

Суспільство
З кокоса, буряка та норі: сім українських виробників корисних чипсів
Зараз на ринку дуже популярними стали органічні продукти, які роблять наш раціон більш здоровим. Це стосується і улюблених чипсів та снеків. Всі знають, скільки шкоди та хімії є в тих знайомих нам упаковках зі “смаколиками”, які є на поличках кожного супермаркету. Але українські виробники пропонують корисну альтернативу та виготовляють чипси з кокоса, яблук, апельсину, льону, норі та навіть м’яса.
1. Натуральні кокосові чипси від “Coco Deli”

Для любителів картопляних снеків корисною альтернативою стануть чипси з кокоса від “Coco Deli”. Вони не жаряться в купі олії як магазинні, а сушаться за спеціальною технологію, яка дозволяє зробити їх максимально натуральними.
“Coco Deli – це вже ціла культура! А почалося все в 2016-му! Скажемо відверто, ми жадали місії від своєї справи. Тому ламали голову, що ж таке особливе зробити. Поки мізкували, зламали декілька сотень кокосів, наслоїли на слайси кокосовий м’якуш та зробили кокосові чипси”, – кажуть засновники бренду.
Читайте також: Суперфуди у райцентрі: як родина переселенців виготовляє еко-чіпси
Продукт виготовлений зі стиглої м’якоті кокосу, без шкідливих добавок. До того ж є різні смаки чипсів – з перцем, чорносливом, пармезаном, кавою та корицею.
Де купити: сайт
Ціна: 36 грн за 30 грамів
2. hi Snack – натуральні фруктові та овочеві чипси

Засновник бренду hi Snack Олександр Янов у Англії на власні очі побачив вплив фастфудів на здоров’я людей – їм важко рухатись, у них зайва вага та погане самопочуття. А всьому виною – неправильне харчування та неякісна їжа. Саме тоді зрозумів, наскільки важливо їсти корисні продукти. І вирішив зайнятись виготовленням натуральних фруктових та овочевих чипсів.
Бренд hi Snack працює з фермерами, які поставляють якісні овочі та фрукти з необхідними документами. Адже тільки з якісної сировини можна зробити смачний продукт.
В асортименті виробника є чипси з манго, апельсину, ананасу, яблук та груш. Ще у них можна знайти фруктово-горіхові мікси, а також у планах сушити батат, томати, кабачки та буряк.
Де купити: Фейсбук
Ціни: 20-60 гривень
3. Лляні снеки від futurefood

Здорові та корисні чипси, без купи спецій та жирів? Так, саме такі є в українського бренду futurefood. Вони виготовляють чипси з льону! Головним компонентом фьючіпсів є льон, який багатий на Омегу 3, поліненасичені жирні кислоти, клітковину та вітаміни A, B, E.
“Снеки можуть бути корисними”, – кажуть засновники бренду. Тому у складі відсутні консерванти, емульгатори, розпушувач та будь-яка інша хімія. А для виготовлення таких чіпсів потрібні лише льон, помідори, гарбузове насіння та базилік. Також додають цибулю або італійські трави.
Читайте також: Ковбаса з равликів чи устриці made in UА: 7 українських виробників для справжніх гурманів
Такі фьючіпси смакують і як смачний перекус, і як корисна альтернатива хлібу, і як закуска до хумусу, гуакамоле чи інших соусів.
Де купити: сайт
Ціни: 34 грн за 50 грамів
4. ТМ Еко Чипси – снеки з кавуна та буряка

ТМ Еко Чипси – це сімейне підприємство, яке займається виготовленням здорової альтернативи мало корисним снекам. Засновники не встигали переробляти урожай яблук у дачному саду. Тому спробували сушити тонко нарізані ломтики – сподобалось. Так почали пригощати знайомих та друзів, а пізніше хобі переросло у бізнес.
Овочі та фрукти виробляються сушінням теплим повітрям при температурі 40-50 С без використання жиру, солі, цукру, кислот, барвників, стабілізаторів, консервантів і т.п. При цьому в чипсах зберігаються всі вітаміни, корисні речовини і мікроелементи фруктів і овочів, видаляється лише волога.
Тут можна придбати чипси з банана, ківі, дині, грейпфрута, апельсина, мандарина, кавуна і т.д. Але корисні снеки готують не тільки з фруктів. У ТМ Еко Чипси є чипси з болгарського перцю, буряка, помідора, гарбуза та моркви.
Де купити: сайт
Ціни: 40-90 грн за 50 грамів
5. Корисні сухарики від “Жива кухня“

Українські компанії створюють корисні альтернативи не тільки чипсам, а й знайомим нам сухарикам. “Жива кухня” виготовляють цільнозернові хлібці, такі ж хрусткі та смачні, але набагато корисніші. В основі такі інгредієнти: насіння гарбуза, насіння соняшника та пророщений льон.
“Разом з тим організм отримує велику кількість легкозасвоюваних елементів: вітаміни А, В2, В9, С, D, К; мідь, залізо, марганець, цинк, калій, кальцій, магній, фосфор, ефірні олії. Великий вміст вітаміну Е в продукті запобігає передчасному старінню, зберігає молодість шкіри. Продукт має легку антипаразитарну дію. Завдяки вмісту жирів та білків цільнозернові хлібці дуже ситні, достатньо одного, щоб втамувати голод”, – кажуть засновники компанії.
Читайте також: З кавою, лавандою та вином. Вісім крутих українських виробників крафтового сиру
У “Жива кухня” є смачні лляні, гречані та цільнозернові хлібці. До них додають гострий перець, томати, моркву, гарбуз та різні спеції. Це чудовий варіант перекусу, який можна взяти з собою на роботу, прогулянку, або просто посмакувати до кави та салатів.
Де купити: сайт
Ціни: 35 гривень за 100 г
6. М’ясні чипси від foodcraft

Якщо ви фанат в’ялених закусок, тоді обов’язково варто спробувати м’ясні чипси! Сімейна компанія foodcraft створює снеки з курятини, яловичини чи свинини. У них є понад 100 найменувань продукції в асортименті, а ще виробник готовий виконати індивідуальне замовлення, пов’язане з сушінням будь-яких продуктів. Фруктові снеки, крафтові сири, пастила, цукати, м’ясні чипси – все це можна знайти в foodcraft.
“М’ясні снеки – це не звичне, а сушене м’ясо, це продукт який має багато засобів вживання. Це надзвичайно тонесенькі справжні пікантні м’ясні ласощі. Виготовляються м’ясні снеки із найсвіжішого м’яса, з делікатесних частин вищого ґатунку, зачищених та знежилених. Таке м’ясо дуже смачне та поживне, має малу вагу, це дуже зручно в поході та в дорозі. Крім того, таке м’ясо можна регідрувати (у воді), та використати для класичного приготування перших та других страв. Також м’ясні снеки прийдуться до вподоби шанувальникам вина на пінного напою”, – кажуть засновники foodcraft.
Де купити: сайт
Ціни: 50-850 грн
7. Еat easy – корисні чипси з норі

Eat easy – це перший бренд цілісного і здорового харчування в Україні. Тут можна знайти збалансовані страви для сніданку, обіду чи вечері, продукти з home collection, щоб готувати смачно та корисно вдома, напої, guilt-free десерти та снеки.
Виробник створює унікальні альтернативи шкідливим смаколикам – чипси з буряку, батату, а також лляні хлібці з різними спеціями. Найунікальнішим продуктом Eat easy є чипси з водоростей норі – джерело йоду та вітаміну С, збалансованого рослинного заліза та амінокислот, а ще бета-каротину в них в 10 разів більше, ніж у моркві, а вітамін А та аскорбінова кислота дуже важливі для підтримання імунітету та нормальної мозкової діяльності.
У eat easy є смачні корисні десерти – вівсяне печиво, гранола, батончики з какао бобів, зефір, чіа пудинг. А також в асортименті можна знайти комбучу, квас та лимонади.
Де купити: сайт
Ціни: 89 гривень
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»
Суспільство

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.
Про це повідомили в «Культурних силах».
Що обговорили на заході
Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.
На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:
«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” — це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».
Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.
«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.
Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:
«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих — герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим».
Презентація кліпу «Місто наречених»
На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).
«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.
Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:
«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс».
Довідка
«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:
- «Культурний десант»;
- «Книга на фронт»;
- «Фронтова студія»;
- «Оркестр 59» тощо.
«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.
Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.
Фото: «Культурні сили»
Суспільство

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.
Про це повідомили у команді простору.
Що буде в MLYN design hub
Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.
Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.
«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.
Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція
Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.
«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.
MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.



Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.
Фото: MLYN design hub