

Суспільство
З чілі, полуницею чи вином: сім локальних виробників незвичайних соусів
Кетчуп, майонез та гірчиця – це вже банально та не цікаво. Сьогодні полиці супермаркетів просто переповнюють різноманітні соуси з найнеочікуванішими смаками. Та не кваптесь купувати перше, що впаде в око. Зверніть увагу на український продукт – з локальних овочів, без консервантів чи домішок.
Ми підібрали крафтових локальних виробників соусів, адже в Україні їх готують на будь-який смак – від ніжно-солодких поєднань, до тих, які горять та палають у роті.
Перець і абрикос? А чом би й ні, вважають у “Tato Pepper Jam”
Як щодо поєднати в одному соусі полуницю, м’яту, імбир та перець? А може чілі, вишню і розмарин? Такі сміливі експерименти можливі у крафтових соусах українського бренду “Tato Pepper Jam”.

“Скільки себе пам’ятаю – готую, але був момент, коли вирішив створити український гострий соус, який здивує світ”, – каже засновник компанії. Ідея створити свій бренд виникла у нього ще у 2013, коли він подорожував Індією. Дорогою від штату Гоа до Карнатаки він заблукав і випадково потрапив на поле з червоним перцем. Все, що було з собою – пляшка рому, екзотичні фрукти та свіжозірваний чілі. Чоловіку так запав у душу цей смак, що повернувшись додому він вирішив поекспериментувати з вітчизняними фруктами, овочами та перцем.
Читайте також: З кокоса, буряка та норі: сім українських виробників корисних чипсів
У лінійці бренду сім смаків джем соусів та шість – чілі соусів. Рівень гостроти всюди різний – від легкого до пекельного. Хоч всі соуси з перцем, але підходять як до м’яса, сиру, морепродуктів, так і до морозива чи коктейлів.
Де знайти: Сайт
Ціни: 100 грн
“Вогняр”: найгостріші соуси в Україні для справжніх вогнеїдів
І знову продукція для любителів пекельних відчуттів. “Ми впевнені, що гострий смак робить людей здоровими та щасливими”, – запевняють власники бренду “Вогняр”.

Овочі для своїх соусів тут вирощують самостійно – у селі Нагірна, що на Черкащині. Власники відшукують насіння сортів гострого та екстрагострого перцю у колекціонерів-любителів та промислових виробників з усіх куточків світу. До їх ферми можна завітати на екскурсію та навіть купити собі насіння, щоб самостійно поекспериментувати на балконі чи в городі.
У їхній лінійці можна знайти доповнення до будь-якої кухні світу – ідеальний азійський соус “Адобо” для рису чи локшини, французький “Месьє Діжон” до м’яса чи мексиканський “Чипотле” до закусок.
На сайті вказана гострота кожного соусу. Одиниця вимірювання – Сковіль або SHU. Чим вищий показник – тим перчик сильніше палатиме у роті. Для справжніх відчайдух рекомендуємо найгостріший соус в Україні – Trinidad Moruga Scorpion (150 000 SHU). Спершу він може здатися досить невинним, але з кожною наступною секундою жало цього скорпіону буде невблаганно завдавати болю вашому язику.
Де знайти: Сайт
Ціни: від 75 гривень за пляшку
“Vesa”: веганські соуси та майонез для тих, хто на дієті
“Vesa” – український крафтовий виробник пісних та веганських соусів. Склад їхніх продуктів вражає – ніяких підсилювачів смаку, барвників, ароматизаторів чи хімії, тільки натуральні інгредієнти. Тому і термін придатності обмежений – після відкриття “Vesa” зберігаються лише три тижні.

У лінійці сім видів соусів – від песто до болоньєзе. Є навіть веганський майонез. Виявляється, навіть він може бути корисним, смачним та низькокалорійним одночасно – без використання яєць та хімічних домішок. Тут можна підібрати ідеальну заправку до салатів, пасти, бургерів або тостів. Як бонус в Instagram цієї гастромарки безліч корисних та вишуканих рецептів – пенне з овочами, веганський омлет з нутового борошна, брускета з тофу та багато іншого.
Де знайти: Instagram
Ціни: від 70 грн
“Hell Daddy”: брутальні смаки, від яких роздирає горлянку
Брутальний дизайн та сміливі назви гастробренду “Hell Daddy” навряд залишать когось байдужим. “Смерть ворогам”, “Лови гранату”, “Вирви язик” – приблизно такі написи ви зустрінете на авторських крафтових соусах. Окрім того, вони повністю натуральні – ніяких барвників, загущувачів, підсилювачів смаку та консервантів.

Засновник гастромайстерні, вінничанин Олександр Горчаков, підкорив цими соусами навіть суддів “Майстер шефу”, а провокаційні назви на склянках стали приводом для сюжету на російському телебаченні. Їх там презентувати як “гострі соуси, що нагадують кров”. Мабуть, ну дуже палало.
Читайте також: Натуральний присмак літа: 5 виробників крафтового морозива в Україні
Знайти смаколики тут можуть не тільки поціновувачі гостренького. Для тих, хто не в захваті від вогняного ефекту, є три смаки кисло-солодких соусів з незвичними поєднаннями – пряна журавлина, полуниця і хабанеро та гранат і хабанеро. Якщо ж ви все-таки хочете полоскотати свої рецептори, то варто звернути увагу на баночку “Роздери горлянку”, у складі якої найгостріший перець у світі Trinidad Scorpion.
Де знайти: Сайт
Ціни: від 80 грн
“All stars sauce”: збирали рецепти у 38 країнах світу
Агов, гурмани тут? Ми знайшли для вас багато цікавого – грибний соус з ароматом білого трюфеля, справжній італійський Тартуфо та традиційний японський Теріякі. От тільки готують їх в Україні.
Власники бренду “All stars sauce” по краплинах збирали рецепти своїх соусів. У пошуках ідеальних смаків вони об’їздили 38 країн, з яких привезли тільки найкращі рецепти.

Серед їхніх цікавинок – французький делікатес, а саме цибулевий джем. У складі цибуля сорту Марс в поєднанні зі свіжою паприкою, родзинками, сухим червоним, апельсиновим соком, спеціями і гострим перцем. Це ідеальний компаньйон до м’яса, риби, бургерів, сиру, паштету з печінки. А на його створення у команди пішов цілий рік. Вони жартують, що навіть Стіна плачу в Єрусалимі не бачила стільки сліз, скільки їхня команда, коли раз за разом чистила гори цибулі.
Де знайти: Сайт
Ціни: від 100 грн
Сімейні натуральні соуси “Mr. Caramba”
“Mr. Caramba” – сімейний бізнес подружжя Мартинових з Дніпровщини. Тут працюють за принципом “хочеш зробити якісно – зроби сам”, тому соуси виготовляються у відносно малих кількостях, а серед робітників чоловік з дружиною та їхні батьки.
“Кожна баночка нашого соусу виготовляється вручну. Починаючи від очищення сировини, перероблення, контролю співвідношень інгредієнтів, оцінки на смак, колір, консистенцію, закінчуючи стерилізацією тари – все проходить у нас перед очима”, – запевняють у “Mr. Caramba”.

Ще один принцип бренду – максимальна натуральність. У складі ви не знайдете ніякого цукру, крохмалю або згущувачів. Виготовляють продукт з локальної сировини – щось вирощують своїми силами, щось закуповують у місцевих фермерів.
В асортименті як класичні та звичні нам соуси – “Димний барбекю”, “Домашній сацебелі”, так і екзотичні мікси на кшталт “Вишні та часнику” або ж “Брусниці з червоним вином”.
Де знайти: Сайт
Ціни: від 89 грн
Якщо джем, то з бекону: соуси “БоЇм” від подружжя мандрівників
Ви коли-небудь задумувались, як смакує джем з бекону та бурбону? Бренд “БоЇм” задумався і зробив. Тому якщо хочеться чогось незвичайного – це саме те, що треба. У складі безпосередньо сам бекон, кленовий сироп і цибуля для солодкості, бурбон і часник для аромату, чілі для пікантності. А смакує такий соус як до м’ясних страв, так і до … морозива.

“БоЇм” – це сімейне виробництво, яке заснувало подружжя завзятих мандрівників Олександр та Марина Черноголов. Львів’яни зібрали у своїй лінійці смаків найекзотичніші соуси – тут можна знайти африканську харіссу, індійське чатні, корейський кімчі та багато чого іншого.
«Ми любому подорожувати і їсти. Першим ділом в подорожах шукаємо місцеву їжу. Розшукуємо такі місця, де готують власники, а якщо вдається потрапити до місцевих на кухні – це рай», – розповідають засновники української гастромарки.
Читайте також: Черкаський абсент та тернопільський віскі. П’ять крафтових алкогольних напоїв від українських виробників
Окрім екзотичного беконового джему з бурбоном, «БоЇм» готує ще 10 смаків крафтових соусів, 12 видів солодких та солоних карамелей, 7 смаків ігристої комбучі.
Де знайти: Сайт
Ціни: від 65 грн
Суспільство

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.
Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.
Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:
«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.




Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко
Суспільство

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.
Про це повідомили в UNITED24.
Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.
Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.
Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)



Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.
Фото обкладинки: Harald Krichel
Суспільство

«Нова пошта» 26 березня нагородила українських волонтерів, благодійні фонди та громадські організації відзнакою «Варті». Її отримали 12 переможців голосування серед українців. Також компанія визначила 21 організацію, що найбільше доклалися до підтримки українців через гуманітарні відправлення.
Про це повідомили в «Новій пошті».
Хто здобув відзнаку «Варті»
До голосування за переможців долучилися понад 55 тисяч українців. Загалом відзнаку отримали 12 людей та організацій, які працюють у різних сферах.
77-річний Григорій Янченко переміг у номінації «Найстарший волонтер», також відомий як Дядя Гриша. Під час окупації Херсона він вирушав у людні місця з прапором України на кріслі колісному та з увімкненим гімном. Зараз він живе у Запоріжжі, але рідко буває вдома — подорожує містами України, збираючи кошти для військових. Відзнаку Дяді Гриші вручили у Кропивницькому під час чергового збору.
Наймолодшими волонтерками стали 6-річна Олександра та 4-річна Кіра з Харкова. Саша вже отримувала нагороду «Варті» рік тому. Тоді організатори підготували для неї сюрприз — вона побачила батька-військового, якого ненадовго відпустили зі служби. Через місяць чоловік загинув на фронті. Попри втрату, дівчинка разом із подругою продовжує допомагати ЗСУ, вона збирає кошти на маскувальні сітки, турнікети та автівки. Вона отримала відзнаку у річницю загибелі батька.

