Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/076EgXIl9dMSSSSSS

Суспільство

Як українські миротворці врятували 7643 грузинських біженців (ВІДЕО)

Опубліковано

Це була місія українських миротворців, про яку просили мовчати. 1993 року ЗСУ врятували від етнічних чисток, холоду та загибелі тисячі грузинів. Про першу миротворчу місію українських військових, з якою вони впоралися без допомоги партнерів, розповідає ШоТам.

Через росію про цей подвиг ЗСУ у Грузії не згадували понад 20 років! Але грузини пам’ятають, як українські миротворці врятували 7643 сакартвельських біженців.

Після окупації росією 1993 року в Абхазії почалися етнічні чистки. Грузинське населення Сванетії масово покидало свої будинки, аби вижити.

«Ці бомбардування, розриви снарядів. Відчуття страху, коли чуєш літаки», — Наталія Аргвліані, біженка.

Через гірські перевали люди намагалися дістатися до центральної Грузії. Цивільні тікали від війни хто в чому був, дехто навіть просто в домашніх халатах.

Відгукнулася лише Україна

Раптом у горах, крім обстрілів і мародерів, на людей звалилося нове лихо — різке похолодання. Десятки тисяч біженців опинилися в пастці на перевалі, де гинули від холоду та обмороження.

Влада Грузії намагалася їх рятувати, але нечисленну рятувальну авіацію збивали окупанти. В ООН зволікали з допомогою, а відлік йшов на години. Грузія звернулася по допомогу до низки дружніх країн. Але відгукнулася лише одна.

Єдиною державою, яка в цей складний період для Грузії прийняла рішення включитися в операцію з допомоги в евакуації мирного населення, виявилася Україна, — Георгій Каркарашвілі, міністр оборони Грузії (1993-1994).

ООН вважала, що для підготовки місії потрібен місяць. Українці ж вилетіли до Грузії наступного дня. Підхопивши грузинських пілотів, на третю добу вже розпочали рятувальну операцію.

«Перед самим перевалом було дуже багато загиблих людей. Прямо лежали штабелями…», — Олег Тарчевський, капітан вертольотної ланки.

Рятувати людей вилетіли 17 українських гвинтокрилів і 3 літаки з Вапнярки та Херсона. Керувати групою та проведенням операції доручили начальникові штабу авіації Юрієві Петрову.

Читайте також: ПТСР буває лише у військових? Не завжди. Це може статися з кожним. Пояснюємо, як «впізнати» стресовий розлад

«У гвинтокрила МІ-8 є броня. Ставиться, аби екіпаж зберегти. Це такі броньовані листи. Спочатку політали з ними, а потім прибрали, бо так більше людей можна взяти», — Юрій Петрів, керівник миротворчої операції в Абхазії.

Наших миротворців атакували сепаратисти та російська армія, пілоти лавірували між обстрілами. Попри ризик загинути, за 6 діб українці зробили 291 виліт і врятували 7643 людини.

«Просто виконували обов’язок і все. А те, що буде загроза життю, я навіть не уявляв», — Володимир Гаркуша, учасник миротворчої операції в Абхазії.

Про місію не згадували 20 років

Коли ж наші герої повернулися додому, всім екіпажам виплатили грошові премії. Але нагород не дали, ще й наказали мовчати, бо влада боялася дратувати росію.

Нагороди нашим миротворцям вручила лише Грузія. Грузини й до сьогодні пам’ятають подвиг наших миротворців.

А після 2014 року правда про цю рятувальну операцію шириться й Україною.

Нагадаємо, ШоТам розповідав, як 79 українських миротворців урятували тисячі боснійських мусульман.

Також читайте про подвиг нацгвардійця, який врятував з-під обстрілів трьох побратимів на Донеччині.

Суспільство

У Софії Київській відкриють Великодню виставку з квітів

Опубліковано

20 квітня у Національному заповіднику відбудеться офіційне відкриття соціального проєкту “Великодні вихідні” за участі генеральної директорки Національного заповідника “Софія Київська” Нелі Куковальської.  

Про це повідомляє МКІП.

Про виставка

Учасники події матимуть нагоду насолодитись відкриттям Великодньої інсталяції, створеної запрошеними флористами на майстер-класі під керівництвом Олени Дрючан.

Унікальну лекцію прочитає протоієрей Георгій Коваленко.

Майстри працюватимуть над створенням конструкції 18-19 квітня, а 20 квітня відвідувачі зможуть спостерігати цей витвір справжнього мистецтва.

Читати також: Данія купуватиме зброю для ЗСУ в українських виробників

Про Софію Київську

Собор святої Софії — Премудрості Божої, Софія Київська або Софійський собор — християнський собор в центрі Києва, пам’ятка української архітектури та монументального живопису другого десятиріччя 11 ст. (1011-1018), одна з небагатьох уцілілих споруд часів Київської Русі. Одна з найголовніших християнських святинь Східної Європи, історичний центр Київської митрополії.

Нагадаємо, що Євген Клопотенко випустив книгу зі шкільними рецептам.

Також ми повідомляли, що стартує відбір до української збірної на Ігри Нескорених 2025.

Фото: Софія Київська

Читати далі

Суспільство

Група українських захисників безкоштовно отримає інноваційні протези в Берліні

Опубліковано

18 квітня перших 13 українських захисників із ампутаційними пораненнями вирушили до військового шпиталю Берліна на встановлення сучасних інноваційних протезів.

Про це повідомив мер Києва.

фото: Віталій Клічко

Разом з військовими поїхали 6 київських спеціалістів-протезистів, які будуть навчатися в Німеччині сучасним методам протезування. Після повернення вони працюватимуть у новому Центрі протезування військових, який створюється на базі міської лікарні №12 разом з німецькими експертами.

Читати також: Данія купуватиме зброю для ЗСУ в українських виробників

Відзначимо, що в березні, під час візиту до Києва, німецькі фахівці підтвердили готовність забезпечити протезуванням у Берліні 60 українських військових.

Нагадаємо, що в окупованому Криму ліквідували воєнний обʼєкт: що саме знищили.

Також ми повідомляли, що в Україні вийде фільм про 3ОШБ.

Фото: Віталій Клічко

Читати далі

Суспільство

Євген Клопотенко випустив книгу зі шкільними рецептам

Опубліковано

У межах ініціативи Першої леді України Олени Зеленської з реформування системи шкільного харчування було підготовлено збірник рецептур страв для харчування дітей у закладах освіти, дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, а також у закладах соціального захисту.

Про це повідомляють на платформі Знаїмо.

Про збірку

У збірнику рецептур страв, який було підготовлено в рамках ініціативи першої леді України Олени Зеленської з реформування системи шкільного харчування, представлені як традиційні українські страви, так і популярні страви міжнародної кухні, включаючи зразки шкільного меню європейських країн.

Читати також: В Україні почалась підготовка фахівців з реставрації культурної спадщини

Зокрема, у збірнику пропонується понад 80 альтернативних страв без лактози та глютену, а в кожній технологічній карті вказано наявні алергени. Всього страв в книзі – 621.

“Вкотре наголошую: ця чудова, зрозуміла й докладна книжка – допомога і натхнення для тих, хто готує шкільні обіди й годує дітей щодня. Вона є дуже корисною базою та підказкою, але ніхто нікого не примушує готувати виключно за цими рецептами”, – наголошують в анонсі.

Нагадаємо, що на Вінниччині створили модульні будинки для ВПО з інвалідністю.

Також ми повідомляли, що український павільйон представив на Венеційській Бієнале мапу бомбосховищ у Венеції.

Фото: Знаїмо

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство4 дні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство2 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство2 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство2 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: