Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Якщо ми не зігріємо себе, то просто не дійдемо до фінішу». Як Володимир Станчишин робить психотерапію ближчою для інших

Опубліковано

Володимир Станчишин — психолог-психотерапевт, який робить терапію популярною та ближчою для інших. Він записує подкаст, проводить відкриті лекції та вже видав три книги, присвячені психотерапії.

Травень – був місяцем обізнаності про ментальне здоровʼя, тому для ШоТам Володимир розповів про те, чому тривога — це нормально, коли варто звертатися по допомогу та чому «треба зігріти себе, щоб дійти до фінішу».

«Нам не обов’язково всім мати психотерапевта, бо це не постійний менеджер, що вестиме нас за ручку все життя. Але якщо складно, то варто звернутися до нього по допомогу, аби стабілізуватися»

Жити з тривожністю — це нормально?

Володимир Станчишин ділиться, що головна мета його першої книги «Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю і депресією» — довести, що не варто боятися тривожності, адже бути тривожною людиною цілком нормально. 

«Нас вчили, що варто бути завжди зібраними та впевненими. Але якщо ми є тривожними, то варто брати з цього максимум. Тривожні люди більш уважні та чутливі, адже є більш виваженими у своїх діях та рішеннях. Люди, які менш тривожні, є більш рішучими та легкими в починаннях. Варто розуміти, що у світі є й такі, і такі люди. Тривожні стани — це норма в житті», — розповідає Володимир.

Якщо в людини є тривожний розлад чи депресія, то варто розуміти, що вона не одна в цілому світі зі своєю проблемою, а ще є ті, хто готовий і може допомогти. 

Володимир Станчишин під час запису подкасту. Фото з соцмереж Володимира

Станчишин каже, що звертатися до психотерапевта варто тоді, коли людина відчуває, що щось їй заважає жити. Якщо вона боїться висоти, але живе на першому поверсі своє щасливе життя, то все гаразд. Але якщо квартира розташована на дев’ятому поверсі, й щодня доводиться проходити через тривогу, задишку і страх, то варто попросити про допомогу та поділитися цим з терапевтом. Якщо ж тривога, депресія чи нагнітання заважають реалізовувати ідеї чи планувати життя, то варто йти до фахівця, який може допомогти. 

«Нам не обов’язково всім мати психотерапевта, бо це не постійний менеджер, що вестиме нас за ручку все життя. Але якщо складно, то варто звернутися до нього по допомогу, аби стабілізуватися», — розповідає Володимир Станчишин.

Варто дати собі та психотерапії більше однієї спроби

Якщо людині не підходить стоматолог чи кардіолог, то вона звертається до іншого — так само має бути з психотерапевтом. «Ми знаємо, що медицина допомагає, але люди вважають, що психотерапевт має довести нам те, що терапія допомагає в житті. Якщо мені не підходить спеціаліст, то це не означає, що не підходить і сфера також. Якщо ми хочемо заховатися за словами “я був у психотерапевта, і мені не допомогло”, то це не вихід. Бо від того, що нам не допоміг стоматолог, зуби не перестануть боліти — треба шукати іншого фахівця. Так само з психотерапією», — переконаний Володимир Станчишин.

Люди можуть розібратися з видами терапії, аби зрозуміти, яка саме їм підходить — поведінкова, когнітивна чи гештальт-терапія. А ще зрозуміти, чи комфортно себе почувають на прийомі у фахівця. 

«Ми відчуваємо людей і чи можемо від них обігрітися. Має бути ідея, що психотерапія працює, і не давати собі лише одну спробу. Часто люди думають, що тільки прийдуть, їм усе по поличках розкладуть, і вони вийдуть уже змінені та наповнені. Це так не працює. 

Якщо людина не може відкритися, то для цього є психотерапевт, який ставить питання і допомагає щось зрозуміти. Деякі речі відкриваються не на першій сесії. Людина розповідає про самоусвідомлення, стосунки зі світом, з батьками, віру в себе й так далі. Дуже рідко це буває коротко», — вважає психотерапевт.

Володимир Станчишин під час публічних лекції про терапію. Фото з соцмереж Володимира

Про деякі травми не можна розказати на першій же зустрічі — треба мати багато довіри до людини, а для цього потрібен час. «Терапія — це стосунок. Не інтимний, не дружній, але це теж обмін довірою та теплом, над яким працюють двоє людей, які відкриваються. Часто люди навіть не знають, які травми ховаються в них, бо вони відкриваються згодом», — стверджує Володимир.

Психотерапевти допомагають з травмами, які здавалися цяточкою

Один зі стоматологів Володимира любить казати про те, що коли люди питають на прийомі, скільки коштуватиме полікувати цяточку карієсу на зубі, то він не може сказати відразу, адже іноді під час буріння за цією цяточкою ховається повністю зруйнований зуб. Так само і в психотерапії — людина може дізнаватися про свої травми, які могли здаватися лише цяточкою. Володимир каже, що тут психотерапевту важливо не нашкодити, так само як і лікарю, добре працювати з проблемою та допомогти людині вийти з тяжкого стану.

На запитання, як терапевти відновлюють ресурс і дають собі раду після того, як радять з проблемами інших, Володимир розповідає, що так само, як усі інші люди, що відпочивають після роботи — йдуть у кіно, п’ють каву, спілкуються з рідними та друзями, слухають музику, читають книжки. 

Володимир Станчишин з власною книгою. Фото з соцмереж Володимира

«Професія психотерапевтів класна, але це професія. Психотерапевти дуже емпатійні, вони переймаються історією людини, яка до них приходить, але ми теж люди, і в нас є своє життя. Терапевт включений в історію та щиро хоче підтримати людину й допомогти їй, але в межах того часу, який для цього виділений», — розповідає фахівець.

Якщо є можливість — подбайте про себе

Психотерапевт каже, що під час війни важливо продовжувати жити це життя. У кожного з нас своя історія, і вона відрізняється у всіх — тих, хто служить у війську, цивільних, які живуть у країні, українців за кордоном або тих, хто проживає втрату близької людини. «Реалії війни в тому, що кожен з нас має свій досвід, і не передбачено, що інша людина може його зрозуміти. Але нам потрібно працювати з тим, аби об’єднати всі ці досвіди в один український народ», — вважає він.

Володимир каже, що аби жити, потрібно приймати реальність такою, як вона є, та зрозуміти, що ми живемо й житимемо у війні. Навіть коли вона завершиться, ми житимемо у післявоєнній країні з наслідками цієї війни. Коли ми це приймаємо, то маємо усвідомити своє місце у війні. І останнє — ухвалити рішення про те, що ми робимо, а далі створюємо план, як це зробити. З часом цей план втілиться в життя, і настане рутина та стабілізація. «Рішення може бути хорошим або поганим, можливо, колись воно зміниться, але ця схема необхідна, аби стабілізувати нашу психіку», — ділиться Володимир Станчишин.

А ще він стверджує, що якщо ми усвідомили, що хочемо бути в цій країні, жити тут, то маємо працювати для перемоги — донатами, волонтерством, поширенням інформації про війну тощо. 

«Це дає відчуття залученості. І де б ми не були та що б не робили, маємо шукати час для себе: прочитати книжку, поїсти круасани, спекти хліб чи поїхати в невелику подорож. Війна довга й холодна, тому якщо ми не зігріємо себе, то просто не дійдемо до фінішу. Якщо є можливість подбати про себе, то варто це зробити, і це не означатиме, що ми забули про війну чи про своє рішення, ким ми є у цій війні», — підсумовує психотерапевт Володимир Станчишин.

Від трудового навчання до власного центру психотерапії

Сам Володимир Станчишин родом з містечка Дрогобич, що на Львівщині. Після завершення школи пішов навчатися в місцевий університет, мав стати вчителем трудового навчання й інформатики. На цьому наполягали батьки, бо хоч тоді вдома не було комп’ютера, але робота з ним вважалася дуже перспективною. Дуже скоро чоловік відчув, що не на своєму місці, але саме під час навчання зрозумів, чим хоче займатися насправді. 

На четвертому курсі Володимира відправили на педагогічну олімпіаду, де він і відкрив для себе велику любов до спілкування та публічних виступів. Тоді й вирішив вступити на психологію в ЛНУ імені Франка. Свою роботу в психології Володимир почав у Центрі «Емаус» у Львові, де консультував батьків дітей з інвалідністю.

З часом у житті чоловіка з’явилися й інші можливості для роботи, а ще він почав вивчати психотерапію в Українському інституті когнітивно-поведінкової терапії. У 2014 році, з початком війни, Володимир працював п’ять років у Центрі психічного здоров’я у Львові в Шпиталі ім. Митрополита Шептицького.

А вже у 2019 році Володимир Станчишин відкрив власний Центр психічного здоров’я «Лабораторія змін». «Це був зрозумілий крок у роботі з собою, коли багато робиш, а потім розумієш, що хочеш робити це сам. До того треба було дорости», — розповідає Володимир.

Робить психотерапію ближчою для людей

Цьогоріч «Лабораторії змін» виповнюється п’ять років. «За цей час у нас було багато людей, які казали нам “дякую”. В нас працювали багато сильних фахівців і яскравих особистостей. У центрі завжди було багато життя, попри те, що ми існуємо в часи турбулентності — пандемії ковіду та повномасштабної війни. Це класне місце й для тих, хто приходив сюди на консультації, і тих, хто тут працює, адже це можливість проживати своє життя та допомагати його проживати тим, хто до нас звертається», — каже Володимир.

Володимир Станчишин проводить лекції про психотерапію. Фото з соцмереж Володимира

Фахівець проводить відкриті лекції з психотерапії, записує подкаст «Бо любов» з Radio SKOVORODA та видав уже три книги на цю тему: «Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю і депресією», «Для стосунків потрібні двоє» та «Емоційні гойдалки війни. Роздуми психотерапевта про війну».

«Я не сидів і не мав стратегічного плану про те, що маю дуже скоро створити подкаст чи написати кілька книг. Я просто робив свою роботу, а люди вже самі зверталися з пропозиціями», — ділиться Володимир.

У перший рік повномасштабної війни Володимир Станчишин спільно з командою видавництва «Віхола» видав свою третю книжку «Емоційні гойдалки війни. Роздуми психотерапевта про війну». Роботу над нею він називає власною психотерапією, адже тоді війна принесла багато безпорадності та невизначеності, а книга дарувала стабільність і розуміння, що можна робити свою роботу.

Володимир Станчишин під час презентації своїх книг. Фото з соцмереж Володимира

«Ця книга була про той час і відповідь на нього. Аби переживати цей жах, потрібно було творити. У той момент було важливо зафіксувати, що всі ми проживали. Ми хотіли показати, що все, що ми відчуваємо — правильно. Єдине неправильне і ненормальне — це сама страшна війна», — каже Володимир.

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі

Суспільство

79% жінок обрали залишатися в Україні під час війни: результати дослідження

Опубліковано

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.

ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.

Про опитування

З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.

Як війна вплинула на переселення жінок 

  • 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
  • 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
  • Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Фото: Центр економічної стратегії

Мотивація залишатися в Україні

Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.

Що повпливало на таке рішення:

  • вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
  • фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
  • власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
  • мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
Фото: Центр економічної стратегії

На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду. 

«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.

Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:

  • жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
  • відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
  • для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.

Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу

Основні причини залишатися

Фото: Центр економічної стратегії

«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.

Які ризики бачать в Україні та за кордоном 

Фото: Центр економічної стратегії

Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.

Перспективи життя за три роки

Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації. 

Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%. 

Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.

Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи

Про дослідників

Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.

American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.

Фото обкладинки: UAExperts.

Читати далі

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі