Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Якщо нам вдасться втілити хоча б частину задуманого, то звідси ніхто не захоче їхати»: як архітекторка змінює рідне село на Харківщині

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про жінок-лідерок із сільської місцевості.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про жінок-лідерок із сільської місцевості.
Чому ми його робимо? Мобілізація не оминула села недалеко від лінії фронту. Багато з місцевих чоловіків були керівниками або мали власну справу. Тепер лідерками стають жінки. Дехто — вперше в житті.

Історії, які ми тут зібрали, є прикладом лідерства для підприємиць та активісток. Попри війну, ці жінки відкривають чи продовжують бізнес, волонтерять і мотивують волонтерити.

Рік у чужому місті та без роботи, адже кому потрібні архітектори, коли в країні війна? У Харків повертатися з маленькою дитиною страшно. Врешті, Люба здалася й вирішила їхати в рідну Козіївку, що на Харківщині: там батьки, город, усі свої — якось воно буде.

«Чи сподівалася я, що знайду там роботу? Ні. Чи думала я, що мої знання можуть знадобитися тут, у маленькому селі? Точно ні. Я просто їхала додому», — пригадує архітекторка та дизайнерка Любов Попова.

Але сталося маленьке диво, і село запропонувало Любі роботу її мрії — перевтілити Козіївку, з якої вона сама колись поїхала, на місце, яке не хочеться залишати. Тому тепер жінка працює над проєктом з ревіталізації.

Навіщо селу знадобилася власна архітекторка та чому треба боротися за відродження української скрині та різдвяних панянок, Люба поговорила з ШоТам

Любов Попова

архітекторка та ландшафтна дизайнерка.

Просто хотіла робити щось красиве для людей

Я — козіярка вже в третьому поколінні, а може, і в четвертому (на жаль, про прадіда по батьковій лінії знаю небагато). Козіяри — це жителі Козіївки. Є легенда, що колись у наших ярах жили багато диких кіз, і звідси пішла назва. 

У старших класах у мене з’явилася мрія — стати дизайнеркою. У якому саме напрямку тоді не знала, просто хотіла робити щось красиве для людей. Я поїхала до Харкова навчатися в будівельно-архітектурному інституті за спеціальністю «Дизайн архітектурного середовища». Це досить широкий напрямок: тут і мистецтво, і скульптура, й архітектура, і ландшафтний дизайн.  

Любов Попова з донькою Ліною. Фото надала героїня

Після вишу я залишилася в Харкові: працювала в різних компаніях, що займаються ландшафтним дизайном, потім в архітектурному бюро. У 2017 році пішла в декретну відпустку, і на світ з’явилася донечка Ліна. Коли закінчувався декрет, я вже почала шукати роботу, але знайти щось за фахом так, аби мати змогу відводити доньку в садочок, не вдалося, і я влаштувалася на роботу в кондитерську. Працювала кондитеркою-оформлювачкою: ліпила скульптурки зі спеціальної цукрової пасти, навіть портретні. Мені подобалося, бо це знову було про красу, але почалося повномасштабне вторгнення.

Донька думала, що це гра — бігти й ховатися в погребі

Ще 23 лютого ми з дівчатами на роботі вмикали послухати російське радіо та говорили між собою, що не може такого бути, аби росіяни напали на мирні міста. В ніч з 23-го на 24-те я не могла спати — мене тривожив кожен звук. Я перебирала речі, збирала «тривожні валізи».

Під ранок вийшла на балкон і почула вибухи. У мене був шок — я навіть почала задихатися, не могла себе взяти в руки. Отямившись, почала збиратися, і ми з донькою поїхали до рідних, які живуть у приватному секторі.

Харків 26 лютого 2022 року — потужні обстріли з боку російських військ. Фото: informator.ua

Туди з’їхалися й інші родичі, і ми всі спали одягнені на підлозі. На щастя, донечка тоді ще не розуміла, що відбувається, і думала, що це така гра — слухати звуки, і коли гучно, бігти ховатися в погріб. Ще за день ми вирушили до родичів Ліниного батька на Кіровоградщину — вирішили, що дитині там буде безпечніше.

В Олександрії прожили більше року. Я намагалася знайти там якусь роботу, але безрезультатно. У травні 2023 року ми з Ліною поїхали на Харківщину, в мою рідну Козіївку.

Я ніколи не думала, що буду потрібна у своєму селі

У мене не було якогось плану, що робити — я просто вирішила, що їду додому, і все, жодних сподівань. 

Аж тут мені подзвонив мій однокласник Олександр Столовий і запропонував роботу… архітекторкою в Козіївці! Я ніколи не думала, що мої професійні навички можуть знадобитися тут, у селі, де я виросла. Але сьогодні знаю, що я потрібна тут — я це відчуваю.

Олександр Столовий і Любов Попова під час гуртового мазання 100-літньої хати в селі Чернещина Краснокутської громади Харківської області. Літо 2023 року. Фото надала Любов

Із Сашком ми колись сиділи за однією партою. Він теж архітектор, давно живе й працює в Києві, але душею весь у Козіївці. Разом з братом відкрив тут Простір затій «Брати» — це місце, куди козіяри можуть приходити з будь-якими своїми ідеями, а їх проконсультують і підкажуть, як розпочати. 

Простір затій

Це місце — незвичайне. Сама назва говорить за себе — ми справді тут дуже багато чого затіваємо.

У нашого проєкту дуже багато друзів і партнерів у найрізноманітніших сферах, тож можемо знайти фахового консультанта практично для будь-якої справи. Тому це ще й місце для нетворкінгу. Тут є інтернет, проєктор і зона для презентацій чи зустрічей.

Архітекторка Любов Попова за своїм робочим місцем у Просторі затій «Брати» в селі Козіївка Харківської області. Фото: ШоТам.

Не всі приходять з готовою ідеєю. Моя задача — допомогти людині зрозуміти: те, що їй подобається, може бути корисним і для інших. Багатьом заважає оце: «Та кому таке треба?». Я дуже це розумію, бо сама така була. Мені Сашко допоміг усвідомити, що мої вміння й таланти можуть знадобитися навіть у рідному селі, а тепер я допомагаю повірити в себе і свої мрії іншим козіярам.

Наприклад, одна жінка зараз працює в будинку людей похилого віку, а колись вона виступала на сцені та працювала гідом. Це те, що в неї круто виходить і що їй подобається. І ось ми зараз хочемо придумати для неї якийсь подкаст або щоб вона проводила екскурсії для гостей села.

Це лише один приклад. У нас дуже багато талановитих та амбітних людей, треба лише їм нагадати про їхні мрії та допомогти зробити перші кроки у власній справі чи творчості.

Село, з якого не хочеться їхати

Окрім того, що ми консультуємо односельчан, ми з Сашком працюємо над проєктом з ревіталізації села: якісь об’єкти хочемо відновити, якісь реорганізувати, якісь створити з нуля. Так я стала архітекторкою у своєму рідному селі.

Ми зробили зйомку дроном, аби отримати детальний план села. На основі цих знімків я розробила цифрову візуалізацію: як осучаснити шкільне подвір’я, де розмістити мотузковий парк, як перетворити місцевий базар на організований ярмарковий простір, де прокласти велосипедні доріжки, а де додати пішохідні переходи, аби всім було і зручно, і безпечно. 

Так за проєктом ревіталізації може виглядати оновлена базарна вулиця в Козіївці. Ілюстрацію надала авторка цифрової візуалізації Любов Попова

Ми розуміємо, що все, що ми задумали — довгостроковий проєкт, він не на рік і навіть не на п’ять. Наша мета — показати односельчанам ту картинку, до якої всім захочеться рухатись. Звісно, щось постійно робиться: десь плитку поклали, десь дерева посадили, але все це — наче окремі шматочки без загального уявлення, до чого ці кроки мають привести. І ось ми хочемо показати громаді, до чого ми можемо гуртом прийти.

Наприклад, у нас є така собі базарна вуличка, де з одного боку кілька магазинчиків, а з іншого — столи для продавців. Кожної п’ятниці в Козіївці базарний день. Як і колись, базар для козіяр — це не лише місце для закупів, але й епіцентр зустрічей, новин, перемовин, тож ми розпочали саме з цієї вулиці. Там збереглася стара бруківка. Ми хочемо її почистити, оновити, і головне — продовжити мощену частину та закільцювати торгову вулицю, а цьому кільці зробити такий самий мощений майдан. Розробили спільний стиль оформлення магазинів, аби це все виглядало гармонійно, і тепер будемо пропонувати власникам.

Я сама, коли занурилась в усе це навіть на етапі ілюстрації у фотошопі, відчула, як міняється моє власне сприйняття цього простору.

Ми звикли сприймати своє село як місце, з якого всі хочуть виїхати в якесь «нормальне» місце. Але якщо ми зможемо все це реалізувати, то я впевнена, що ніхто не захоче звідси їхати. Навіть якщо нам вдасться втілити лише десяту частину зі всього задуманого, наші діти будуть рости вже в зовсім іншому середовищі.

Те, що нас оточує, дуже впливає на нас. Якщо навколо пострадянська розруха й картинка роками не міняється, то повірити в те, що зміни можливі, дуже складно.

Стадіон не має стояти на кістках

За проєктом ревіталізації села ми вже висадили модринову алею в центрі села. Я написала пост на сторінці села у Фейсбуці, завдяки якому ми гуртом зібрали 10 000 гривень і закупили 50 саджанців модрини. Висаджували теж гуртом: люди приходили цілими родинами, разом працювали діти та дорослі. Це було дуже емоційно й об’єднуюче для всієї громади.

Наступний крок теж буде пов’язаний з деревами. На місці нашого сільського стадіону колись був старовинний цвинтар — скоріше за все, ще з козацьких часів. Радянські керівники вирішили його зрівняти з землею й облаштували там стадіон з футбольним полем. Виходить, що роками люди бігали по кістках.

Стадіон у Козіївці Харківської області, на місці якого колись був цвинтар. Проєкт з ревіталізації села передбачає перенесення стадіону та висадку меморіального парку на місці зруйнованого цвинтаря. Грудень 2023 року. Фото: ШоТам.

Звісно, хто мав можливість, той переніс останки своїх рідних на новий цвинтар, але багато могил просто переорали, і люди ще довго в поминальні дні приносили квіти та цукерки просто до турніків на цьому стадіоні. Це моторошна й неправильна історія, і ми хочемо це змінити — перенести стадіон на нове місце, а тут висадити парк.

Хочемо, щоб це був парк не лише меморіальний, а присвячений історії села від самих витоків і досьогодні. Місцева влада нас у цій ідеї підтримує й обіцяє виділити кошти.

Букетики чаю та пряники-писанки

Так вийшло, що на рідній землі я знайшла не лише роботу своєї мрії, але й старі та нові захоплення. Щойно приїхала в Козіївку після довгої розлуки, буквально увірвалась у свої яри, до своїх трав. Це якраз травень був — пора збирати. Змалечку я робила це зі своєю бабусею Ганною, а зараз вона вже за станом здоров’я не може, тож я збирала сама або з донечкою. Із зібраних трав готую авторські чайні композиції, які люди часто замовляють на подарунок.

Але мої чаї не в пакетиках, а в букетиках. Так одразу видно, яка квітка чи рослинка там є. Це дуже естетично виглядає: ніби польовий букетик у чашці чи в заварнику. Ну і, звісно, це смачно

У більшості моїх чаїв є наш козіївський чебрець — я його обожнюю! Він у наших ярах неймовірно ароматний. Взагалі в нас тут трави просто космос: материнка, звіробій, алтей, ромашка. Збираю також цвіт бузини та ягоди шипшини. 

Любов Попова з донькою Ліною п’ють чай, заварений на букетиках з квітів та трав, зібраних у Козіївці. Фото: ШоТам. 

У Козіївці я також почала випікати та розписувати пряники–панянки. У якийсь момент на тлі війни, яка має на меті знищити все українське, мені стало якось так образливо, що на святки ми печемо якихось американських пряничних чоловічків, хоча в нас є власна святкова випічка — панянки.

Вона притаманна саме Харківщині та Полтавщині. Колись такими пряниками хрещена мати обдаровувала своїх хрещеників на Різдво, а я тепер печу для родичів і друзів. Форми для різних фігурок мені виготовив наш місцевий майстер, а розписувати допомагає доня.

Українські традиційні пряники-писанки — панянки, які спекла та розписала Любов. Фото надала героїня

Повернути скриню в українські оселі

Разом з Олександром Столовим ми започаткували проєкт з повернення скринь до українських осель. Це ж теж наше, унікальне, чим може вирізнятися саме український інтер’єр.

Ми розробили макет, і місцевий майстер виготовив нам зразок. Це невелика скриня на коліщатах, яку можна використовувати також як журнальний столик. Я розробила чотири варіанти трафаретів зі старовинними візерунками — тобто можна замовити собі вже розписану скриню чи розписати власноруч за цими трафаретами. Далі плануємо взятися й за інші традиційні меблі та дати їм нове життя.

І скрині, і трави, і панянки — для мене це про те, щоб пізнати своє коріння, зрозуміти, хто ти є і де твоє щасливе місце. Зараз я відчуваю, що я на своєму.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі