Суспільство
Як 79 українських миротворців урятували тисячі боснійських мусульман (ВІДЕО)
Цей подвиг українських миротворців довго замовчували! 79 українських захисників урятували життя тисячам боснійців. Це сталося під час війни в тодішній Югославії. Історію відважності українців розповідає ШоТам.
Перша миротворча місія незалежної України
Це була перша миротворча місія незалежної України. Українських добровольців відрядили до Югославії, де вирувала громадянська війна.
Тоді світ шокувала різанина в Сребрениці, де серби вбили 8 000 боснійських мусульман. Сребреницю мали захищати 600 миротворців із Нідерландів, але серби виманили їх звідти. Серби пообіцяли не чіпати цивільних, та коли миротворці пішли з міста, почалося пекло.
«Серби брали наших чоловіків найчастіше вночі. Виводили за межі бази і розстрілювали їх», — Закіра Ефендік, боснійка.
Така сама доля чекала на мусульманське місто Жепа, яке захищав загін українців. Наших воїнів там було тільки 79, вони мали всього лише 9 БТР-ів і легку зброю.
Жителі Жепи знали, що їх очікує, тож благали миротворців не покидати міста. В ООН лише розводили руками та висловлювали стурбованість можливою різаниною в Жепі.
Дивіться відео: Він першим пішов в атаку на окупантів. Історія Героя Вадима Сухаревського
Але командир українських миротворців полковник Микола Верхогляд мав свій план. І 79 наших захисників дали відсіч двом тисячам сербів!
Два тижні українці тримали місто, яке серби взяли в облогу і знищували мінометами. Стійкість українців змусила сербського генерала Младича просити про переговори. Микола Верхогляд пішов на перемови і домігся зеленого коридору для цивільних.
Мені одного разу Младич сказав: «Ти хороший солдат. З сильними людьми завжди домовляються. Слабким людям диктують умови», — Микола Верхогляд, командувач українських миротворців у місті Жепа.
Евакуювати жителів українським миротворцям допомогли французькі. За різними підрахунками тоді вдалося врятувати від 5 000 до 10 000 людей.
Порятунок мусульман із Жепи посіяв розбрат між сербами, ослабив їхні позиції. Зрештою і Младич, і Караджич, який віддавав йому накази, опинилися в Гаазі і досі ув’язнені.
Але чому про цей подвиг українських миротворців нам так довго не розповідали? Бо сербів у тій війні підтримувала Росія, з якою Україна тоді мала, на жаль, тісні відносини.
Читайте також: 10 проривів ЗСУ, що здивували світ — рейтинг від Центру дослідження армій
Лише у 2021 році генерал Верхогляд отримав звання Героя. Щоправда, посмертно. Він помер за 5 місяців до нагородження… Але його звитяга увійшла в історію як перша успішна миротворча операція ЗСУ.
Нагадаємо, нацгвардієць врятував з-під обстрілів трьох побратимів на Донеччині.
Також ШоТам розповідав, як легендарний дядя Гриша збирав гроші для ЗСУ під носом в окупантів.
Суспільство

У тіктоці з’явилося відео, на якому банкомат у Запоріжжі не припинив роботу після влучання у відділення. Попри руйнування, люди могли зняти тут готівку.
Відео поширив користувач з ніком 360vsesvit.
Люди в коментарях жартують, що цей ролик може слугувати рекламою банку.
Нагадуємо, що «Азов» та REYTEL’ випустили благодійний браслет «СТАЛЬ» (ВІДЕО).
Також ми писали, що «Укрзалізниця» запускає поїзд-галерею, що подорожуватиме Україною (ФОТО).
Фото обкладинки: cкриншот з відео користувача 360vsesvit
Суспільство

У Львові запускають пілотний проєкт «Влучні», де для ветеранів / ок та цивільних із порушеннями зору організують адаптивну стрільбу з лука . Охочим пропонують пройти пробні тренування, після яких формуватимуть основні команди.
Про це редакції повідомила «Фундація 03:00».
Проєкт благодійна організація втілює спільно зі спортивною школою «Електрон» імені Богдана Кокота. Ініціатива «Влучні» — це мрія ветерана Івана Романа, який втратив на фронті руку, ногу та частково зір. Між операціями він захопився стрільбою з лука і тепер хоче взяти участь у Паралімпійських іграх.
«Уявіть собі: тиша, натягнута тятива, відчуття сили в тілі та стріла, що летить точно в ціль. І це не метафора. Цей проєкт — не просто про спорт. Він про нові можливості, соціальну інтеграцію та силу бути в колі своїх», — описують проєкт організатори.
Для формування основних команд шукають тих, хто хоче професійно займатися адаптивною стрільбою з лука. Це ветерани / ветеранки й цивільні від 18 до 35 років з 1 групою інвалідності по зору. За словами тренерів, супутні порушення опорно-рухового апарату або пересування на кріслі колісному не будуть перешкодами.
Читайте також: Видатний французький ортопед відвідав Львів та провів 15 операцій військовим (ФОТО)
Проєкт «Влучні» пропонує:
- безкоштовні тренування з досвідченими тренерами у Львові;
- менторську підтримку від ветерана, лучника Івана Романа;
- можливість брати участь у змаганнях в майбутньому;
- до трьох тренувань на тиждень.
Усіх учасники й учасниці ораганізатори забезпечать базовим спорядженням. Стартують тренування вже на початку літа 2025 року.
Щоб долучитися — заповнюйте анкету.
Також для проєкту шукають волонтерів і волонтерок — психологів, реабілітологів, тифлопедагогів або просто людей, які хочуть бути поруч і підтримати майбутніх спортсменів: асистувати на тренуваннях, допомагати орієнтуватися, готувати спорядження, приносити стріли тощо.
Щоб стати волонтером — надсилайте заявку.
Нагадуємо, що «Азов» та REYTEL’ випустили благодійний браслет «СТАЛЬ» (ВІДЕО).
Фото обкладинки з фейсбук-сторінки ветерана Івана Романа
Суспільство

В Україну повернули 1200 тіл загиблих українців. Четвертий етап репатріаційних заходів провели згідно домовленостей у Стамбулі.
Про це повідомили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
Як стверджує російська сторона, повернені тіла належать українським громадянам, у тому числі й військовослужбовцям. Найближчим часом слідчі правоохоронні органи спільно з експертними установами МВС проведуть експертизи та ідентифікацію репатрійованих загиблих.
Читайте також: Україна повернула тіла ще 1200 загиблих військових
За даними координаційного штабу, обмін вдалося провести за результатами роботи співробітників Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Об’єднаного центру при СБ України, Збройних Сил України, МВС України, Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Секретаріату Уповноваженого з питань осіб зниклих безвісти за особливих обставин, ДСНС України, інших структур Сектору безпеки та оборони України.
Репатріацію провели за сприяння Міжнародному Комітету Червоного Хреста.


Нагадуємо, що додому повернулися українські захисники, які перебували в полоні з 2022 року.
Фото: фейсбук-сторінка Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими