Суспільство
Як українець керує взводом іноземного легіону (ВІДЕО)
Олександр із позивним «Мех» пройшов Майдан, АТО, захищав Луганський і Донецький аеропорти, бив окупантів під Бахмутом. А нині він очолив взвод Другого інтернаціонального легіону та нищить ворогів пліч-о-пліч із побратимами-іноземцями. Історію воїна розповідає ШоТам.
«Мех — один із найкращих солдатів і молодших командирів», — Санта, командир ІІ Інтернаціонального легіону оборони України.
Це українець, який керує бійцями іноземного легіону батальйону Сухопутних військ. Олександр з позивним Мех загартований Майданом, АТО, ООС та роком повномасштабної війни.
Його завжди обурювало, коли ображали беззахисних. І першим місцем, де він виступив проти несправедливості, став Майдан.
«Коли біля хлопця 13-річного впала граната — і прямо під ноги! Це, слава Богу, що його не зачепило і він був цілий. Тоді мене й понесло. Я тоді повністю від роботи відмовився і пішов на Майдан», — Механік, командир взводу ІІ Інтернаціонального легіону оборони України.
Читайте також: Микола Васильович, а не «Николай Васильевич». Чому Гоголь – український письменник? (ТЕСТ)
Після Майдану Мех поїхав у зону АТО, аби захистити наших людей від навали росіян. Тримав із побратимами Луганський аеропорт, бив окупантів у Щасті та Пісках.
А в 2016 боронив 8 місяців українську землю поблизу Донецького аеропорту. Навіть у найгарячіших точках Олександр вижив і став сильнішим.
«Познайомився з мінометами, коли нас обстрілювали, познайомився з градами, познайомився з артилерією. По нас працювали по позиції 3 танки на відстані від 700 до 1200 метрів», — Механік, командир взводу ІІ Інтернаціонального легіону оборони України.
Повномасштабну війну Мех зустрів досвідченим воїном, якого не здивуєш нічим. І коли йому запропонували очолити взвод Другого інтернаціонального легіону, без роздумів погодився.
У його взводі воюють іноземці та українці, які повернулися з-за кордону. Пліч-о-пліч із ними Олександр проходить усе пекло війни. Утім ані кадирівці, ані вагнерівці, ані кадрові військові росії на нього враження не справляють.
Читайте також: «Години крові, болю та єднання». Як це – рятувати людей зі зруйнованого ракетним ударом будинку. Історія Антона Зіміна з Дніпра
«Дуже багато їх піарять, тільки мало з них толку. Є певні якісь групи, які вміють працювати, але більша частина — вони розпіарені», — Механік, командир взводу ІІ Інтернаціонального легіону оборони України.
Разом зі своїми хлопцями Мех готовий боронити українську землю до самої Перемоги.
«Вони всі чудово розуміють: якщо тут не зупинити ворога, то він піде далі й далі. Це не виключено, що буде, як Третій Рейх. Стараємось тримати їх на цьому рубежі», — Механік, командир взводу ІІ Інтернаціонального легіону оборони України.
Нагадаємо, американець покинув комфортне життя і захищає Україну від окупантів.
Також ШоТам розповідав, як бельгійський пілот закохався в Україну і волонтерить заради перемоги.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі