьох місяців. Тут кожен і кожна з учасників визначить і вдосконалить свої сильні сторони, що допоможуть в майбутньому вибрати й отримати професію мрії. Зареєстровані для роботи в цьому напрямі пройдуть профорієнтаційний тест і отримають від фахівців індивідуальну інтерпретацію результатів.
Як взяти участь?
Підлітки 14–17 років, які хочуть приєднатися до #CVIDOMIобирати, мають до 29 травня зареєструватися за посиланням.
Для того, щоб долучитися до відкритих лекцій проєкту #CVIDOMIнадихати і #CVIDOMIпідтримати, стежте за новинами на сайті та на сторінках МАН у соцмережах фейсбук тут та інстаграм тут.
Усі події проєкту #CVIDOMI відбуватимуться в онлайн-форматі на платформах «Zoom» і «Google Meet».
Фото: zn.ua.
Суспільство

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.
Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.
Що сталося
23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.
Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції
Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»
Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.
Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.
Як повернути гроші
Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.
Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.
В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.
Фото: Укрзалізниця
Суспільство

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.
Про це повідомили в КП «Київреклама».
Що демонтуватимуть
Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:
- спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
- вивіски;
- банери, панно на фасаді будинку;
- відеоекрани на фасадах будинків;
- електронні табло з «рядком, що біжить»;
- конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
- конструкції у підземних переходах та тунелях.
Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).
Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide
Суспільство

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.
Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.
Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.
Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.
Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).
Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»