За технологічність у волонтерстві відзнаку отримав Сергій Стерненко — автор безперервного збору «Русоріз». Стерненко також регулярно демонструє, як FPV-дрони працюють на передовій.
За креативний підхід нагородили блогера з Миколаєва Юрія Степанця, який нині мешкає в Одесі. Він є найвідомішим в Україні коміком на кріслі колісному та ініціатором «неходових зборів» для військових. Волонтер часто наголошує: не всі можуть воювати в ЗСУ, але кожен, попри втому й втрати, здатен бути для ЗСУ на своєму місці.
Читайте також: Волонтеру Фумінорі Цучіко зареєстрували місце проживання в Харкові

За евакуацію нагородили Катерину Андреєву, яка разом із військовими рятує поранених захисників із прикордоння Сумщини та Курщини. Вона також вивозить мирних жителів і покинутих тварин з-під обстрілів. Свою відзнаку Катерина присвятила батькові, який віддав життя за Україну. За медичну допомогу військовим українці висловили вдячність парамедикам з «Госпітальєрів», які врятували тисячі життів, а за підтримку жінок — руху VETERANKA.
Разом із цим відзнаку отримали:
- всеукраїнська благодійна організація Ukrainian Food Foundation за підтримку ВПО;
- Олександр Мізерій за культурний розвиток. Він є лідером гурту «Смерека» з Вінниччини та волонтером, який вже відіграв понад 350 благодійних концертів і зібрав понад 4 мільйони гривень для ЗСУ;
- Андрій Бурахович за допомогу армії своїми руками. Андрій — механік, який майже цілодобово ремонтує автівки для фронту і вже відремонтував понад дві тисячі машин;
- благодійний фонд «Діти героїв» за психологічну допомогу понад 12 тисячам дітей, які через війну втратили одного або обох батьків;
- Анастасія Слюсар — лідерка фонду, який допомагає дітям, зокрема на прифронтових територіях.
«Попри втому, труднощі й втрати, волонтери продовжують рухатися далі — підтримують тих, хто цього потребує, і знаходять нові способи допомагати. Це про людяність, небайдужість і неймовірну силу. Вони працюють не заради відзнак, а просто тому, що не можуть інакше. Ми дякуємо кожному й кожній та завжди будемо поруч», — розповіла співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк.
Переможці за обсягами гуманітарних вантажів
Організатори відзначили 21 організацію та фонд, що найактивніше користувалися послугами «Гуманітарної Нової пошти». Переможців обирали за найбільшими показниками кількості та ваги відправлень, категорії допомоги та її системність. «Нова пошта» відзначила:
- благодійні фонди «На Хвилі» та «Рій» («Допомога армії»);
- благодійні фонди «Медицина Херсонщини» та «Лелека-Україна» («Медична допомога»);
- благодійні організації «Українські сестри та кідфрендлі» та «Співдружність України» («Допомога дітям»);
- громадську організацію «Покликані жити» та благодійний фонд «Летс Хелп» («Допомога людям старшого віку»);
- благодійні організації «З теплом у серці» та «Європейські традиції доброчинності» («Допомога людям з інвалідністю»);
- «Бахмутське товариство захисту тварин “ЛАДА”» та благодійний фонд «Разом добра сила» («Допомога тваринам»);
- громадські організації «Добробат» та «Б50» («Відновлення житла та добробуту»).
- благодійна організація «Громадянин» та громадська організація «Джуніорс» («Спорт та реабілітація»);
- благодійний фонд «Щаслива лапа» («Лідер серед вантажних перевезень);
- міжнародний благодійний фонд «Небайдужі» та громадська організація «Свідомі кияни» («Найбільша кількість відправлень гуманітарного вантажу»).
Разом із цим у номінації «Навігатор допомоги» перемогли Юлія Кудрик й Оксана Миколюк за активне консультування й онлайн-супровід щодо перевезення гуманітарних вантажів.
Як вручали нагороди
Відзнаку вручали місцеві активісти, блогери, лідери думок, представники «Нової пошти», а також люди, які раніше отримували допомогу від волонтерів-переможців.

Про відзнаку «Варті»
«Варті» — це щорічна відзнака для волонтерів від «Нової пошти», яку заснували у 2022 році. Її започаткували для того, щоби підкреслити внесок українських волонтерів і благодійників.
Нагадаємо, «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.
Раніше ми писали, що UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії.
Фото: «Нова пошта»